Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj  (Posjeta: 156915 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline MARKO

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #120 : 28-02-2008, 22:46:55 »
Meni je stablo super, ali tkđ kada sam ga vidio, onako, na prvu, djelovao mi je nekako pre visok u odnosu na deblo i nebari.. Nemora izgledat kao grm.. Evo kako ga ja vidim..

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #121 : 29-02-2008, 08:17:21 »
Da, da ... a ja sam nailazio na ovakve slike:
http://www.pecorfamily.com/Blog_202006_2D04_2D01_20Trees.jpg
http://www.crawfordvillecommunity.com/images/AzaleaPark.jpg
Po meni to je karakter azaleje.
A to što masline koje izgledaju poput borova pobjeđuju na natjecanjima meni osobno jako smiješna pojava :smile:, i ja ne radim svoja stabla da pobjeđuju, nego zbog nečeg skroz drugog ... mnogima nedokučivog razloga. :hihihi:

Ako prvu fotku i prihvatimo kao karakter azale, druga to sigurno nije. Obje fotke su azalea u urbanim sredinama i nisu reprezentativni primjerci prirodnog rasta azale. No da prekinem s ovim. Ko želi može po netu pogledati masu oblika raznih kreacija bonsaia od azale. Hoću li ja moju kratiti (sniziti) ili je ovakvu širiti, pokazat će vrijeme i moje viđenje drveta uz neke vaše prijedloge koji mi u tom trenutku budu bliski.
Hvala na idejama i prijedlozima s kojima ne morate stati. No volio bi da kritike budu kreativne.  :chinaman:
Andrija, ne mislim da je tvoj virtual nekreativan! Hvala na njemu!!! Idemo se samo malo opustiti  :yes:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #122 : 29-02-2008, 08:18:48 »
I meni se čini... Ovo cik-cak stablo me podsjeća na mallsaije.  :sarcastic:

Mislim da je ovo izjava godine  :lauhhing:
 :tup:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #123 : 29-02-2008, 08:21:22 »
Moj virtual je takav da najviše pokazuje konturu drva kako sam ga zamislio u budućnosti (dakle, lišena detalja i osječaja treće dimenzije). Glavna razlika od Mariove ideje je to što bih je skratio i zbio te učinio krošnju kompaktnijom kako bi bolje izgledala u odnosu na deblo. Kada gledam Mariovu ideju onda ne vidim budućnost drva. Bude li širio i činio krošnju kompaktnijom postat će teška u odnosu na deblo i tek će tada ličiti na grm. Može je i ostavit ovakvu ali tada liči previše na četinjaču. Treba li azalea izgledati kao bor? Normalno da nemam ništa protiv toga da Mario oblikuje svoje stablo kako hoće!

Krošnju ću širiti, no volio bi zadržati razmake između etaža, u svakom slučaju izbjegavat ću od nje napraviti pregusti grm. A to što podsjeća na četinjaće, možda s vremenom i uspijem preokrenuti, pa ja sam tek obični početnik koji ima puno volje  :great:

Offline Marija

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #124 : 29-02-2008, 12:41:11 »
Mario a da je doneseš na Palla ....  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #125 : 29-02-2008, 12:47:03 »
Mario a da je doneseš na Palla ....  :hihihi:

Kad vidimo koliko je mjesta ostalo u autima, moći ćemo to odlučiti. Ovo je samo jadno malo drvo u usporedbi koje grdosije iz ZG dolaze na Palla  :yes:

Offline stefek

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #126 : 29-02-2008, 23:13:55 »
Možda drvo i ima previše S zavoja al šta ćeš, nisi ih ti pravio. Mislim da bi stvarno bilo loše sad to ić skrivat nabacivanjem krošnje i izgubit na eleganciji. I šta smeta što liči na četinjaču. Pa ne možeš svako drvo prekopirat iz prirode. A one dvije Andrijine slike su vjerojatno iz nekih parkova gdje oni koji ih uzgajaju traže da im drva maksimalno cvjetaju pa ih samo puštaju da rastu. A i pitanje je dali je to Rododendron Indicum.
Samo je skrati kako ti Čajko savjetuje a nije mi loša ni Markova vizija.

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #127 : 29-02-2008, 23:35:45 »
 Što je više prijedloga to mi se više dopada ovaj iz jednostavnog razloga što mi najviše liči na ogromno staro drvo koje je raslo bez utjecaja ljudi. Oni oblačići su mi tako neprirodni i umjetni

Offline MARKO

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #128 : 29-02-2008, 23:42:50 »
Što je više prijedloga to mi se više dopada ovaj iz jednostavnog razloga što mi najviše liči na ogromno staro drvo koje je raslo bez utjecaja ljudi. Oni oblačići su mi tako neprirodni i umjetni

Neda mi se sada radit virtual, ali mislim da bi nesto između mog i Andrijinog virtuala bilo ok. Ne pre strogi oglačići kao kod moga i  mrvicu rijeđa krošnja nego kod drugog virtua..

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #129 : 29-02-2008, 23:47:41 »
Da, slažem se, malo veći slobodni prostori na Andrijinom virtualu... ma dobro si rekao, točno na pola puta između tvog i Andrijinog

Offline Andrija Zokić

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #130 : 01-03-2008, 10:24:58 »
Možda drvo i ima previše S zavoja al šta ćeš, nisi ih ti pravio.

Nije ih pravio, ali to monotono ponavljanje zavoja na jednakoj visini, jednakog kuta i jednake dužine i oblika može promijeniti i ublažiti.

Mislim da bi stvarno bilo loše sad to ić skrivat nabacivanjem krošnje i izgubit na eleganciji. I šta smeta što liči na četinjaču.

Pogledaj japanske, tajvanske i Waltera Palla bonsaije od bjelogorice. Oni bjelogoricu ne oblikuju kao borove. To je običaj koji koliko vidim se događa samo na zapadu i ja ne znam zašto je tako. Možda su bonsaisti sa istoka više vremena provodili u prirodi među stablima? Oblačići dolaze u obzir definitivno, ali ne toliko "da ptice mogu letjeti između njih".

Pa ne možeš svako drvo prekopirat iz prirode.

To što ja govorim nije kopiranje, nego razumijevanje karaktera pojedine vrste!

A one dvije Andrijine slike su vjerojatno iz nekih parkova gdje oni koji ih uzgajaju traže da im drva maksimalno cvjetaju pa ih samo puštaju da rastu.

Bolje da ih puštaju da rastu jer su tako bolji primjer. :smile:  Isto tako ne možeš uzimati kao primjer masline kojima maslinar otkine deblo dopola i pusti krošnju da raste u tipičnu kuglu kao primjer za uzgoj masline. Na Mljetu npr. stare masline nisu orezane jer je tamo običaj do nedavno bio da se masline ne beru nego kupe sa poda, pa one izgledaju dosta drugačije jer je sačuvan iskonski karakter stare masline.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #131 : 02-03-2008, 18:41:35 »
I ja sam se danas bavio azaleom. Skinuo grubo ožičenje, i mogu vam reči da je sasvim dobro ostala savijena kako sam planirao, ožičio sam je krajem ljeta. SAda sam samo još malo nategnuo grane prema dolje, užasno pimplavo jer nisam želio uništiti mlade pupove i buduće cvjetove.
 Još uvijek izgleda neuredno, prorijediti ću je nakon cvatnje, onda će se i grane više razmaknuti i dobiti ću prostor za ptice :mdr: ali ne tako jako i izrazito kao Mario.
 Savjeti su dobrodošli, naravno i kritike.

Offline Andrija Zokić

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #132 : 02-03-2008, 20:53:40 »
Sviđa mi se! Normalno, tu još ima posla, ali to su dobri temelji. 8)
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #133 : 03-03-2008, 11:55:03 »
Pogledaj japanske, tajvanske i Waltera Palla bonsaije od bjelogorice. Oni bjelogoricu ne oblikuju kao borove. To je običaj koji koliko vidim se događa samo na zapadu i ja ne znam zašto je tako. Možda su bonsaisti sa istoka više vremena provodili u prirodi među stablima? Oblačići dolaze u obzir definitivno, ali ne toliko "da ptice mogu letjeti između njih".

Evo gledam i baš mi je darago da i Pall ima slično drvo u ergeli.


Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #134 : 03-03-2008, 11:57:39 »
Velim samo slično, jer moje ima jače grane  :mdr: