Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pomoć, bijele sitne bubice na zemlji i tamne fleke na listovima  (Posjeta: 5133 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline nimrass

Pozdrav svima,

već nekoliko dana posjedujem Bonsai Ficus Ginseng. Umjereno ga zaljevam i prskam lišće. Međutim, primijetio sam da iz zemlje izlaze bijele sitne bubice, a koje se zadržavaju na površini. Inače su poprilično brze. Šta bi to moglo biti, te koje korake da poduzmem?

Druga stvar je da su se na listovima pojavile tamne fleke, da li je to povezano, ili...? Ilustracije radi, u prilogu je i nekoliko fotografija na kojima se vidi problem.

Unaprijed hvala na pomoći.

Offline alexhor

Kad si se prvi put javio s tim fikusom, znao sam da ćeš uskoro zvati u pomoć :) Ali ne brini, nisi ti kriv, kriv je fikus, to se dogodi svima jer je to jednostavno tako.
One sitne bube sam i ja viđao u onim raznim "zemljama", nisam siguran da su opasne, a mislim da nisu. A ove fleke isto ne kužim, meni izgleda ko da je mehaničko oštećenje, no moguće da umire - to je komercijalna biljka kojoj je vijek trajanja prilično mali nakon što je doneseš doma. Sve bi joj moglo smetati, a još je u nekakvoj "zemlji za fikuse" u kojoj teže reguliraš vlagu i u kojoj očito ima čak i nekakvog života.
U svakom slučaju ono što želim reći, po ovakvom lijepom vremenu fikusu bi savim ugodno bilo i vani umjesto unutra na prozorskoj dasci. Da je moj, ja bih ga presadio u sterilni supstrat i stavio van i vodio brigu o njemu kao i o ostalom drveću. No ako se ne bi od toga oporavio, ne bi mi bilo žao.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Obavezno van na kišu i u polusjenu.Ako potjera nove listove i grane,znaći da mu nije ništa,samo ga držiš u neprikladnim uvjetima.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline nimrass

alexhor i Radovan, hvala Vam puno na savjetima. Ficus sa rastom ne prestaje, dakle, svakodnevno se pojavljuju nove liske. Svakako ću slijedit Vaše upute, samo da li ga je baš OK u ovim danima držati vani (na balkonu) s obzirom da su se temeprature u noći već počele spuštati ispod 15 stepeni?