Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj  (Posjeta: 156915 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #135 : 03-03-2008, 12:25:10 »
Pretpostavljam da je krenuo od materijala vrlo sličnom tvome ...
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #136 : 03-03-2008, 14:37:00 »
Pretpostavljam da je krenuo od materijala vrlo sličnom tvome ...

No ostao je pri tome da ne mijenja prvo zadani stil deblu, dok je krošnju fino izbalansirao. Sve to je s azaleom moguće napraviti u samo jednoj sezoni.

Fotke moje azale su nakon zimskog sna kad je iz dana u dan gubila listove. Po slobodnoj procjeni, lisna masa joj se smanjila za preko 50%. Kad sam nabavio drvo, deblo je bilo ispunjeno mladim izbojcima koji su mu trošili snagu pa je manje snage odlazilo u bitne dijelove. Sad kad je drvo pod recimo kontrolom, vjerujem da ću kroz sezonu dobiti željene smjerove i širine pojedinih oblačaka ili pak spajanja više njih u dio krošnje. Bitno mi je da se vide počeci grana i da su bez zelene mase. Kako ću produljivati zelenu masu prema krajevima grana, tako ću skidati onu bliže deblu. Trebalo mi je dugo da uvidim kako vrh moram usmjeravati prema sredini drveta, a ne nastaviti sa zbunjujućim zapuštenim izgledom u stranu. Već do cvatnje u 5mj. očekujem bujnost zelene mase koja će dati više mogućnosti. Hoće li drvo ikad prestati ličiti na crnogoricu, sad me manje brine. Bitno mi je da raširim etaže u stranu i odmaknem zelenu masu od debla, neke zavoje ću sakriti krošnjicama. Na kraju krajeva, azalea i nije samo bonsai, ona je i satsuki, a koliko sam ja informiran, to je posebna grana bonsaia. Mislio sam je presaditi ovog proljeća, no odustao sam od toga. Posvetit ću se prvenstveno cjelokupnom zdravlju drveta i neka prođe prva (kod mene) sezona cvatnje, tako da ujedno prođe i cijela godina kako mi je drvo u vlasništvu. Radikalnih zahvata se ne budem primao, sve dok mi se stvari u glavi poslaguju, a oštri zavoji ove azale su nešto po čemu je jedinstvena u HR, barem ne znam za drugu, pa će se lako pamtiti.  :chinaman:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #137 : 03-03-2008, 14:46:09 »
Evo svih fotki razvoja od kdje kod mene. Svaka fotk je imenovana jednom fazom.

Offline stefek

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #138 : 03-03-2008, 23:04:34 »
Pogledaj japanske, tajvanske i Waltera Palla bonsaije od bjelogorice. Oni bjelogoricu ne oblikuju kao borove. To je običaj koji koliko vidim se događa samo na zapadu i ja ne znam zašto je tako. Možda su bonsaisti sa istoka više vremena provodili u prirodi među stablima? Oblačići dolaze u obzir definitivno, ali ne toliko "da ptice mogu letjeti između njih".

Evo gledam i baš mi je darago da i Pall ima slično drvo u ergeli.



Pa naravno da ima. Pa di je logika od onako elegantnog drveta napravit grm.
Možda ja ne kužim u potpunosti karakter azaleje ali fala Bogu na internetu, one slike sa Andrijinih linkova defitivno nisu ne Indicumi nego nisu ni azaleje. Prva bi mogla bit neka od mnogih sorti prunusa.
Druga je dosta nejasna al mislim da se radi o nekoj bjelogorici u jesenskim bojama (javor, možda lipa). Ne mora značit ako je na ulazu u park azaleja da je azaleja. Azaleje su obično grmovi a ne stabla.

Offline Andrija Zokić

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #139 : 04-03-2008, 08:24:23 »
Pogledaj japanske, tajvanske i Waltera Palla bonsaije od bjelogorice. Oni bjelogoricu ne oblikuju kao borove. To je običaj koji koliko vidim se događa samo na zapadu i ja ne znam zašto je tako. Možda su bonsaisti sa istoka više vremena provodili u prirodi među stablima? Oblačići dolaze u obzir definitivno, ali ne toliko "da ptice mogu letjeti između njih".

Evo gledam i baš mi je darago da i Pall ima slično drvo u ergeli.



Pa naravno da ima.

Kada Walter dođe u Kaštela, pitaj ga stefek što misli napraviti kasnije sa tim drvom. On ga je nabavio tek u proljeće 2007. i još je na početku puta. Opet ti ponavljam da moj virtual nije 3d, ali možeš pogledati Donovo drvo koje je krenulo bliže mome razmišljanju. Isto tako ponavljam da ja Mariu ne trubim kako što da napravi nego samo govorim svoje mišljenje.
Gotovo da nije bitno da li je ono azalea na slikama ... bitno da je bjelogorica!

andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline stefek

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #140 : 04-03-2008, 15:20:44 »
Gotovo da nije bitno da li je ono azalea na slikama ... bitno da je bjelogorica!

Oprosti, al to mi sad zvuči malo neozbiljno. Ja te pitam za javor a ti mi staviš sliku bora.
A azaleja nije bjelogorica. Azaleja je zimzelena biljka.

Offline Aleksa

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #141 : 04-03-2008, 16:36:59 »
Gotovo da nije bitno da li je ono azalea na slikama ... bitno da je bjelogorica!

