Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pomoc - Koja vrsta? Juniperus? = Erica arborea  (Posjeta: 11302 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline TiTech

Pomoc - Koja vrsta? Juniperus? = Erica arborea
« : 06-10-2014, 15:17:46 »
Molio bi vas iskusnije za pomoc oko identifikacije ovog grma, stabalca...

Trazio sam po netu i po foto herbariju, ali nisam uspio shvatiti o cemu se radi. Najvise me podsjeca na Sominu, ali...  :idiot:

Ti grmovi su uoceni u okolici Pule uz more.

Offline jurica

Odg: Pomoc - Koja vrsta? Juniperus?
« Odgovori #1 : 06-10-2014, 18:25:29 »
Nije niti jedan Juniperus , a i Somine koliko ja znam u Istri nema .
To ti je Erica Arborea , kako se kod nas zove stvarno neznam , Talijani je koriste za bonsai , ja sam jednom probao i nije mi se primila.
Pokušaj , zašto ne?
Ja sam joj skinuo sve zelenilo možda je to bila greška  :dunno:

Offline grabar

Odg: Pomoc - Koja vrsta? Juniperus?
« Odgovori #2 : 06-10-2014, 20:02:21 »
ja sam isto na takve nabasao ali samo uz morre  unutrašnjost istre jok nema ih

Offline TiTech

Odg: Pomoc - Koja vrsta? Juniperus?
« Odgovori #3 : 06-10-2014, 21:15:33 »
Hvala jurica!  :mdr:

Da, to je to, malo sam sad nabrzinu pogledao po talijanskim forumima i trebalo bi pustiti zelenilo, neki su je usporedjivali sa ružmarinom po tom pitanju. Navodno ima jako tanko korijenje koje se lako kida pa treba obratiti pozornost.

Neki spominju vadjenje sada 9.-10. mj., a neki 3.-4. mj. Sta vi mislite?
Da li treba skinuti svu zemlju i posaditi u normalan supstrat (floreopor 80%, bijeli treset 20% ili manje) ili pustiti dio zemlje kao sto se radi kod crnogorice?

Offline Marija

Odg: Pomoc - Koja vrsta? Juniperus?
« Odgovori #4 : 06-10-2014, 21:21:49 »
Vrijes se zove po hrvatski.Ima ih više vrsta. Od toga se u Dalmacji rade metle  :girl:
Teško se primaju.  :grol:

Erica arborea nije, to je veliki vrijes, bude veliki grm, ili cak stablo. Ovo je patuljasta varijanta.
Imaju slike u Herbariju na forumu ovdje:

http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=829.0
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline jurica

Odg: Pomoc - Koja vrsta? Juniperus?
« Odgovori #5 : 06-10-2014, 21:36:14 »
Hvala jurica!  :mdr:

Da, to je to, malo sam sad nabrzinu pogledao po talijanskim forumima i trebalo bi pustiti zelenilo, neki su je usporedjivali sa ružmarinom po tom pitanju. Navodno ima jako tanko korijenje koje se lako kida pa treba obratiti pozornost.

Neki spominju vadjenje sada 9.-10. mj., a neki 3.-4. mj. Sta vi mislite?
Da li treba skinuti svu zemlju i posaditi u normalan supstrat (floreopor 80%, bijeli treset 20% ili manje) ili pustiti dio zemlje kao sto se radi kod crnogorice?
Gle
Po mom iskustvu vađenje sad i pred proljeće ti se svede na isto (govorim o igličavcima i zimzelenim listačama ) Meni je jedino sada počeo bit problem ove primorske vrste di smjestit u zatvorenom preko zime , tebi u Puli je to puno jednostavnije jer ih bez problema možeš pustiti vani.
Pustiti dio zemlje , zašto ne. Ja to radim i na pojedinim listopadnim drvima ( Ruj ) a kod crnogorice obavezno. Ništa nećeš izgubiti samo uokolo i ispod drva mora biti propusni supstrat. Da može taj postotak 80% naprema 20%. Kod prvog presađivanja za koje 2 god. skidaš tu njenu zemlju i sadi u supstrat.
Tako ću ja odraditi na svojoj sljedećoj koju ću vaditi!

