Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: mali bonsai  (Posjeta: 3136 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline BonsaiTree

mali bonsai
« : 25-08-2012, 13:05:49 »
Imam mladice jabuke,šljive,trešnje koje su izrasle blizu tih voćaka. Htio bih te mladice sad presaditi u posudice. Smijem li skratiti korijenje i da odrežem na pola mladicu sa škarama i smije li se mladica već oblikovati sa žicom.  :smile:

Offline alexhor

Odg: mali bonsai
« Odgovori #1 : 25-08-2012, 13:41:45 »
Ovdje ima boljih stručnjaka od mene, ali ja bih te mladice ostavio gdje jesu. U posudi ćeš samo usporiti njihov rast i produžiti si vrijeme. Ako ti smetaju gdje jesu, presadi ih u proljeće na neko mjesto gdje neće smetati. Imat ćeš kontrolu nad rastom, ali puno manje brige. Kad bolje odebljaju i razviju jače korijenje bit će bolji startni materijal.
Kako god, sad se ne radi ništa, nije vrijeme za to.
Mojih 5 lipa...

Offline pannonian

Odg: mali bonsai
« Odgovori #2 : 25-08-2012, 20:10:33 »
mislim da ces tesko odvojiti te mladice jer rastu iz korijena maticne biljke,tj.ovise o djelu korijena glavne biljke koji se ne nalazi nuzno odmah ispod mladice...
hocu reci da i kad bi izvadio nesto korijenja s njom vjerovatno se ne bi primilo.
radije potrazi nesto starije,a zasebnu mladicu uvijek mozes kupiti pred proljece u rasadniku za sitne pare ako ti je bas gušt.

Offline Marija

Odg: mali bonsai
« Odgovori #3 : 25-08-2012, 20:42:02 »
mislim da ces tesko odvojiti te mladice jer rastu iz korijena maticne biljke,tj.ovise o djelu korijena glavne biljke koji se ne nalazi nuzno odmah ispod mladice...
hocu reci da i kad bi izvadio nesto korijenja s njom vjerovatno se ne bi primilo.
Ovo je točno za npr. bambus ali ne i za voćke. Očito je da nikada nisi radio s tim biljkama i nemaš iskustva, pa mi nije jasno zašto čovjeku daješ savjet na temelju nagađanja.
Mladice voćaka ne rastu iz korijena matične biljke, već imaju svoj vlastiti korijen a razvijaju se iz sjemenke!

Imam mladice jabuke,šljive,trešnje koje su izrasle blizu tih voćaka. Htio bih te mladice sad presaditi u posudice. Smijem li skratiti korijenje i da odrežem na pola mladicu sa škarama i smije li se mladica već oblikovati sa žicom.  :smile:
Stabla se presađuju/vade iz zemlje u sezoni mirovanja (kad su voćke bez lišća). Dakle sada nije pravo vrijeme za to!
Osim toga moraš znati da jednogodišnja mladica u posudi nije bonsai ..... da će to trebati 333 godine da iz toga oblikuješ nešto upitne kvalitete.
Bonsai se ne oblikuje iz mladice. Bonsai nije nešto malo i da je to njegova glavna karakteristika.
Isto tako ne može se presaditi biljka kad nije sezona, pa je odmah oblikovati. Oblikuju se zdrave i ukorjenjene biljke.

Iz svega mi se čini da ti se jako žuri. Žurba i bonsai su nespojivi.... to je način da završiš sa stablom koje je umrlo!
Pogledaj temu za početnike i vidi što je uopće bonsai i iz kakvog se materijala oblikuje, pa onda startaj, kad sam sebi razjasniš osnove.
Sretno!  :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline pannonian

Odg: mali bonsai
« Odgovori #4 : 26-08-2012, 01:27:06 »
Ja to zovem mladice  :dunno:
Jesam trebao reci izdanci?
Biljke koje su uzgojene iz sjemena i imaju svoj vlastiti korijen zovem sadnicama,eto sorry.
A ovo da ocito nisam radio s tim biljkama ne stoji.
Tesko ces naci nekoga u mojoj okolici da nema bar 10 stabala sljive ili jabuke.
Obje pustaju te izdanke iz korijena i prvo mi je to palo na pamet kad je covjek rekao da rastu blizu maticnih stabala.