Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Potrebna identifikacija  (Posjeta: 58163 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Marija

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #75 : 24-09-2008, 08:14:44 »
Daphne alpina - alpski likovac  :question: jesi provjerio?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #76 : 24-09-2008, 08:18:46 »
Daphne alpina - alpski likovac  :question: jesi provjerio?

Mislim da nije to to. Ovaj moj raste u urednu kuglu i svi su identični po krošnji, nigdje ni čuperka u krivo. Razlikuju se tek po deblima, no krošnje su fenomenalno savršeno zaokrugljene.   ....a izraza  :tup:

Offline Marija

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #77 : 24-09-2008, 08:21:11 »
Daphne alpina - alpski likovac  :question: jesi provjerio?

Mislim da nije to to. Ovaj moj raste u urednu kuglu i svi su identični po krošnji, nigdje ni čuperka u krivo. Razlikuju se tek po deblima, no krošnje su fenomenalno savršeno zaokrugljene.   ....a izraza  :tup:

pusti oblik krošnje ..... posebno ako se radi o nečemu kržljavom .... gledaj opis lista i kore za identifikaciju
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #78 : 24-09-2008, 08:22:08 »
Daphne alpina - alpski likovac  :question: jesi provjerio?

Mislim da nije to to. Ovaj moj raste u urednu kuglu i svi su identični po krošnji, nigdje ni čuperka u krivo. Razlikuju se tek po deblima, no krošnje su fenomenalno savršeno zaokrugljene.   ....a izraza  :tup:

pusti oblik krošnje ..... posebno ako se radi o nečemu kržljavom .... gledaj opis lista i kore za identifikaciju

Pošalji link gdi da gledam... ne stignem tražiti sad. Ajde plizzzz  :ljub:

Offline helleborus

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #79 : 24-09-2008, 08:23:48 »
Daphne alpina - alpski likovac  :question: jesi provjerio?

I ja sam pomislila da je Daphne, ali onda sam usporedila listiće i nemaju veze jedan s drugim. Ovi završavaju ušiljeno, a kod daphne dostan zaobljeno.
Nisamo jučer stigli do tebe M da uzmem komadić grančice pa da vidim.. ja ili neko tu kod mene ko se time bavi.

Offline helleborus

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #80 : 26-09-2008, 08:35:57 »
Malo sam pitala, puno tražila po netu i po knjigama... Došla sam do nekih zaključaka ali ne do kraja... ono što mi je za sad mislim jasno je da se radi o rodu Genista (ili hrv.žutilovka). Nažalost mi nismo vidjeli cvijet niti plod, očito su zbog suše otišli, pa je dosta teško odrediti vrstu bez toga. Ja se za sad dvoumim (ako sam uopće na pravom tragu) između Genisat sericea i Genista pilosa.
U zadnje vrijeme se biljke dosta pretumbavaju iz jednog roda u drugi tak da inače vlada totalno zbrka koje vrlo lako dovede do krivih zaključaka. Probat ću još malo kopati slijedećih dana.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #81 : 26-09-2008, 08:48:17 »
U zadnje vrijeme se biljke dosta pretumbavaju iz jednog roda u drugi ...

Joooooj, samo da mi na mugaču ne počne rasti grožđe  :nails:  :tup:

 :love:
Bitno da si ti dobila uzorak... budeš ti to razotkrila  :ljub:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #82 : 26-09-2008, 08:54:17 »
Ja se za sad dvoumim (ako sam uopće na pravom tragu) između Genisat sericea i Genista pilosa.

Gledao sam malo te po netu.... nekak mi se to ne čini slično, možda ova prva (krivo si napisala) no nisu prezentirane kao grmovi. Nek neko nazove GP (ja nemam broj) i pita ga jel zna dal cvate i kak! Iskreno, ne čini mi se da je to ta biljka  :dunno:

Offline helleborus

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #83 : 26-09-2008, 08:59:57 »
Ja se za sad dvoumim (ako sam uopće na pravom tragu) između Genisat sericea i Genista pilosa.

Gledao sam malo te po netu.... nekak mi se to ne čini slično, možda ova prva (krivo si napisala) no nisu prezentirane kao grmovi. Nek neko nazove GP (ja nemam broj) i pita ga jel zna dal cvate i kak! Iskreno, ne čini mi se da je to ta biljka  :dunno:

Naravno da ti se ne čini kad su sve na fotkama samo s cvjetovima pa listove ni ne vidiš. Sve su to po opisu mali grmovi, pojedinačnih dlakavih listova, takvog oblika kao što su ovi. rastu na svjetlim osunčanim prostorima, ili eventualno polusjenovitim. Užasno je teško povući paralelu preko fotki na netu, više se vidi po ovim knjigama koje imamo tu na poslu, ali uvijek postoji mogućnost da i nije to to. Moram pronaći nekog ko se bavi tim rodom ili bar porodicom Fabaceae gdje ova spada.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #84 : 26-09-2008, 09:03:10 »
Moram pronaći nekog ko se bavi tim rodom ili bar porodicom Fabaceae gdje ova spada.

