Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: par pocetnickih pitanja !!!!  (Posjeta: 10495 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline brko

Odg: par pocetnickih pitanja !!!!
« Odgovori #15 : 09-01-2014, 21:23:33 »
Marija i Brko, nisam želio omalovažavati  forum nego pomoći čovjeku jer je blizu !!!! Forum od kad je počeo s radom je i meni u mnogo čemu pomogao.

Brko, zar je vrjednije sjediti za kompom nego se družiti, popiti koje pivce i nešto naučiti?

  -u pravu si zen ,druženje na prvom mjestu ,pogotovo kad sve lijepo pojasniš a ne pisati u prispodobama .više ljudi više zna a i lakše se pamti kad se primjer vidi uživo ..živio

Offline brki2010

Odg: par pocetnickih pitanja !!!!
« Odgovori #16 : 10-01-2014, 00:17:36 »
ma nije nista ispod pojasa, forum je odlican, procitao sam ga cjelog 5 puta al doslovno, al cu svejedno otici do udruge, i ispitat ovo ostalo sto mi nije jasno, vidit uzivo sve malo :-) , sve sto sam ja nasao je odlicno, samo je problem sto sam ja to sve morao proucit dok neskontam sta mi nije jasno, vi ovdje u svim temam vodite  malo slozenije razgovore koji nami pocetnicima nisu bas posve jasni

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: par pocetnickih pitanja !!!!
« Odgovori #17 : 11-01-2014, 12:26:42 »
 :takoTreba:  Ovo si Brki jako dobro rekao !!  Pogotovo zadnju rečenicu !!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: par pocetnickih pitanja !!!!
« Odgovori #18 : 11-01-2014, 14:31:36 »
Draženka! Step bye step.Koji ti dio nije sjeo? Vađenje-poduka,čišćenje korjena-poduka,rezanje korjena-poduka,sadnja u trening posudu-poduka,početno formiranje i kraćenje krošnje-poduka.To te sve čeka na proljeće.Bit će ti dosta.  face
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline brki2010

Odg: par pocetnickih pitanja !!!!
« Odgovori #19 : 11-01-2014, 15:17:54 »
sad neznam jeli ovo sarkazam bio ili sta, napisao sam kako sam dozivio forum i opcenito cjeli proces bavljenja bonsaiem, sve sto sam naucio i sto me je zanimalo ili mi nije jasno bilo, morao sam izvlacit iz pojedinacnih recenica, zasto mi je dugo trebalo, al doduse zato sam procitao "nema sto nisam"
Moj je zakljucat da je ovaj forum ipak veliko blago, bar za mene !!!

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: par pocetnickih pitanja !!!!
« Odgovori #20 : 11-01-2014, 21:37:03 »
Draženka! Step bye step.Koji ti dio nije sjeo? Vađenje-poduka,čišćenje korjena-poduka,rezanje korjena-poduka,sadnja u trening posudu-poduka,početno formiranje i kraćenje krošnje-poduka.To te sve čeka na proljeće.Bit će ti dosta.  face

Ma sve mi je sjelo Radovane !! :worthy: Kako mi nebi sjelo....pa cijele dane tj noći sjedim pred ovom kutijom !!  I čekam taj......step by step !!!! :histerical:  Kad će već jednom !! :happy2: Ubi me tvoj post od smijeha !!! :girl: :girl: Daj napravi jednu poduku-brzo vađenje !!

Sutra idem kod AgroHoblaja po substrat .......... jer grabići i bukve kod mene pupaju ! A auto sam izbacila iz garaže ! :turpija:

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: par pocetnickih pitanja !!!!
« Odgovori #21 : 11-01-2014, 21:46:08 »
sad neznam jeli ovo sarkazam bio ili sta, napisao sam kako sam dozivio forum i opcenito cjeli proces bavljenja bonsaiem, sve sto sam naucio i sto me je zanimalo ili mi nije jasno bilo, morao sam izvlacit iz pojedinacnih recenica, zasto mi je dugo trebalo, al doduse zato sam procitao "nema sto nisam"
Moj je zakljucat da je ovaj forum ipak veliko blago, bar za mene !!!

