Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: bukva  (Posjeta: 6810 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline tomo

bukva
« : 22-01-2012, 17:34:42 »
Danas  pronađena mlada bukva, meni jako lijepa, ali je problem što je izrasla iz debelog korijena.
Isplati li se to ikak izvadit, a da preživi?

Offline DonQuijote

Odg: bukva
« Odgovori #1 : 22-01-2012, 17:37:42 »
Gotovo nemoguće preživljavanje. Ja sam pokušao četiri puta, niti jedna nije preživjela. Proučio masu literature, pokušavao na više nečina, Vadio odjednom, podrezivao korijen i puštao dvije tri godine, izvlačio tri metra korijena... rezultat, nula bodova

Offline tomo

Odg: bukva
« Odgovori #2 : 22-01-2012, 17:45:22 »
ok. hvala.

a da ju izvadim sa ovom 30 metarskom iz čijeg korjena raste?


Offline DonQuijote

Odg: bukva
« Odgovori #3 : 22-01-2012, 18:54:07 »
Pokušaj :hihihi:

No, šalu na stranu, stvarno je pokušaj izvaditi, možda ćeš imati više sreće od mene.
Bukvica je simpatična

Offline tomo

Odg: bukva
« Odgovori #4 : 22-01-2012, 20:30:00 »
Kak da ju vadim.
Kolko od ovog glavnog korijena otprilike treba odrezat i kaj radit sa njom da pusti mladi korijen.
Korijen iz kojeg raste je promjera cca 6 cm.

Offline DonQuijote

Odg: bukva
« Odgovori #5 : 22-01-2012, 21:51:38 »

Prve godine otkopaš onu stranu koja je vezana uz drvo i otpiliš tu vezu, na ranu možeš staviti malo hormona i preko toga mahovine i zemlje pa zatrpaš, trebalo bi do iduće godine pustiti sitne nove korijenčiće. Iduće godine odrežeš ostatak i izvadiš drvo.
Tak to ide teoretski, s tim da se proces može razvuči i na tri godine.
U Praksi ne ide jer uopće ne pusti nove korjenčiće na otpiljenom djelu i zapravo si samo oslabio drvo.

Kada bi sada pokušavao ponovo s takvim bukvama, onda bi jednostavno izvadio otprve u proljeće, sve nafilao hormonima, stavio u tešku hladovinu i molio se svevišnjem.

Od glavnog korijena ostavi deset cm, ostatak reži s tim da kut rezanja bude od 45 stupnjeva  prema dolje

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: bukva
« Odgovori #6 : 23-01-2012, 12:52:10 »

Prve godine otkopaš onu stranu koja je vezana uz drvo i otpiliš tu vezu, na ranu možeš staviti malo hormona i preko toga mahovine i zemlje pa zatrpaš, trebalo bi do iduće godine pustiti sitne nove korijenčiće. Iduće godine odrežeš ostatak i izvadiš drvo.
Tak to ide teoretski, s tim da se proces može razvuči i na tri godine.
U Praksi ne ide jer uopće ne pusti nove korjenčiće na otpiljenom djelu i zapravo si samo oslabio drvo.

Kada bi sada pokušavao ponovo s takvim bukvama, onda bi jednostavno izvadio otprve u proljeće, sve nafilao hormonima, stavio u tešku hladovinu i molio se svevišnjem.

Od glavnog korijena ostavi deset cm, ostatak reži s tim da kut rezanja bude od 45 stupnjeva  prema dolje
A margotiranje?!
Čajko je svoju bukvu uspješno margotirao bez imalo problema. Prednost? Možeš pozicionirati budući korijen gdje hoćeš. Mana...čekanje od cca godinu dana, održavanje tla oko margote unutar vrećice vlažnim. Dvojba.. Isplati li se taj trud s obzirom na kvalitetu materijala koji bi se time dobio??? Na to ne znam odgovor, rekao bi NE

Offline jurica

Odg: bukva
« Odgovori #7 : 23-01-2012, 17:21:54 »


A margotiranje?!
Čajko je svoju bukvu uspješno margotirao bez imalo problema. Prednost? Možeš pozicionirati budući korijen gdje hoćeš. Mana...čekanje od cca godinu dana, održavanje tla oko margote unutar vrećice vlažnim. Dvojba.. Isplati li se taj trud s obzirom na kvalitetu materijala koji bi se time dobio??? Na to ne znam odgovor, rekao bi NE
Zašto to ne pokušati sa neizvadivim drvom a opet odličnim .
Margote sam radio  (pokusa radi ) krajem Ožujka a sa matičnog korjenja skidao početkom Kolovoza iste godine. Na Drijenu i Ladonji (Celtis  australis) super uspjelo.
Cijeli postupak jako lijepo prikazan na filmiću  http://www.kaizenbonsai.com/shop/bonsai_videos.php?videoid=13
pa mislim da vrijedi pogledati.
Ja sam probavao zbog meni jednog odličnog Orijentalisa koji raste iz rupe u kamenu pa ove godine krećem isto napraviti i u divljini.

Offline tomo

Odg: bukva
« Odgovori #8 : 23-01-2012, 18:15:59 »
Hvala svima na savjetima

Trenutno je glavno pitanje dali je to dovoljno dobar materijal
da se vozim 50 km svakih nekoliko ako hoću margotirat.

Offline jurica

Odg: bukva
« Odgovori #9 : 23-01-2012, 21:27:13 »
Hvala svima na savjetima

Trenutno je glavno pitanje dali je to dovoljno dobar materijal
da se vozim 50 km svakih nekoliko ako hoću margotirat.
To je teško reći na osnovu te tri fotke.
Ali to ti je tako ako zagrizeš u taj hobi , drugi rade i po 200 km u jednom pravcu i dođu doma praznih ruku.
Ako margotirani dio obradiš kao na ovom filmu nemaš potrebe za zalijevanjem ,jer mahovina unutra streč folije je stalno mokra ,isprobano.

Offline tomo

Odg: bukva
« Odgovori #10 : 24-01-2012, 11:50:57 »
Sve jasno. Hvala. Budem probal.


Offline DonQuijote

Odg: bukva
« Odgovori #11 : 24-01-2012, 15:33:11 »
Ali to ti je tako ako zagrizeš u taj hobi , drugi rade i po 200 km u jednom pravcu i dođu doma praznih ruku.

Ne znam zašto se prepoznajem u ovim riječima :ashamed: