Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla  (Posjeta: 75644 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DonQuijote

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #90 : 18-07-2009, 13:23:33 »
Ne, ovo je pokrivni premaz. Potrebno je nešto što prodire duboko u drvo i djeluje iznutra.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #91 : 23-07-2009, 09:54:52 »
Čačkao sam na sve načine, ne bi li saznao više... i skoro pa nisam ništ saznao  :idiot:
Wood hardener kojeg Pall spominje, može biti jedino epoksid ili poliester. Kako god...razgovarao sam sa majstorom koji radi brodove/plovila/jahte, od kojeg sam nabavio Westov epoksi i rekao je da se on razrjeđuje acetonom (koji je jeftiniji od originalnog razrjeđivaća, a koji se i ne koristi u HR), ako želimo da prodre dublje u drvo, no pri radu na visokoj temperaturi (trenutna u HR) epoksi će sam od sebe prodrjeti dublje u drvo. Jedina mana acetona je brzo hlapljenje, pa sve treba dobro isplanirati i pripremiti jer će aceton ishlapiti u roku 10-20min. Dakle za veće površine treba više puta zamješati komponente. Aceton ne razara strukturu epoksia i nema nikakve opasnosti od njegove upotrebe.
Sve imam doma i čim stignem ću probati na nekom suharku, a ak budete dobri, budem vam prenio rezultate  :idiot:

Offline Marija

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #92 : 23-07-2009, 10:13:19 »
Opet Remers.
proizvod: Aidol HK lazur

http://www.hr.remmers.com
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #93 : 25-08-2009, 20:24:51 »
Razgovarao sam sa nekoliko restauratora i Marija je pitala na forumu za savjet - http://www.juricek.hr/forum/index.php?topic=921.0
Svi preporučuju paraloid b72 pa sam ga i nabavio i malo eksperimentirao. Rezultati su odlični jer drvo odlično upija paraloid b72 i sjaj je neznatan, a ako se i pojavi onda se površinski sloj lako odstrani acetonom.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline jurica

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #94 : 04-09-2009, 13:38:30 »
Čačkao sam na sve načine, ne bi li saznao više... i skoro pa nisam ništ saznao  :idiot:
Wood hardener kojeg Pall spominje, može biti jedino epoksid ili poliester. Kako god...razgovarao sam sa majstorom koji radi brodove/plovila/jahte, od kojeg sam nabavio Westov epoksi i rekao je da se on razrjeđuje acetonom (koji je jeftiniji od originalnog razrjeđivaća, a koji se i ne koristi u HR), ako želimo da prodre dublje u drvo, no pri radu na visokoj temperaturi (trenutna u HR) epoksi će sam od sebe prodrjeti dublje u drvo. Jedina mana acetona je brzo hlapljenje, pa sve treba dobro isplanirati i pripremiti jer će aceton ishlapiti u roku 10-20min. Dakle za veće površine treba više puta zamješati komponente. Aceton ne razara strukturu epoksia i nema nikakve opasnosti od njegove upotrebe.
Sve imam doma i čim stignem ću probati na nekom suharku, a ak budete dobri, budem vam prenio rezultate  :idiot:
Pa kako izgledaju uzivo suhi dijelovi premazani tim sredstvom?
Plastificirira li to drvo ili ne?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #95 : 04-09-2009, 14:19:41 »
Čačkao sam na sve načine, ne bi li saznao više... i skoro pa nisam ništ saznao  :idiot:
Wood hardener kojeg Pall spominje, može biti jedino epoksid ili poliester. Kako god...razgovarao sam sa majstorom koji radi brodove/plovila/jahte, od kojeg sam nabavio Westov epoksi i rekao je da se on razrjeđuje acetonom (koji je jeftiniji od originalnog razrjeđivaća, a koji se i ne koristi u HR), ako želimo da prodre dublje u drvo, no pri radu na visokoj temperaturi (trenutna u HR) epoksi će sam od sebe prodrjeti dublje u drvo. Jedina mana acetona je brzo hlapljenje, pa sve treba dobro isplanirati i pripremiti jer će aceton ishlapiti u roku 10-20min. Dakle za veće površine treba više puta zamješati komponente. Aceton ne razara strukturu epoksia i nema nikakve opasnosti od njegove upotrebe.
Sve imam doma i čim stignem ću probati na nekom suharku, a ak budete dobri, budem vam prenio rezultate  :idiot:
Pa kako izgledaju uzivo suhi dijelovi premazani tim sredstvom?
Plastificirira li to drvo ili ne?


Prvi pokušaj je rezultirao laganim sjajem, no to se da riješiti sa dodavanjem više punila, kako bi se dobila mat nijansa. Da, plastificira drvo i kroz to, voda više nema ulaza, UV je stabilan i postojan... no za još prirodniji izgled, trebalo bi neposredno nakon premazivanja epoksiem, drvo očistiti sa acetonom. Epoksi ostaje u strukturi drveta i čuva ga iznutra, a vanjski sloj gdi smo ga donekle otklonili, suši se puno brže od atmosferalija i ne propada. Jedino nedefinirano, ostaje, da li smo zadovoljnji stupnjem izbjeljivanja suharka koje treba napraviti limesulphurom, jer nakon epoksia, limesulphur više nema funkciju koju smo navikli vidjeti...eto ukratko!
U međuvremenu sam si kod Waltera nabavio taj woodhardner i sad mogu kemijati do mile volje... godine će pokazati!

Offline Andrija Zokić

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #96 : 04-09-2009, 15:29:37 »
Ja sam u još u fazi eksperimentiranja. Epoksi smola za razliku od paraloida se ne može ukloniti ako se stvori sjaj i zato nije dobra. Walter mi je poklonio wood hardener, malo pakiranje http://www.bormawachs.com/ , koji se isto može lako čistiti npr. acetonom i efekt je odličan.
Meni se za sada čini da je najbolje imati kombinaciju paraloid b72 (oko 300kn 1kg) i kao otapalo para-ksilen. To je kombinacija jeftinija od Walterovog hardenera i imaš mogućnost miksanja kako ti odgovara a efekt mi se za sada čini potpuno identičan. Mislim da bi bilo dobro premazati 2 ruke sa 5% paraloida u para-ksilenu da dublje uđe u drvo i onda koju ruku gušće (ovisi i o suhoći drva i moći upijanja), višak se uvijek može odstraniti acetonom (oko 20kn 1L), koji nije dobar kao glavno otapalo jer prebrzo hlapi pa ne može duboko penetrirati zbog toga u drvo. Efekt je takav da se drvo plastificira iznutra i sa vanjske strane se to ne vidi, ako se i sjaji malo onda to jednostavno odstraniš acetonom. Najbolje kao otapalo bi bio para-ksilen (jer sporo hlapi) zatim obični ksilen pa toluen pa tek onda aceton koji mi se čini dosta lošiji od ostalih jer prije ishlapi nego što duboko prodre u drvo.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #97 : 04-09-2009, 15:42:57 »
...znao sam da samo treba napraviti korak... evo već smo u galopu... fakat smo perspektivna ekipa  :great:

Offline Marija

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #98 : 04-09-2009, 16:02:21 »
...znao sam da samo treba napraviti korak... evo već smo u galopu... fakat smo perspektivna ekipa  :great:

.... dragi susjedi, započeli smo za mješanjem nekih opasnih kemikalija čudnih imena, preporučam vam da započnete sa izgradnjom atomskih skloništa...  :nails: :idiot:
ili jednostavno odmaglite glavom bez obzira i prepustite nam da se teritorijalno proširimo u vaš vrt, a da u vašoj kući držimo zalihe supstrata  :tlab:

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #99 : 04-09-2009, 16:23:20 »
.... dragi susjedi, započeli smo za mješanjem nekih opasnih kemikalija čudnih imena, preporučam vam da započnete sa izgradnjom atomskih skloništa...  :nails: :idiot:
ili jednostavno odmaglite glavom bez obzira i prepustite nam da se teritorijalno proširimo u vaš vrt, a da u vašoj kući držimo zalihe supstrata  :tlab:

To više važi za Waltera, on je kad smo bili kod njega govorio o tome kako radi na novoj tekućini za jinove koja ne bi imala prebijel efekt nego prirodniju boju. Jedan od sastojaka se koristi za izradu ekspoloziva :blink:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline TIBIKA

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #100 : 10-12-2013, 23:03:30 »
   Pozdrav svima

  Kakva su Vam sada iskustva sa zastitom suvih delova i kakve preparate koristite?

    :hvalaaa:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #101 : 11-12-2013, 07:15:34 »
Isključivo vapneni sulfat kojeg sam sam skuhao kod kuće i mogu ti reći da mi drugo ne treba.Imaš tu negdje na forumu recept koji je Marija napisala.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Marija

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #102 : 11-12-2013, 08:30:47 »
Koristimo Paraloid za zaštitu i očuvanje, a jin tekućinu isključivo za ujednačavanje boje...
vidi ovdje: http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=3211.msg45961#msg45961
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline TIBIKA

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #103 : 12-12-2013, 21:08:26 »
   Pozdrav

 Posle kog vremenskog perioda radite na suvim delovima ?


Offline zen

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #104 : 12-12-2013, 21:22:23 »
Na suhim granama možeš raditi uvijek, jer su to mrtvi djelovi drveta!