Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Moji bonsi vrtek :D  (Posjeta: 9658 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Kiki

Odg: Moji bonsi vrtek :D
« Odgovori #15 : 14-05-2009, 09:18:50 »
Ja se nisam uvrijedio. Problem je u tome da me nisi dobro shvatio. Namjerno sam u svojem postu napisao da se "bavim" ovim hobijem. Životni uvjeti, život u stanu, do prije 5 godina nisu mi omogućavali da imam "vanjske" bonsaije, pa sam isto kao svi početnici uredno ubijao "Baumax" bonsaije.

A ono što je puno važnije, nemam nikakvu namjeru pokazivati biljke u drvenim sanducima, biljke koje su još daleko od toga da postanu bonsai. Za takve postove ovdje ima puno većih mahera od kojih treba učiti. A mi, početnici, trebamo se pokriti ušima, povremeno pitat nešto što nije jasno a ne zatrpavati forum jednogodišnjim izdancima iz sjemena.


Eto, to je moje skromno mišljenje. Nadam se da njime nisam nikoga uvrijedio jer mi to nije bila namjera.

Prvo nisu jednogodišnji izdanci :)

A ovaj moj ponos sam dobil za rođendan i da znaš kak je ozgledo u početku sad bi me pofalil   :na:

Večina njih je stara kolko i se i bavim s hobijem. Neki jesu stari godinu dana, čak i manje, al se meni nije teško s njima falit :D Ja bum svaku godinu dal ovakav pregled, a oni koji bu ju ih pratili znali buju kaj se događa u mom vrteku :D I vidli buju da napreduju i bonsiji i ja  :jupije:


Ekipa fala na dobronamjernim komentarima
Najte kaj zamerit :)

Offline helleborus

Odg: Moji bonsi vrtek :D
« Odgovori #16 : 14-05-2009, 11:04:12 »
Užasno je nezahvalno bonsai počet uzgajat iz sjemenke. No, dobro ako te to pali to je tvoja stvar. I to načelno nije loše niti mora biti totalni promašaj. Ono što je tvoj problem je što ti ne radiš bonsai. Npr. ova prva tuja... nemreš je tak ostaviti i reći ja tu neću ništa raditi i onda to nazivati bonsaijem. Ako se sjetiš što je gospodin Pall govorio, kako treba grane prikraćivati, kako treba drvo napraviti što manjim mogućim ... i sve ostalo vidjet ćeš da tvoj ne ispunjava gotovo nije jedan uvijet. A mogao bi.
Drugi problem je što su vrste koje si odabrao uglavnom nepogodne za bonsai... loše grananje, slabo bacanje novih pupova.
Treće je da ono što bonsai čini dobrim je njegov nebari.... ukoliko tvoje drvo njega nema, ili je vrsta koja ne radi nebari ... nije dobar startni materijal.
Četvrto je povezano s tvojim učenjem i napredovanjem u znanju i vještini izrade bonsaija. Bez učenja iz svega dostupnog nema dobrog napredovanja. To uključuje sve do čega možeš doći, od knjiga, interneta, foruma, konvencija... i još na kraju sto puta čovjek fula u koječemu. Samo ignoriranje bilo kakve literature je isti kao da ignoriraš literaturu predmeta na fakultetu koji studiraš i kažeš da ćeš ti postati odličan stručnjak ili da to jesi, ali da nikad ništa o tome nećeš pročitati. To je prilično neozbiljan pristup.
Naravno ništa od ovog što sam navela ne treba umanjiti tvoj gušt rada oko biljaka i suživota s njima, no bonsai je nešto drugo. Nemožemo svaku biljku u tegli nazvati bonsai, jer onda se njima bavi cijala nacija.

Ne znam jel sve ovo što sam napisala prestrogo, nadam se da nije, nego da je poticajno. Uzmi literaturu i sve drugo dostupno, sjeti se Pallovih riječi s konvencije i pristupi ovom puno kritičnije. A to je moguće tek kad se oboružaš znanjem.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Moji bonsi vrtek :D
« Odgovori #17 : 14-05-2009, 11:27:16 »
Kiki!
Literaturu možeš početi ignorirati tek kada ju pročitaš i savladaš napisano znanje i skustvo. Takozvana "pravila" je moguće kršiti, modificirati ili ignorirati tek kada ih naučiš i razumiješ. Inače, nećeš biti niti svjestan što uopće radiš, a to ti nije dobar put.
Druga stvar koju ti šelim reći jest...bonsai gotovo da se i ne radi od sjemena. Ne znam ima li na svijetu koji dobar primjerak uzgojen iz sjemena. Čak bonsai nije ni zamišljen da bi se uzgajao iz sjemena. To nije bila niti prvotna ideja. Ono čemu se ti na neki način malo rugaš (ono...izvadiš drvo iz prirode, malo ga orežeš i imaš za godinu dvije bonsai)...to je upravo to. To je glavna ideja bonsaija. Što bolji prirodni startni materijal. Po mogućnosti

Offline Kiki

Odg: Moji bonsi vrtek :D
« Odgovori #18 : 14-05-2009, 18:40:40 »
E ovo su mi najdraži komentarui  :dipl:

Kad mi digneju moral :D

Tuju ( to pretpostavljam da je čempres ) Vjerojatno nebum orezivo jel je to prva biljka koju sam uzo u ruke i s njom sam počel ( to valjda morete svatit, i wallter je svatil to  :lol: )


Kaj se tiče čitanja ne volim da, a da možeš postat majstor bez čitanja možeš :D
JA sam živi primjer  :lol: Na faksu nisam pročito 10 strana knjiga, a na prvoj godini sam bil najbolji, a i sad sam u top 5  :jupije:

Ja učim na susretima, na slikama... Ova konvencija mi ja jako pomogla, al ne u smislu da mi veli kak oblikovat jel oduvjek u svemu sam imo vlastiti stil  :love:
Al mi je pomogla u smislu tehnika i kak da dojdem do svog stila. Puno sam naučil o žičanju, o tome kak se drvo razvija i bori protiv gamadi i da nije sve u pesticidima i preparatima ima puno u prevenciji tak da drvo učinimo jačim :D


A možda uskoro prejdem u šumu pa nabavim jednoga poštenog da ekipa vidi da i Kiki bez knjiga zna nekaj napravit  :dipl:


Tema se ljepo razvila  :dipl:

Hvala na komentarima :D Učim iz njih  :chinaman:
Najte kaj zamerit :)

Offline Anna

Odg: Moji bonsi vrtek :D
« Odgovori #19 : 14-05-2009, 19:05:47 »
Autor: Kiki
Citat:
JA sam živi primjer   Na faksu nisam pročito 10 strana knjiga, a na prvoj godini sam bil najbolji, a i sad sam u top 5 


Doista, Kiki...dobro da te nisu skužili u akciji ''Index''  :histerical:

Offline Kiki

Odg: Moji bonsi vrtek :D
« Odgovori #20 : 14-05-2009, 19:15:38 »
Ne ne bavim se takvim glupostima  :lol:

Nek od uvjek učim slušajuči ;D
Najte kaj zamerit :)