Brki, od sarkazma ni "s" ! I ja još čitam, čitam, čitam..... i sretna sam kad vidim da ide još neko tim putem !  Vidiš da sam ....tek u poduci ! Ima nas više kojima duže treba, al zato ćemo kad krenemo .... zadiviti i sami sebe ! :zalijevanje:

Offline brki2010

Odg: par pocetnickih pitanja !!!!
« Odgovori #22 : 11-01-2014, 22:29:03 »
Iste nas stvari muce al bit ce bolje :-) , te navedene korake sam shvatio i vecinu proucio, samo nisam najbolje shvatio zalijevanje i prihranjivanje yamadorija

Offline DonQuijote

Odg: par pocetnickih pitanja !!!!
« Odgovori #23 : 12-01-2014, 07:45:44 »
Nema tu tajne ima samo nekoliko "ako".
Dakle ako si drvo stavio u čistu pumicu ili foloepor ili tako neki prozračan supstrat sa  20 % treseta ili 10 % zemlje za cvijeće,
onda zalijevaš koliko želiš, dakle svaki dan, ljeti i dva puta dnevno. Zalijevaš agresivno s puno vode jer se ništa ne može dogoditi korijenu. Višak vode jednostavno iscuri iz posude. Zimi ne treba zalijevati više od jednom tjedno jer jasno vidiš da je supstrat mokar i da ne treba novu vodu.
 No ako si stavio veći postotak zemlje za cvijeće ili obične zemlje ili recimo super skupu akadamu onda se ne zalijeva tako jer se voda zadržava i od previše zalijevanja se dogodi da korijen istrune, pa zapravo njegom ubiješ drvo.

Zato ovdje gotovo svi koriste moderne supstrate. Ne trebaš biti pametan nego samo zalijevaš, ne trebaš mjeriti vlagu niti postotak osušenosti tla, uopće ne moraš razmišljati, samo zalijevaš pod uvjetom da  si ispunio taj prvi AKO. I ako je posuda dobro drenirana
To je sva mudrost.

Offline sanjinko

Odg: par pocetnickih pitanja !!!!
« Odgovori #24 : 12-01-2014, 10:54:05 »


Postova: 8
Lokacija:
Profil  Privatna Poruka (Offline)

Odg: par pocetnickih pitanja !!!!
« Odgovori #22 : Jučer u 22:29:03 »
Citat:
Iste nas stvari muce al bit ce bolje :-) , te navedene korake sam shvatio i vecinu proucio, samo nisam najbolje shvatio zalijevanje i prihranjivanje yamadorija
evo ja cu ti odgovorit kao "stariji"početnik.ovo što ti je don napisao sve stoji i sve potpisujem.mene nije sram priznati moje gluposti pa ču ti ih prenjeti.
1.sanduci(ako ćeš veća drva kopati)JA NISAM KVALITETNO NAPRAVIO DRENAŽU i voda je slabo oticala,previše se zadržavala,GREŠKA PRVA
2.MJEŠAVINA SUPSTRATA:RADIO SAM JE ODOKATIVNO(šaka,ma još ću jednu itd,a svi stariji bruje da se to tako ne radi)I PREVIŠE JE TRESETA BILI,GREŠKA DRUGA.
3.GNOJENJE:mislim da je don negdje napisao da je slabo slušao Waltera Palla glede gnojenja,tako nekako.JA SAM NOVOIZVADJENA DRVA ČIM SU POČELI ODMOTAVATI PUPOVE ZASUO PELETIRANIM ORGANSKIM GNOJEM I TO JA MISLIM PREOBILNO.OVOGODIŠNJA ČU MOŽDA,ALI MOŽDA POGNOJIT FOLIJARNO I TO KASNIJE 7-8 MJESEC I TO NAKON ŠTO UDAVIM OVE STARIJE S PITANJIMA(njima vjerovatno glupa,ali šta ćeš kad učimo).
4.MOJ ZAKLJUČAK(A TI VIDI SAM)SVE OVO GORE RADI PRECIZNO I NE ODOKATIVNO,JER MOŽEŠ PRETPOSTAVLJATI ŠTA SE DOGODILO S MOJIM DRVIMA.jedina sreća u nesreći je da večina materijala nije bila osobite kvalitete i ove godine bih možda jednog ili dva izvadio,ali poubijao sam drva svojim neznanjem ili prepotencijom neznam baš i to mi je žao.nadam se da sam ti koristio svojim iskustvom.

Offline brki2010

Odg: par pocetnickih pitanja !!!!
« Odgovori #25 : 12-01-2014, 19:09:19 »
jesi pomogao si, hvala, znaci koliko sam shvatio ista pravila zalijevanja i gnojenja vrijede i za yamadori i bonsai, naravno uz odgovarajuci supstrat

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: par pocetnickih pitanja !!!!
« Odgovori #26 : 12-01-2014, 20:25:38 »
Vidim ja da ćemo morati u dogledno vrijeme snimiti jedan edukativni video,da se ne mućimo više sa pisanjem.Sebastijan je dobar u snimanju.On bi to mogao prvi osmisliti.Seba izvini što sam te prozvao. :bravoPrika:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline sanjinko

Odg: par pocetnickih pitanja !!!!
« Odgovori #27 : 12-01-2014, 21:15:27 »
jesi pomogao si, hvala, znaci koliko sam shvatio ista pravila zalijevanja i gnojenja vrijede i za yamadori i bonsai, naravno uz odgovarajuci supstrat
ovo o čemu sam ti ja pisao su novoizvadjena drva i tu po meni nevrijede ista pravila glede gnojenja,ja ih barem nebi primjenio(to je moj stav)više na moja novoizvadjena,a za zaljevanje ti je don pisao.gore sam ti pisao o nizu grešaka,gluposti koje sam ja napravio na novoizvadjenim drvima.svaka od gore navedinih loše ili površno napravljenih po meni može ubiti drvo.i da još jedna,ta drva sam još i na sunjaru stavio,točka na i ovim gore greškama.moj rezime za NOVOIZVADJENA drva:DOBRA DRENAŽA,PRECIZNI OMJER SUPSTRATA,OPREZNO S GNOJENJEM,HLAD ILI POLUHLAD LJETI.važno ti je da drva budu živa i zdrava,a za dalje ćeš pomalo,samo strpljenja imaj.ZA RADOVANA:je da možda bi trebalo napraviti kakav filmić,ali po meni nije potrebno.sigurno misliš šta ovaj piše,a sve je pogrešno napravio.Po meni se ipak bolje "sam malo na peć opeći,da vidiš kako je to bolno",pa ćeš onda se i friždera bojat.ja sam dečkiću iznio u detalje svoj poraz,moju opeklinu i nadam se da neće istu glupost napravit.a ako i napravi učit će na svojoj opeklini!

Offline brki2010

Odg: par pocetnickih pitanja !!!!
« Odgovori #28 : 12-01-2014, 22:15:13 »
ma da shvacam, dobro da si to podjelio s nama, a na dosta sam mjesta procitao da je zamadori dobro prihranjivati folijaharno

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: par pocetnickih pitanja !!!!
« Odgovori #29 : 13-01-2014, 12:45:52 »
ma da shvacam, dobro da si to podjelio s nama, a na dosta sam mjesta procitao da je zamadori dobro prihranjivati folijaharno
To isto piše negdje. Folijarno možeš prihraniti sa sredstvima sa kojima se inaće prskaju voćke ili vinograd.Slijeediš uputstva. A imaš i sredstva koja se primjenjuju u ekstremnim uvjetima,tuča,suša, oštećenja od mraza.Naprimjer Drin ili nešto slično.Također imaš sredstva bez dušika koja primjenjujemo folijarno krajem ljeta,odnosno pri kraju vegetacije kad još lišće vrši svoju funkciju-odnosno fotosintezu.Stablu više ne treba dušik za rast i zelenu masu,nego samo fosfor i kalij za jačanje korijena i odrvenjivanje grančica i jačanje pupova za narednu godinu.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!