Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Prirodni fiziološki biostimulator  (Posjeta: 81357 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline helleborus

Odg: Prirodni fiziološki biostimulator
« Odgovori #105 : 20-03-2008, 08:34:07 »
Hmm... Pa zar kora nije tu da bi zastitila unutrasnjost od spoljasnjih uticaja? Kora ne bi trebala da propusta ni vazduh ni vodu

Točno je, koliko ja zna, da biljka također propušta i zrak i vodu kroz koru. Iako se prividno čini da preko zime biljke potpuno miruju to baš i nije točno. Pa onda se iz toga lako da zaključiti, pošto je biljke izgubila svo lišće, da je jedino što joj kora. Koli su to točno dijelovi kore ne znam. Isto tako čini mi se logičnim da će mlade grane-tanke kore, to činiti puno jače nego stari dio debla s starom korom.

A ono s aminokiselinama. Meni se čini vjerojatnim. Pretpostavljam da postoje nosači koji imaju sposodnost vezanja aminokiselina. Vjerujem da se radi o aktivnom transportu, odnosno onom u kojem se za prijenos troši energija i da se to sve odvija kroz kutikulu na kojoj postoje mjesta osposobljena za prijenos molekula i iona. Aminokiseline su najsitnice molekule proteina pa mislim da veličina molekula ne bi trebala biti problem.

Super Davore ako imaš priliku pitati prof. pa da saznamo iz prve ruke.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Prirodni fiziološki biostimulator
« Odgovori #106 : 20-03-2008, 08:53:49 »
Sad sam pročital ponovo sve al ne kužim dal DRIN ikako može pomoć npr. listopadnoj biljci (Bukva ili Hrast koji su sad iskopani) u preživljavanju, ak još nema list. Napisano je da apsorbira vrlo malo kroz koru.

Sad kad sam pročitao sve iza tvog posta, palo mi na pamet, da i nije bitno absorbiranje kroz koru, koliko je bitno to što absorbira preko pupa koji se još nije otvorio. Iako to samo mislim, sve više sam uvjeren u to.

Offline Davor

Odg: Prirodni fiziološki biostimulator
« Odgovori #107 : 20-03-2008, 09:02:35 »
Ja se slažem.. mislim da si na dobrom putu...
 :great:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Prirodni fiziološki biostimulator
« Odgovori #108 : 20-03-2008, 11:13:19 »
Bilo je to objašnjenje čemu služe aminokiseline..
Sutra ću uputit mail na agronomiju prof. za epiderm, kako prolaze, vrsta transporta, mogu li se gibati floemom.
Zašto misliš da molekularna masa aminokiselina mora biti veća od molekula NPK kad one pospješuju vezivanje (neesencijalnih peoteina kojih ima 200tinjak u proteinu)???

Po mom možda nije upitan ulazak već vezanje....korist kao i poticaj bilci???koja će vrsta enzima postati aktivna a koja pasivna...
Da li rast korjena, lista itd....
Čuj, pa kvragu zato što su aminokiseline neusporedivo veće molekule nego P2O5 ili K2O ili MgO. Zanima me, je li onda i transport kroz kutikulu i epiderm, te kroz citoplazmatsku membranu isto tako moguć kao i kod makro i mikroelemenata u obliku tekućeg mineralnog gnojiva!

Offline Goran Cajko

Odg: Prirodni fiziološki biostimulator
« Odgovori #109 : 20-03-2008, 12:55:33 »
Jedino kaj me brine za sada jest da NIGDJE ne postoji ništa o apsorpciji aminokiselina kroz biljka tkiva, bar ne u tom obliku. A ako je tako, ne razumijen kakve koristi od Drina.

Možda u ovim slučajevima i nema koristi .?!
Koristi će ti za npr. ak ti sunce spali javor, neočekivani mraz ili za crnogoricu koju sad vadiš.

Offline Aleksa

Odg: Prirodni fiziološki biostimulator
« Odgovori #110 : 20-03-2008, 13:58:00 »
 :wall:

Offline MARKO

Odg: Prirodni fiziološki biostimulator
« Odgovori #111 : 20-03-2008, 20:02:36 »
Citat:
Čuj, pa kvragu zato što su aminokiseline neusporedivo veće molekule nego P2O5 ili K2O ili MgO. Zanima me, je li onda i transport kroz kutikulu i epiderm, te kroz citoplazmatsku membranu isto tako moguć kao i kod makro i mikroelemenata u obliku tekućeg mineralnog gnojiva!

Što da...????   :wow: :question:   :histerical: :histerical: :histerical:

Offline Marija

Odg: Prirodni fiziološki biostimulator
« Odgovori #112 : 21-03-2008, 08:13:41 »
Što da...????   :wow: :question:   :histerical: :histerical: :histerical:
:lauhhing:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Quercus

