Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: kako uzgojiti bonsai?  (Posjeta: 17722 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alexhor

Odg: kako uzgojiti bonsai?
« Odgovori #30 : 21-08-2012, 17:22:18 »
Hehe, "frajer" je Goran Čajko (kojeg još nisam imao prilike upoznati, ali nadam se da hoću :) a drugi je Sebastijan kojeg sam upoznao. Vjeruj mi, njih dvojica znaju što rade.
Zemlju zaboravi skroz, humuse, humokompovite i sve ostale cvjetn0-lončanične mixeve.
A ono nije ni šljunak ni sitni kamenčići iako to tako izgleda, nego pumice (koliko sam razumio) i još ponešto (što nisam razumio). No to i mene tek čeka.
Ako se tko od ove dvojice pojavi na forumu možda će ti znati reći kako je napravljena mješavina.

Offline fbosko

Odg: kako uzgojiti bonsai?
« Odgovori #31 : 21-08-2012, 18:07:21 »
uredu,kada ces mjesat to,sjeti se mene pa mi javi ako to u meduvremenu ne otkrijem sam  :hvalaaa:

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: kako uzgojiti bonsai?
« Odgovori #32 : 21-08-2012, 18:15:00 »
e da se ubacim i ja. Drvo koje god bilo!!! Vadiš sa što više korjenja radi boljeg primanja ,makar ni to nije uvjet jer nemora prolistat ako je neke čudljivije vrste. Znači vadîs drvo sa što više korjena. Prilikom vađenja debele žile i ovako i onako sječeš da drvo odvojiš od dubinskih žila. Idealno je kad drvo ima dosta malog tj sitnog korjena. Nikada drvo pri vađenju ne čupaj u smislu uhvatiš i mjenjaš brzine jer češ oštetit koru!kod večih primjeraka ekipa koristi ručne dizalice i gurtne da drvo opet bez oštečenja izvadi van.  traži nebari a krošnja nije bitna. Neki bonsaisti nakon vađenja ostavljaju malo matične zemlje na korjenu, ja ne. Operem ga i posadim. Kod borova je najbolje ga ostavit u lavoru vode da se stvrdnuta zemlja na korjenu lagano opusti i spere. Grab se primi ko od šale, živica maslina itd. Nadam se da sam pomogao.  ;)
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline fbosko

Odg: kako uzgojiti bonsai?
« Odgovori #33 : 21-08-2012, 19:37:51 »
jesi,svaka dobra informacija je dobrodosla,zahvaljujem se  8)

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: kako uzgojiti bonsai?
« Odgovori #34 : 21-08-2012, 23:08:35 »
Ako se tko od ove dvojice pojavi na forumu možda će ti znati reći kako je napravljena mješavina.

Evo, jedan se pojavio  :idiot:
A dok Goran Čajko kupa guzicu u moru na zasluženom godišnjem odmoru, pokušat ću odgonetnuti (objasniti) njegov čarobni miks za sadnju svježe ulovljenog startnog materijala...

Ovo u što Čajko sadi dolazi s hrpe supstrata u njegovom dvorištu gdje se istresaju posude neuspjelih (čitaj: umrlih) biljaka. Tako da taj "specijalni miks" sadrži gotovo sve, izuzev onoga što i onako ne bi smio sadržavati...čestice presitne granulacije...takozvanu "prašinu" bilo kojeg porijekla...tenisitnog, pomiceovog, tresetnog ili floreoporastog. Ne sadrži prašinu iz razloga što je taj supstrat već korišten, i time je iz njega isprano sve ono što nije očišćeno pri prvoj sadnji. Sva prašina. Kako je taj supstrat i onako bazično nepromjenjiv i dosta teško degradira...mislim morfološki...dakle čestice zadržavaju oblik, ne raspadaju se, stabilne su...šteta ga je bacati i najčešće ga recikliramo...upotrebljavamo ponovo. Varijacije su hoće li se u takav "stari" miks dodati još ponešto neke komponente za koju se zaključi da nedostaje i u kojoj mjeri.
Da skratim...Čajetov miks sadrži: pomice (5-30mm granulacije), floreopor (lomljeni, do granulacije cca 5-8mm), tenisit, ostatke treseta..čepove od pive  :great:
 :hvalaaa:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: kako uzgojiti bonsai?
« Odgovori #35 : 21-08-2012, 23:23:37 »
Youtube je dobar izbor, ja sam recimo pregledao stotinjak ako ne i više videa.....
Recimo ovaj kako to izgleda kad dođeš iz šume i što radiš: http://youtu.be/j9AQPVtnjyY
Ako vas zanima što je dalje bilo s tim drvetom...nastavak je ovdje:

 :jeb:
 :bolje:

Offline alexhor

Odg: kako uzgojiti bonsai?
« Odgovori #36 : 21-08-2012, 23:42:52 »
Da skratim...Čajetov miks sadrži: pomice (5-30mm granulacije), floreopor (lomljeni, do granulacije cca 5-8mm), tenisit, ostatke treseta..čepove od pive  :great:
Pretpostavljam da su čepovi od obične pive i da nisu dobri čepovi or Radlera il Žuje limun, da se ne naruši pH supstrata u prekiselo. :happy2:

Offline DonQuijote

Odg: kako uzgojiti bonsai?
« Odgovori #37 : 22-08-2012, 10:19:46 »
Radleri još mogu proći ali coca cola je smrtonosna za bonsai

Offline fbosko

Odg: kako uzgojiti bonsai?
« Odgovori #38 : 22-08-2012, 14:04:22 »
hvala na sastavu za miks  :chinaman: ,mislim da sam sad miran s pitanjima do proljeca  :great:

Offline Marija

Odg: kako uzgojiti bonsai?
« Odgovori #39 : 22-08-2012, 15:27:58 »
u mješavini treseta treba biti 10-15% ne više.... bolje je manje!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai