Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Alat za sharije?  (Posjeta: 146778 )

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline mansa12

Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #135 : 13-03-2009, 15:53:41 »
Evo i izgled bitova (firma DWT)

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #136 : 13-03-2009, 15:55:47 »
Pomislio sam na to da mi tokar promeni promer bitova, ali nisam siguran da time ne promeni i cvrstinu.

Nek te to ne brine, čvrstina neće biti narušena, jedino tokar mora savršeno centrirati bit u glavi glodalice.

Alat sam platio 190 Eur. Mozda je malo skup alat, ali posto u firmi u koju radim nemamo bas dobre impresije sa kvelitetom drugih brendova alata ovde u Makedoniji, odlucio sam se za Hitachi.

Malo mi se ćini previše novaca, Makita je u HR jeftinija (ona sa konstantnim brojem okretaja) a Metabo je jeftiniji i sa regulacijom, no sad je to nebitno, imaš stroj i praši po drvima  :great:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #137 : 13-03-2009, 15:57:22 »
Evo i izgled bitova (firma DWT)

Ova dva krajnje desna je ne bi stavljao na 25000 okretaja  :nono:
Kolko su deklarirani?

Offline mansa12

Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #138 : 13-03-2009, 16:40:18 »
Bitovi su u sustini namenjeni za strojeve-glodalice, a ne za rucne glodalice i mislim da su deklarirana za brzinu od 25000 okreta. Top brend alati kod nas su Wurth i Hitachi, originalni i provesionalni. Makita i Metabo kod nas ne dolaze u najbolje klase, zato su i jevtiniji, a i lako kvarljivi, to mogu da ti potvrdim i iskustvom. Mozda je alat malo skup za pocetnika u "umjetnosti" pravljenja sharija, ali barem se nadam da ce biti trajan.

Offline Marija

Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #139 : 13-03-2009, 18:09:54 »
Glodala nisu prikladan alat za drilanje sharija!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline mansa12

Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #140 : 13-03-2009, 19:01:59 »
Glodala nisu prikladan alat za drilanje sharija!

..kad se nema nista bolje, moracu se zadovoljiti i sa tim sto imam. jos nisam radio tim alatom, tako da i neznam sto se sve moze ili nemoze s njim. informacija sledi. u svakom slucaju racunam sve to isprobati na manje atraktivna stabla, ovo na primer http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=1709.msg25119#msg25119.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #141 : 16-03-2009, 08:28:41 »
U subotu sam radio sa terrierom. Onak iskreno, nisam baš oduševljen. Alat služi svrsi i odradi posao no, teško ga je kontrolirati. Največi problemi su kad se drila dio gdje se dodiruju živi i suhi dio na deblu. Koliko god lagano pristupio tom spoju, on odbaci terrijer i može napraviti štetu. Pokušao sam na sve načine ulaziti na takve spojeve, no on pod svim kutevima držanja, reagira jednako. Radio sam na hrastu i glogu. Možda će sa borovima biti neusporedivo lakše kontrolirati alat. Okretaje sam držao na "3" na makiti, mislim da je to negdje oko 15000-16000 okretaja.
Za razliku od terrijera, dvanajstopero glodalo na 11000 okretaja, radi puno mirnije i lakše ga je kontrolirati, no zbog svoje veličine teško ga je uvući u unutrašnjost krošnje... dakle samo za rad na grdosijama i otvorenim tankim dijelovima.
Terrierom sam napao i donji dio klampa, nakon odstranjivanja suvišnih grana, tu je bio puno mirniji, jer je svo drvo živo, bez suhih djelova, na istom komadu probao sam i rad sa naranđastim tropercem koji po mom ukusu, daje puno prirodniji kanal i "mustru".


Offline Goran Cajko

Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #142 : 16-03-2009, 10:06:23 »
Hitachi je sigurno dobra marka. Mislim da s tim ne bi trebao imati problema. Regulacija okretaja će ti se sigurno pokazat kao potrebno, pa ako imaš šanse zamjenit  ZAMJENI.
Ne znam može li se regulacija podešavat s potenciometrom (onim za žarulje) naravno, bez posljedica na aparat... :dunno:

Offline mansa12

Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #143 : 01-04-2009, 17:36:46 »
Danas mi je tokar vratio dva bita cija su osovina bila skracena na 6mm, tako da sada mogu da ih koristim sa mojim rucnim glodalom. Ovo je prvi put da drilam i ono sto sam doziveo je  :surprised: :surprised: :wow:. Drilao sam samo sa levim glodalom, sa slike, pri 25000 obrtaja i iznenadio sam se kako lako ulazi i drva.

Offline bobo_oh

Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #144 : 28-04-2009, 20:00:51 »
Dali je dobra ova drilica od makita GDO600

Offline mansa12

Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #145 : 30-04-2009, 19:40:29 »
bobo,
kaj nas vo makedonija ne e problem da se najde dobra masina-celna glodalka, kako makita na primer. Pogolem problem se bitovite koi tesko ke gi najdes, posebno za Ф6mm, kolku sto iznesuva standardniot otvor kaj ovaa masina. Jas najdov pred nekoj den vo Elektrometal vo Skopje, odlicni bitovi za pravenje shari so razlicni oblici, no problemot e sto se so Ф3,2mm. Imase i nekoja celna glodalka, nepoznata marka za mene (i go zaboraviv imeto-navodno pravele masini za "bosh"), koja imase Ф3,2mm otvor, odnosno mozese da gi primi tie bitovi. Ne sum siguren samo za brzinata no mislam deka bese okolu 15000 vo minuta. Da ja nemav kupeno hitachi glodalkata ovaa ke ja kupev sigurno, samo zaradi bitovite. Vo sekoj slucaj za pocetnici kako nas nemora prvata investiciija vo alat da bide golema, osven ako ne ti se problem parite  ;).

Sorry for macedonian :smile:

Offline Andrija Zokić

Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #146 : 27-10-2009, 10:36:42 »
Nabavio sam od Waltera Palla novi nastavak za veliku brusilicu (6mm), i fantastičan je! Dugi vrat omogučava uvlačenje na teško dostupna mjesta kao i mala glava. Nisam primjetio probleme kao kod nastavka Terijer kojem je glava puno veća i vjerojatno zbog toga zanosi pri drilanju. Nastavak odnosi dosta drva pri drilanju.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Goran Cajko

Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #147 : 27-10-2009, 11:28:18 »
Terijer je dosta zaje...!!! Potrebna je enormna snaga u nekim situacijama da ga se kontrolira, no to nekad nije moguće pa on jednostavno pobjegne i napravi novi kanal koji nismo htjeli...   Kod ovog je površina noža ista al je obodna brzina puno mana... Izgleda jako dobro!!!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #148 : 28-10-2009, 08:19:07 »
Nabavio sam od Waltera Palla novi nastavak za veliku brusilicu (6mm), i fantastičan je! Dugi vrat omogučava uvlačenje na teško dostupna mjesta kao i mala glava. Nisam primjetio probleme kao kod nastavka Terijer kojem je glava puno veća i vjerojatno zbog toga zanosi pri drilanju. Nastavak odnosi dosta drva pri drilanju.

Na kojoj brzini si vrtio driler? ... i na kojoj brzini radi najbolje?

Offline Andrija Zokić

Odg: Alat za sharije?
« Odgovori #149 : 28-10-2009, 13:23:46 »
Nabavio sam od Waltera Palla novi nastavak za veliku brusilicu (6mm), i fantastičan je! Dugi vrat omogučava uvlačenje na teško dostupna mjesta kao i mala glava. Nisam primjetio probleme kao kod nastavka Terijer kojem je glava puno veća i vjerojatno zbog toga zanosi pri drilanju. Nastavak odnosi dosta drva pri drilanju.

Na kojoj brzini si vrtio driler? ... i na kojoj brzini radi najbolje?

Nisam previše eksperientirao, ali sam primjetio da i kada je prilično spor jako dobro skida drvo.
andbonsai.com ~ andbonsai studio