Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pomoć  (Posjeta: 3859 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline franbull

Pomoć
« : 26-08-2015, 10:45:57 »
LP

Evo pošto sam novi na forumu i u bonsai vodama trebao bi pomoć dal mogu napraviti mali bonsai od borića

Unaprijed hvala ako mi možete pomoći

Offline jurica

Odg: Pomoć
« Odgovori #1 : 26-08-2015, 12:33:14 »
Jesu mladice ali od svega se može napraviti bonsai, samo koje kvalitete sad je to već nešto drugo.
Druga stvar ako si to sada vadio malo si pre rano to napravio ,trebalo je po meni čekat najmanje do polovice 9 mj.
Treća stvar nisu to borići  :nono: ,već smrekice. :happy:

Offline LONICERA

Odg: Pomoć
« Odgovori #2 : 26-08-2015, 22:13:57 »
Trebat će godina dvije da se prime i onda možeš početi raditi na njima. Do tada uči sve o uzgoju bonsaia, a za to je ovaj forum najbolji.

Offline franbull

Odg: Pomoć
« Odgovori #3 : 06-09-2015, 12:13:58 »
LP
Evo jučer bio sa psom u šetnji kad sam ugledao ovo drvce(mislim da je hrast) koje je netko pokušavao iskopati i odrezan mu je bio vrh,naravno ostavljen je bio tako pa sam ga danas pokupio i posadio u teglu!

Sada pitanje što bi bilo najbolje napraviti molim pomozite da ga spasim!

Offline grabar

Odg: Pomoć
« Odgovori #4 : 06-09-2015, 15:16:11 »
Da ga spasiš   teško da će ti to preživit. drca se u principu ne vade u punoj vegetaciji već u doba mirovanja znači 2-3mjesec pročitaj si malo holtikulturu kad se vade u šta ih sadimo itd itd....

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Pomoć
« Odgovori #5 : 06-09-2015, 16:24:13 »
Prebrz si sa lopatom a nisi sve pročitao i nemaš iskustva.Listopadno drveće se ne vadi sada i sa lišćem.Smrekice su premlade i nemaju nikakav potencijal da bi bile lijep bonsai.Već sam ti bio napisao da možeš u Nedelišću vidjeti kako izgleda bonsai,da ne lutaš puno sa mislima,pa možeš doći i vidjeti.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline alexhor

Odg: Pomoć
« Odgovori #6 : 06-09-2015, 17:05:34 »
Čim si ga iskopao (hrast) presudio si mu.
Ja bih ga stavio u kantu s vodim i zatim  posadio u dvorište ili u vrt s orezanim granama. No sad kad je već u "tegli" možeš samo čekati što će se dogoditi. Nije ti ova zemlja crnica za hrastove. S obzirom da si napravio bar nekoliko grešaka (početničkih) bit će čudo ako preživi.  Sretno s njim :)

Offline franbull

Odg: Pomoć
« Odgovori #7 : 06-09-2015, 17:50:55 »
Ma nisam ga ja otkopao nego ga je netko drugi pa sam ga ja pokupio u nadi da ga pokušam spasiti!!
Gosp. Radovan budem vam se javio da dođem kod vas pa da upijem pokoji savijet!

Offline alexhor

Odg: Pomoć
« Odgovori #8 : 06-09-2015, 18:44:36 »
A onda ok, krivo smo te "optužili". Ima situacija kao što je ova kad uzmeš drvo unatoč svim preporukama jer jednostavno ne ide drugačije.
Drži ga u hladu, pazi na vlagu. Kao što sam rekao ja bih ga radije vani u zemlji  nego u posudi i zemlji za cvijeće. Iskopao sam dva hrasta i nakon ponovne sadnje u vrt oba su se primila. Jedan je u posudi od ovog proljeća, a drugi će u posudu idućeg proljeća.
Inače, znaš da je ovaj hrast premlad za nešto veliko i graciozno u dogledno vrijeme, jel da? :)

Offline brko

Odg: Pomoć
« Odgovori #9 : 06-09-2015, 20:21:20 »
 moglo bi još bit i dobro,samo stavi posudu sa vodom i onda meti u nju ovu sa hrastom i vodi raćuna da u donjoj posudi ima uvijek bar dva cm vode ,hrast voli noge u vodi.
ako lišće ostane na njemu zdravo još ovaj mjesec onda si uspio ,a na proljeće kad krene opet vodi raćuna da ima dosta vode obilno zaljevaj,ja nisam izvadio drvo ,nego je došlo do nesreće i još su kokoši dobro rašćupale balu,no posadio sam nazad i postupio kako sam napiso i eno ga već dvije godine ide bez problema,imo sam sreće :smile:...

Offline DonQuijote

Odg: Pomoć
« Odgovori #10 : 08-09-2015, 08:32:54 »
Za drvo možeš reći da je preživjelo tek kada preživi ljeto u posudi. Na proljeće još može propupati iz nekih rezervi  i puno puta me je tako prevarilo i dalo mi lažnu nadu, no ako preživi ljeto onda je to siguran pokazatelj da može preživjeti.
Ovo je loš starter izvađen u krivo vrijeme ali je tako mlad da možda ima neke šanse.