Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Vreća od banana  (Posjeta: 6684 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Vreća od banana
« : 27-04-2012, 19:42:02 »
vreča od banana :hihihi: pitanje ? ima li itko iskustva i dobivene rezultate od drveta koje je na oporavku kad je najlon vreča na njemu. drvo je ko u sauni. bacilo je pupove pa list a nakon toga se počelo sve sušit, e tad sam odlučio nešto poduzet jer mi je ta brezica mrak :grol:
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Vreća od banana
« Odgovori #1 : 27-04-2012, 20:08:50 »
Za najlon na drvu nemaš nikakve potrebe, stvarne...a opasnosti su mnogostruke.
1 pod najlonom ti je izuzetno visoka vlaga i temperatura. Visoka temperatura pogoduje rastu gljivica, plijesni i parazita svake vrste.  Visoka vlaga pogoduje rastu gljivičnih bolesti i plijesni. Ukoliko se biljke drže u vrlo vlažnim plasteničkim uvjetima iz nekakvih razloga, tada se moraju redovito prskati sistemskim i kontaktnim fungicidima
2 visoka vlaga otežava biljci da se hladi. Naime, pod najlonom je izrazito vruće i temperatura se trenutno brzo penje do visokih vrijednosti...pod najlonskom vrećom vjerojatno za par minuta nakon što ju bar i malo osunča sunce. Biljka se hladi (biljno tkivo...listovi) isključivo evaporacijom...isparavanjem vode kroz listove- puči. U uvjetima visoke vlage, vjerojatno 100% vlaga, nema se što niti gdje ispariti jer je zrak u vreći/plasteniku 100% zasićen vodom, dakle, ne prima dalje vodu...znači...vruća voda zagrijana vrućom atmosferom vrećice nema gdje izaći..nema gdje ispariti, već ostaje u listu, u lisnom tkivu. To ti je ekvivalent ekspres lonca i biljka ti je skuhana. Ne znači da nema spasa za biljku. Listovi su sigurno gotovi, mladi mekani i nježni listovi su skuhani...doslovno, možeš ih odrezati i bacit proć. Biljka će ti vjerojatno potjerati ponovo, ali skini tu vrećicu i baci je što dalje možeš.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Vreća od banana
« Odgovori #2 : 27-04-2012, 21:19:21 »
thanks. I žena mi je nešto slično ispričala . Vreča uklonjena nakon 5og dana. Pošto je ovih dana puhalo i vrijeme je bilo u banani nije bilo rose ispod najlona. Eto nadam se da je drvo živo i da če krenut. Jedina shohin breza koju sam našao a da ima dobru bazu i nebari na tri strane bez onog zadebljana kao lopta.  ako ima koji trik osim hlada i vode  samo recite . Teško je biti amater kad ti listopadno drvo muči više nego četinar koji mi bolje uspjeva tj zasad nemam problema sa ovim što mi uljepšava svaki dan život.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline jurica

Odg: Vreća od banana
« Odgovori #3 : 27-04-2012, 21:19:45 »
vreča od banana :hihihi: pitanje ? ima li itko iskustva i dobivene rezultate od drveta koje je na oporavku kad je najlon vreča na njemu. drvo je ko u sauni. bacilo je pupove pa list a nakon toga se počelo sve sušit, e tad sam odlučio nešto poduzet jer mi je ta brezica mrak :grol:
Prva stvar koliko je moje iskustvo a i kako drugi sa kojima sam razmjenio mišljenje Breze su jako čudne i mušičave biljke i svi koji su sa njima radili imali su pokoji problem to je tako i  :tup:

Što se tiče najlonske vreće ja to radim na pojedinim drvima koje iskopam sa malo žila , ali koristim crnu najlonsku vrećicu i drvo držim u teškoj hladovini dok ne počne bacat pupove ,a onda svaki treći dan škarama izrežem na vrećici dvije do tri rupe promjera cca 3cm. kad tako izbušim više od 50 % vrećice mičem sve .
Kakav je uspjeh preživljavanja tih drva , mali oko 40 %, ali neznam dali bi preživilo i tolika da nisam upotrijebio ovu tehniku.
Evo to je ono što ja radim.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Vreća od banana
« Odgovori #4 : 27-04-2012, 21:29:06 »
slika je u temi shohin breze i ona šta liči na pračku ta me zeza a tanja tj vijugava raste ko luda. :whistle: :loco:bogami ako sam ja itimalo normalan. Razmišljam o novoj sezoni vađenja a to nije dobro.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline jurica

Odg: Vreća od banana
« Odgovori #5 : 27-04-2012, 22:04:26 »
. Razmišljam o novoj sezoni vađenja a to nije dobro.
Zašto ne , ja sam današnje popodne proveo u potrazi za novim borovima.
To je tako ,zaraza  :idiot:

Offline Andrija Zokić

Odg: Vreća od banana
« Odgovori #6 : 27-04-2012, 22:23:32 »
Za najlon na drvu nemaš nikakve potrebe, stvarne...a opasnosti su mnogostruke.
1 pod najlonom ti je izuzetno visoka vlaga i temperatura. Visoka temperatura pogoduje rastu gljivica, plijesni i parazita svake vrste.  Visoka vlaga pogoduje rastu gljivičnih bolesti i plijesni. Ukoliko se biljke drže u vrlo vlažnim plasteničkim uvjetima iz nekakvih razloga, tada se moraju redovito prskati sistemskim i kontaktnim fungicidima
2 visoka vlaga otežava biljci da se hladi. Naime, pod najlonom je izrazito vruće i temperatura se trenutno brzo penje do visokih vrijednosti...pod najlonskom vrećom vjerojatno za par minuta nakon što ju bar i malo osunča sunce. Biljka se hladi (biljno tkivo...listovi) isključivo evaporacijom...isparavanjem vode kroz listove- puči. U uvjetima visoke vlage, vjerojatno 100% vlaga, nema se što niti gdje ispariti jer je zrak u vreći/plasteniku 100% zasićen vodom, dakle, ne prima dalje vodu...znači...vruća voda zagrijana vrućom atmosferom vrećice nema gdje izaći..nema gdje ispariti, već ostaje u listu, u lisnom tkivu. To ti je ekvivalent ekspres lonca i biljka ti je skuhana. Ne znači da nema spasa za biljku. Listovi su sigurno gotovi, mladi mekani i nježni listovi su skuhani...doslovno, možeš ih odrezati i bacit proć. Biljka će ti vjerojatno potjerati ponovo, ali skini tu vrećicu i baci je što dalje možeš.

Mi sa ovim nemamo problema. Niti jedno drvo nema problema sa gljivicama niti sa parazitima a drva se primaju u puno većem postotku nego bez kese. Plastenik dodatno prskamo + kese preko drva i rezultat je da su neka drva počela stvarati korijenje čak i po deblu.  Možda kod vas kontinentalnije ovo ne igra veliku ulogu ali za nas je ovo otkriće. Fotografije su od prošle godine.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Andrija Zokić

Odg: Vreća od banana
« Odgovori #7 : 27-04-2012, 22:49:41 »
vreča od banana :hihihi: pitanje ? ima li itko iskustva i dobivene rezultate od drveta koje je na oporavku kad je najlon vreča na njemu. drvo je ko u sauni. bacilo je pupove pa list a nakon toga se počelo sve sušit, e tad sam odlučio nešto poduzet jer mi je ta brezica mrak :grol:
Prva stvar koliko je moje iskustvo a i kako drugi sa kojima sam razmjenio mišljenje Breze su jako čudne i mušičave biljke i svi koji su sa njima radili imali su pokoji problem to je tako i  :tup:

Što se tiče najlonske vreće ja to radim na pojedinim drvima koje iskopam sa malo žila , ali koristim crnu najlonsku vrećicu i drvo držim u teškoj hladovini dok ne počne bacat pupove ,a onda svaki treći dan škarama izrežem na vrećici dvije do tri rupe promjera cca 3cm. kad tako izbušim više od 50 % vrećice mičem sve .
Kakav je uspjeh preživljavanja tih drva , mali oko 40 %, ali neznam dali bi preživilo i tolika da nisam upotrijebio ovu tehniku.
Evo to je ono što ja radim.

