Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Usputne fotke  (Posjeta: 8648 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gal

Usputne fotke
« : 26-05-2009, 12:08:17 »
...poljsko cvijeće...

Offline Anna

Odg: Usputne fotke
« Odgovori #1 : 26-05-2009, 12:25:37 »
Rodila se nova podvrsta fotografa: makro fotograf poljskih prostranstva  :gigle:
A sad ozbiljno: simpa fotografije!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Usputne fotke
« Odgovori #2 : 26-05-2009, 12:46:43 »
...poljsko cvijeće...

usputna konstruktivna kritika fotografija....

.... sve 4 fotke žude za pravilom trečine, jer su same po sebi takvi kadrovi.
.... kukci se ne fotkaju zguza
.... prva fotka ima polufokus na nepotreban subjekat
..... četvrta foka treba više kontrasta i fokusa
..... treča fotka je najbliža odličnoj fotografiji (da je žuto u trečini)

Morao sam i nisam mogao prešutjeti... znam da ćeš drugi puta, to odraditi savršeno  :takoTreba:

Offline Anna

Odg: Usputne fotke
« Odgovori #3 : 26-05-2009, 12:56:28 »
A sad kad smo već kod detaljnih kritika: mislim da slikanje kukaca s guza nije problem te fotografije nego kadriranje- smještena je prenisko. Treća fotografija iako nekonvencionalna izgleda ( cvijet ispada iz kadra) u svojoj suštini podliježe pravilu zlatnog reza i dobra je. A četvrta: fotografiranje teksture nečega je zaista teško jer u toj jednoličnosti mora biti nešto što bi preuzelo mjesto fokusa.
Citat:
prva fotka ima polufokus na nepotreban subjekat
:question: ne kužim? meni je ok.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Usputne fotke
« Odgovori #4 : 26-05-2009, 13:17:47 »
A sad kad smo već kod detaljnih kritika: mislim da slikanje kukaca s guza nije problem te fotografije nego kadriranje- smještena je prenisko. Treća fotografija iako nekonvencionalna izgleda ( cvijet ispada iz kadra) u svojoj suštini podliježe pravilu zlatnog reza i dobra je. A četvrta: fotografiranje teksture nečega je zaista teško jer u toj jednoličnosti mora biti nešto što bi preuzelo mjesto fokusa.
Citat:
prva fotka ima polufokus na nepotreban subjekat
:question: ne kužim? meni je ok.

višemanje si rekla sve dobro... kukci se ne fotkaju zguza osim iznimno, cvijet ne mora cijeli biti u kadru, ali točka za privlačenje pažnje mora biti u trečini dok zlatni rez ima smisao kod prostornopejzažnih fotki... na prvoj ne treba biti onih listića u ljevom dijelu fotke...

Offline gal

Odg: Usputne fotke
« Odgovori #5 : 26-05-2009, 13:26:58 »
... o dva foto znalca, treba odmah otvoriti foto kutak!  :great:
Hvala za kritike, ionak vas nisam niš razmel! Ovo su samo izrezi detalja iz ovih fotki jer nemam makro opremu ili kak se to već zove. Slikano je fiksnim 50 mm objektivom.

Offline Anna

Odg: Usputne fotke
« Odgovori #6 : 26-05-2009, 13:28:54 »
Ma meni je to ok- tvori jednu dijagonalu koja vodi od središta cvijeta na drugi dio fotografije. Ali prihvaćam da se ne mora svima sviđati isto pa makar bili profesionalci :smile:
Anyway,  smpatično... Može i drugačijih fotografija na forum što se mene tiče. Od pejzaža do portreta i urbanih... Jedino bi me mogli danas zbog oftopičitarenja :tuptup:

Offline Anna

Odg: Usputne fotke
« Odgovori #7 : 26-05-2009, 13:32:46 »
... o dva foto znalca, treba odmah otvoriti foto kutak!  :great:
Hvala za kritike, ionak vas nisam niš razmel! Ovo su samo izrezi detalja iz ovih fotki jer nemam makro opremu ili kak se to već zove. Slikano je fiksnim 50 mm objektivom.
Na tim fotoaparatima se malo drugačije gledaju ti milimetri- tako su namješteni. Hvataju uglavnom standardno kako bi bili što bliži ljudskom oku bez iskrivljavanja slike računajući da ih ljudi kupuju zbog portreta. Ali samo naprijed, ja sam krenula sa takvim fotoaparatom i s njim se može itekako dobro vježbati.

