Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Izvađeno danas  (Posjeta: 16601 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Syringa

Odg: Izvađeno danas
« Odgovori #30 : 11-03-2013, 18:46:45 »
Ovoga gore "cijevana" izvadih samo zato kaj je bio samac nakon krčenja šume.
Bilo mi ga je žao pa sam ga izvadio.  :lol:

Offline mansa12

Odg: Izvađeno danas
« Odgovori #31 : 11-03-2013, 20:56:56 »
Pozdrav svima,

Pratim dogagjaje ovde mozda vise od godinu dana i veliki kompliment svima koji su odgovorni za ovako koristan forum.

Inace ja sam iz Kumanovo, Makedonija i bilo bi korisno ukoliko moze nekoliko saveta dali da jos secem grane ili dosta je za pocetak?
Zamolio bih i iskusnije ukoliko mogu da mi pomognu, sta je u stvari drugo drvo?

Hvala unapred
Neki se neće složiti samnom ali ja bih ostavio ovako kako jest i onda iduće godine kada budeš siguran da se drvo primilo i kad vidiš gdje će baciti povratne pupove, tek onda bi još znatno skratio grane.

Drugo drvo je teško determinirati po fotki, meni liči na carpinus orijentalis, ali može biti i orah :idiot: kad izađe lišće biti će lakše.

Zdravo staleks, drago mi je da se širi bonsai virus u Makedoniji. Prvo drvo izgleda dobro i ima perspektivu  :great:. Kako kaže Don najbolje je da ostaviš sve kako je na drvetu, a možeš i nešto skratiti.. otprilike ja bih uradio ovo kao na slici

..u svakom slučaju mahovina u saksiji ti ne treba.

Offline Stardust

Odg: Izvađeno danas
« Odgovori #32 : 06-04-2013, 14:07:55 »

Ako prezivi ne izgleda tako loše, drvo i dalje izgleda kao i na prvoj slici, dijelovi koje mislim kasnije skratiti skraćeni su odmah u Photoshopu :) Stavio sam zemlju za kaktuse sa dodatkom humusa i nešto sitno ilovače (našao negdje na nekom forumu)  :molitva:


http://img545.imageshack.us/img545/9875/img87751.jpg
Izvađeno danas


Bukva je još u pupovima, nije još prolistala, dal je prerano za gnojenje, NPK granulirano ili nešto slično?

Offline DonQuijote

Odg: Izvađeno danas
« Odgovori #33 : 06-04-2013, 16:21:27 »
Je. Dok nisi siguran da se primila nemoj čačkat po bukvi. Nemoj je ni oštro gledati

Offline Syringa

Odg: Izvađeno danas
« Odgovori #34 : 25-04-2013, 21:41:17 »
...evo ga! Nakon što se čarobna bukva ugušila u početničkim kemijanjima postala je krasan čarobni fagus štapić. Jedan zamah wooosh! i ukazuje mi na sve  pogreške.

Offline Stardust

Odg: Izvađeno danas
« Odgovori #35 : 25-04-2013, 21:52:38 »
Je. Dok nisi siguran da se primila nemoj čačkat po bukvi. Nemoj je ni oštro gledati


Prolistala je, samo je problem što deblo ima samo dvije grane, pa bukva izgleda golo, koja je vjerojatnost da po deblu u prvoj godini presađivanja izbiju novi pupovi - čitao sam da bukva dobro podnosi defolijaciju u kasno proljeće što potiče izbijanje novih pupova, iskustva/prijedlozi?

Offline jurica

Odg: Izvađeno danas
« Odgovori #36 : 25-04-2013, 22:05:13 »
Je. Dok nisi siguran da se primila nemoj čačkat po bukvi. Nemoj je ni oštro gledati


Prolistala je, samo je problem što deblo ima samo dvije grane, pa bukva izgleda golo, koja je vjerojatnost da po deblu u prvoj godini presađivanja izbiju novi pupovi - čitao sam da bukva dobro podnosi defolijaciju u kasno proljeće što potiče izbijanje novih pupova, iskustva/prijedlozi?
Nikakvi zahvati ne dolaze u obzir na tek izvađenom drvu !!!
Prve radnje obavljati nakon najmanje 1 god od vađenja a može i nakon dvije .
Defolijacija se radi na drvima koja su u posudam već koju godinu i adaptirala su se na posude , drva moraju biti potpuno zdrava i u punoj "kondiciji" inače slijedi katastrofa!!!

