Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Prvi bonsai  (Posjeta: 6503 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mirda24

Prvi bonsai
« : 30-01-2014, 20:18:40 »
Poštovanje , moje je ime Damir.

Dobio sam na poklon bonsai. Nije na njemu bilo nikakve etikete, pa nisam siguran o kojoj se vrsti radi. Tražio sam po forumu smjernice, ali nisam se baš najbolje snašao, pa bih trebao pomoć. Koji su mi prvi koraci da održim ovo drvce na životu ? Hvala svima . Lp


Offline Hoxy

Odg: Prvi bonsai
« Odgovori #1 : 30-01-2014, 21:34:21 »
Izgleda mi dosta nejasno al mislim da je kineski brijest, njega masovno prodaju u trgovačkim centrima. možeš stavit sliku lista?

Offline mirda24

Odg: Prvi bonsai
« Odgovori #2 : 30-01-2014, 21:39:38 »
izvoli

Offline Hoxy

Odg: Prvi bonsai
« Odgovori #3 : 30-01-2014, 21:52:57 »
To ti je ligustum sinense, inače je podrijetlom iz istočne azije. velika količina korjenja ti je gola, to bi morao pothitno prekriti sa zemljom. predlažem ti da ga odmah presadiš u bonsai supstrat, jer ako ti drvo ostane u ovoj zemlji, jako su mu male šanse da preživi. prskaj ga vodom jedanput ili dvaput dnevno, održavaj zemlju u kojoj se nalazi vlažnom (ne premokro niti presuho), daj mu dovoljno danjeg svijetla, ali ga nemoj držat preblizu prozoru. i drži ga na zastičenom prostoru.
nadam se da sam bio od pomoči  :mdr:

Offline mirda24

Odg: Prvi bonsai
« Odgovori #4 : 30-01-2014, 21:58:39 »
Živim u Sesvetama, imam blizu tih vecih ducana , pa mogu vec sutra kupiti sve potrebno. Dali bi ti bio problem da mi napises sto tocno kupiti. Presaditi kao uzeti vecu posudu , kupiti supstrat i stablo samo prebaciti u novu posudu?
Na žalost nemam botanickih iskustva, ali jako sam zainteresiran. Kada mu mogu malo prorjediti krosnju ? Unaprjed hvala na odgovorima  :worthy: :worthy:

Offline Hoxy

Odg: Prvi bonsai
« Odgovori #5 : 30-01-2014, 22:16:39 »
Nema potrebe za novom posudom, ova ti je sasvim dovoljna. Malo pročitaj po forumu kako se presađuje. Moraš skinut veliku količinu zemlje i moraš izuzetno pazit na korjenove dlačice tijekom skidanja zemlje, da il ne počupaš. za supstrat ti je potrebna pečena glina i treset. i o tome imaš dosta na forumu. ako se ne varam, u sesvetama ima skladište agrohoblaj, firma koja prodaje floreopor. floreopor ti je jedan od najboljih supstrata. a od treseta se koristi bijeli treset. napraviš mješavinu u omjeru 80% floreopora i 20% bijelog treseta i u to presadiš. sada ti je ključno špricati listove i održavati zemlju vlažnom. čitaj malo o presađivanju na forumu, i kad nabaviš supstrat, javi se pa ćemo ti detaljno objasniti kako se presađuje ;)

I da, za sada ništa ne rezuckaš, sada ti je najvažnije do proljeća održati drvo živim :D

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Prvi bonsai
« Odgovori #6 : 31-01-2014, 06:35:52 »
Malo otresi zemlju al samo malo. OBAVEZNO ga presadi u VEČU pliču posudu! Kupi floreopor i zemlju za kaktuse i pomješaj 70/30. Napravi potop na biljci i drži ju u negrijanoj prostoriji! Ako je grijana spusti ju na pod.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Hoxy

Odg: Prvi bonsai
« Odgovori #7 : 31-01-2014, 13:11:15 »
Bocko, ne treba veća posuda. Ovo drvo je vrlo vjerojatno masovno uzgajano u kontejneru i prije dva tjedna jednostavno štihačom izrezana iz posude i postavljena u ovu posudu. to je mali trik prodavača ovakvih drvaca. iskopat ih, postavit u posudu i dok se ne prodaju prskat ih vodom da ostanu zeleni. i onda ih netko kupi misleći da je kupio bonsai, zapravo je kupio biljku na samrti. i jedan dan nebrige može dovesti do sušenja. Zato se ti uvozni ligustrumi i ulmusi prodaju zimi. jer je drvo slabo aktivno i lako ih je održati "zelenima". govorim to jer ja slične stvari radim u rasadniku, samo što ne radim očite pogreške kao i ovi u centrima. i naravno takva drva ostavimo još u treningu godinu dana XD

mirda, neka te ovaj moj tekst ne obeshrabri, ako ćeš se pažljivo brinuti o svom drvcu, imat će dobre šanse da preživi :D

isperi mu svu zemlju sa korjena i posadi u prozračni supstrat. zimzelene vrste vole toplije stanište, i ako ostaviš malo zemlje na korjenu, uz obilno zaljevanje, korjen će ti na tom mjestu istrunut i drvo bye bye

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Prvi bonsai
« Odgovori #8 : 31-01-2014, 14:13:19 »
svejedno al ta biljčica nema šanse u toj maloj posudici! Aj mi reci kolike su joj šanse veče u malo dubljoj trening posudi npr od sladoled!
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Hoxy

Odg: Prvi bonsai
« Odgovori #9 : 31-01-2014, 15:20:16 »
šanse su iste. kad rasčešljaš korijen, on će lijepo sjest u posudu. najvažnije je da se sa supstratom prekrije svo korjenje, ne treba mu se ostavljati dodatan prostor za rast. korijen je već reduciran, a pošto je drvo sigurno u treningu u kontejnerima nekoliko godina, trebao bi lako baciti novo korjenje, samo mu treba dobar prozračan supstrat da korijen lakše upija vodu i hranjiva. jel me razumiješ bocko? ovo nije yamadori, ovo je biljka iz uzgoja i već je navikla na kračenje korjenja. ionako nam je cilj smjestiti korijen u što manju i što pliću posudu. sađenje drva u veću i dublju posudu pa ponovno presađivanje sljedeće godine u pliću bio bi još jedan korak u natrag.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Prvi bonsai
« Odgovori #10 : 31-01-2014, 16:10:24 »
da istina je al to vrijedi kod ljudi koji se bave ovim a ne netko tko je minijaturno drvo vidio ili dobi prvi puta. Ostat če bez lišča zatim če grančice počet odumirat a zatim cijeli! Jačanjem i širenjem korjena cijelo drvo če ojačat a za pliču posudu ima vremena. No dobro mi čovjeku želimo pomoč a ovak ga zbunjujemo. Po meni posuda je premala al ne da ne paše ,več za preživljavanje. Kužiš!
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Hoxy

Odg: Prvi bonsai
« Odgovori #11 : 31-01-2014, 16:34:39 »
hahahaha, ja ga isto znam zafilozofirat XD
bitno je da se drvo presadi u prozračni supstrat, jedino tako mu možemo dat kakve takve šanse za preživljavanje. a dal će zadržat posudu ili će drvo presadit neku veću posudu, ostavit ćemo vlasniku da odluči :D
jer omjer krošnja-korjen je isti i drvo neće imat potrebe za širenjem korjena, pa je po mome mišljenju ova posuda dovoljno velika  hej

Offline mirda24

Odg: Prvi bonsai
« Odgovori #12 : 31-01-2014, 16:39:39 »
Obisao sam danas sve ducane i apoteke , nigdje nisam nasao to sto ste mi rekli ... Hoblaj vise nema nista u Sesvetama vise od pola godine ... Nezaposlen sam i nemam bas sredstva za voziti , traziti. Mozda nesto komercijalno sto cu lakse pronaci?

Offline TIBIKA

Odg: Prvi bonsai
« Odgovori #13 : 31-01-2014, 23:02:01 »
  Mirda potopi drvce u posudu sa vodom kad zadnji baloncic izadje izvadi iz posude sa vodom i nek se malo procedi, nadji malo zemlje i pokri mu koren koji viri iz posude.  kasnije ga zalivaj na 5 do 7 dana, videces ustalom kad se zemlja prosusi.Nikako nemoj stavljati tacnu ispod saksije jer ces udaviti biljku.
 Kasnije uradi ono sto su prethodni majstori napisali i obavezno citaj forum :smile:

Offline moses

Odg: Prvi bonsai
« Odgovori #14 : 19-03-2014, 21:34:30 »
koliko kasnije?