Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Par pitanja o održavanju  (Posjeta: 5167 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline galactic

Par pitanja o održavanju
« : 06-10-2010, 21:32:12 »
Pozdrav svima.

Nedavno sam za poklon dobio malo bonsai stabalce. Mislim da je kupljeno u Bauhausu, a osoba koja mi ga je poklonila nije znala ništa o njemu niti se raspitivala o vrsti prilikom kupnje.

Surfajući sam naletio na ovaj forum. Pročitao sam osnovni post za početnike i pretražujući sam došao do zaključka da se radi o kineskom brijestu.

Evo par slika.

http://img97.imageshack.us/g/pic01q.jpg/

Uz poklon je bila etiketa firme Oriental experience (www.orientalonline.nl) uz šture i nepotpune informacije o tome kako se brinuti za bonsai. Na njihovom web sajtu još manje informacija.

Vidio sam da dosta ljudi cijeni knjigu Marinka Filipovića "Kako uzgojiti i održati bonsai" i navode da je dobra za početnike. Nju sam naručio i tek sam ju počeo čitati.

Zamolio bi znalce za par savjeta i odgovora.

Jesam li dobro odredio vrstu biljke?

Pročitao sam da je kineski brijest pogodan za uzgoj u zatvorenom prostoru, budući da nemam balkon držim ga u sobi koja se ne grije, na svijetlom mjestu ali ne direktno izloženo suncu.

Što se zalijevanja tiće, to radim svaka 2 ili 3 dana, kad primjetim da se zemlja počne sušiti. Radim to tako da uronim posudu u vodu sve dok ne prekrije zemlju i čekam da prestanu izlaziti mjehurići iz zemlje.

Da li pretjerujem sa načinom zalivanja?

Također sam primjetio kroz otvor za drenažu (jedan na sredini posudice) da nema mrežicu već vidim zemlju i malo korijenja.

Brine me i to što korijenje izbija iznad zemlje u posudi kao što se vidi na zadnjoj slici.

Da li je posuda premala za ovo stabalce? Da li bi ga trebao presaditi? Čitao sam da se presađivanje ne bi trebalo raditi sada, ali brine me da možda nema premalo zemlje u posudi te da to ne pokvari rast bonsaija.

Za sada lišće nije žutilo ni otpadalo, samo par listića koja su bila takva kad sam dobio drvce za poklon.
Što se tiće gnojenja, kupio sam Biopon za orhideje (NPK 6:4:5) ali ga još nisam koristio jer kažu da ako pretjeraš možeš uništiti biljku. Jesam li odabrao krivo gnojivo?

Recite mi, jesam li fulao u zaključcima i ako imate kakav dobar savjet što da napravim sa biljkom. Prikupljam informacije sa svih strana ali ne bi volio da mi propadne stabalce dok ih uspješno posložim u glavi.

Hvala.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Par pitanja o održavanju
« Odgovori #1 : 07-10-2010, 19:49:46 »
Bok. Ja bih to drvo možda premjestio u malo veču posudu!Sve ostalo češ naći ovdje na forumu.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline

Odg: Par pitanja o održavanju
« Odgovori #2 : 08-10-2010, 19:00:38 »
Pozdrav, mozes li mi reci preko cega si narucio knjigu Marinka Filipovica?  :chinaman:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Par pitanja o održavanju
« Odgovori #3 : 08-10-2010, 19:02:18 »
Na sva ta tvoja pitanja već su prije drugima dati odgovori samo moraš pročitati sve što se tiće Kineskog brijesta.Osnovno je da pričekaš do proljeća i da ga do onda držiš na temperaturi između 5 i 10 stupnjeva ako možeš.Kroz zimu mu treba period mirovanja.I neka te ne brine ako mu otpadne lišće.Ti samo održavaj zemlju vlažnom da ti drvce ne ugine. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Par pitanja o održavanju
« Odgovori #4 : 08-10-2010, 19:04:50 »
Pozdrav, mozes li mi reci preko cega si narucio knjigu Marinka Filipovica?  :chinaman:
Knjigu od Marinka Filipovića izdala je Tiskara Zrinski u Čakovcu pa možete pogledati na njihovim stranicama.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline

Odg: Par pitanja o održavanju
« Odgovori #5 : 08-10-2010, 19:27:48 »
Ok, hvala na info !  :great: :chinaman:

Offline galactic

Odg: Par pitanja o održavanju
« Odgovori #6 : 08-10-2010, 19:54:04 »
Hvala na odgovorima.

Na sva ta tvoja pitanja već su prije drugima dati odgovori samo moraš pročitati sve što se tiće Kineskog brijesta.Osnovno je da pričekaš do proljeća i da ga do onda držiš na temperaturi između 5 i 10 stupnjeva ako možeš.Kroz zimu mu treba period mirovanja.I neka te ne brine ako mu otpadne lišće.Ti samo održavaj zemlju vlažnom da ti drvce ne ugine. :chinaman:

Počeo sam pretraživati po forumu. Jedino me brine da li stabalce ima premalo zemlje tj. da li bi se trebalo/smjelo presaditi u veću posudu.
Pozdrav, mozes li mi reci preko cega si narucio knjigu Marinka Filipovica?  :chinaman:
Knjigu od Marinka Filipovića izdala je Tiskara Zrinski u Čakovcu pa možete pogledati na njihovim stranicama.

Ovdje se može naručiti.
http://www.zrinski.com/?A=KAT&GRUPE_ID=3

Sa poštarinom dođe malo više od 50 kn.

Offline

Odg: Par pitanja o održavanju
« Odgovori #7 : 08-10-2010, 20:24:48 »
A svakako bi se trebalo presaditi, al posto ja nzm kad se presadjuju, netko od stare skole ce ti objasniti :jezik:
i hvala na info  :chinaman:

Offline

Odg: Par pitanja o održavanju
« Odgovori #8 : 09-10-2010, 23:35:08 »
Evo procitao sam na forumu, moze se presadjivati tijekom cijele godine, al najbolje ti je u proljece kad ujedno mozes i skratiti korijen za trecinu.