Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: jedna molbica, prilično je hitno :)  (Posjeta: 3482 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline chufftica

jedna molbica, prilično je hitno :)
« : 15-05-2010, 17:43:53 »
Poštovanje. Ja, kako se moglo pretpostaviti, imam jednu molbicu i stvarno se nadam da će naići neka dobra duša koja bi mi spasila život, posebice onaj akademski :)
Evo o čemu se radi.Studentica sam treće godine krajobrazne arhitekture i, na žalost, ne posjedujem niti jedno ovakvo malo drvce , iako su me oduvijek intrigirala. Kako me ta tema općenito zanimala, na izbornom predmetu 'Primjena ukrasnog bilja' za temu završnog seminara odabrala sam 'Bonsai, patuljasto stablo careva'. Iako sam našla pregršt literature, što pisane na papiru, što po netu, imam problemčića isto tako pregršt, pa mi je, eto, palo na pamet da se obratim vama...Jer tko bi mi mogao pomoći ako ne ljudi koji se time bave?:)
Eto, sada napokon u glavu...
Prvo me zanima da li postoji na internetu neka općenita literatura za ovakve neznalce kao što sam ja? (ja ju očito nisam pronašla pa izvačim tek komadiće s raznih foruma blogova itd itbl..)
Drugo, pročitala sam da je bonsai do 30 cm visok, a onda naišla na neku sliku na netu s ogromnim drvetom i komentarom ispod slike koji govori da je to veliki bonsai..Zar postoji veliki bonsai?
Treće (ovo i četvrto je zbilja najbitnije:) )..da li u Hrvatskoj igdje postoji neka javna površina s bonsaima? Naime, trebala bih analizirati korištenje bonsaija za uređenje vanjskih površina, a sve što sam našla su neki parkovi u Americi i svugdje negdje , samo ne u Hrvatskoj :(
I, naizad, četvrto :))...Eh, ovo mi je malo neugodno pitati, ali..ako i postoji koja javna površina u Hrvatskoj gdje se koristio bonsai za uređenje, sumnjam da ih je više od jedne...Pa me zanimalo da li postoje fotografije nečijih privatnih vrtova koje bih mogla iskoristiti? Jako bi mi puno pomoglo!! Ako ima netko volju poslati svoje, može i na mail ili bilo gdje..Uz navedeno mjesto gdje se taj vrt nalazi (i možda ime i prezime, ako nije problem..ako je, onda ne treba)..
Eto, nadam se da vas nisam udavila previše :) Još jednom molim lijepo najljepše za pomoć, spasite akademski život jednoj jadnoj studentici bačenu u ralje profesora na milost i nemilost :)

Offline DonQuijote

Odg: jedna molbica, prilično je hitno :)
« Odgovori #1 : 15-05-2010, 20:18:48 »
Treća godina, izborni predmet, završni seminar  :tup:

Ćuftice postavljaš kriva pitanja. Pitanja koja pokazuju da nisi baš ništa pročitala o temi koju si odabrala, ali baš ništa, niti osnovne pojmove. Ništa.

Predlažem ti da posudiš prvu kjnigu o bonsaiu u knjižnici, bilo koju, svejedno i da si razjasniš osnovne pojmove.

Offline DonQuijote

Odg: jedna molbica, prilično je hitno :)
« Odgovori #2 : 15-05-2010, 20:27:23 »
Osnovni pojmovi. Što je bonsai, odakle ime,povijest, kako se uzgaja i zašto su pitanja koja postavljaš pogrešna.
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=892.0

Offline chufftica

Odg: jedna molbica, prilično je hitno :)
« Odgovori #3 : 15-05-2010, 21:23:15 »
zahvaljujem na linku, ali to sam već našla..jedino mi nije jasno ovo da postavljam kriva pitanja :/ imam od G.E.Severin knjigu 'Minijaturno drveće u japanskom stilu'..tako da mi je ovo općenito općenito područje razjašnjeno , ali ovo 'općenito' o korištenju bonsaija na vanjskim površinama, npr. za uređenje i dizajn javnog ili privatnog vrta, bilo kakvi primjeri i slično jednostavno nije pokriveno literaturom do koje sam ja došla..praktički, ono što meni treba je neki osvrt na korištenje bonsaija u te svrhe (po mogućnosti u Hrvatskoj)..što se tiče ostalih zemalja, našla sam divnih vrtova zavidnog oblikovanja...samo što je tu , kod nas, do toga malo teže doći :(

(a ovo pitanje o velikom malom bonsaiju me jedino malo zbunilo, pa sam pitala...ali sada mi je i to jasno hehe :) )

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: jedna molbica, prilično je hitno :)
« Odgovori #4 : 15-05-2010, 21:41:21 »
Ne vjerujem da  u Hrvatskoj ima javni prostor gdje su zasađeni bonsai.To je jednostavno preskupo.Samo jedan veliki bonsai dođe više od 20000-30000 tisuća kuna.Može te jedino netko pozvati u svoj vrt u kojemu se nađe i pokoji bonsai uklopljen u pejzažnu arhitekturu.Izabrala si za mene lijepu temu,ali se o bonsaima uči godinama.Moraš ući u srž teme da skužiš o čemu češ pisati.Ako ti se da voziti do Čakovca odnosno do Nedelišća možeš doći do mene pogledati što je bonsai. :verycool:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Andrija Zokić

Odg: jedna molbica, prilično je hitno :)
« Odgovori #5 : 15-05-2010, 22:35:37 »
Prvo me zanima da li postoji na internetu neka općenita literatura za ovakve neznalce kao što sam ja? (ja ju očito nisam pronašla pa izvačim tek komadiće s raznih foruma blogova itd itbl..)

Bonsai posjeduje 2 glavna aspekta a to su estetski i hortikulturni. Što se tiče hortikulturnog ja ne znam gdje ima sve na jednom mjestu, ali dosta je o tome napisano na ovom forumu. To obuhvaća zemlju, prihranu, presađivanje ...
Što se tiče estetskog dijela, to je dosta kompleksnije. To definitivno nećeš naći na jednom mjestu na webu ili u knjigama (možda je John Naka u svojim knjigama Bonsai Techniques 1 i 2 najbolje sažeo) na Hrv. ili Eng. pretpostavljam da je tome razlog to što je bonsai prekratko na zapadu. Japan i Tajvan imaju najdužu tradiciju izrade bonsaija i sve bitne stvari o estetici uče u svojim bonsai školama. Na zapadu su bonsai škole tek posljednjih desetak godina počele sa ozbiljnijim radom.

Drugo, pročitala sam da je bonsai do 30 cm visok, a onda naišla na neku sliku na netu s ogromnim drvetom i komentarom ispod slike koji govori da je to veliki bonsai..Zar postoji veliki bonsai?

Bonsai je stablo u posudi. Nema ograničenje u dimenzijama. Najčešće dimenzije na izložbama su otprilike od 10cm-100cm.

da li u Hrvatskoj igdje postoji neka javna površina s bonsaima? Naime, trebala bih analizirati korištenje bonsaija za uređenje vanjskih površina, a sve što sam našla su neki parkovi u Americi i svugdje negdje , samo ne u Hrvatskoj :(

Nema toga ovdje. Ako nešto slučajno i nađeš, to je sigurno neozbiljno napravljeno. Bonsai je spor hobi a kod nas prve generacije bonsaista na žalost nisu ostavili dovoljno u materijalnom obliku.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline chufftica

Odg: jedna molbica, prilično je hitno :)
« Odgovori #6 : 15-05-2010, 22:56:03 »
Radovane, hvala ti na pozivu, ali nekako mi je ipak predaleko voziti se do Nedelišća. :)

Andijachi, puno ti hvala (posebno na preporuci literature) :D

Offline Marija

Odg: jedna molbica, prilično je hitno :)
« Odgovori #7 : 16-05-2010, 10:21:55 »
Potraži radove Petra Vrgoča na Šumarskom fakultetu u Zagrebu, puno je radova na tu temu objavio u Šumarskom listu, a osim toga je i magistrirao na temu Bonsai.
Informacije koje tražiš nećeš baš naći na internetu.

Evo imaš ovdje moj i Andrijin članak - Osnovni elementi dizajna bonsaija - http://www.bonsai.hr/?p=330,
a vezano za prihranu i substrat tu je Walterov članak: O modernim substratima, zalijevanju i prihrani - http://www.bonsai.hr/?p=349
oba članka možeš koristiti - samo napiši izvor i autore.

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai