Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: bor  (Posjeta: 5243 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bozidar

bor
« : 26-08-2012, 13:10:02 »
pozdrav...neznam dali ce biti slika uz ovo pitanje,al budem pokusal :mdr:
-rije 3 tjedna sam u sumi naletio na prostor ispunjen mladicama bora,tj.ti borovo vec rastu mislim neko vrijeme i izvadio sam jedan boric koji mi se cinio dobar materijal! izvaden je sa original zemljom omko korjena cirka 15-tak cm u promjeru i kao takav je posaden u posudu koja je bila taman da primi korijenje sa zemljom! i sad je on u tome i izgleda da mu nista ne fali zasad,jednom dnevno zalijevam navecer da lagano natopi povrsinu i to je to :smile: E sad ,ako n ije problem ,molio bih malo osvrta oko ovog borica i sta mi je ciniti :question:???

Offline DonQuijote

Odg: bor
« Odgovori #1 : 26-08-2012, 15:20:52 »
pozdrav...neznam dali ce biti slika uz ovo pitanje,al budem pokusal :mdr:
-rije 3 tjedna sam u sumi naletio na prostor ispunjen mladicama bora,tj.ti borovo vec rastu mislim neko vrijeme i izvadio sam jedan boric koji mi se cinio dobar materijal! izvaden je sa original zemljom omko korjena cirka 15-tak cm u promjeru i kao takav je posaden u posudu koja je bila taman da primi korijenje sa zemljom! i sad je on u tome i izgleda da mu nista ne fali zasad,jednom dnevno zalijevam navecer da lagano natopi povrsinu i to je to :smile: E sad ,ako n ije problem ,molio bih malo osvrta oko ovog borica i sta mi je ciniti :question:???

Božidare, tvoj bi post trebali uokviriti kao pokazni, kao loš primjer. Jer griješiš gotovo  u svemu što si napravio.
Prvo, nisi se pripremio i stekao koliko toliko znanja o ovome što ćeš uraditi. Baš ništa, nikakva literatura, nikakvi forumi.
Drugo vadio si drvo koje nije u sezoni mirovanja, (doduše neke teorije govore da se neki borovi... no to su napredne tehnike)
Treće, nisi ga posadio u propustan supstrat nego si ostavio šumsku zemlju oko njega.

Bojim se da je tvoj bor osuđen na smrt zbog tvog neznanja

Offline jurica

Odg: bor
« Odgovori #2 : 26-08-2012, 17:00:59 »
Ja borove vadim polovicom 9. mj. po ovome što si ti napisao uranio si najmanje 1,5 mj. i to nije dobro jer si ga vadio u punoj vegetaciji.
Drugo ja ostavljam na bali i matične zemlje ali ona čini nekih 40% supstrata u koji posadim bor , ostalo je lijapor i malo bijelog treseta.
Treće što izgleda da mu ništa ne fali netreba ništa značiti jer borovi znaju pokazat da odumiru tek nakon kojih 6-7 mjeseci nakon vađenja , onako si počneš mislit sve je O.K. kad on onda ode u roku od 7 dana.
Četvrto , znači u principu sve si krivo napravio ali sada što je tuje i ništa nemoj dirati nego jednostavno samo drvo nastavi dalje zalivati pa što bude.
Prati vlažnost te zemlje u kojoj je posađen i nemoj previše zalivati jer borovi nevole previše vode i samo ti preostaje  :molitva: .
Za ubuduće bilo bi dobro da pročitaš podosta toga po ovom ili nekom drugom forumu i onda odeš u takve poduhvate jer nije to samo otić u šumu bilo kada i "isčupat" drvo odnijet doma posaditi u zemlju iz vrta i reći ja imam bonsai. 
Lijep pozdrav i puno sreće u daljnjem radu. :great:

Offline alexhor

Odg: bor
« Odgovori #3 : 26-08-2012, 21:37:57 »
bozidar, ja nemam drvce, ni jedno, i ovo što ti kažu je tako kako je. sad je krivo vrijeme za iskopavanje drvca (ne zato jer netko tako kaže nego zato jer je to povezano s prirodnim procesima), ali za iskopavanje informacija po internetu je super.
Ja sam kao početnik malo promislio nakon što sam dobio odgovore kao i ti, pa mi se čini da su za četinari za više razrede, dok mi u vrtiću i prvoškolci trebamo probati početi s lakšim materijalom. Iako sam bez iskustva vidio sam da i iskusniji bonasisti mogu ostati bez crnogorice pa čak kad su ih iskopali u pravo vrijeme.
Uvijek postoje iznimke pa će možda tvoj borić preživjeti, ali to neće značiti da si nešto super napravio jer aftershock će trajati vjerojatno i cijele sljedeće godine, bar mislim tako...

Offline bozidar

Odg: bor
« Odgovori #4 : 30-08-2012, 21:20:27 »
Hvala na kritikama,definitivno sam zasluzio! :tuca: Eto,ponijela me nestrpljivost i prilika,pa nerazumno napravio,a sad sta je tu je! Drzim fige da opstane!
Od sad nadalje cu gnjaviti pitanjima,a prvo je;na koji nacin da tog borica pripremim za zimu i spremim zimi! puno toga pise po forumima i po knjigama,al je to brdo informacija,pa mislim da idem jedno po jedno!
Nadam se da cete biti voljni pruziti pomoc :worthy:bor

Offline alexhor

Odg: bor
« Odgovori #5 : 30-08-2012, 23:15:44 »
Ima ovdje ljudi koji su vjerojatno spretni s četinarima pa se nadam da ćeš dobiti dobar savjet.
Zato ću ih ja (četinare) vjerojatno u početku izbjegavati, dok se ne osjetim spreman za teže materijale. Osobno me muči problem što četinari ostanu zeleni i kad su već umrli. Nema ranih znakova i ispravaka, pa dok skužiš da nevalja, ne da je kasno nego je već gotovo.
Inače ako sam se dobro informirao četinari vole zimu i vani prežive (ako nisu neka 'tropska' vrsta) jedino što je tvoj sad bolesnik, ne vjerujem da se oporavio od iskapanja i da je u punoj kondiciji.

No, eto sam si si složio problem pa će biti zanimljivo čuti što savjetuju iskusniji bonsaisti koji uzgajaju boriće,a svi početnici na forumu ćemo naučiti is tvog primjera :)

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: bor
« Odgovori #6 : 31-08-2012, 12:21:01 »
Ako si totalni početnik onda se za sada okani crnogorice.Kad savladaš listopadna drvca onda će ti i crnogorica biti razumljivija i shvatljiva. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Adrian

Odg: bor
« Odgovori #7 : 01-09-2012, 08:26:06 »
"....Treće što izgleda da mu ništa ne fali netreba ništa značiti jer borovi znaju pokazat da odumiru tek nakon kojih 6-7 mjeseci nakon vađenja , onako si počneš mislit sve je O.K. kad on onda ode u roku od 7 dana.".....

Dodao bih ....čak i godinu i pol lagano crkavaju pa onda odu u roku od 7 dana. Od dvije nigre vađene krajem kolovoza lani jedna sad lagano krepava, a za drugu još nisam siguran.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: bor
« Odgovori #8 : 01-09-2012, 10:00:25 »
pinus pinaster!! Ha ha ha ha
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Adrian

Odg: bor
« Odgovori #9 : 06-09-2012, 06:31:19 »
pinus pinaster!! Ha ha ha ha
Jednog dana kad narastem i ja ću biti bonsai!
Ahh, pedeseeet nam je goodiiina teeek...