Po meni ne treba nekim uhodanim rasporedom bušiti rupe nego gledati stablo i reakcije. Ja otkrijem stablo jednom u danu i to je to. Vlaga mora biti VELIKA! Rupe počnem raditi kad je drvo zdravije i kada baci dobre izboje. Ne znam koliko je ovo dobro za četinare jer nismo sa njima mnogo eksperimentirali. Definitivno je loše naglo skinuti kesu.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Vreća od banana
« Odgovori #8 : 28-04-2012, 09:31:32 »
vreča od banana :hihihi: pitanje ? ima li itko iskustva i dobivene rezultate od drveta koje je na oporavku kad je najlon vreča na njemu.

To ti je ekvivalent ekspres lonca i biljka ti je skuhana.

nema saune i neće doći do kuhanja ako ima vlage - koju održavaš u ispod kese čestim prskanjima, ali ako 2-3 dana nisi stablo poprskao vodom ... adijo

Nama je dodatno još kesa s biljkom u plasteniku u kojem imamo veliku vlagu tako da nema straha da će doći do sušenja... svejedno treba ručno natapat ispod kesice.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Vreća od banana
« Odgovori #9 : 28-04-2012, 14:03:43 »
Ali vi vjerojatno provjetravate plastenik i pazite na temperaturu...sigurno ne navučete najlon vrećice i ostavite drva uz kuću ...zar ne! To što vi radite funkcionira u odgovarajućim uvjetima i to sigurno vrlo dobro.
Znam ljude koji su radili slično ali opet drukčije i nedovoljno dobro pa su sjeb.li skoro sva drva

Offline Marija

Odg: Vreća od banana
« Odgovori #10 : 28-04-2012, 19:37:07 »
Ali vi vjerojatno provjetravate plastenik i pazite na temperaturu...sigurno ne navučete najlon vrećice i ostavite drva uz kuću ...zar ne! To što vi radite funkcionira u odgovarajućim uvjetima i to sigurno vrlo dobro.
Znam ljude koji su radili slično ali opet drukčije i nedovoljno dobro pa su sjeb.li skoro sva drva

da, naravno da pazimo na temperaturu, imamo mrežu sprinklera u plasneniku, elekroventili + automatsko navodnjavanje i naravo ručnoi zalijevanje, bokovi plastenika se mogu spuštati i dizati, pa je sve otvoreno ako nema vjetra i naravno stavili smo sjenilo preko cijelog krova plastenika što značajno snižava temperaturu ...

Ima dosta detalja koji su odlučni, nije to samo stavi kesu preko biljke i gotovo ....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline jurica

Odg: Vreća od banana
« Odgovori #11 : 28-04-2012, 21:17:42 »



Ima dosta detalja koji su odlučni, nije to samo stavi kesu preko biljke i gotovo ....
Upravo tako   :great:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Vreća od banana
« Odgovori #12 : 28-04-2012, 21:44:46 »
Ali vi vjerojatno provjetravate plastenik i pazite na temperaturu...sigurno ne navučete najlon vrećice i ostavite drva uz kuću ...zar ne! To što vi radite funkcionira u odgovarajućim uvjetima i to sigurno vrlo dobro.
Znam ljude koji su radili slično ali opet drukčije i nedovoljno dobro pa su sjeb.li skoro sva drva

da, naravno da pazimo na temperaturu, imamo mrežu sprinklera u plasneniku, elekroventili + automatsko navodnjavanje i naravo ručnoi zalijevanje, bokovi plastenika se mogu spuštati i dizati, pa je sve otvoreno ako nema vjetra i naravno stavili smo sjenilo preko cijelog krova plastenika što značajno snižava temperaturu ...

Ima dosta detalja koji su odlučni, nije to samo stavi kesu preko biljke i gotovo ....

Pa jasno.  Upravo tako, to sam i mislio  :sretan: