Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Ficus microcarpa - nekoliko pitanja za znalce  (Posjeta: 6263 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Seven of Nine

Ficus microcarpa - nekoliko pitanja za znalce
« : 18-10-2010, 18:53:22 »
Pozdrav svima! Ovaj forum je ludilo, puno se toga da naučiti. No imam jedan problemčić jer nailazim na oprečne odgovore.

Imam jedan ficus microcarpa nekoliko godina i fino raste i razvija se. No, ne sviđa mi se taj njegov "divlji rast" u vidu dvije grane s velikim listovima koje idu nebu pod oblake. Voljela bih mu napraviti žbunjastu krošnjicu i mali bonsai.

Pitanja:
1. Kada da ga podrežem (u koje doba godine) i koliko? Negdje čitam da je vrijeme mirovanja najbolje za to, a negdje da je rano proljeće ili početak vegetacije idealno vrijeme? Ima li neko posebno pravilo kod rezanja grana (iznad para listića, ispod, na pregibu grančica isl)?

2. Planirala sam ga posaditi u posudu za bonsai. Puno sam čitala o modernim supstratima i načinu presađivanja i uskoro planiram u nabavku svega potrebnog :) Kada da ga presadim? Planirala sam ga sada podrezati, a u proljeće presaditi. Jel to ok ili je bolje sve odjednom?

3. Šta mislite o ideji da mu ostavim ovu jednu najdeblju granu i omotam je žicom u željenom smjeru ili da sve poštucam radije u krošnjicu?

Totalni sam laik, ali sam opčinjena bonsai umjetnošću i planiram se za svoj gušt baviti time. Znam da ficus microcarpa mnogi ne priznaju kao bonsai, ali kažu da je idealna vrsta za početnike :)

Svaka pomoć je dobrodošla.

Slike:
1. Lijepo se vide ove dvije velike grane
2. Baza debla
3. Dvije debele grane (jednu bi eventualno usmjerila žicom)

Hvala unaprijed!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Ficus microcarpa - nekoliko pitanja za znalce
« Odgovori #1 : 19-10-2010, 20:32:18 »
1.Podrezati možeš bilo kad.Drvce ti je estetski dosta loše,tako da na  njemu možeš prikratiti sve grane  i formirati nekakav metla stil.
2.Fikus se može presaditi bilo kad,ali ja ih presađujem na proljeće.Po zimi im je u stanu dosta loše zbog nedostatka svjetla i vlage tako da ih ne želim oslabiti presađivanjem.
3.Radije u krošnjicu.Treba mu dosta godina da grane dođu u sklad sa deblom.
4.Bolje vrste su ti Fikus Benjamina i Fikus Retusa.
5.Najbolje ti je da ga ljeti držiš vani da slobodno raste.Prije unošenja u kuću ga porežeš,i tako par godina.Vidjet češ kako će se ojačati krošnja. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Seven of Nine

Odg: Ficus microcarpa - nekoliko pitanja za znalce
« Odgovori #2 : 19-10-2010, 21:04:00 »

Hvala puno!

Estetski je očajno, ali jednostavno me strah uzeti škare u ruke :) Bitna je volja i želja da od njega napravim prvi bonsai, pa se nadam da će pokušaj biti donekle uspješan. Olakšaj mi mrvicu. Gdje se grane režu ili nema toliko veze i koliko da ih skratim? Ja bi drastično :)

Kad ga budem presađivala da ga odmah smjestim u bonsai posudu i supstrat za bonsai ili da nastavim još neko vrijeme klasičnim putem? Ja bi čim prije na bonsai posudu  :jezik: Nadam se da to nije jako loša ideja.

 :hvalaaa:




Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Ficus microcarpa - nekoliko pitanja za znalce
« Odgovori #3 : 20-10-2010, 20:17:15 »
Skratiti možeš na 5 do 10 cm i to odrezati iza lista ili prve grančice.Iz pazušca lista potjerati će ti nova grančica a niže i više njih.Nije nužno da sadiš u bonsai posudu.Mi imamo puno bolje primjerke i jamadorije u običnim plastičnim posudama.Kada drvce bude IN onda u bonsai posudu.Nemoj se zamarati sa supstratom,dobro će ti rasti i u zemlji koja ima više treseta, a ti dodaj malo pjeska ali ne iz mora-slanog.Ako voliš bonsai, prebaci se na druge autohtone vrste iz tvojeg kraja. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Seven of Nine

Odg: Ficus microcarpa - nekoliko pitanja za znalce
« Odgovori #4 : 20-10-2010, 21:02:35 »
Skratiti možeš na 5 do 10 cm i to odrezati iza lista ili prve grančice.Iz pazušca lista potjerati će ti nova grančica a niže i više njih.Nije nužno da sadiš u bonsai posudu.Mi imamo puno bolje primjerke i jamadorije u običnim plastičnim posudama.Kada drvce bude IN onda u bonsai posudu.Nemoj se zamarati sa supstratom,dobro će ti rasti i u zemlji koja ima više treseta, a ti dodaj malo pjeska ali ne iz mora-slanog.Ako voliš bonsai, prebaci se na druge autohtone vrste iz tvojeg kraja. :chinaman:

Sve jasno oko podrezivanja i presađivanja. Hvala na detaljnim uputama. Vidjela sam da imate čuda od drvaca. Neviđeno  :worthy: Ja bi barem tri takva uzgojila i ja sretna :) Pokušat ću krenuti i od sjemena. Već je niklo i fino se drži za sad. Opet sam izabrala egzotičnu vrstu, ali, ah...kad su tako predivne. Ovaj put je riječ o Jacaranda mimosifolia. Vidjet ćemo. Dat ću sve od sebe da za 10ak godina bude lijepo bonsai drvce. O njima kao bonsai-u nisam našla puno na našim forumima. :( Nemam vrt ni dvorište i moram se zadovoljiti balkončićem na istočnoj strani. I prostorom u stanu. Ali pokušat ću i sa jamadorijem. Valjda kad te nešto počne zanimati, jednostavno se stvari počnu "dešavati" u tom smjeru. Tako sam danas saznala da radim s osobom koja se vrlo uspješno bavi bonsai-em nekih 6 godina, tako da ću imati od koga učiti i live. Još čitajući vas ovdje... nema greške. Krećem!  :sretan: