Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: traži se, njuška se, kopa se  (Posjeta: 11486 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline josipivesic

traži se, njuška se, kopa se
« : 11-01-2015, 17:41:38 »
Pozdrav ekipa...moram priznat da mi je malo neugodno ali ipak sam odlučio smetati vam... Ovih je dana u majci bosni jako fino vrijeme pa sam se malo dao u hodanje...i moram priznati našao sam finih komada mada to još nije ono što tražim. Jedan sam već izvadio (radi gušta  :haaaahaaaaa: a i vježbe-bit će dolje fotkica...nije da me oduševljava al hajd nek je tu) i stavio ga u negrijanu prostoriju... našao sam bukvi koje ću vaditi na proljeće međutim ne mogu odoliti da vas ne pitam za mišljenje ove...meni se jako svidjela.... deblo je preko 10cm a nebarij i šire. tome ću se više posvetiti u hercegovini jer idem za 2 tjedna  :ludilo: ...no...idu fotke

Offline jurica

Odg: traži se, njuška se, kopa se
« Odgovori #1 : 11-01-2015, 17:47:58 »
Što je to što si izvadio ?
Ako je Bukva računaj da je mrtva !!!

Offline josipivesic

Odg: traži se, njuška se, kopa se
« Odgovori #2 : 11-01-2015, 17:59:03 »
ne ne...naravno da nije....čitao sam dugo po forumu i ulovio kad ju smijem vaditi i kako....

ugl...ja ne znam koja je vrsta ...list je kao u hrasta ali skroz tanak pa cu malo progooglat :) ugl ako se osuši osuši...svaka škola se plaća...više me zanima mišljenje za ovu bukvu koju ću vadit na proljeće

Offline Marija

Odg: traži se, njuška se, kopa se
« Odgovori #3 : 11-01-2015, 19:35:13 »
bukva izvađena bez pupova = mrtva bukva

to ne vrijedi za druge listopadne i zimzelene vrste, ali za nju na žalost da  :frown:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline josipivesic

Odg: traži se, njuška se, kopa se
« Odgovori #4 : 11-01-2015, 19:46:19 »
ma sve ja to razumijemm...al mi nije jasno zasto to pisete kad ja nisam izvadio bukvu  :whistle: :)
čitao sam o vađenju bukvi tako da znam da se vadi s što više pupova i već pred samo listanje.... a ono drvo mi je nepoznato (imenom. viđao sam ga ranije ali ću to ispipati ovih dana)....

a ova bukva koju planiram izvaditi...ja sam je već lišio ovih gore grana po ovoj crvenoj liniji jer su previsoke a ove ostale grane neću dirati....mislim da ih ima popriličan broj da preživi kada je o njima riječ....a i vidio sam da ima sitnih žilica ispod tako da  :whoot:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: traži se, njuška se, kopa se
« Odgovori #5 : 12-01-2015, 07:26:56 »
Prva bukva je dobra i ima dosta sitnih grančica.Ako ne raste iz korjena isto dobro.Kopaj na proljeće malo šire da sačuvaš što više sitnog korjenja.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline josipivesic

Odg: traži se, njuška se, kopa se
« Odgovori #6 : 12-01-2015, 09:46:33 »
sama samcata...nekoliko metara nema drveta oko nje... cak sam malo i zavirio...tek pokoji cm  :jezik: i vidio sam da ima sitne korjenčiće....nije prečvrsta jer joj je sa zada jedan dio istrulio (to je ta rupa zapravo)....ove gode dvije deblje grane sam već capno a ostale ostaju :)

Offline josipivesic

Odg: traži se, njuška se, kopa se
« Odgovori #7 : 12-01-2015, 12:43:50 »
a zanima me ima li kakve razlike ako npr sad kopam drvo pa ga stavim u negrijanu prostoriju ili ako cekam proljeće dok prestanu minusi...

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: traži se, njuška se, kopa se
« Odgovori #8 : 12-01-2015, 13:18:18 »
Sada mogu kopati samo oni koji žive uz more,jer tamo prije dolazi proljeće i ljepše vrijeme,te nema takvih mrazeva kao kod nas.Mi kontinentalci kopamo na proljeće,prije kretanja vegetacije ili neposredno kada krene vegetacija.Bukve su malo zeznute i moraš vaditi malo prije nego se počnu otvarati pupovi.Ne pomaže to što bi ti drvca stavio u negrijanu prostoriju,sve sam to ja već isprobao.Treba vaditi na proljeće i tada ti drvca mogu biti vani i krenuti sa vegetacijom i rastom oštećenog korjenja.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline josipivesic

Odg: traži se, njuška se, kopa se
« Odgovori #9 : 12-01-2015, 14:06:06 »
hvala na savjetu  :bravoPrika:

još nešto:  :sretan: znači preko ljeta ništa ne diram do jeseni? u jesen kratiti i žicati?  :mac:

Offline Marija

Odg: traži se, njuška se, kopa se
« Odgovori #10 : 12-01-2015, 14:36:52 »
još nešto:  :sretan: znači preko ljeta ništa ne diram do jeseni? u jesen kratiti i žicati?  :mac:
u biti na zimu, ali pod uvjetom da je zdravo.... ako nije  - miruješ.... to zna bit teško  :jezik:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: traži se, njuška se, kopa se
« Odgovori #11 : 16-01-2015, 13:01:10 »
bukva izvađena bez pupova = mrtva bukva

to ne vrijedi za druge listopadne i zimzelene vrste, ali za nju na žalost da  :frown:

Marija ti dobro govori !!  130% je u pravu ! Za bukvu nije garancija ni brdo cigar pupova, ako i prelijepo olista...to još nikaj ne znači !!  Moje 2 jako dobre su otišle nakon 6 mjeseci i brda novih grana, al ono pravih dobrih zdravih grana !!  Daj si truda...i odkopaj još pedalj više zemlje u krug od onoga kaj si mislio da bi bilo dosta !! Bukvica sa gornje slike je jako dobra  :worthy: Svaki mini korjenčić povečava ti šanse za opstanak !!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: traži se, njuška se, kopa se
« Odgovori #12 : 16-01-2015, 13:52:20 »
Kaj nebuš slučajno išla kopat,moglo bi te ovo lijepo vrijeme zbuniti.  :tuca: Možeš samo tražiti. bina
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline josipivesic

Odg: traži se, njuška se, kopa se
« Odgovori #13 : 16-01-2015, 14:52:50 »
ma ne...ono sam ćapio čisto onako :P bio mi ćeif (al nije bukva)...ugl..suzdržim se. Npr evo sada odoh prošetati po obližnjoj šumi, al ne budem kopao.  :hihihi:

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: traži se, njuška se, kopa se
« Odgovori #14 : 16-01-2015, 16:34:48 »
Kaj nebuš slučajno išla kopat,moglo bi te ovo lijepo vrijeme zbuniti.  :tuca: Možeš samo tražiti. bina

Jel ti to meni.....prijetiš ??? :whistle: