Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj  (Posjeta: 156894 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #90 : 10-10-2007, 11:44:09 »
I moje azale su počele oblikovati cvijetne pupove. Vidim da je to normalno za ovaj dio godine, pa se ne brinem previše. Piše u literaturi da ovak oblikovani pupovi čekaju 5mj. kad će procvasti.
Don, kak se tvoja ponaša?

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #91 : 10-10-2007, 14:52:41 »
Dobro, tu i tamo koji listić požuti, ali stvaraju se novi i sve mi djeluje OK. Primjetio sam da joj smeta vjetar a tamo kod mene uvijek puše. Sad je u zavjetrini i zadovoljna je. Brine me gdje ću je držati kad još malo zahladi, garaža ima stakleni krov pa je u njoj pretoplo, a druge opcije su premračne.  Možda napravim mali plastenik samo za Azaleu,
Onako četri letvice i malo najlona, tek toliko.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #92 : 10-10-2007, 15:21:00 »
Dobro, tu i tamo koji listić požuti, ali stvaraju se novi i sve mi djeluje OK. Primjetio sam da joj smeta vjetar a tamo kod mene uvijek puše. Sad je u zavjetrini i zadovoljna je. Brine me gdje ću je držati kad još malo zahladi, garaža ima stakleni krov pa je u njoj pretoplo, a druge opcije su premračne.  Možda napravim mali plastenik samo za Azaleu,
Onako četri letvice i malo najlona, tek toliko.

Vele da im je idealna temperatura od 10-16 stupnjeva, ako su ti u garaži takvi uvijeti, onda nemaš brige, a čini mi se da ni ove zime ne bude prehladno, pa neće biti ni problema.

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #93 : 10-10-2007, 15:37:18 »
Onda ok ako je 10-16. Ja se više pribojavam previsoke temperature je znaš kako u stakleniku može biti toplo ako je vani sunčano.
Sada je recimo ujutro vani već pomalo prehladno za azaleu ali tokom dana se u garaži zna nakupiti i 25 stupnjeva što je pretoplo. Kužiš to prijelazno razdoblje me muči a ne mogu baš dežurati uz termometar.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #94 : 10-10-2007, 15:43:53 »
Onda ok ako je 10-16. Ja se više pribojavam previsoke temperature je znaš kako u stakleniku može biti toplo ako je vani sunčano.
Sada je recimo ujutro vani već pomalo prehladno za azaleu ali tokom dana se u garaži zna nakupiti i 25 stupnjeva što je pretoplo. Kužiš to prijelazno razdoblje me muči a ne mogu baš dežurati uz termometar.

Ja si mislim da nema previše razloga za brigu, ako se par dana, recimo tjedan dana jutarnja temperatura spusti ispod 5 stupnjeva, treba skloniti azaleu, tome se ne nadam prije početka 11 mj. a onda će i dnevne temperature biti niže. Vjerujem da na garaži imaš neki prozor za provjetravanje i to će biti sasvim dovoljno da temperatura ne pređe 20 stupnjeva.

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #95 : 28-10-2007, 13:22:27 »
Moja azaleica nije dobro. Nešto je muči a ja ne mogu skužiti što. Lišće žuti kao da je listopadna. I do sada je tu i tamo koji listić znao požutjeti ali je to nadoknađivala novim, mladim listićima ali sada mladih nema a stari previše žute. Uskoro će čitave grančice ostati gole.
Gnojio sam je vrlo malo, drenaža je dobra, smještena je na svijetlom mjestu temperatura od 10-15 stupnjeva, redovito zalijevana kišnicom, ali nešto ne štima.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #96 : 28-10-2007, 16:51:37 »
Mislim da se ne događa ništ posebno, samo se Azalea rješava staroga lišća. Sve joj je manje svjetla, zelene mase ne treba joj kao do sada, a ovi svi listići koje odbacuje, ako malo bolje pogledaš a ukoliko mene oči ne varaju, koliko vidim na fotki, stariji su listovi niže na granama. Novi mladi listići su zdrave zelene boje. Čuj, i ona proživljava jesen, samo ne toliko potpuno kao druge listopadne vrste. Sveusvemu, ne gnoji je, a svjetla joj i tako ne možeš više dati, pa dani su sve kraći i sve oblačniji. Ako je vjerovati meni, a ja sam imao jednu Azaleu za 4900kn dvije godine i ubio ju pretprošle zime, sve je ok.  :mdr:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #97 : 28-10-2007, 16:53:24 »
E da, ne zalijevaj je puno, minimalno. Samo da bude vlažno. I ne očekuj od nje da tjera ili raste. Ona će ti sada mirovati do 4. mjeseca i samo gubiti pokoji listić. Tu nema spasa.

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #98 : 28-10-2007, 17:57:53 »
Tnx malo si me smirio, nadao sam se tvom odgovoru jer znam da imaš iskustva sa azaleama.


Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #99 : 29-10-2007, 10:29:24 »
Azale su nam iz istog izvora, a moje nisu tak požutile, možda je tvoja požutila zbog staklenog krova na garaži kroz koj ju je Sunce dotaklo i malo popržilo. Moje su u podrumu gdje ima svijetla minimalno i ni malo sunca. Vlaga tla im je umjerena i tek povremeno nalijem malo vode, no nikako ne zaljevam kao po ljeti, ono da natopim zemlju. Na jednoj je po tlu mahovina i ona mi je neki pokazatelj kolko vode da kapnem na nju. Mistao ih nisam več mj. dana.

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #100 : 29-10-2007, 13:44:19 »
To je mutno staklo i nema bojazni , i temperatura je OK, mislim da sam zeznuo sa zalijevanjem, tj. da sam previše zalijevao, nisam naime smanjio u odnosu na ljeto. List najprije malo potamni a onda požuti, moglo bi biti od previše zalijevanja.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #101 : 29-10-2007, 13:53:27 »
Može biti, no kak Seba veli, nema da se sekiraš  :great:

Offline istefano

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #102 : 29-10-2007, 21:36:05 »
To je mutno staklo i nema bojazni , i temperatura je OK, mislim da sam zeznuo sa zalijevanjem, tj. da sam previše zalijevao, nisam naime smanjio u odnosu na ljeto. List najprije malo potamni a onda požuti, moglo bi biti od previše zalijevanja.
siguran sam da je to od previse zaljevanja, tako je bilo s mojim brijestom od previse zaljevanja
kad sam smanjio zalijevanje, listovi su prestali tamniti i otpadati

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #103 : 28-02-2008, 08:40:44 »
Evo kako je moja zamisao realizirana. Ja sam jako zadovoljan a vi slobodno iznesite primjedbe, vjerujem da svi više vidimo od jednog.
Ljeva fotka je stanje azale nakon prezimljavanja, a desna fotka je azalea nako 10 dana laganog rada po koji sat uveče.

Offline Andrija Zokić

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #104 : 28-02-2008, 09:34:33 »
Možda ovako za budućnost?
andbonsai.com ~ andbonsai studio