Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Naši bonsai vrtovi  (Posjeta: 178931 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Marija

Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #150 : 30-03-2009, 13:19:09 »
...e (osječam se prozvan), cement-beton nije (barem meni estetski) primjeren materijal čak ni u podnebljima gdje upće nema kamena, a kamoli kod vas gdje ga ima u izobilju, a ni omjer cijene-kvalitete-trajnosti nije nešto (1m3 betona=800kn=25 ploča 0,5x0,5x0,15 m = 32 kn/ploči), tanje ploće bi morali armirati pa bi bile možda i skuplje...itd. Benkovac nije na kraj svijeta, a i ovakav Sebin aranžman mi se ćini ultra jeftinim u odnosu na kvalitetu, estetiku da i ne spominjem... eto.  :dipl:

imamo kamenih ploča što smo sve ove godine sakupili u prirodi ali nema ih dovoljno ... a i problem je što često nisu velike i debele ... Prije se tim kamenim pločama sve popločavalo, okućnice, guvna, koristio se i za pokrivanje kuća umjesto crijepa ali sam bog zna odakle se je to nabavljalo .... trebalo bi pronaći nekakvu kavu ...

Benkovački kamen kojega ima svigdje za kupiti je uglavnom tanak, već obrađen i pravilan.

Davanje nekoliko tisuća kuna za ploče mi trenutno nije moguća opcija!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #151 : 30-03-2009, 13:55:13 »

imamo kamenih ploča što smo sve ove godine sakupili u prirodi ali nema ih dovoljno ... a i problem je što često nisu velike i debele ... Prije se tim kamenim pločama sve popločavalo, okućnice, guvna, koristio se i za pokrivanje kuća umjesto crijepa ali sam bog zna odakle se je to nabavljalo .... trebalo bi pronaći nekakvu kavu ...

Benkovački kamen kojega ima svigdje za kupiti je uglavnom tanak, već obrađen i pravilan.

Davanje nekoliko tisuća kuna za ploče mi trenutno nije moguća opcija!
...novci su svima nama problem, zato sam ti i htio skrenuti pozornost sa betona na kamen. Kamen ne mora biti ni velik ni pločast, trebao bi jednu stranu imati ravnu, onda iskopaš rupu usipaš pijeska ili tom pjesku dodaš oko 3% cementa (sve bez vode) i zatim slažeš kamen tako da ti je gornja površina ona ravna i sve nekako na nepravilnu fugu. Nakon nekog vremena ono malo cementa u pijesku će od vlage zemlje i kiše stvrdnuti i sve povezati da se kamen više ne pomiće i dobiješ teraco... Benkovac sam spomenuo jer bi tamo mogla dobiti jeftinije, veće i neobrađene (deblje) ploće. Nedavno je bio i neki dokumentarac o privatnij "kavi"...Ovo po trgovinama je pripremljeno debljinom i veličinom za ljepljenje po betonu kao pločice...zato je i skuplje i neprimjerenije za ono kaj trebaš...

Offline Marija

Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #152 : 30-03-2009, 13:58:05 »
Benkovac sam spomenuo jer bi tamo mogla dobiti jeftinije, veće i neobrađene (deblje) ploće. Nedavno je bio i neki dokumentarac o privatnij "kavi"...Ovo po trgovinama je pripremljeno debljinom i veličinom za ljepljenje po betonu kao pločice...zato je i skuplje i neprimjerenije za ono kaj trebaš...

U Benkovcu se kamen pretežno ilegalo kopa i dok sam radila U Hrvatskim šumama sve te ljude sam tužila i bila s njima na sudu, tako da nekako vjerujem da cijena ne bi bila povoljna ...  :lol:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #153 : 30-03-2009, 14:06:45 »
...e (osječam se prozvan), cement-beton nije (barem meni estetski) primjeren materijal čak ni u podnebljima gdje upće nema kamena, a kamoli kod vas gdje ga ima u izobilju, a ni omjer cijene-kvalitete-trajnosti nije nešto (1m3 betona=800kn=25 ploča 0,5x0,5x0,15 m = 32 kn/ploči), tanje ploće bi morali armirati pa bi bile možda i skuplje...itd. Benkovac nije na kraj svijeta, a i ovakav Sebin aranžman mi se ćini ultra jeftinim u odnosu na kvalitetu, estetiku da i ne spominjem... eto.  :dipl:

imamo kamenih ploča što smo sve ove godine sakupili u prirodi ali nema ih dovoljno ... a i problem je što često nisu velike i debele ... Prije se tim kamenim pločama sve popločavalo, okućnice, guvna, koristio se i za pokrivanje kuća umjesto crijepa ali sam bog zna odakle se je to nabavljalo .... trebalo bi pronaći nekakvu kavu ...

Benkovački kamen kojega ima svigdje za kupiti je uglavnom tanak, već obrađen i pravilan.

Davanje nekoliko tisuća kuna za ploče mi trenutno nije moguća opcija!

Mislim da betoniranje daje dosta loše rezutate. Možda postoje sad neka nova tehnološka dostignuća koja rade nekaj bolje, ali to sigurno i košta. Mislim da imate dvije dobre opcije. Sad kad sezona kopanja drveća završi ići sakupljati kamenje, može i gromade pa ih ukopate u tlo, važno da su bar jednom stranom malo ravniji komadi kamena. Ili jednostavno pričekati da sakupite novac. jer, zakaj bi sad potrošila npr. 500 ili 1000 kuna na nekaj kaj ti je bezveze, bolje pričekajte malo pa kupite makar i iduće godine ono što želite. Ako sad napraviš nekaj kaj ti je tak tak onda ćeš za par mjeseci kad ćeš možda imati novac za neku ljpšu stazicu ići vaditi ovo kaj si sad napravila... tad imaš dupli posao.
Mislim da se može složiti lijepa stazica i od manjih komada kamena... samo se moraš više zezati s postavljanjem.

Dofurajte si puno kamenjai onda kad ćete imati izbor počnite slagati. Kombinirajte možda s nekim sukulentićima ili durgim biljem koje vam u okolici dobro uspjeva. Premjestite komadić vašeg krajolika u vrt. Odlično je imati vodu u vrtu, bez obzira kakvog izvora. Ne treba to biti jezero. Može biti neka velika vrtna posuda u koju stavite lopoč. Kad se takva stazica od sitnijeg kamenja dotjera detaljima izgledat će super. A vjerojatno vam je 90% toga nadohvat ruke, u priorodi oko vas. Pa nije valjda da vi nemate kamenja. Ukopavajte ih. Bit pe i dovoljno debeli i dovoljno črsti i estetski lijepi. Puno, puno ljepši od bilo kakvog betona.

Offline helleborus

Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #154 : 30-03-2009, 14:09:51 »
Benkovac sam spomenuo jer bi tamo mogla dobiti jeftinije, veće i neobrađene (deblje) ploće. Nedavno je bio i neki dokumentarac o privatnij "kavi"...Ovo po trgovinama je pripremljeno debljinom i veličinom za ljepljenje po betonu kao pločice...zato je i skuplje i neprimjerenije za ono kaj trebaš...

U Benkovcu se kamen pretežno ilegalo kopa i dok sam radila U Hrvatskim šumama sve te ljude sam tužila i bila s njima na sudu, tako da nekako vjerujem da cijena ne bi bila povoljna ...  :lol:

Meni se osobno taj benkovački ne sviđa. ja ga ne bi stavljala, preumjetno mi izgleda. Ali odmah bi stavila kamenje tam iz kvarta, Mi smo svoj vadili iz potoka koji nam prolazi pokraj parcele, i iz šume i šumskih potoka. Ove dalje smo natrpali u gepek i vozili doma. Pošto je blizu to nije problem. Odeš do najbližeg nalazišta. To kamenje smo stavljali oko jezera i okolo po vrtu. Još smo pazili da imaju na sebi mahovinu.

Offline Marija

Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #155 : 30-03-2009, 14:14:09 »
Fora je što nam treba sva sila pločastog kamena ... sada ćemo imati 200m2 vrta sa stolovima s biljkama i treba popločati sve staze  :idiot:

Već smo stavljali kamene ploče dok smo imali mali vrt - evo slike http://hbf.my-bonsai.com/index.php?action=dlattach;topic=605.0;attach=5132;image i to izgleda definitivno najbolje.