Offline jurica

Odg: Pomoc - Koja vrsta? Juniperus?
« Odgovori #6 : 06-10-2014, 21:42:48 »
Vrijes se zove po hrvatski.Ima ih više vrsta. Od toga se u Dalmacji rade metle  :girl:
Teško se primaju.  :grol:

Erica arborea nije, to je veliki vrijes, bude veliki grm, ili cak stablo. Ovo je patuljasta varijanta.
Imaju slike u Herbariju na forumu ovdje:

http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=829.0
Da , da  Marija bude veliko drvo ili grm i cvate bijelo a ne kao ovo što je u foto herbariju da cvate lila i tako je nisko.
Te lila ima i kod mene u Pazinu a Arbore-e ni prismrdit  1 km od mora.
 Jednnom sam i Mladenu to govorio jer mi je i on govorio da su kod vas samo patuljaste i da se ovog vrijesa kod vas ne može naći :dunno:

Offline Marija

Odg: Pomoc - Koja vrsta? Juniperus?
« Odgovori #7 : 06-10-2014, 22:01:45 »
Ima i malog i velikog vrijesa kod nas na srednjem Jadranu, ali ipak više na otocima nego na kopnu. v
Više ga ima na južnom Jadranu.
Sorry, po slici mi se učinilo da se radi o patuljastoj varijanti.

Veliki vrijes ima bijele cvjetove, a pozemljuš ružičaste.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline TiTech

Odg: Pomoc - Koja vrsta? Juniperus?
« Odgovori #8 : 07-10-2014, 13:23:50 »
Vrijes se zove po hrvatski.Ima ih više vrsta. Od toga se u Dalmacji rade metle  :girl:
Teško se primaju.  :grol:
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=829.0

Baba devastator!  :lol:

Probat cemo pa cemo vidjeti sta ce biti...  :molitva:

Offline TiTech

Odg: Pomoc - Koja vrsta? Juniperus? = Erica arborea
« Odgovori #9 : 07-10-2014, 13:57:32 »
Inace na ovoj lokaciji je jaka bura zato je sve vise manje prirodno vjetrom sibano, opcenito dosta nagnuto i horizontalno polozeno uz tlo...

Da li bi trebalo odrezati visak grana/zelenila koji se ne misli koristiti tj. malo oblikovati ili bolje apsolutno nista ne dirati?

Opcenito da li je bolje pustiti vise zelene mase ili manje i tako stimulirati bolji rast korijena? Citajuci razne teme po forumu mi se sve izmijesalo i sada nisam vise pametan ili to ovisi od vrste do vrste?
Shvatio sam da kod bjelogorice mozemo slobodno sve posjec, ocistiti svu korijenovu balu od zemlje, krenuti od nule i vaditi na proljece prije kretanja vegetacije, kod crnogorice pustiti sto vise zelenila, pustiti maticnu zemlju na korijenovoj bali, nista ne dirati i vaditi na jesen nakon vegetacije. Ispravite me ako grijesim. Sta je sa recimo ovom vrstom (Erica arborea) o kojoj je tema (jurica je prethodno odgovorio kako on misli sljedecu vaditi te tako i ja planiram), a sta sa recimo zimzelenim stablima npr. Crnika (Quercus ilex) te kako njih vaditi i kada?

Pošto sam početnik  zato mi se i javlja ta pomutnja u glavi, puno novih informacija u kratkom vremenu + imam problema oko prepoznavanja vrsta u prirodi.  :grol:

Unaprijed hvala na odgovorima, pomoci i nemojte se previse  :histerical: ako bubnem koju nebulozu (mozda vec jesam)! :zbunjen:  :hihihi:

Offline alexhor

Odg: Pomoc - Koja vrsta? Juniperus? = Erica arborea
« Odgovori #10 : 07-10-2014, 14:11:04 »
Dobar si ti... ti si ko ja. Što više pročitaš, još više pitaš...dobro je to....

Offline TiTech

Odg: Pomoc - Koja vrsta? Juniperus? = Erica arborea
« Odgovori #11 : 07-10-2014, 15:18:00 »
Dobar si ti... ti si ko ja. Što više pročitaš, još više pitaš...dobro je to....

Hahaha da bas tako nekako, prvo mi je sve jasno pa onda sto upitnika u glavi.  :mdr:

Offline jurica

Odg: Pomoc - Koja vrsta? Juniperus? = Erica arborea
« Odgovori #12 : 09-10-2014, 16:15:50 »
Crnika (Quercus ilex) te kako njih vaditi i kada?

Kod vađenja ja ih siječem na panj , svo zelenilo skidam.
Sadim u supstrat ko i za ostale vrste 80%/ 20%.
Stavim drvo u garažu , negrijanu i prekrijem crnom najlon vrećom.
Vadim od 12. do kraja 3.mj.