Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla  (Posjeta: 75646 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #75 : 16-07-2009, 11:05:59 »
Onda imamo sve za testiranje....breneromspaljenodrvo, nekoulje i jintekučinu... sad još samo treba strpljenja i objaviti rezultate kad ih bude  :turpija:

Nego, ja sam doma napravio prekonekoliko metara drvenih polica, od jelovine i premazao ih rabljenim uljem iz traktora. Prvih 7 dana, smrdilo je do booooola i sjajilo se kao ogledalo, no sada police izgledaju ... recimo grafitnosivo i mat, ni trunke sjaja na njima. Dakle (ne rabljeno ulje) neko od ulja bi moglo biti odlično kao riješenje. Ono što znam, stari štaglji (sjenici) su premazivani takvim rabljenim uljem i evo ih, stoje i danas i odoljevaju vremenu!

Offline Andrija Zokić

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #76 : 16-07-2009, 11:21:25 »
Spomenula si razrjeđivanje epoksida. U prvi mah mi se to činilo kao nepotrebno i neučinkovito, no sad mi sve više izgleda kao možebitno idealno riješenje, ako se dobro razrijedi i uspije upiti dublje u strukturu, sredstvo kojim smo ga razrijedili će ishlapiti, a on on neće napraviti "plastifikaciju" Tak si mislim, no treba probati, a sad je idealno vrijeme za to, s obzirom na temperature  :great:

Walter kaže da je nanio 2 puta hardener prije nego je nanio jin tekučinu ... znači da je sigurno bio dobro razrjeđen, jer je kasnije nanio i jin tekučinu. Da je epoksi smola bila gusta jin tekučina ne bi imala nikakav efekt. Očito, on napravi omjer koji ne rezultira potpunom plastifikacijom drva, to i fotografija između ostalog pokazuje. > Walter Pall - mugo deadwood
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline jurica

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #77 : 16-07-2009, 18:19:18 »
Da, ulje izvrsno prenosi temperaturu i služi za hlađenje. Ali  to je ulje ko ulje, firnajz ili laneno ulje bi trebali imati isti efekat
Da samo što je trafo ulje rijetko kao voda i drvo ga upija ko ludo, kakvo je laneno ulje neznam jer ga nisam nikad koristio.

Offline Marija

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #78 : 16-07-2009, 20:26:56 »
Da, ulje izvrsno prenosi temperaturu i služi za hlađenje. Ali  to je ulje ko ulje, firnajz ili laneno ulje bi trebali imati isti efekat
Da samo što je trafo ulje rijetko kao voda i drvo ga upija ko ludo, kakvo je laneno ulje neznam jer ga nisam nikad koristio.

Evo baš sam maloprije mazala daske za stol .... masno je i gusto, nešto kao maslinovo ulje.

Testno sam namazala i jedan suharak od patuljaste kleke ... sad je na sušenju!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #79 : 17-07-2009, 09:09:06 »
Mislim da je ogromna razlika u zaštiti zdravog drva (laneno ulje, lakovi i sl,) i sanaciji drva, ako se to tako može nazvati. Sanacijai starog polutrulog sharija od 50-ak godina, to se sigurno ne radi na isti način, zato što je za ovo drugo bitan još jedan faktor a to je učvršćavanje - nešto što će konzervirati i očvrsnuti te već polutrule dijelove i sačuvati ih ....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #80 : 17-07-2009, 09:14:22 »
... nešto što će konzervirati i očvrsnuti te već polutrule dijelove i sačuvati ih ....

Opet mi ulje izgleda idealnim! Drvo će ga upiti i konzervirati, a jin tekučina odbiti napasnike. Primjeniti to svake godine, mislim da je dobro rješenje.
Naravno, zavisno od slučaja i mogučnosti (čeka se pokus) negdje će i razrjeđeni epoksid odigrati važnu ulogu. Tak si ja to sad mislim, a kad ulovim vremena. ću i probati  :great:

Offline DonQuijote

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #81 : 17-07-2009, 09:18:31 »
Sada sam pričao sa jednim tipom koji se na amaterskoj bazi bavi restauriranjem namještaja. On  u svrhu učvršćivanja polutrulog drva koristi najobičniji drvofiks. Naglašava da mora biti "Karbon"  jer on se sporo suši i ne ostavlja tragove.
Drvofiks je  na vodenoj bazi i treba ga dobro razrijediti tako da ga drvo lako i što dublje upije. To što je bijel, ne smeta jer kada se osuši postaje bezbojan. Dubina prodiranja ovisi o stupnju razrijeđenosti.
 Naravno prvo treba isprobati negdje gdje se ne vidi

Offline Marija

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #82 : 17-07-2009, 09:22:04 »
Postoje profi sredstva za restaruriranje. Andrija zne neke restauratore pa će se raspitati.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Goran Cajko

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #83 : 17-07-2009, 09:23:01 »
Sada sam pričao sa jednim tipom koji se na amaterskoj bazi bavi restauriranjem namještaja. On  u svrhu učvršćivanja polutrulog drva koristi najobičniji drvofiks. Naglašava da mora biti "Karbon"  jer on se sporo suši i ne ostavlja tragove.
Drvofiks je  na vodenoj bazi i treba ga dobro razrijediti tako da ga drvo lako i što dublje upije. To što je bijel, ne smeta jer kada se osuši postaje bezbojan. Dubina prodiranja ovisi o stupnju razrijeđenosti.
 Naravno prvo treba isprobati negdje gdje se ne vidi

Da, al bojim se da ostavlja sjajan trag... :umm:

Offline Marija

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #84 : 17-07-2009, 09:25:06 »
Sada sam pričao sa jednim tipom koji se na amaterskoj bazi bavi restauriranjem namještaja. On  u svrhu učvršćivanja polutrulog drva koristi najobičniji drvofiks. Naglašava da mora biti "Karbon"  jer on se sporo suši i ne ostavlja tragove.
Drvofiks je  na vodenoj bazi i treba ga dobro razrijediti tako da ga drvo lako i što dublje upije. To što je bijel, ne smeta jer kada se osuši postaje bezbojan. Dubina prodiranja ovisi o stupnju razrijeđenosti.
 Naravno prvo treba isprobati negdje gdje se ne vidi

Da, al bojim se da ostavlja sjajan trag... :umm:

otac mi je restaurirao namještaj. Tako se to radi s drvofixom, poslije se pobrusi i prelakira. Može se čak i sitna prašina od pilotine zamiješati.

Ipak mislim da to nije za našu namjenu!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #85 : 17-07-2009, 09:25:55 »
Sada sam pričao sa jednim tipom koji se na amaterskoj bazi bavi restauriranjem namještaja. On  u svrhu učvršćivanja polutrulog drva koristi najobičniji drvofiks. Naglašava da mora biti "Karbon"  jer on se sporo suši i ne ostavlja tragove.
Drvofiks je  na vodenoj bazi i treba ga dobro razrijediti tako da ga drvo lako i što dublje upije. To što je bijel, ne smeta jer kada se osuši postaje bezbojan. Dubina prodiranja ovisi o stupnju razrijeđenosti.
 Naravno prvo treba isprobati negdje gdje se ne vidi

Možda to šljaka na, od vanjskih utjecaja zaštičenim predmetima. Sunce, kiša, vjetar i sve kaj drvo prolazi, sigurno unište taj drvofiks i on puca ko staklo, a ako uđe u strukturu drveta, može polomiti i paženomaženi suharak. Mislim si da je to riskantno, no ništ ne tvrdim.

Offline DonQuijote

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #86 : 17-07-2009, 09:39:27 »
On čak koristi one konjske injekcije za vađenje krvi. Razrijedi jako i onda injektira sredstvo u dubinu drva koliko se može. što trulije drvo to dublje ulazi injekcija  :dunno:
Možda bi trebalo probati sa nekim suharkom

Offline Anna

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #87 : 17-07-2009, 09:53:47 »
Ja drvofiks koristim za preparaciju ljepenki za slikanje- onda minimalno upijaju boju. Što je gušći to bolje štiti, no onda je sjajniji. No, i sa vodom se sjaji ko pasija kesa ukoliko mislite nešto dobro zaštititi. Polako i oprezno sa drvofiksom.

Offline Marija

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #88 : 18-07-2009, 09:53:00 »
Pitala sam na IBF > ovdje što ljudi koriste i javio se Pall.

On stalno govori o wood hardeneru, ali meni nije jasno koji bi to proizvod bio na našem tržištu?! Kaže da se taj hardener sastoji od acetona i neke plastične supstance te da kada prodre u drvo aceton ishlapi a stanice drva se nasupaju tom plastikom i očvrsnu.

Amerikanci imaju > Minwax wood hardener , ali nemaju zastupništvo u Hrvatskoj.

Sivac ovo je tvoja struka, znaš li ti što po ovom pitanju!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline sivac68

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #89 : 18-07-2009, 11:36:44 »
možda ovo - WEATHERSHIELD AQUATECH OPAQUE

http://www.kemosan.hr/index_files/Page745.htm
ZDRAVI BILI !!!