Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Alat za sharije?  (Posjeta: 146785 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gal

Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #90 : 14-01-2009, 08:08:42 »
...andrija jesi li koristio ovo crveno-zaokruženo, to sam našao doma među starom kramom od alata ali je osovima 8 mm pa nisam imao priliku isprobati, pitam zato ako valja, dao bih potokariti osovine...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #91 : 14-01-2009, 08:15:53 »
Izgleda dobro, jedino što je nož dosta nisko, kog vraga sve te silne matice trebaju?  :tuptup:
Mislim OK ,znam čemu trebaju ali bilo bi bolje da ih nema, tj da je prihvat i zatezanje bolje riješeno.
....po meni bi trebao samo ovaj žuti dio, a osovinu napraviti novu i dugu jedno 10 cm i onda ovo hardlotat (autogeno zavarit) na osovinu, a zubce brušenjem zaoblit što je i najgori dio posla...


Možda ima malo previše šajbica i lagera, no možda nešto od toga bude i neophodno, bum vidio Done, lako s Majstorom to reguliram!
Gal, očeš mi molim te objasniti potrebu tak dugačke osovine! Jel ti kužiš kolko je to veliko? Ako alat udaljim od mašine 8cm moglo bi to biti samoubojstvo. Ovo sa zaokruživanjem zubaca i može proći no stiže terrier koji je okruglast, pa nek ovaj ostane čoškast.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #92 : 14-01-2009, 08:17:03 »
...andrija jesi li koristio ovo crveno-zaokruženo, to sam našao doma među starom kramom od alata ali je osovima 8 mm pa nisam imao priliku isprobati, pitam zato ako valja, dao bih potokariti osovine...

Toga ima u Pevecu, a u kompletu dolazi još jedan puno širi.... i mene zanima kak se to ponaša.

Offline gal

Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #93 : 14-01-2009, 08:54:33 »
Gal, očeš mi molim te objasniti potrebu tak dugačke osovine! Jel ti kužiš kolko je to veliko? Ako alat udaljim od mašine 8cm moglo bi to biti samoubojstvo. Ovo sa zaokruživanjem zubaca i može proći no stiže terrier koji je okruglast, pa nek ovaj ostane čoškast.
...nisam siguran, vidio sam na netu (demonstracije) takve trilove na vrlo dugim osovinama, valjda da lakše dođu do nedostupnih djelova?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #94 : 14-01-2009, 09:08:49 »
...nisam siguran, vidio sam na netu (demonstracije) takve trilove na vrlo dugim osovinama, valjda da lakše dođu do nedostupnih djelova?

Ovaj moj nož je fi skoro 5cm, a na Makiti i ostalim takvim napravama piše da je maksimalna veličina alata 2,5cm. OK sve to je drugačije na obradi željeza za kaj je brusilica i namjenjena. Iskreno, mislim da bi brzina okretaja sa dugom osovinom morala biti minimalna, a onda je upitna funkcionalnost. Ne znam, nekak sam si drag  :dunno:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #95 : 14-01-2009, 09:11:00 »
... ali je osovima 8 mm pa nisam imao priliku isprobati, ...


Jel i rupa na drileru 8mm?

Offline gal

Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #96 : 14-01-2009, 09:30:39 »
Jel i rupa na drileru 8mm?
:dunno:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #97 : 14-01-2009, 09:39:20 »
...nisam siguran, vidio sam na netu (demonstracije) takve trilove na vrlo dugim osovinama, valjda da lakše dođu do nedostupnih djelova?

Sad sam razgovaral s majstorom, veli da bi 10cm moglo biti prihvatljivo za rad, ako bi se od noža prema makiti kroz 8cm promjer osovine spuštao postepeno sa 12mm na 8mm i 2cm na 6mm kolko ide u mašinu. Sve dulje od 8cm bi izazivalo vibracije na tim debljinama osovine. Valjda čovjek ima iskustva. Na netu ima svega, i sreča da se nikom nije ništ dogodilo.

Offline Andrija Zokić

Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #98 : 14-01-2009, 10:09:20 »
Izgleda dobro, jedino što je nož dosta nisko, kog vraga sve te silne matice trebaju?  :tuptup:
Mislim OK ,znam čemu trebaju ali bilo bi bolje da ih nema, tj da je prihvat i zatezanje bolje riješeno.
....po meni bi trebao samo ovaj žuti dio, a osovinu napraviti novu i dugu jedno 10 cm i onda ovo hardlotat (autogeno zavarit) na osovinu, a zubce brušenjem zaoblit što je i najgori dio posla...

... a to treba napraviti prokleto dobro jer je velika brusilica opasna makina!
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #99 : 14-01-2009, 10:16:05 »
Izgleda dobro, jedino što je nož dosta nisko, kog vraga sve te silne matice trebaju?  :tuptup:
Mislim OK ,znam čemu trebaju ali bilo bi bolje da ih nema, tj da je prihvat i zatezanje bolje riješeno.
....po meni bi trebao samo ovaj žuti dio, a osovinu napraviti novu i dugu jedno 10 cm i onda ovo hardlotat (autogeno zavarit) na osovinu, a zubce brušenjem zaoblit što je i najgori dio posla...

... a to treba napraviti prokleto dobro jer je velika brusilica opasna makina!

Kužim ja Gala, jer sam i ja imao svakakvih ideja dok nisam ovaj alat vidio u živo. Ipak je to 5cm fi i može to raditi čuda, pa i onda kad je lager montiran uz nož i sve to na original osovini. Lager u neku ruku dođe i kao graničnik da se nož ne ukopa preduboko u drvo. Za sada ću sve ostaviti u original izdanju i raditi na nižim okretajima 7000-11000. Bumo vidli.

Offline gal

Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #100 : 14-01-2009, 10:57:25 »
...nego majstore ovo mi se učinilo interesantnim (zaokruženo) jel možeš to nabaviti u osovini 6 mm?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #101 : 14-01-2009, 11:02:00 »
...nego majstore ovo mi se učinilo interesantnim (zaokruženo) jel možeš to nabaviti u osovini 6 mm?

Nabaviti u originalu nemožem, ali Majstor može skinuti na 6mm, kao i na osovini koju sam mu jučer odnio, za ovaj veliki nož. Svi ti alati su na 8mm i moramo modificirati. Budemo vidli kak bu prošlo skidanje osovine sa 8 na 6mm.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #102 : 14-01-2009, 11:09:53 »
...nego majstore ovo mi se učinilo interesantnim (zaokruženo) jel možeš to nabaviti u osovini 6 mm?

Nabaviti u originalu nemožem, ali Majstor može skinuti na 6mm, kao i na osovini koju sam mu jučer odnio, za ovaj veliki nož. Svi ti alati su na 8mm i moramo modificirati. Budemo vidli kak bu prošlo skidanje osovine sa 8 na 6mm.

Ček malo, pa to dolazi u 6,35 mm varijanti. Kaj ti to nejde u Metabo?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #103 : 16-01-2009, 09:05:10 »
Jučer sam isprobao ovo čudovište na kutnoj brusilici (manjoj). Čudovište je nezaustavljivo, a rad sa njim miran i precizan. Površina drveta ostaje kao "pošmirglana", ni traga "mucicama". Nabavio sam ga jer su me razne priče po netu uvjerile da je King Artur "kružni lanac" motorne pile, vrlo efikasan, no nenabavljiv kod nas. Glodalo je promjera 100mm i široko 4mm sa 12 zuba. Brzina maksimalnih okretaja je 23000 (na fotki je nešto slabiji model i drugi je proizvođač) okretaja. Nosio sam je majstoru, da mi proširi prihvatni otvor, kako bi mogao na brusilicu. Ocijena majstora, je .... WOW FENOMENALAN ALAT!
Probao sam ga na bukovoj cjepanici i što god sam poželio, to sam i napravio. Alat je prije svega za grube radove, gdje neke face koriste motorne pile. Teško je opisati kako to snažno i precizno nosi materjal koji napadnemo, usudio bi se reći da radi bolje od motorne pile!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #104 : 16-01-2009, 09:10:06 »
Nešto ovome slično po dimenzijama i funkciji sam nabavio, za udubljenja (uro) i još pokoje kanale. Nadam se da ću ga danas isprobati, kao i još neke alate koje je S nabavio.