Kamenih ploča ima ali ih je jako teško naći .... evo krova od kamenih ploča ...

http://www.hrphotocontest.com/data/gallery1/2985/129440.jpg
Naši bonsai vrtovi


Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #156 : 30-03-2009, 14:19:24 »
Fora je što nam treba sva sila pločastog kamena ... sada ćemo imati 200m2 vrta sa stolovima s biljkama i treba popločati sve staze  :idiot:

Već smo stavljali kamene ploče dok smo imali mali vrt - evo slike http://hbf.my-bonsai.com/index.php?action=dlattach;topic=605.0;attach=5132;image i to izgleda definitivno najbolje.

Kamenih ploča ima ali ih je jako teško naći .... evo krova od kamenih ploča ...

Da vjerujem da ih je teško naći, posebno ak ti treba za tako puno stazica. A jeste li možda razmišljali stvaiti koru, onak kak ima Pall u svom vrtu. Mi smo je na jedan dio stavili, i jako dobro izgleda. Jedna vreća kore u baumaksu košta 20 kuna.

Offline helleborus

Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #157 : 30-03-2009, 14:22:14 »
Ak ste već na ideji o betoniranju onda bolje kupite one gotove betonske ploče koje su vrlo jeftine u bauhausu i drugim centrima, pa je posle makneš kad smisliš nekaj bolje.

E sad si mislim kak bi mogla te betonske ploče možda malo izbrusiti po rubovima da izgledaju ljepše, zaobljenije, prirodnije.

Offline Marija

Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #158 : 30-03-2009, 14:27:48 »
Da vjerujem da ih je teško naći, posebno ak ti treba za tako puno stazica. A jeste li možda razmišljali stvaiti koru, onak kak ima Pall u svom vrtu. Mi smo je na jedan dio stavili, i jako dobro izgleda. Jedna vreća kore u baumaksu košta 20 kuna.

Da razmišljala sm i o tome, samo ne znam koliko je trajna i hoće li trava nicati ispod nje?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #159 : 30-03-2009, 14:27:59 »
Kod Palla ste vidjeli koru, to je odlično riješenje, prvo jer djeluje prirodno, a drugo, ne isijava toplinu kao kamen, osim ako baš želite kamen.
Na tlo se može staviti crna folija koju koriste u rasadnicima (NE PVC) i na nju kora (da ne propada u tlo i ne blati se) od kamena može neka ogradica staze. I to je to. Mislim da ću ja raditi nešto u tom stilu.

Offline Marija

Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #160 : 30-03-2009, 15:01:53 »
Nabiavili smo 50-ak nekakvih matuna za dimnjake .... i od njih ćemo slagati klupe za stabla.... prva 3 su postavljena  :zbunjen:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #161 : 30-03-2009, 15:20:57 »
Nabiavili smo 50-ak nekakvih matuna za dimnjake .... i od njih ćemo slagati klupe za stabla.... prva 3 su postavljena  :zbunjen:

Baš ste htjeli okrenuti uloške na nižu stranu?

Offline Marija

Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #162 : 30-03-2009, 16:24:39 »
Baš ste htjeli okrenuti uloške na nižu stranu?

Neee, to se oni sami slažu, ničim izazvani  :idiot:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #163 : 31-03-2009, 07:53:58 »
Baš ste htjeli okrenuti uloške na nižu stranu?

Neee, to se oni sami slažu, ničim izazvani  :idiot:

Daj, molim te objasni im da mi se teško saginjati dok gledam drva i nek se okrenu na višu stranu   :verycool:

Offline Andrija Zokić

Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #164 : 31-03-2009, 09:05:18 »
Baš ste htjeli okrenuti uloške na nižu stranu?

Neee, to se oni sami slažu, ničim izazvani  :idiot:

Daj, molim te objasni im da mi se teško saginjati dok gledam drva i nek se okrenu na višu stranu   :verycool:


Meni bi isto bilo draže da je malo više ali ovako su blokovi stabilniji a tu je prilično jak udar bure.
andbonsai.com ~ andbonsai studio