Offline Stardust

Odg: Izvađeno danas
« Odgovori #37 : 11-05-2013, 12:34:34 »

Bukva za sad izgleda OK, problem je što tjeraju samo ove dvije grane, valjda će na godinu potjerat nove pupove na deblu?
Ova skroz donja desna je osušena ali ju mislim ostavit, ova gornja lijeva mislim da je živa pa možda nešto bude iz nje.

http://imageshack.us/a/img267/6743/img8830f.jpg
Izvađeno danas

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Izvađeno danas
« Odgovori #38 : 11-05-2013, 14:16:22 »

Bukva za sad izgleda OK, problem je što tjeraju samo ove dvije grane, valjda će na godinu potjerat nove pupove na deblu?
Ova skroz donja desna je osušena ali ju mislim ostavit, ova gornja lijeva mislim da je živa pa možda nešto bude iz nje.

http://imageshack.us/a/img267/6743/img8830f.jpg
Izvađeno danas

Bukve su ti specifične na način da, za razliku od mnogih drugih bjelogoričnih vrsta, ne tjeraju iz starih grana ili debla UKOLIKO na njima nema zdravih pupova koji su sazreli tijekom prošlogodišnje vegetacijske sezone...zovemo ih još i cigar-pupovi...naime, sliče na cigare. Ako granu skratiš tako da na njoj ne ostane niti jedan zdravi prošlogodišnji cigar pup, najvjerojatniji ishod je da će grana odumrijeti...čitaj, osušit će se. Za zadržavanje vitaliteta treba joj zdravih prošlogodišnjih pupova. Isto će se dogoditi i s čitavim stablom ako drvo srežeš "na panj". To kod bukve ne radi. Kod mnoge druge bjelogorice nema problema...grabovi, prunusi, hrastovi, glogovi...
Dakle, svo prikraćivanje možeš raditi samo do razine prošlogodišnjih pupova...na taj način skraćivanje grana radi se kroz nekoliko sezona.
Pravilo nije isključivo...dakle, moguće da će krivo odrezana grana i potjerati...znači grana bez prošlogodišnjih pupova, ali, vjerojatnost sušenja i odumiranja je vrlo velika...rekao bi 85-95%

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Izvađeno danas
« Odgovori #39 : 11-05-2013, 14:23:13 »
Samo još jedna napomena...cigar pupovi iliti prošlogodišnji zrelo pupovi NISU isto što i spavajući pupovi koje nazireš ili niti ne nazireš pod korom drveta.

Offline Stardust

Odg: Izvađeno danas
« Odgovori #40 : 11-05-2013, 17:31:59 »
Samo još jedna napomena...cigar pupovi iliti prošlogodišnji zrelo pupovi NISU isto što i spavajući pupovi koje nazireš ili niti ne nazireš pod korom drveta.

@Sandev
Hvala za objašnjenja. Ovo sa pupovima sam čitao da će grana na bukvi vjerojatno odumrijeti ako ostane bez i jednog pupa.
Da li mogu/trebam nešto napravit da se spavajući pupovi aktiviraju, odnosno kako doći do većeg broja grana, odnosno veće krošnje? Ili jednostavno ne trebam radit ništa do sljedećeg proljeća?

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Izvađeno danas
« Odgovori #41 : 11-05-2013, 21:30:56 »
Samo još jedna napomena...cigar pupovi iliti prošlogodišnji zrelo pupovi NISU isto što i spavajući pupovi koje nazireš ili niti ne nazireš pod korom drveta.

@Sandev
Hvala za objašnjenja. Ovo sa pupovima sam čitao da će grana na bukvi vjerojatno odumrijeti ako ostane bez i jednog pupa.
Da li mogu/trebam nešto napravit da se spavajući pupovi aktiviraju, odnosno kako doći do većeg broja grana, odnosno veće krošnje? Ili jednostavno ne trebam radit ništa do sljedećeg proljeća?
U ovoj fazi Stardust, koliko god to frustrirajuće zvučalo, ne trebaš raditi ništa do slijedećeg proljeća...OSIM, kontrole bolesti i eventualnih nametnika, zalijevanja i prihranjivanja.
Slijedeće proljeće možeš deblo i/ili preživjele grane kratiti do najdubljih, tj. najbližih deblu pupova koji će sazrijeti kroz ovu sezonu. Vjerojatno će to biti dva najbliža pupa deblu ili bazi grane. Sve ostalo je suvišno i ide off. Nakon par godina iste rabote imat ćeš ono što se zove razgranjenje ili ramifikacija od ramus/rami plural, druga deklinacija, latinski...grana :)

Offline Stardust

Odg: Izvađeno danas
« Odgovori #42 : 21-05-2013, 22:29:31 »
Listovi bukve se suše i imaju neku bijelosivu prevlaku na sebi, pepelnica valjda - ne mislim špricat s nikakvim preparatima pošto je drvo na balkonu - kakve su šanse za preživljavanje?  :molitva:

Offline DonQuijote

Odg: Izvađeno danas
« Odgovori #43 : 21-05-2013, 23:01:18 »
Malo je prerano za pepelnicu. Ako je riječ o novoizvađenoj bukvi koju si pokazao par postova gore, i ako se ovih par lističa suši, bojim se da su šanse gotovo nikakve