Odg: Prirodni fiziološki biostimulator
« Odgovori #113 : 21-03-2008, 08:15:15 »
Hmm, od kud početi.
raspravljati i dizertirati ne da ne želim ovdije, ali je prekompleksno i preobilno.
Počet ću preko usvajanja preko kore. naravno da se usvaja. Raadi se samo o momentu da listovi lakše i brže usvajaju, ali i o momentu veće površđine i na taj način većeg i boljeg djelovanja.
Što se tiče usvajanja i dijelovanja aminokieslina, to je područje na kojem se još uvijek jako puno radi i priprema, mnogi radovi još nisu autorizirani i sređeni te samim time niti spremni za objavljivanja.
Uglavnom, aminokiselina spadaju u III stupanj energetske baze i dakle biljci nije potrebno provoditi sve procese da bi dobile direktn uenergioju i potrebne komponente za ugrađivanje.
No, što je jođš bitno napomenuti, a to je da postoji još jako puno preparata na aminokiselinskoj bazi, u mnoga gnojiva (tekuća) se dodaju aminokiseline da bi se povećala učinkvotost, ali u malim dozama da se ne mora navoditi na deklaraciji, a proizvođaći time povećavaju učinkovitost svojih preparata.
No, DRIN nisu samo aminokiseline nego i još neke komponente, predfaze hormona (biljnih), provitamini i vitamini, te su u optimaliziranim odnosima takvi da djeluju puno bolje nego svaki za sebe.
Kako sam napomenuo, sama biljna proizvodnja, odnosno ishrana bilja sve se više bavi takviom stvarima, kao što su npr gnojiva sa karboksilnim skupinama, polisaharidima i sl.
Oblici hranjiva u neki mstarijim gnojivima, posebice tekućim su gotovo neupotrebljivi za biljku, posebice kod straijih listova, kod biljaka pod stersom, kod kloroza, napda bolesti i štetnika.
Jednako takava situacija je i sa klasičnim gnojivima gdje se iskoristivost hranjiva u modernijim gnojivima (npr Hidrokompleks) povećava do 40% u odnosu na klasična NPK gnojiva.
Znanost ide dalje, te se uz veliku revoluciju kristaličnih vodotopivih gnojiva (za zalijevanje - fertirigaciju) njihov sastav iz godine u godinu mijenja, rade se nove formulacije, povećava učinkovitost, npr kak osam već napomenuo sa dodavanjem malih količina aminokisleina, huminskih kiselina, gnojiva u karboksilnom obliku isl.
Da se vratim na DRIN i bukve, hrastove i ostale biljčice.
Svi koji se bave cijepljenjem javora, znaju problematiku. Pupovi se otvore, malo krenu i onda se osuše. Osobno sam se uvjerio koliko mi je bolji primitak kada odmah tretiram sa DRINom sa kojim krećem odmah nakon cijepljenja, te ponavaljam kojih 6-7 puta svakih 7 dana. Gotovo svi pupovi koji su imalo krenuli se primaju jer  utih 7 dana imaju dovoljno energije za opstanak do kse ne povežu provodbeni snopovi sa podlogom i to se održava do porpunog primitka.

Offline helleborus

Odg: Prirodni fiziološki biostimulator
« Odgovori #114 : 21-03-2008, 08:22:12 »
Ako sam dobro shvatila, u drinu ima i ugljika ( bez obzira u kojem obliku) i svih ostalih molekula koje ne djeluju samo stimulirajuće- poput hormona ili vitamina, nego i kao hrana. Dakle drin ima dvojako djelovanje!?

Offline Quercus

Odg: Prirodni fiziološki biostimulator
« Odgovori #115 : 21-03-2008, 08:24:43 »
Ako sam dobro shvatila, u drinu ima i ugljika ( bez obzira u kojem obliku) i svih ostalih molekula koje ne djeluju samo stimulirajuće- poput hormona ili vitamina, nego i kao hrana. Dakle drin ima dvojako djelovanje!?
Pa DRIN je u principu hranjivo. U aminokiseline su ugrađeni makro i mikroelementi odmah spremni da ih biljka iskoristi u nekim procesima. Dakle nije potrebno sprovoditi npr Kalij iz jednog oblika u drugi t ako u nekoliko procesa, nego ga odmah ugraditi na potrebna mijesta i određene procese.
Tu je veila prednost aminokisleina.

Offline Andrija Zokić

Odg: Prirodni fiziološki biostimulator
« Odgovori #116 : 21-03-2008, 08:52:49 »
Svi koji se bave cijepljenjem javora, znaju problematiku. Pupovi se otvore, malo krenu i onda se osuše. Osobno sam se uvjerio koliko mi je bolji primitak kada odmah tretiram sa DRINom sa kojim krećem odmah nakon cijepljenja, te ponavaljam kojih 6-7 puta svakih 7 dana. Gotovo svi pupovi koji su imalo krenuli se primaju jer  utih 7 dana imaju dovoljno energije za opstanak do kse ne povežu provodbeni snopovi sa podlogom i to se održava do porpunog primitka.

Ja uskoro planiram navrtati nekoliko maslina (granu na granu priklapanjem). Preporučaš li mi na isti način korištenje drina kao što si ga ti koristio na javorima?
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Quercus

Odg: Prirodni fiziološki biostimulator
« Odgovori #117 : 21-03-2008, 08:59:19 »
Kod maslina bi išao sa DRIN-om na plemku 2-3 dana prije navrtanja. tako radim sa svim "zimzelenim" biljčicama, ili reznicama crnogorice.

Offline Marija

Odg: Prirodni fiziološki biostimulator
« Odgovori #118 : 21-03-2008, 09:06:46 »
Kod maslina bi išao sa DRIN-om na plemku 2-3 dana prije navrtanja. tako radim sa svim "zimzelenim" biljčicama, ili reznicama crnogorice.

treba li je nakon navrtanja nastaviti tretirati drinom?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Quercus

Odg: Prirodni fiziološki biostimulator
« Odgovori #119 : 21-03-2008, 09:08:31 »
Da, nakon prvog tretmana 7-10 dana, ali sa količinom od 0,5 ml/l. Ta doza nek bude do prvog pravog tjeranja izboja.