A azaleja nije bjelogorica. Azaleja je zimzelena biljka.

Azalea nije ni četinar. Ona je 'listopadno' drvo kome ne opadaju listovi, kao maslina i zelenika, to su lišćari....  :smile:

U crnogoricu spadaju četinari (borovi, jele itd... )

U suštini, ovo nije ni bitno, bitno je to kako treba oblikovati ovo drvo. Meni se dopada Donov predlog.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #142 : 05-03-2008, 08:13:19 »
...možeš pogledati Donovo drvo koje je krenulo bliže mome razmišljanju.

Sa Donovim drvom bi i ja razmišljao u tom smjeru. No Donovo i moje drvo su sasvim različita drva i stilovi. Na mom drvetu su sve grane debele i na prvih 5cm od debla se granaju u stranu i čine baze široke od 10-20 cm kao platforma. Te kreacije je nemoguće ikud usmjeriti, osim vršnih izboja. Sve glavne grane rastu na vanjskim zavojima drveta. Iako prva desna izgleda da raste unutar lakta, to nije ona, već taj dojam daje jedna druga grana usmjerena u pozadinu drva. Postoji na drvetu nekoliko slabijih grana koje mogu bitno utjecati na izgled krošnje ako ih usmjerim u neki drugi pravac, no za to mi se ne žuri. Čekam da mi dođe neka nova vizija, a svi vi ste mi već dosta otvorili oći. Hvala ekipo i ovo sigurno nije kraj mojem davežu sa azaleama  :chinaman:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #143 : 05-03-2008, 13:06:19 »
Evo jedan link gdje se vidi da ljudi od azalea rade i visoke i niske kreacije, pa sve što govorimo ima smisla,a sve ostalo je stvar ukusa o kojima se navodno ne raspravlja.  :chinaman:

http://internetbonsaiclub.org/index.php?option=com_smf&Itemid=132&topic=23209.0;topicseen

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #144 : 07-03-2008, 10:34:51 »
a sve ostalo je stvar ukusa o kojima se navodno ne raspravlja.  :chinaman:

Malko sam propustio sve ove rasprave, zbog  gužve na poslu, ali htio bi napomenuti da je napredak na tvom drvcu evidentan i zadivljujući. Kako si ga zamislio diktira već postojeći materijal i ukus ali napredak je , kao što sam već rekao, velik :love:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #145 : 07-03-2008, 10:42:28 »
Malko sam propustio sve ove rasprave, zbog  gužve na poslu, ali htio bi napomenuti da je napredak na tvom drvcu evidentan i zadivljujući. Kako si ga zamislio diktira već postojeći materijal i ukus ali napredak je , kao što sam već rekao, velik :love:

Raduje me da se primjete pomaci na drvetu, baš mi je gušt raditi na njemu i promatrati ga. Hvala prijatelju  :great:
Ako bude mjesta, nosim je u ST pa da ćujem široko pučanstvo što misli o drvu uživo.

Offline Davor

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #146 : 10-03-2008, 18:06:02 »
S kojim je točno gnojivom gnojite i kolko često? Da li ju je bolje pustiti u visinu pa potkračivati ili ne - pitam radi debljanja?

Offline Davor

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #147 : 11-03-2008, 12:46:18 »
I ja nabavih svoj probni primjerak azaleje.
Zašto probni-jer mi je bitno da prvo utvrdima da će preživljavati u kučnim uvjetima sa ostakljenim balkonom. Postaviti ću sliku popodne. No bez smjeha molim!!!! :threatening:
 Da li netko ima onaj spominjani kalendar radova? Neki linkovi više ne rade pa nisam mogao ništa poskidati!!!! Ima li ko!! :worthy:
Brine me i pasus o špricanju, ja sam je već špricao da skinem prašinu i malo kamenca..(destiliranom vodom).

Molim pomoć!!!!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #148 : 11-03-2008, 15:42:48 »
S kojim je točno gnojivom gnojite i kolko često? Da li ju je bolje pustiti u visinu pa potkračivati ili ne - pitam radi debljanja?

Kupili smo neka gnojiva za azale i rododendrone u baucentrima. Prošle sezone sam gnoio svaki tj. dana sa pola preporučene doze. Željezo sam dodao punu dozu u jesen. Teško je razumjeti kaj misliš pod debljanje. Ako je debela 5mm onda je pusti da raste 10g. bez diranja. Ako je debela nekoliko cm, onda puštaj donje grane da nesmetano rastu, a one na vrhu krati kroz svaku sezonu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #149 : 11-03-2008, 15:47:41 »
I ja nabavih svoj probni primjerak azaleje.
Zašto probni-jer mi je bitno da prvo utvrdima da će preživljavati u kučnim uvjetima sa ostakljenim balkonom. Postaviti ću sliku popodne. No bez smjeha molim!!!! :threatening:
 Da li netko ima onaj spominjani kalendar radova? Neki linkovi više ne rade pa nisam mogao ništa poskidati!!!! Ima li ko!! :worthy:
Brine me i pasus o špricanju, ja sam je već špricao da skinem prašinu i malo kamenca..(destiliranom vodom).

Molim pomoć!!!!

Toplo se nadam da nisu oni primjerci iz baucentra za 100 kn. pod nazivom piramida. To je bačen novac.
Špricanje smeta samo ako cvate ili pred otvaranje cvjetnih pupova.
Evo linka
http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATCareCalendarforSatsukiAzalea.htm
i pdf-a