Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj  (Posjeta: 156920 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #225 : 02-06-2008, 14:41:36 »
Znači sada. Biti ili ne biti. Ne, ipak nemam muda za to. Tim više što sam joj tek smanjio korijen.
Možda se za takve drastične metode odlučim iduće godine ako ne pokaže napredak u zgušnjavanju.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #226 : 02-06-2008, 14:51:58 »
Znači sada. Biti ili ne biti. Ne, ipak nemam muda za to. Tim više što sam joj tek smanjio korijen.
Možda se za takve drastične metode odlučim iduće godine ako ne pokaže napredak u zgušnjavanju.

Meni se već duže vremena po glavi mota da to napravim na manjoj azallei. Neki dan sam je gledao i sve sam bliži odluci da to napravim ove godine. Ako me ta odluka bude držala kroz 15-20 dana, možda ćemo imati prvu HR premijeru "Azalea, skini se do kraja". Osim skidanja, planiram i presadnju u podosta manju posudu, no to ću vidjeti kad otvorim korijen. Strpi se da vidiš kak će ispasti, pa do godine navali na svoju. Vele iskusni majstori, da azale jednostavno vole kad ih se reže.

Dodano
Sad sam se sjetio kaj čekam, čekam HRAM-D/OVPZRP 15052008 okretalicu da mi defolijacija bude ugodnija.
PS
Pozvan si na skidanje !

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #227 : 02-06-2008, 21:57:40 »
PS
Pozvan si na skidanje !

Jupiii

Offline Goran Cajko

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #228 : 03-06-2008, 09:59:13 »
Osim skidanja, planiram i presadnju


si znorel??? jedno i drugo  :loco:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #229 : 03-06-2008, 10:07:54 »
Osim skidanja, planiram i presadnju


si znorel??? jedno i drugo  :loco:

Znaš da jesam  :ludilo:
Vidim da i japanci to rade, pa zakaj ne bi i ja.
Uz sve to oni još i ucjepe nove grane.

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #230 : 03-06-2008, 10:26:37 »
Jedino ako pod presađivanjem podrazumjevaš samo stavljanje u veću posudu. Rezanje korijena i defolijacija istovremeno, ne znam, ja se ne bi usudio. Šteta bi bilo. Čemu toliko riskirati?

Offline Goran Cajko

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #231 : 03-06-2008, 10:26:58 »
Ne znam jel bi i ja tak.?!  

Prvo bi ove godine izveo "skidanje" dok ima tako snažan korijen, a sljedeće godine presađivanje.
Jel ti imaš drugu teglu za nj?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #232 : 03-06-2008, 10:33:07 »
Ne znam jel bi i ja tak.?!  

Prvo bi ove godine izveo "skidanje" dok ima tako snažan korijen, a sljedeće godine presađivanje.
Jel ti imaš drugu teglu za nj?

Korijen je ispunio posudu i sad se guši. Mislim da je presadnj neophodna. Evo prilike za radionicu  :great:

Offline Goran Cajko

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #233 : 03-06-2008, 10:38:59 »
Ne znam jel bi i ja tak.?!  

Prvo bi ove godine izveo "skidanje" dok ima tako snažan korijen, a sljedeće godine presađivanje.
Jel ti imaš drugu teglu za nj?

Korijen je ispunio posudu i sad se guši. Mislim da je presadnj neophodna. Evo prilike za radionicu  :great:

uvijek može! a kaj sa posudom, pitam te ja???

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #234 : 03-06-2008, 10:40:23 »
Jedino ako pod presađivanjem podrazumjevaš samo stavljanje u veću posudu. Rezanje korijena i defolijacija istovremeno, ne znam, ja se ne bi usudio. Šteta bi bilo. Čemu toliko riskirati?


Možda je rizik, ovo je sve trenutno u razmišljanjima. Već sam je jednom selio u veću posudu i mislim da je ove godine treba ozbiljno presaditi i korijen prikratiti. Realno gledajući, o azaleama znamo jako malo, japanci im rade svašta, to smo vidjeli. Kad sam prošle godine nabavio azale, u 8mj. očistio sam im krošnje i orezao neke grane, one su tjerale sve do kraja 10mj. i to vrlo burno, dakle, mislim si da će od 6mj. do 10 imati vremena i snage razviti zelenu masu. Izgleda drastično, no ne bi bio prvi koji je to napravio. Možda se dogodi i neki kompromis, da ošišam samo gornju polovicu krošnje i presadim, a kad vidim da je ponovo potjeralo, onda ošišam i donji dio krošnje, no rađe bi drastično, nekak si mislim da je to njima normalno. Ako netko nađe argumente protiv tog ćina, nek mi ih javi u roku 15 dana, poslje ne garantiram za postupke  :suicid:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #235 : 03-06-2008, 10:42:04 »
Ne znam jel bi i ja tak.?!  

Prvo bi ove godine izveo "skidanje" dok ima tako snažan korijen, a sljedeće godine presađivanje.
Jel ti imaš drugu teglu za nj?

Korijen je ispunio posudu i sad se guši. Mislim da je presadnj neophodna. Evo prilike za radionicu  :great:

uvijek može! a kaj sa posudom, pitam te ja???

Posuda će u svakom slučaju biti manja, a koliko, ovisi od korijena. Htio bi smanjiti balu korijena. Imaš ti neku prkladnu?
Ja imam manju, no ne konačnu, tek za trening od 1-2g.

Offline Goran Cajko

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #236 : 03-06-2008, 10:49:50 »
Tu sam te čekao!!!  :mdr: On presađuje bez posude... joj,joj,joj
Nemam pojma, možda. Pošalji mi dim. pa ću da gledam. Ovo sa rezanjem po katovima bi čak i potpisao kao kompromisno riješenje.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #237 : 03-06-2008, 10:54:29 »
Tu sam te čekao!!!  :mdr: On presađuje bez posude... joj,joj,joj
Nemam pojma, možda. Pošalji mi dim. pa ću da gledam. Ovo sa rezanjem po katovima bi čak i potpisao kao kompromisno riješenje.

Ma imam doma posuda, al sad mogu samo htjeti da imam baš onakvu kakva bude trebala. Mislim da ćemo točnu dimenziju potrebite posude znati tek kad otvorimo korijen.

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #238 : 03-06-2008, 10:58:30 »


Korijen je ispunio posudu i sad se guši. Mislim da je presadnj neophodna. Evo prilike za radionicu  :great:

Može. Ja sam uspješno presadio, skratio korijenje i stavio je u manju i pliću posudu. Preživjela je i čini se sve OK. Nažalost nisam na vrijeme dobio kanumu pa sam improvizirao.
Stavio sam trečinu zemlje za azaleje,(Imam je još ako treba)  dvije trečine liapora i u to pomješao šaku onog jako kiselog treseta koji si mi dao. Sada je vrlo živahna i čini se da sam sve uradio kako treba.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #239 : 16-06-2008, 08:09:58 »
Subotnje radno druženje, donjelo je drastični redizajn mojoj manjoj (sad još manjoj) azalei. Ekipa je iznijela mišljenja i prijedloge, a Čajko je ponovio prijedlog koji smo na umu imali prije godinu dana kad sam azaleu uzimao iz MBM-a.
Ako u obzir uzmem ponašanje azale od prošle godine, već do sezone mirovanja mogu očekivati izboje na vrhu drveta. Nadam se da će tako i biti. Nisam se odlučio na presađivanje, kako bi joj ostavio snage da potjera tam gdi se očekuje.
Prve dvije fotke sa datumom su tu tek da se vidi kako se razrasla od 4mj. do 14.6.