Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: NOVI YAMADORI  (Posjeta: 85431 )

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline gal

Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #105 : 20-04-2010, 08:57:25 »
...drva ko i ljudi - sto čudi, jedni se dižu u pet, drugi bi spavali do podne. Imaš "crnogorca" za drvo  :hihihi: (da me čije Aleksa  :nails:)
Gle, imam grabovu živicu u njoj X grabova neki prolistali, a neki tek nabrekli pupove, isto i sa drvima u posudama... Ja se ne bi brinuo kad su grabovi u pitanju.

Offline drigi

Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #106 : 20-04-2010, 09:12:07 »
I ružno kada čekaš da nešto prolista a ono ništa :tup:
Imama jedan grab koji je stvorio pupove koji su čini se dobili po nosu od onog zadnjeg naleta zime. Grančice zelene, pupovi nabrekli i stoje li stoje već desetak dana ne mrdaju. Dva graba na istom položaju već se zelene a ovaj, naravno najbolji ništa  :nails:
Čini se da ću morati drastično reagirati kao Seba prošle godine na svom malom orijentalisu
I kod mene sličan slučaj,imam desetak grabova i neki već uveliko olistali,a nekolicina "niti živi niti mre",pupoljci krenuli pa sada stoje i čekaju sudnji dan :molitva:Videću za par dan šta će biti :dunno:

Offline DonQuijote

Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #107 : 20-04-2010, 10:54:12 »
Ne bih se brinuo da nisam prilično drastično orezao korijenje kod presađivanja. Drvo je imalo onako blesavo  korijenje u dva kata. Procjenio sam da je gornji kat dovoljno jak da preuzme funkciju pa sam čitav donji kat otpilio. A onda se vratila zima.
Sad,  drvo je živo, definitivno ali pupovi ne mrdaju. Prošle godine se Sebi dogodilo da su pupovi krenuli, pa su bili ofureni mrazem i onda su stali i tako stajali dugo vremena. Predugo, sve dok  drvo nije počelo umirati.
Teorija je da drvo potjera pupove, pupovi se smrznu i ne otvore se a drvo misli da je svoj dio posla napravilo i ne pada mu na pamet da bi opet trebalo napraviti nove pupove. Pomaže drastično rezanje pupova, dakle skidanje svih popova kao da ih je obrstila srna. Onda drvo skuži da je frka i navrat, nanos krene stvarati nove pupiče :)
No to je prilično drastično i još ću pričekati nekoliko dana. Ako se do nedjelje ne pokaže nikakav pomak, mislim da ću skidati sve, pa ko živ ko mrtav.

Offline gal

Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #108 : 20-04-2010, 12:51:23 »
Ne bih se brinuo da nisam prilično drastično orezao korijenje kod presađivanja.
Kod mene obrnuti slučaj. Ja presadio dva bora u izvrsnoj kondiciji, korijen niti rezao ni presavijao zasipao istom mješavinom, vratio na isto mjesto, poslije nije bilo većih hladnoća, ..ono ni u ludilu nisam pomislio da može nešto krenuti po zlu. Par tjedana sve OK, a onda doslovce preko noći ta dva bora požutila, eno ih sad na "intenzivnoj" sa gotovo potpuno suhim iglicama. Nade mi daje to što su iglice u korjenu još koji milimetar zelene i pupovi kojih ima na stotine su još živi, tako da po nekoliko puta dnevno idem gledat nisu li ipak krenuli. Zaklon od vjetra, mistanje i Drin svakih par dana trenutno ih održavaju na životu. Ovak nešto nisam ni doživio ni čuo. Presađivao sam borove i na proljeće i po ljetu, ama baš nikada nikakvih problema, možda sam im ipak trebao malo porezati korjenja?!  :dunno: Kad se samo sjetim s koliko su se malo korjenja bez ikakvih problema primili?!  :loco:

Offline DonQuijote

Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #109 : 20-04-2010, 14:34:11 »
 Za izludit :dunno:

Offline Andrija Zokić

Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #110 : 01-05-2010, 21:01:14 »
Što se tiče ostavljanja bartljka, to nikako kod listopadnih vrsta - ako je rez ravan ili još malo udubljen (možeš ga nepravilno udubiti sfernim škarama, tako da odlamaš komadić, po komadić prema unutra), bolje će kalusirati. Batrljci ne kalusiraju.


