Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: početak  (Posjeta: 4619 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline trnskim

početak
« : 02-01-2012, 11:13:57 »
Pozdrav svima
  Već dulje vrijeme mi je želja poćeti se baviti bonsaiem pa me zanima par sitnica .
 mislio sam pokušati sa brezom ili grbavom vrbom pa me zanima koje je vrijeme najbolje za početi i da li se isplati pokušati sa tim drvećem

Offline DonQuijote

Odg: početak
« Odgovori #1 : 02-01-2012, 12:27:57 »
Breza je prilično čudljiva i nije za početnike. Za vrbu sa isto čuo da nije baš sklona preživljavanju u bonsai posudama.
Najbolje ti je početi sa izdržljivim grabom ili bjelograbom. Oni trpe sve početničke pogreške.

Offline trnskim

Odg: početak
« Odgovori #2 : 02-01-2012, 12:43:27 »
Ok hvala , a kad je najbolje početi mislio sam uzeti iz prirode pa me zanima trebam li pričekati proljeće ili bih trebao već sada poćeti

Offline DonQuijote

Odg: početak
« Odgovori #3 : 02-01-2012, 22:31:42 »
Sada traži, i uči tražiti i prepoznavati potencijalne kandidate, a na proljeće, prije pupanja vadi. MOžeš i sada vaditi ali moraš pripaziti da onda drva držiš u zatvorenom prostoru jer nije dobro da se smrznu

Offline trnskim

Odg: početak
« Odgovori #4 : 03-01-2012, 07:45:37 »
imaš li možda kakav savjet da mi olakša traženje

Offline Andrija Zokić

Odg: početak
« Odgovori #5 : 03-01-2012, 08:37:05 »
Probaj naći mjesto gdje ta vrsta zbog određenih razloga kržljavi. Kržljave biljke su najbolji materijali za bonsai. Znači, stablo ima npr. 30 godina a visoko je 50cm. Skratiš ga i to može biti dobar materijal. Stabla mogu kržljaviti zbog loše zemlje, previše kamenja, jakog vjetra, velike ispaše, snježnih lavina, vodenih bujica ....
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline trnskim

Odg: početak
« Odgovori #6 : 03-01-2012, 11:17:12 »
hvala puno
 imam oko vrtnog jezera neki mali bor koji 5 godina nije baš narastao pa ću pokušati sa time

Offline zen

Odg: početak
« Odgovori #7 : 03-01-2012, 20:37:48 »
  Malo ću se nadovezati na priču oko početka bavljenja bonsaiem. Bilo bi dobro početi s traženjem "dobrog" materijala u rasadnicima. Zna se naletiti na solidan početnički materijal u rasadniku koji prodaju pod škart.
  Da se razumijemo taj materijal nije ni približan vrhunskom materijalu, koji se traži u prirodi poznat pod nazivom YAMADORI. Za uzgoj bonsaia iz YAMADORIA zahtjeva puno znanja i jako puno iskustva.
  Napominjem da materijal u rasadnicima ima dobro razvijen korjen i mogu pretrpiti dosta početničkih pogrešaka, što je važno kako se nebi brzo obeshrabrio početničkim neuspjehom. Preporučam ti rad na zdravoj i snažnoj sadnici koja udovoljava osnovnim uvjetima. A to su :
1. dobar NEBARI ( dio drveta koji dotiče površinu zemlje, vidljivo površinsko korjenje)
2. dobro sužavanje debla od baze do vrha
3. dobar raspored grana
 Za početak bi ti savjetovao rad na vrstama koje su manje zahtjevne po pitanju održavanja (malo se informiraj prilikom kupnje o načinu održavanja pojedine vrste)
 Nakon što vidiš prve rezultate koji će ti dati motiva za daljni rad, poveži se sa iskusnijim bonsaistima i kreni u potragu za boljim, i boljim, i boljim materijalom...
Želim ti puno uspjeha!

Offline Andrija Zokić

Odg: početak
« Odgovori #8 : 03-01-2012, 20:59:24 »
Ako ne znaš gdje naći zakržljalo drvo u prirodi i ne želiš ostati frustriran kad ti uvene materijal kojeg si danima tražio i jedva našao onda ovo što Zen preporuča dolazi također u obzir.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline trnskim

Odg: početak
« Odgovori #9 : 04-01-2012, 07:48:51 »
hvala vam, puno ste mi pomogli
  pokušat ću prvo naći nešto u prirodi pošto ima dosta šuma oko mene pa ako nešto pronađem poslat ću slike da vidite da li sam na dobrome putu

Offline trnskim

Odg: početak
« Odgovori #10 : 04-01-2012, 14:13:43 »
 može li mi netko reći da li se izvađena biljka odmah stavlja u npr. liapor i treset ili je potrebno nešto više , čitao sam po forumu ali nisam sve pokopčao ( teško je raditi i usporedno čitat forum :smile:)

Offline Marija

Odg: početak
« Odgovori #11 : 04-01-2012, 16:06:54 »
može li mi netko reći da li se izvađena biljka odmah stavlja u npr. liapor i treset ili je potrebno nešto više , čitao sam po forumu ali nisam sve pokopčao ( teško je raditi i usporedno čitat forum :smile:)

odmah ide u supstrat  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline trnskim

Odg: početak
« Odgovori #12 : 04-01-2012, 18:51:40 »
hvala  sad otprilike znam što treba