Bilo bi super da se identificira. Ako su tajvanci vidli ovaj post... mislim da postaju svjesni da i mi konja za trku imamo  :mdr:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #85 : 26-09-2008, 09:12:28 »
.. Sve su to po opisu mali grmovi,

OK da su sve to grmovi, no treba se usmjeriti na pravilnokuglaste grmove. Kojeg god sam vidio i koliko god velikog, svi su zatvarali savršenu glatku kuglu, ni jedan nije bio "raščupan"!

Offline helleborus

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #86 : 26-09-2008, 09:20:26 »
.. Sve su to po opisu mali grmovi,

OK da su sve to grmovi, no treba se usmjeriti na pravilnokuglaste grmove. Kojeg god sam vidio i koliko god velikog, svi su zatvarali savršenu glatku kuglu, ni jedan nije bio "raščupan"!

To ima veze sa vjetrom, životinjama koje ga papaju... to baš nema puno veze s identifikacijom vrste. Kao što ni buksus koji je izložen papanju, rezanju u dvorištu i ostalom ne izgleda kao onaj koji je 'netaknut'.
Biljka se na ovaj vjetrometini pokušava zaštititi tako da tvori 'kuglu' uz kamen, a vidi se po grananju da je to biljka koju redovito jedu životinje. Znaš one dole koje nam je prve pokazao GP da nisu baš tak izgledale jer su bile puno niže i bilo je više velikog drveća naokolo pa su bile i djelomično zaštićene, a vjerojatno je zbog prometa i ljudi i manje životinja.

Dakle kad tražiš koja je vrsta ne gledaj oblik 'krošnje' to će te zavarati. Najvažnije kod određivanja vrsta su list (oblik, veličina, smještaj na grani, dlakavost, boja...), cvijet (boja, oblik, smještaj, ...), plodovi, kora, stabljika, korijen...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #87 : 26-09-2008, 09:25:50 »
.. Sve su to po opisu mali grmovi,

OK da su sve to grmovi, no treba se usmjeriti na pravilnokuglaste grmove. Kojeg god sam vidio i koliko god velikog, svi su zatvarali savršenu glatku kuglu, ni jedan nije bio "raščupan"!

To ima veze sa vjetrom, životinjama koje ga papaju... to baš nema puno veze s identifikacijom vrste. Kao što ni buksus koji je izložen papanju, rezanju u dvorištu i ostalom ne izgleda kao onaj koji je 'netaknut'.
Biljka se na ovaj vjetrometini pokušava zaštititi tako da tvori 'kuglu' uz kamen, a vidi se po grananju da je to biljka koju redovito jedu životinje. Znaš one dole koje nam je prve pokazao GP da nisu baš tak izgledale jer su bile puno niže i bilo je više velikog drveća naokolo pa su bile i djelomično zaštićene, a vjerojatno je zbog prometa i ljudi i manje životinja.

Sto ljudi 200 sisa  :mdr:
Ja sam izvukao skroz drugačiji zaključak.
Mislim da im je apikalni rast upravo razlog za spopigane grane, bujna zelena masa raste isključivo samo na vrhu i ne propušta ni trunku svjetlosti među grane unutar krošnje, svaki novi list koji se zazeleni, popiga granu i dobije se ova impresivna kreacija.
Naravno, ne tvrdim da je išta od ovog kaj govorim baš tako nastalo, no to si mislim.  :dipl:

Offline helleborus

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #88 : 26-09-2008, 09:37:52 »
A čuj, određivanje vrste bez cvijet i ploda je dosta problematično. To ja kao da trebaš prepoznati čovjeka, nekog poznanika kojeg viđaš svake prestupne,  a da ti je u najmanju ruku okrenut leđima i ne vidiš mu veći dio tijela. Onaj tko ga dobro poznaje prepoznat će, a onaj koji ga ne poznaje može jedino nagađati prema onome što ima pred osbom, ali prepoznat će tek ak mu se ovaj okrene, valjda.

Offline Marija

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #89 : 26-09-2008, 09:42:55 »
.... evolucija nam je donijela novu biljnu vrstu i odmah ste je manuli s planine .... kleptomani jedni .... pa to je Štefanija Marius ... pojma nemate  :buaaa:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai