Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Četinari po Visu  (Posjeta: 4074 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dijxtra

Četinari po Visu
« : 13-08-2010, 21:01:55 »
Eto me na otoku Visu i znam da nema smisla prenosit drva iz mediteranske u kontinentalnu klimu, ali ajd se ti suzdrži :-D Pa ako se kome odgovara na početnička pitanja, evo par komada :-)

Na otoku ima podosta Smriča (Juniperus oxycedrus). Po raznoj bonsai literaturi piše da su Juniperusi OK za početnike, ali na ovom forumu sam o oxycedrusu našao samo jednu rečenicu (http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=1889.msg27835#msg27835) gdje Jurica kaže da isti baš i ne vole posude. Pa, da ih uopće gledam ili da ih jednostavno ignoriram?

(BTW, znam da nije sad sezona vađenja, sad samo gledam šta bi se na jesen dalo izvadit.)

Zatim, nađoh ovaj mnogo interesantan grm iz, čini mi se, porodice čempresa. Meni izgleda ko Thuja, ali tko sam ja da identificiram. Ima li tko ideju što je to? Ako je Thuja, da se ostavim toga? Na forumu vidim da je Mario nabavio Thuje pa su mu rekli da Thuja ne voli bacat povratne pupove. Šta kažu najnovija saznanja? :-D

Nadalje, jel ovo što sam označio kao "vrijes" zbilja vrijes? Se isplati zezat sa tim? Ima ga ko plijeve po Visu i dao bi se nać koji zanimljiv primjerak.

I, na kraju, ne pada mi na pamet radit bonsai od bora, pitam samo opće kulture radi: ovaj bor, to je pinus pinaster, jel?

Hvala unaprijed na odgovorima :-D

Offline Andrija Zokić

Odg: Četinari po Visu
« Odgovori #1 : 13-08-2010, 23:00:30 »
Na otoku ima podosta Smriča (Juniperus oxycedrus). Po raznoj bonsai literaturi piše da su Juniperusi OK za početnike, ali na ovom forumu sam o oxycedrusu našao samo jednu rečenicu (http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=1889.msg27835#msg27835) gdje Jurica kaže da isti baš i ne vole posude. Pa, da ih uopće gledam ili da ih jednostavno ignoriram?

Ja ih u potpunosti ignoriram. Previše se ljudi opeklo o njih (ako i prežive vađenje brzo riknu u posudi).

Zatim, nađoh ovaj mnogo interesantan grm iz, čini mi se, porodice čempresa. Meni izgleda ko Thuja, ali tko sam ja da identificiram. Ima li tko ideju što je to? Ako je Thuja, da se ostavim toga? Na forumu vidim da je Mario nabavio Thuje pa su mu rekli da Thuja ne voli bacat povratne pupove. Šta kažu najnovija saznanja? :-D

To ti je Juniperus phoenicea - Somina, Gluhač .... Fenomenalna vrsta za bonsai.

Nadalje, jel ovo što sam označio kao "vrijes" zbilja vrijes? Se isplati zezat sa tim? Ima ga ko plijeve po Visu i dao bi se nać koji zanimljiv primjerak.

To je dobra vrsta za bonsai. Relativno nova u bonsai kulturi ali se meni čini jako zanimljivo.

I, na kraju, ne pada mi na pamet radit bonsai od bora, pitam samo opće kulture radi: ovaj bor, to je pinus pinaster, jel?
Pinus halepensis. Jako je teško naći dobar materijal te vrste.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Četinari po Visu
« Odgovori #2 : 14-08-2010, 10:01:16 »
Nije tema za pitanje al ajde. Diyxtra jesi li možda zainteresiran za kupnju čajkomlata od  Maria, čovijek ih izrađuje tek ako se naručuje dva il više a ti mi se činiš kao potencijalni yamadori sakupljać, pa pošto smo obojca početnici možemo jednom zajedno u lov, mislim radi lakšeg uočavanja dobrog materijala , izbjegavanja pogreški te novih poznanstava.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline dijxtra

Odg: Četinari po Visu
« Odgovori #3 : 15-08-2010, 18:38:56 »
Nadalje, jel ovo što sam označio kao "vrijes" zbilja vrijes? Se isplati zezat sa tim? Ima ga ko plijeve po Visu i dao bi se nać koji zanimljiv primjerak.

To je dobra vrsta za bonsai. Relativno nova u bonsai kulturi ali se meni čini jako zanimljivo.
Znači, je vrijes?

I, na kraju, ne pada mi na pamet radit bonsai od bora, pitam samo opće kulture radi: ovaj bor, to je pinus pinaster, jel?
Pinus halepensis. Jako je teško naći dobar materijal te vrste.
Šta uopće ima smisla išta pokušavat sa vrstom koja ima tolike iglice (bolje rečeno "igle")?

Hvala za pomoć!

Offline dijxtra

Odg: Četinari po Visu
« Odgovori #4 : 15-08-2010, 18:41:30 »
Nije tema za pitanje al ajde. Diyxtra jesi li možda zainteresiran za kupnju čajkomlata od  Maria, čovijek ih izrađuje tek ako se naručuje dva il više a ti mi se činiš kao potencijalni yamadori sakupljać, pa pošto smo obojca početnici možemo jednom zajedno u lov, mislim radi lakšeg uočavanja dobrog materijala , izbjegavanja pogreški te novih poznanstava.
Sorry, nisam zainteresiran. Nemam kuću nego balkon i jako sam ograničen sa prostorom za držanje bonsaija. Već sam našao i previše matrijala koje želim izvaditi ovu jesen i svi od reda su lako izvadljivi. Tako da mi čajkomlat jednostavno nije potreban... dok ne puknem, kupim kuću i počnem vadit kapitalce :-D

Kaj se tiče zajedničkog lova, o tome bi se dalo razgovarat. Ko što rekoh, meni ne trebaju novi materijali jer nemam prostora za njih, ali ću se rado šetat šumom i vježbat vađenje :-)

Offline Andrija Zokić

Odg: Četinari po Visu
« Odgovori #5 : 15-08-2010, 18:47:32 »
Nadalje, jel ovo što sam označio kao "vrijes" zbilja vrijes? Se isplati zezat sa tim? Ima ga ko plijeve po Visu i dao bi se nać koji zanimljiv primjerak.

To je dobra vrsta za bonsai. Relativno nova u bonsai kulturi ali se meni čini jako zanimljivo.
Znači, je vrijes?

Da.

I, na kraju, ne pada mi na pamet radit bonsai od bora, pitam samo opće kulture radi: ovaj bor, to je pinus pinaster, jel?
Pinus halepensis. Jako je teško naći dobar materijal te vrste.
Šta uopće ima smisla išta pokušavat sa vrstom koja ima tolike iglice (bolje rečeno "igle")?

Pa svakako je to još jedna otežavajuća okolnost :smile: , ali nije nemoguće napravit dobar bonsai od alepskog bora samo je potreban dobar materijal kojeg nije lako pronaći, koji isto ne bi bilo loše da je nešto veći baš zbog velikih iglica.
andbonsai.com ~ andbonsai studio