Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: pravi početak ;)  (Posjeta: 2260 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline lalek

pravi početak ;)
« : 27-07-2012, 18:46:28 »
 :whoot: bok svima,
dakle nemam iskustva sa podizanjem bonsaia,procito sam neku knjigu i po njoj pokusao i stvari stoje ovako: imam nekoliko javora s kojima sam jako zadovoljan (pod zadovoljan mislim da su postojani,ne suše se i izgledaju zdravo),kesten se borio valda sam sa sobom,ali uspio je i sad izgleda da ce bit super,breza me najvise veseli jer se jako dobro drzi i stalno pusta mlade izbojke (medutim cini se da je u prirodi jako tesko nac mladu biljku pogodnu za uzgoj bonsaia), grabovi pokazuju malo kolebanje (otpadnu svi listovi i onda za dva dana se cini da ima nekoliko skroz malih izbojaka), ALI hrast mi se cini grozan skroz,imam nekoliko lijepih niskih drvenastih stabalca a listovi se suse u bilo kakvim uvjetima,ne pase im hlad,ne pase sunce,ne pase puno, ne pase malo vode,tako da ne znam kaj da radim s njima,sta njima odgovara,gdje da ih stavim (trenutno stoje vani svaki u zasebnoj tegli,a pozicija im je onako ujutro lagano sunce i popodne u sjeni ogromnog oraha)? procitao sam da treba sve suhe djelove odrezat i osigurat dosta vlage onako s vrecicom oko stabla,ali ne znam u kojem trenu da to primjenim,jer se suse vrlo ubrzano! i zadnja stvar koja me skroz smoždila kad sam malo poceo citat tu na forumu: da se stabalcu uzetom iz prirode ne povecava sirina (debljina)?? zvuci mi malo sumnjivo to,jel moguce? hahahaha jaaaaako sam udavio,a to nije bas moj stil,uglavnom unparijed puno hvala na pomoci ;)   :yupi:
P.S.ovi linkovi za pocetnike mi ne pomazu u ovom segmentu sa susenjem listova,o ove druge korisne informacije sam procitao

Offline Adrian

Odg: pravi početak ;)
« Odgovori #1 : 27-07-2012, 19:23:27 »
Dobro došao.

U prirodi je teško pronaći mladu biljku pogodnu za bonsai jer su sve tanke i nikakve. Zato svi vade "jamadorije" - stara drva koja imaju mogućnost da se jako vrate nisko, ostavi dobar raspopred korijenja i otpočne sa novim uzgojem grana.
Kod hrasta nejde bez zaštite od pepelnice, a i zimi zna dio grana odbaciti.
Pročitaj na forumu malo o supstratima, ako ne znaš je li im suho ili premokro.
Stablu u posudi se promjer povećava, ali to ide jako sporo u odnosu kad je drvo posađeno vani na otvorenom i ostavljeno na jačanju.
U bonsaiu, već nebrojeno ponavljano, ništa nejde na brzaka, za sve treba duuuugi niz godina.
Možeš drva malo pofotkati i staviti koju sliku, ja uglavnom imam crnogoricu, ali će ti mnogi odgovoriti na fotke po pitanju bjelogorice.

Sretno, AH

Offline lalek

Odg: pravi početak ;)
« Odgovori #2 : 27-07-2012, 22:00:13 »
ok,hvala ti! mislim ove biljke koje sad imam me vesele tak da cu si ih ostavit i pazit na njih a do godine na proljece cu otic trazit jamadore negdje,al me muci kaj ne mogu uslikat trenutno nist jer nemam s cime ali cu valda posudit nekaj pa cu stavit! znam da dugo traje tako da sam spreman na to,a imam vremena cekat ;) mozda ne bi bilo toliko nemoguce probat dogovorit ovdje na forumu da se u pravo vrijeme skupno ode negdje jamadoriti?? ;)))