Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Kako razviti korjen ili ga popraviti  (Posjeta: 9023 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline August

  • Član
  • ***
  • Postova: 117
  • Lokacija: Risvica,Kumrovec i Zagreb
  • Total likes: 0
  • To sam ja
Kako razviti korjen ili ga popraviti
« : 03-09-2010, 14:27:58 »
neznam nisam bas nasel odgovor na ovo pitanje

zanima me ak je to moguce kod svih vrsta ili samo nekih, ak drvo nema dobro razvijeno korjenje koje se siri u bazi ili ak fali korjenja na jednoj strani pa to ne izgleda bas najbolje...

dali je opce moguce popraviti te nedostatke i koja je tehnika...

...neznam npr na forziciji sam ugradil korjenje iz drugog drva i primilo se  :hihihi:

ali za druge vrste neznam kaj bi :dunno: skoro na svakom bonsaju mi fali korjena na jednoj strani

Offline DonQuijote

Odg: Kako razviti korjen ili ga popraviti
« Odgovori #1 : 03-09-2010, 15:37:28 »
Imaš dva načina. Prvi je napraviti kompletno novi korijen na način da "prstenuješ" deblo, a drugi je dodavanje korijena. To je zapravo ucjepljivanje mladog savinutog stabla u staro deblo.
Tvoja su drva vjerojatno manjkava kao i sva šumska koja se probijaju prvo u stranu pa tek onda prema gore, pa često u nebariju liče na slovo L. E na takvo drvo pri dnu se mogu ucijepiti dvije tri mladice istog tog oblika. Zarežeš drvo umetneš mladicu točno na mjesto na kojemu želiš korijen, zaštitiš voskom i  nakon dvije godine kad sraste, odrežeš višak iznad cijepa a donji dio ostane kao korijen koji se lijepo zrakasto širi.
 Nisam baš siguran da sam bio jasan ali nije ništa komplicirano, jedeino što je to dugotrajan postupak.

Offline August

  • Član
  • ***
  • Postova: 117
  • Lokacija: Risvica,Kumrovec i Zagreb
  • Total likes: 0
  • To sam ja
Odg: Kako razviti korjen ili ga popraviti
« Odgovori #2 : 03-09-2010, 16:00:04 »
da sve je jasno... ovo sa ucjepljivanjem korjena sam radio na Forzicijama ali nisam probal na drugim vrstama (npr trebal bi na drabu i fali oko 3 cm debeli korjen a jedan opet krivo uranja...neznam, znam to napraviti ali malo sam nesiguran za ovaj grab, ha treba probati...)

e ali to je onaj grab na slici on u dnu ima jako ispucanu koru i puno trulih djelova koje moram odstraniti, je onda postupak isti ili kak...

e jos jedno pitanje da bi ucjepil manja drva trebam mladice debljine oko 3 cm ...se moze onda ovak napraviti : uzmem neke manje grabove odrezem cjelo stablo da pase a ostavim par pupoljaka od tog graba da tjeraju...

ima mozda kakva skica o tome na netu

Offline DonQuijote

Odg: Kako razviti korjen ili ga popraviti
« Odgovori #3 : 03-09-2010, 16:15:36 »
Ja bi na tvom mjestu ostavio sve jer će brže debljati i zarasti. Zašto mučiti drvo borbom za preživljavanjem sa par pupova, kad ga možeš cijeloga staviti a maknuti višak tek kada zaraste.
Ne znam gdje bi to tražio na netu ali sigurno negdje ima.
A nšto se tiče ispucalosti, sasvim sigurno će trebati godine da se izjednače i da se ne vidi razlika između starih i novih korijena :dunno: tu nema puno pomoči

Offline August

  • Član
  • ***
  • Postova: 117
  • Lokacija: Risvica,Kumrovec i Zagreb
  • Total likes: 0
  • To sam ja
Odg: Kako razviti korjen ili ga popraviti
« Odgovori #4 : 03-09-2010, 16:36:47 »
aha ok hvala na savjetu ...trebal bum vecu teglu onda da to napravim i opet presaditi drvo bum onda na proljece

Offline August

  • Član
  • ***
  • Postova: 117
  • Lokacija: Risvica,Kumrovec i Zagreb
  • Total likes: 0
  • To sam ja
Odg: Kako razviti korjen ili ga popraviti
« Odgovori #5 : 04-09-2010, 02:06:37 »
e jos mi je sinulo jedno pitanje u vezi toga... kak dok treba prasaditi drvo a korjenje se jos nije primilo je korjen dosta cvrsti npr nakon 2 godine da presadim

Offline DonQuijote

Odg: Kako razviti korjen ili ga popraviti
« Odgovori #6 : 04-09-2010, 07:06:11 »
ne kužim te baš najbolje

Offline August

  • Član
  • ***
  • Postova: 117
  • Lokacija: Risvica,Kumrovec i Zagreb
  • Total likes: 0
  • To sam ja
Odg: Kako razviti korjen ili ga popraviti
« Odgovori #7 : 04-09-2010, 08:32:22 »
dok dodje vrjeme za presadjivanje svake 2 godine npr a korjenu treba malo duze da se prime velis...je nakon 2 godine dosta cvrsti korjen da presadim drvo

Offline DonQuijote

Odg: Kako razviti korjen ili ga popraviti
« Odgovori #8 : 04-09-2010, 09:57:04 »
Ovisno o vrsti i supstratu kojem je drvo. Betulus u tenisitu već za godinu dana razvije fenomenalnu šumu sitnih korijenčića i može ga se presađivati,  neke druge vrste idu sporije, pinus mugo treba pustiti barem tri godine bez da ga se dotakne. Dakle nema pravila, ali po meni je bolje pričekati godinu duže nego oslabljivati drvo novim rezanjem korijena.
Pretpostavljam naime da ga želiš presaditi zbog smanjivanja posude i da ćeš rezati korijen. Ako drvo još nije oporavljeno od vađenja onda ćeš napraviti štetu i dodatno ga oslabiti novim mrcvarenjem korijena... s druge strane, ako je razvilo dobar novi, sitni korijenski sustav, zašto čekati?

Offline Marija

Odg: Kako razviti korjen ili ga popraviti
« Odgovori #9 : 04-09-2010, 09:58:52 »
Presađivanje je najbolje raditi samo kad je nužno, odnosno kada je postojeće posuda ispunjena korijenjem do te mjere da voda ne prolazi. O čemu se radi, svako presađivanje je stres za biljku i ona godina u kojoj je presađuješ u toj sezoni rasta stablo će radi stresa i orezivanja korijenje slabije reagirati i bacati manje izboja.

Stablo može godinama rasti u istoj posudi i substratu.

Okoliko koliko odoka vidim, kod tvojih stabala je velik problem ta zemlja u koju sadiš. Potreži ovdje na forumu u temi za početnike ima više o tome. Ako sadiš u vrtnu zemlju ne možeš očekivati bujan rast i pravilan razvoj biljke.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline August

  • Član
  • ***
  • Postova: 117
  • Lokacija: Risvica,Kumrovec i Zagreb
  • Total likes: 0
  • To sam ja
Odg: Kako razviti korjen ili ga popraviti
« Odgovori #10 : 04-09-2010, 10:31:18 »
da znam da je zemlja problem, ali kad tam u zagorju nema bas nikakve ponude ima samo jedan substrat i to je to, kojeg pomjesam sa sljunkom i tresetom...
a tek sam nedavno saznam za MBM a sve ove godine sam se snalazil da bi uzimal zemlju iz mjesta di je biljka rasla ili bi posadil samo u humus i sve je islo dobro ali jako sporo...u 10 godina jedan grar se udebljal sam 2 mm :grrrrrr:

i jos jedna stvar ja sam se stalno cudil zakej bratu bolje rastu bonsaji, imaju vise pupova (a to je zato jer ih manje presadjuje...ali on ih opet premalo presadjuje bas sam pogledal sve mu je puno korjenja nema opce zemlje a njemu se neda presaditi...ja ih opet presadjujem svake 2 godine)

dok neki bonsaj idem presaditi u posudu onda bas kupim zemlju za bonsai ali skupa je...


...evo procital sam o zemlji i znaci ovak tenesit je dobar pomjesati ga treba u omjeru 2 trecine teresita 1 trecina zemlje ili tak nekej...(a di ima Tenesita za nabaviti)



e sad jos jedno pitanje u vezi ovoga da onda na proljece presadim cim vise bonsaja u tu mjesavinu ili da oni koji su nedavno bili izvadjeni i koji su sad u humusu da budu jos 2 godine...ili

Offline DonQuijote

Odg: Kako razviti korjen ili ga popraviti
« Odgovori #11 : 04-09-2010, 11:53:54 »
Išlo je sporo jer korijen ne može rasti u pretvrdoj zemlji. Jedna od najčešćih pogrešaka početnika, iako na prvi pogled logična, je korištenje zemlje iz koje je u prirodi raslo drvo. To je koma. Tenisit, pumica, floreopor i slična tla su neusporedivo bolja.
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=705.0

Tu imaš masu postova o zemlji ali je prilično opširno, tu imaš i linkove i adrese gdje se što može nabaviti. Ne moraš baš sve čitati, posljednjih desetak stranica će biti dovoljno.
  A presađivanje zbog presađivanja...što reći...  :tup:
No, nek te to ne zamara previše, svi ponekad radimo bedastoče i poslije se sami sebi čudimo. Zato i služi ovaj forum, da se iskustva prenesu i podijele.

Offline August

  • Član
  • ***
  • Postova: 117
  • Lokacija: Risvica,Kumrovec i Zagreb
  • Total likes: 0
  • To sam ja
Odg: Kako razviti korjen ili ga popraviti
« Odgovori #12 : 04-09-2010, 12:06:18 »
ma ja sam samo radil kak je pisalo u knjigama o tome kaj treba za koju vrstu :jezik:

Offline DonQuijote

Odg: Kako razviti korjen ili ga popraviti
« Odgovori #13 : 04-09-2010, 12:41:44 »
Kojim knjigama? Knjige o bonsaiu su obično prijepisi prepisanih prepisa u kojima se "autori" jedino trude da ne stave ništa novo zbog čega bi ih tradicionalisti pljuvali i da se ne skuži od koga su prepisivali.
 Dakle, čast izuzecima, večina ih  je napisana na bazi prvih knjiga o bonsaiu.
 Danas čak i tradicionalisti prelaze na moderne propusne supstrate, zato što su sipki, rijetki i zato što u njima korijen vrlo brzo raste što je nama koji uglavnom nemamo gotova drva idealno.
 Dakle, moj ti je savjet da zaboraviš formule sa običnom zemljom, da zaboraviš Kanumu, akadamu i slične zemlje koje su skupe ko dragi kamen i da koristiš, pumice, liapor, tenisit i treset, barem dok ne zaključiš da je drvo dovoljno dobro da ga nazoveš bonsai, a dotle ćeš već i sam  skužiti što je najbolje za njega.
Uz te moderne supstrate ide i agersivno zalijevanje, dakle svakodnevno,  te onda još i  snažno gnojenje. Jedno ne ide bez drugoga jer ako agresivno zalijevaš drvo u tradicionalnom (pumica) supstratu jedino što ćeš postiči je da ti istrune korijen drva kao što sam to recimo ja uspio napraviti  na jednom  japanskom pinusu. Moderni supstrat je dobar iz više razloga. Prozračan je i ne može se previše zalijevati jer se voda ne zadržava u njemu.
A što se knjiga tiče, da se vratimo na početak. Večina njih je prepisivanje bez razumjevanja. Gotovo niti jedna uopće ne spominje moderne supstrate koje danas koristi barem 50% uzgajivača, ako ne i više. Sudjelovanje na jednom ovakvom forumu će ti o osnovama dati puno više nego bilo koja pročitana knjiga.

Offline August

  • Član
  • ***
  • Postova: 117
  • Lokacija: Risvica,Kumrovec i Zagreb
  • Total likes: 0
  • To sam ja
Odg: Kako razviti korjen ili ga popraviti
« Odgovori #14 : 04-09-2010, 12:49:24 »
da primjetil sam to...jer sam sad tek na forumu saznal za to :smile:

ali barem je u knjigama dobro objasnjeno kak obrezivati i te sve osnove