 :hair:
Aaarghhhh, zašto mene nitko ne razumije :hair: nisam mislio ostaviti jin nego batrljak koji se kasnije može uređivati po želji kombiniranjem konkavnog i konveksnog. Udubljivanje radi kalusiranja ne izgleda dobro i ako se dobro sjećam jednog Palovog predavanja onda je rekao ovako: Kalusiranje velikih grana nikada ne izgleda prirodno ako se udubi u startu. Uvijek će izgledati umjetno.

Vidiš Done da mogu i rupe za ožiljke a da dobro izgleda. Walter je tada to govorio protiv toga jer smo tada svi ko blesavi udubljivali svaku ranu jer tako piše u bonsai knjigama.

http://walter-pall-bonsai.blogspot.com/2010/04/new-orinetal-hornbeam.html
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline DonQuijote

Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #111 : 01-05-2010, 23:01:46 »
Aha. Baš sam jučer gledao to drvo i kako ga je sredio. Kada sam ga prvi put gledao to drvo, fasciniralo me, bilo mi je odlično ali nisam si ga ovakvim zamišljao nakon rada na njemu. Ispalo je naravno još bolje nego što sam ja mislio da će ispasti. Zato jer je majstor majstor.
 A što se tiće rupa, naravno da mogu dobro izgledati, ali može i kombinacija konveksnog i konkavnog dobro izgledati

Offline jurica

Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #112 : 17-06-2010, 19:10:37 »
Evo kako neka od ovdje prikazanih drva izgledaju sada.

Offline jurica

Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #113 : 17-06-2010, 19:14:20 »
I još par slika

Offline gal

Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #114 : 18-06-2010, 08:48:45 »
Evo kako neka od ovdje prikazanih drva izgledaju sada.
..drijen 905 i zelenika 909 su ti prvoklasan materijal, ruj je interesantan, ostalo je tak tak... Međutim s obzirom kak se dugo baviš drvima pregazil si većinu veterana... sad već zvućim ko Anđa Marić!  :hihihi:

Offline Marija

Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #115 : 18-06-2010, 16:50:19 »
Slažem se s Anđom (ex Gal bukvar).  :mdr:
Jedna od boljih kolekcija u nastajanju u Hr. Vidi da imaš oko i filing za stablo. Količina je zaista nebitna, već je bitna kvaliteta.
 :great:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline jurica

Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #116 : 18-06-2010, 17:00:45 »
Evo kako neka od ovdje prikazanih drva izgledaju sada.
..drijen 905 i zelenika 909 su ti prvoklasan materijal, ruj je interesantan, ostalo je tak tak... Međutim s obzirom kak se dugo baviš drvima pregazil si većinu veterana... sad već zvućim ko Anđa Marić!  :hihihi:
Da , ova dva drva malo odskaču po kvaliteti od drugih, ali i ova manje kvalitetna podjednako su mi draga.
Sada dali sam bolji od nekih kolega , pokazat će vrijeme jer treba ta drva održat i na životu. :mdr:

Offline jurica

Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #117 : 18-06-2010, 17:08:17 »

Jedna od boljih kolekcija u nastajanju u Hr. Vidi da imaš oko i filing za stablo.
 
Čuti nešto ovako od nekog ko po meni ima najbolja drva u Hr. , stvarno počinje godit.
Hvala puno svima vama koji ste mi svojim savjetima jako puno pomogli.

Offline Marija

Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #118 : 18-06-2010, 17:51:02 »
Čuti nešto ovako od nekog ko po meni ima najbolja drva u Hr. , stvarno počinje godit.
Zahvaljujem kolegi bonsaisti na lijepim rječima  :chinaman:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #119 : 21-06-2010, 07:57:43 »
...jućer sam dakle zahvaljujući jurićinom ruju otkrio da isti raste i na južnim obroncima Ivančice, doduše u šibastim grmovima. Na tom mjestu uz njega raste crni grab, jasen, hrast, crveni bor i drijen, pravi mali submediteranski otočić, a sve okolo čista bukova duboka šuma..... interesantno!