Offline Marija

Odg: Usputne fotke
« Odgovori #8 : 26-05-2009, 13:34:35 »

usputna konstruktivna kritika fotografija....

.... sve 4 fotke žude za pravilom trečine, jer su same po sebi takvi kadrovi.
.... kukci se ne fotkaju zguza
.... prva fotka ima polufokus na nepotreban subjekat
..... četvrta foka treba više kontrasta i fokusa
..... treča fotka je najbliža odličnoj fotografiji (da je žuto u trečini)

Morao sam i nisam mogao prešutjeti... znam da ćeš drugi puta, to odraditi savršeno  :takoTreba:


Mario   :to
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Usputne fotke
« Odgovori #9 : 26-05-2009, 13:39:44 »
Hvala za kritike, ionak vas nisam niš razmel!

evo možda skužiš... samo prati vlastito oko kud usmjerava fokus  :verycool:

Offline Anna

Odg: Usputne fotke
« Odgovori #10 : 26-05-2009, 13:54:04 »
hm...skoro pa dobar primjer... Ne znam koliko se ovdje zna o zlatnom rezu...možda bi bilo dobro da otvorim opširniju temu pod estetikom, mislim da bi svima bilo od koristi. Zlatni rez je matematički gotovo trećina neke cjeline koja se proporcionalno smanjuje . Pogledajte članke na prstima kako su na trećine smanjeni ili da je lice podjeljeno na trećine, kao i ostatak tijela. Puževa kućica je savršen primjer spirale po zlatnom rezu, a drvo raste također po ovom prirodnom principu. Zlatni rez je matematički izraz ljepote kojeg priroda koristi za princip izgradnje. Zato nije niti čudo da najbolja svjetska slikarska djela ( a i fotografska ) imaju mnoštvo zlatnog reza.
Dva su najbitnija pravila:
1. Zlatni rez
2. 'Manje je više' . Citat koji je izgovoren za arhitekturu, ali primjenjljiv i na fotografiju. Što znači da je dobra fotografija očišćena suvišnih dijelova.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Usputne fotke
« Odgovori #11 : 26-05-2009, 13:58:17 »
...skoro pa dobar primjer...

za Gala idealan  :takoTreba:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Usputne fotke
« Odgovori #12 : 26-05-2009, 13:59:34 »
Ne znam koliko se ovdje zna o zlatnom rezu...možda bi bilo dobro da otvorim opširniju temu pod estetikom, mislim da bi svima bilo od koristi.

Možda kad dođe do oblikovanja materjala koji se vadi zadnje dvije sezone.... a do tad nek ljudi posjete linkove gdje piše o tome, ako koga interesira  :chinaman:

Offline DonQuijote

Odg: Usputne fotke
« Odgovori #13 : 26-05-2009, 15:21:42 »
Hvala za kritike, ionak vas nisam niš razmel!

evo možda skužiš... samo prati vlastito oko kud usmjerava fokus  :verycool:

To ti nije dobar primjer. Meni bi oko tak i tak, prije ili kasnije, završilo u dekolteu :dunno:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Usputne fotke
« Odgovori #14 : 26-05-2009, 15:24:47 »
Hvala za kritike, ionak vas nisam niš razmel!

evo možda skužiš... samo prati vlastito oko kud usmjerava fokus  :verycool:

To ti nije dobar primjer. Meni bi oko tak i tak, prije ili kasnije, završilo u dekolteu :dunno:

...kad je u trečini  :na: