Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Vađenje stabla  (Posjeta: 61711 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #60 : 13-01-2011, 17:22:13 »
Ako se mogu nešto nadovezati? Kod crnogorice koliko ja imam iskustva,korijen ima direktne veze sa nadzemnim djelom.Ako odrežeš jedan glavni korjen,posušit će se dio stabla i cijela grana ili dio stabla koji hrani taj dio korjena.Kod bjelogorice se to valjda raspodjeli ali kod crnogorice određeni dio korjenove bale hrani određeni dio krošnje.Kad se jedan dio korijena prekine odumire cjeli nadzemni dio biljke koji je taj dio korjena hranio.Ako sam nešto pogriješio ispravite me!!
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #61 : 13-01-2011, 19:10:52 »
Ako se mogu nešto nadovezati? Kod crnogorice koliko ja imam iskustva,korijen ima direktne veze sa nadzemnim djelom.Ako odrežeš jedan glavni korjen,posušit će se dio stabla i cijela grana ili dio stabla koji hrani taj dio korjena.Kod bjelogorice se to valjda raspodjeli ali kod crnogorice određeni dio korjenove bale hrani određeni dio krošnje.Kad se jedan dio korijena prekine odumire cjeli nadzemni dio biljke koji je taj dio korjena hranio.Ako sam nešto pogriješio ispravite me!!

Kolko sam ja informiran i pokušavam dokučiti tu misteriju. To o čemu govoriš, vrijedi samo za mugo i juniperus. Kod nigre, silvestrisa, smreke, to nije slučaj, kao ni kod listopadnih vrsta.

Offline Marija

Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #62 : 13-01-2011, 19:29:58 »
Helle će to razjasnit i mene zanima.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #63 : 05-03-2011, 10:27:34 »
Evo jedno pitanjce za moje dalmoše?  Moželi se nač yamadori bajam i dali je ta vrsta dobra za bonsai. Vidim da su po splitu bajami več procvitali a gore u kamenu nema baš materijala.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Andrija Zokić

Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #64 : 06-03-2011, 10:28:05 »
Evo jedno pitanjce za moje dalmoše?  Moželi se nač yamadori bajam i dali je ta vrsta dobra za bonsai. Vidim da su po splitu bajami več procvitali a gore u kamenu nema baš materijala.

Teško. Općenito od kultiviranih biljaka koje ne rastu divlje u prirodi je gotovo nemoguće naći dobar materijal.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline basto

Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #65 : 14-03-2011, 23:55:48 »
Mogu li se jos vaditi jamadoriji,tojest do kada se smiju vaditi.

Offline Marija

Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #66 : 15-03-2011, 07:48:09 »
Mogu li se jos vaditi jamadoriji,tojest do kada se smiju vaditi.

do kretanja vegetacije (dok se pupovi ne krenu zelenit i otvarat)  
... dakle, još jako malo, barem ovdje (mi smo gotovi s vađenjem) :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #67 : 15-03-2011, 11:22:56 »
Mogu li se jos vaditi jamadoriji,tojest do kada se smiju vaditi.

do kretanja vegetacije (dok se pupovi ne krenu zelenit i otvarat)  
... dakle, još jako malo, barem ovdje (mi smo gotovi s vađenjem) :mdr:

... a i ovisi odakle vadiš. Planinske vrste se mogu i usred ljeta.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #68 : 11-04-2011, 18:06:14 »
Dali mi netko može pojasnit riječ remifikacija i njeno dijelovanje u uzgoju yamadorija, jer moj agronom mi nije znao to objasnit.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline DonQuijote

Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #69 : 11-04-2011, 18:53:58 »
Dali mi netko može pojasnit riječ remifikacija i njeno dijelovanje u uzgoju yamadorija, jer moj agronom mi nije znao to objasnit.
Ramifikacija - razgranjavanje. Cilj ti je da nemaš jednu granu sa listom na vrhu nego da iz nje izlazi mnoštvo sitnih grančica.
Tvoj agronom je to ipak trebao znati

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #70 : 12-04-2011, 19:32:05 »
A da totalno me zbunila jer mi je pričala o uzgojnim oblicima jabuka i ostalih vočki , a ja ju nisam skužio o čem priča jer je to sve iz prakse sa agronomije. Sve u svemu ramifikaciju dobivam orezivanjem koliko sam to shvatio do sad ,makar i neke grane koje škare nisu dirale bacaju nove grančice kod novo izvađenih breza, a maslina koja je orezana super baca nove izboje pa zatim grane na staroj orezanoj grani. thanks Done :chinaman:
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Joyca

Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #71 : 18-06-2011, 13:24:47 »
Pozdrav svima!
Novi sam na forumu,novi u ovome,pa ako mi moze neko odg.
Vađenje alepskog bora...jednog u 11.misecu san vadija,borija se 2 miseca i jbg,osušija se.Drugog prije misec i taj mi ne djeluje najbolje. :frown: Ža mi ih i ne bi tija ubit niti jednu biljku više...Da skratim..
Tu je pretežno kamen s malo i ništa zemlje.Potencijelni borić visine oko 12 cm ima korijen oko 30 cm,pa i više(bar ova dva šta san vadija),sa sitni korijenima samo na vrhovima glavnog,a to ne stane ni u veći pitar,pogotovo u manju posudu.
Kako onda odrizat korijen?
Jel bolje odma skratit krošnju il nakon primanja?
Jel kome uspilo da mu se bor osušija,pa na proliće opet pustija nove izdanke?


 :hvalaaa:

Offline Mislav

Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #72 : 20-06-2011, 09:13:55 »
Čini mis e da ti ni ovaj drugi neće preživjeti. Vadio si ga u sred aktivne sezone. Biljke se vade pred kraj sezone mirovanja - krajem zime ili u rano proljeće, prije nego što počnu tjerati nove izboje - u tvom slučaju prije nego se pupovi počnu izduživati u svijeće.
Drvo vadiš sa što više korijena i onda ih stavljaš u posudu u koju stanu. Nikako ne smiješ tek izvađenom drvu rezati korijenje da bi stao u nekakvu posudu. Bolje prilikom vađenja razbij malo kamena nego da režeš korijen. U pravilu - što više korijena s drvom izvadiš to su mu veće šanse za preživljavanje.
Posudu možeš sam napraviti od drvenih dasaka ili iskoristiti neku plastičnu kašetu, kantu od boje... bitno je da ima puno rupa u dnu za dobru drenažu. Drvo ne smije stajati u vodi nego supstrat treba propuštati vodu.
Cilj ti je da se izvađeno drvo primi i preživi u posudi. Kada bor barem dvije godine preživi u posudi i dobro tjera i izgleda tek onda možeš početi s oblikovanjem stabla i eventualnim skraćivanjem korijena (po mogućnosti ne te dvije radnje odjednom)

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #73 : 20-06-2011, 17:28:09 »
ti si tvrdoglaviji od mene! Ne vade se biljke sad a kamoli borovi.
Pozdrav svima!
Novi sam na forumu,novi u ovome,pa ako mi moze neko odg.
Vađenje alepskog bora...jednog u 11.misecu san vadija,borija se 2 miseca i jbg,osušija se.Drugog prije misec i taj mi ne djeluje najbolje. :frown: Ža mi ih i ne bi tija ubit niti jednu biljku više...Da skratim..
Tu je pretežno kamen s malo i ništa zemlje.Potencijelni borić visine oko 12 cm ima korijen oko 30 cm,pa i više(bar ova dva šta san vadija),sa sitni korijenima samo na vrhovima glavnog,a to ne stane ni u veći pitar,pogotovo u manju posudu.
Kako onda odrizat korijen?
Jel bolje odma skratit krošnju il nakon primanja?
Jel kome uspilo da mu se bor osušija,pa na proliće opet pustija nove izdanke?


 :hvalaaa:
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline jurica

Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #74 : 20-06-2011, 17:50:50 »
Pozdrav svima!
Novi sam na forumu,novi u ovome,pa ako mi moze neko odg.
Vađenje alepskog bora...jednog u 11.misecu san vadija,borija se 2 miseca i jbg,osušija se.Drugog prije misec i taj mi ne djeluje najbolje. :frown: Ža mi ih i ne bi tija ubit niti jednu biljku više...Da skratim..
Tu je pretežno kamen s malo i ništa zemlje.Potencijelni borić visine oko 12 cm ima korijen oko 30 cm,pa i više(bar ova dva šta san vadija),sa sitni korijenima samo na vrhovima glavnog,a to ne stane ni u veći pitar,pogotovo u manju posudu.
Kako onda odrizat korijen?
Jel bolje odma skratit krošnju il nakon primanja?
Jel kome uspilo da mu se bor osušija,pa na proliće opet pustija nove izdanke?


 :hvalaaa:
Borove možeš vaditi već sredinom 9 mj. 
Izvadi ih ako je to moguće sa što više njihovog matičnog tla i tako posadi u posudu bez ispiranja i ostalih radnji koje vrijede za listopadne vrste . sve borove koje sam izvadio iz kamenjara a da nisam mogao zadržati njihovo matično tlo meni više nisu živi tj nisu se ni primili, i iz tog razloga odustao sam od vađenja borova iz kamenjara. Neznam dali kod tebe ima područja pod laporom (tupinom ) pokušaj pronaći takav teren koji je pod borovinom i uspjeh kod preživljavanja drva uz malo spretnosti skoro ti je zagarantiran.
Želim ti puno sreće i strpljenja.