Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Problemi s ficus microcarpom  (Posjeta: 3432 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline boris

Problemi s ficus microcarpom
« : 07-04-2010, 16:21:26 »
Pozdrav svima, čitam forum već mjesec dana (od kada sam kupio prvi bonsai). Imam problem s ficus microcarpom, prvo crveni pauk (pronašao sam temu na forumu i riješio ih se), ali lišće i dalje pada, čak više nego prije. Lišće koje pada izgleda zdravo, kraj peteljke je crn, a neki od listova imaju smeđe mrlje dok još nisu otpali. Kad sam ga tek kupio, bilo je novih pupova, no svi novi listovi su otpali. Ficus ima nekoliko novih pupova već dulje vrijeme, ali se ništa ne događa.
Imam 2 ficusa, u istim su uvjetima, no stariji se bolje drži, lišće ne pada više toliko. Zaljevam ih jednom tjedno sa 2-2.5dl, imaju dovoljno svjetla (na stolu pokraj prozora), ali nisu na direktnom svjetlu.

Hvala unaprijed na pomoći.

http://i42.tinypic.com/e7mbsj.jpg
Problemi s ficus microcarpom

http://i39.tinypic.com/2u596pg.jpg
Problemi s ficus microcarpom

Offline DonQuijote

Odg: Problemi s ficus microcarpom
« Odgovori #1 : 07-04-2010, 20:09:58 »
Ginseng ti malo tko ovdje uopće priznaje kao bonsai  :dunno: Ne znam da li ga itko ima pa samim tim nema baš ni iskustva potrebnog za neke veleumne savjete, no možda se varam :dunno:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Problemi s ficus microcarpom
« Odgovori #2 : 07-04-2010, 21:03:11 »
To nije biljka za stanove i naše sobe,voli puno vlage je to tropska vrsta.Samo joj održavaj vlažnu zemlju,tamo do sredine 5 mjeseca,odnosno kad temperature,noćne,narastu iznad 10 stupnjeva,onda ju iznesi van u polusjenu.Dobro zaljevaj,prskaj sa vodom i prihranjuj sa sredstvom za fikuse do jeseni i dobro će ti se oporaviti.A dalje i opet na istome do proljeća.Prebaci se na domaće vrste. 8) :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline boris

Odg: Problemi s ficus microcarpom
« Odgovori #3 : 07-04-2010, 22:08:27 »
Hvala na brzim ogovorima.
Je li uobičajeno da se biljka oporavi nakon tolikog gubitka lišća? I da li trebam više zalijevati nego do sada?

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Problemi s ficus microcarpom
« Odgovori #4 : 12-04-2010, 13:43:30 »
Ako biljka ima više lisne mase više troši i vode.Znači ako je izgubila puno lišća ne treba je niti puno zaljevati.Nije voda uzrok što joj je otpalo lišće.Jedino ako se nije zaljevalo.Više će značiti ako će zemlja biti vlažna i ako češ je prskati sa vodom.Obnoviti će ona grane i listove ljeti kada zatopli,kad joj uvjeti budu slični onima u kojima ona inače živi i raste. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!