Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Hrastovi i sve o hrastovima  (Posjeta: 19567 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline giuseppe

Hrastovi i sve o hrastovima
« : 03-06-2013, 12:18:28 »
Bok ljudi, evo već dugo pratim vaš forum i vrijeme mi je da i ja otvorim neku temu... ušao sam u svijet bonsaija prije nekoliko mjeseci sasvim slučajno i jako sam se zaintrigirao, a pošto se bavim ekologijom i šumarstvom, ovo mi je odličan hobi za učenje i iskazivanje ljubavi prema prirodi... zasada ne vadim ništa iz prirode, čitam puno, istražujem i vježbam se na drvima iz uzgoja i trenutno sam zadovoljan rezultatima koje dobivam :)

e sad, moja tema za sve vas... jako sam velik zaljubljenik u hrastove, živim u području gdje ih ima u izobilju. dosta planinarim pa sam našao jako zanimljive primjerke od kojih se može raditi bonsai... e sad, kako ne bi htio raditi velike greške, dobro bi mi došli savjeti ljudi koji su uspjeli uzgojiti neki hrast... čitao sam sve i svašta na ovom forumu, znam da hrastovi nisu dobar materijal za početnike, al spreman sam istraživati... stupio sam u kontakt preko šumarskog fakulteta s čovjekom koji radi endomikorize za sve biljke pa bi s njime napravio malo istraživanje na kitnjacima... sad bih molio pomoć svih ljudi koji su pokušali s hrastovima, upozorite me na greške koje ste radili i usmjerite me na pravi put  :hihihi: sve je dobrodošlo, od vremena presađivanja, načina presađivanja, supstrata, zaštite od pepelnice, zaljevanja, ekoloških uvjeta... htio bih se što više informirati i spremiti za sljedeču sezonu... ko zna, možda istraživanje s mikorizom uspije i napravim korak dalje o spoznajama bonsaija u hrvatskoj  :jupi:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Hrastovi i sve o hrastovima
« Odgovori #1 : 03-06-2013, 14:00:53 »
Ja imam nekoliko hrastova.Ono što ti ja mogu savjetovati je da ne krećeš sa hrastovima jamadorijima izvađenim iz prirode.Bolje je krenuti sa mlađim hrastovima iz umjetnog uzgoja ili izvađenim iz prirode.Hrastovo korijenje se navikava na uvjete i zemlju u kojoj raste i tako se prilagođava.Nagle promjene znaju biti katastrofalne i za mlade i za stare hrastove.Bolje je krenuti sa mlađim primjerkom i to izvađenim sa što više korijenja.Prilikom presađivanja kroz godine korijenje se mu polako prikraćuje.Onu osnovnu balu oko debla ne diram puno.Hrastovi vole vlagu ali vole i prozračni supstrat.Ja stavljam u supstrat ekspandiranu glinu i oko 30 % bijelog treseta.Pepelnicu rješavam sa Arteom od Syngente,koja inaće služi za prskanje pšenice ali i hrasta. Prihranjujem kao i sve druge bonsaie.Zaljevanjem,folijarno i sa briketiranim pilećim gnojivom.Mikoriza bi mogla imati vezu sa hrastom i rastom korjenja.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline giuseppe

Odg: Hrastovi i sve o hrastovima
« Odgovori #2 : 03-06-2013, 14:40:46 »
što misliš, dal bi bilo pametno napraviti mikorizu na korjenu, dok je hrast u prirodi, pa sljedeče godine iskopati hrast i ostaviti matičnu zemlju i napraviti još jednu dodatnu mikorizu... pa kada se dobro razvije korjen nakon nekoliko godina presaditi u inertni supstrat? prema jednom istraživanju, koje je napravljeno u poljskoj, ali na lužnjacima, tokom presađivanja iz prirode i dodavanjem mikorize, preživjelo je 85% hrastova. što je po meni jako veliki postotak..

hvala na savjetima, bude se još dosta informirao i istraživao  :happy:

Offline DonQuijote

Odg: Hrastovi i sve o hrastovima
« Odgovori #3 : 03-06-2013, 19:17:20 »
Kako misliš napraviti mikorizu na korijenu? :dunno:

Offline zen

Odg: Hrastovi i sve o hrastovima
« Odgovori #4 : 03-06-2013, 19:19:45 »
Na ovom linku http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATquercus%20rootpruning%20and%20repotting.htm imaš zanimljiv članak na temu vađenja hrasta. Što ti misliš o metodi koja je opisana u tom članku?

Offline zen

Odg: Hrastovi i sve o hrastovima
« Odgovori #5 : 03-06-2013, 19:42:30 »
Don radi se o jednom novitetu na hrvatskom tržištu i za sad se dosta radi na testiranju. Neke rezultate na uzgoju sadnica koje sam ja vidio čine se obećavajuće.Gospodin Slezak Robert  je  zastupnik Poljske firme MYKOFLOR koja proizvodi razne tipove i vrste mikorizinih gljivica. Zanimljivo je i to da ima u ponudi i cjepiva sa živim mikorizinim micelijima.

Offline Luc de Fuc

Odg: Hrastovi i sve o hrastovima
« Odgovori #6 : 04-06-2013, 09:40:04 »
već neko vrijeme se bavim ovom temom vezanom uz primjenu mikorize kod bonsaija...lani nisam stigao primjeniti ali ove godine hoću...već i sad malo kasnimmm...

Robert je super lik, i radi već par godina pokuse i istraživanja sa mikorizom u Hrvatskoj...

ljudi su još uvijek skeptični, što me čudi, pogotovo kod ljudi od struke, ali stvari su se pokrenule, prvi i to oodlični rezultati su tu i nastavlja se sa pokusima...
znam provjereno da se u suradnji sa agronomskim faxom u Zagrebu radi na pokusima sa mikorizom na vinovoj lozi i da su rezultati mraak kaj se tiče fizioloških procesa u biljci, dalje se nastavljaju pokusi vezani uz kvalitetu ploda tj. budućeg vina...

ja ovih dana planiram primjeniti mikorizu na bonsaije, i to živi micelij, pa ćemo vidjeti kak bu se pokazalo u uvjetima bonsai posude, jako propusnog supstrata i ostalog što uvjeti kod bonsaija nose sa sobom...
kroz razgovor sa Robertom, njegovo je mišljenje da bi to trebalo suuper funkcionirati tj. da bi simbioza trebala biti odlična...

živi bili pa vidjeli...

sve vezano uz tvrtku Bio-budućnost koja dila mikorize a i o vrstama mikoriza, njihovoj primjeni i primjerima u praksi možete vidjeti ovdje:
http://www.bio-buducnost.com/mikoriza.html

ćuss

L

Offline DonQuijote

Odg: Hrastovi i sve o hrastovima
« Odgovori #7 : 04-06-2013, 09:59:38 »
Mrak  :worthy:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Hrastovi i sve o hrastovima
« Odgovori #8 : 04-06-2013, 10:39:31 »
što misliš, dal bi bilo pametno napraviti mikorizu na korjenu, dok je hrast u prirodi, pa sljedeče godine iskopati hrast i ostaviti matičnu zemlju i napraviti još jednu dodatnu mikorizu... pa kada se dobro razvije korjen nakon nekoliko godina presaditi u inertni supstrat? prema jednom istraživanju, koje je napravljeno u poljskoj, ali na lužnjacima, tokom presađivanja iz prirode i dodavanjem mikorize, preživjelo je 85% hrastova. što je po meni jako veliki postotak..

hvala na savjetima, bude se još dosta informirao i istraživao  :happy:
Nemam iskustva sa time,ali zašto ne probati,pogotovo onome tko se u to razumije.Problem je po meni samo veličina stabla na kojemu će se to izvesti,odnosno koja će se količina korijenja morati srezati prilikom vađenja.Po meni bi bilo bolje to raditi u malo većim trening posudama, na izvađenim drvcima.Biti će daleko manji šok prilikom presađivanja i kraćenja korijenja.Moguće je da će se i sama mikoriza tako brže prilagoditi uvjetima u posudi.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Luc de Fuc

Odg: Hrastovi i sve o hrastovima
« Odgovori #9 : 04-06-2013, 11:08:35 »
Mrak  :worthy:

je Done, slažem se, mikorize su MRAAK STVAAR!

sve sam bio samozatajan i nisam htjel niš pisat, nego podjeliti to sa vama kad bum imao rezultate...
ali eto...potegnula se tema pa bi bilo glupo da šutim...  :idiot:

Offline Luc de Fuc

Odg: Hrastovi i sve o hrastovima
« Odgovori #10 : 04-06-2013, 11:14:52 »
[Nemam iskustva sa time,ali zašto ne probati,pogotovo onome tko se u to razumije.Problem je po meni samo veličina stabla na kojemu će se to izvesti,odnosno koja će se količina korijenja morati srezati prilikom vađenja.Po meni bi bilo bolje to raditi u malo većim trening posudama, na izvađenim drvcima.Biti će daleko manji šok prilikom presađivanja i kraćenja korijenja.Moguće je da će se i sama mikoriza tako brže prilagoditi uvjetima u posudi.

ja ću sve aplicirati na bonsaije u posudama...makar i u prirodi bi imalo učinka...čak bi bilo i sigurnije iskapanje sa već mikorizom na korijenju, tj. biljka bu lakše podnjela šok iskapanja...
pročitajte si o mikorizama na stranici bio-budućnosti...
imaju te neke endo i ekto mikorize...
mene je najviše brinulo to da mi se ne desi da ako apliciram mikorize na neki bonsać u full plitkoj posudi mi mikoriza ne potakne fuul jaki rast korijena tj. da se ne dese brzo uvjeti zapunjenosti tegle korijenjem i gušenja istog...
Ali veli Robert da nema brige i da se to sigurno nebude desilo...
probati ću ove godine na par komada pa bum vidil...

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Hrastovi i sve o hrastovima
« Odgovori #11 : 04-06-2013, 14:36:05 »
Luka to je tvoje područje,ako uspiješ i nešto dokažeš,mi će mo te sljediti i to objeručke prihvatiti. :bravoPrika:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline giuseppe

Odg: Hrastovi i sve o hrastovima
« Odgovori #12 : 04-06-2013, 15:08:52 »
Da, baš sam se s Robertom razgovarao, on mi je preporučio endomikorizu tartufa... oni se jako dobro primaju za hrastovo korjenje, i paše im velika vlaga, tako da s njima na kitnjakovom korjenju nikad neću pretjerat sa zaljevanjem... a znam da kitnjaku sme previše vode u supstratu... hvala svima na savjetima, sljedeče godine ću iskopati jednaog ili dva hrasta, napravit mikorizu i javit vam rezultate ;)

Offline Adrian

Odg: Hrastovi i sve o hrastovima
« Odgovori #13 : 04-06-2013, 17:37:27 »
Znam da bor ne spada u hrastove ali:
Dok sam koristio smjesu 1/3 pijesak,1/3 floragard za kaktuse, 1/3 floragard aussaterde, uvijek sam imao puuuuno mikorize na borovima.
U smjesi 70% sitne pumice i 30% treseta ili aussaterde više nemam mikorize ?????
Dapače, zato imam skuhano korijenje!
Ajd sad ????

Offline jurica

Odg: Hrastovi i sve o hrastovima
« Odgovori #14 : 04-06-2013, 18:31:25 »
Znam da bor ne spada u hrastove ali:
Dok sam koristio smjesu 1/3 pijesak,1/3 floragard za kaktuse, 1/3 floragard aussaterde, uvijek sam imao puuuuno mikorize na borovima.
U smjesi 70% sitne pumice i 30% treseta ili aussaterde više nemam mikorize ?????
Dapače, zato imam skuhano korijenje!
Ajd sad ????
Ja Borove presađujem u 10%pjeskovite gline ,30% bijelog treseta i 60 % granitnog granulata 2-4mm(taj granit je radi težine , nema šanse da bura prekobaci drvo i posudu   :mdr: ) i k tome pokupim sa starog supstrata što je moguće više mikorize i zamiješam u novi supstrat .
Dali to pomaže ? Neznam !Ali pomora nakon presađivanja nemam.
Vjerujem li u Mikorizu? Da definitivno!!!