Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Oblikovanje jednog pinus nigre  (Posjeta: 34468 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gal

Oblikovanje jednog pinus nigre
« : 22-10-2008, 14:45:37 »
Crni bor, pinus nigra jedan od mojih prvoizvađenih borova koji zbog svoje debljine i visine nije mogao biti oblikovan u drugo nego u pomalo "isforsirani literati" ili možete to zvati kako hoćete – svejedno. Izvađen je  2004 godine i pomalo je kroz godine "gubio" donje grane, a ove je godine posađen u konačno po veličini primjerenu posudu i napravljen je "konačni" (trenutno) dizajn. Još sam jednu donju granu pretvorio u "mrtvo drvo", a vrijeme će pokazati dali bu i ona otpala, a ona gornja preuzela njenu funkciju – vidjet ću… U bonsaiu uvijek treba ostaviti neko vrijeme "otvorene" opcije…. eto, nije remek djelo, ali veseli.

Offline helleborus

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #1 : 22-10-2008, 14:52:11 »
Mislim da sve kaj si srezao si dobro napravio. Nadam se da će iduće godine baciti povratne pupove tak da dobiješ i gušću krošnjicu. Meni izgleda preslatko i odlično da ga odabrao za literati. Skroz mu paše.

Taj pinusić sad izgleda kao drvo.

Offline Marija

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #2 : 22-10-2008, 15:01:19 »
Ova krošnja nakon prve presadnje djeluje dosta statično, dok je ovo što si sada napravio odlično - cjelokupni dojam stabla je življi ... kao da je malo zaplesao  :great:

To za "otvorene opcije" se u potpunosti slažem, ne treba brzati i odmah riješiti stablo (iako je i to nekada moguće) ipak treba malo da sve sazri, nemamo mi toliko iskustva da bi bili brzi.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #3 : 22-10-2008, 15:04:22 »
Dakle u 4g. ovaj bor nije zgusnuo krošnju! Možda nekaj krivo zaključujem, no čin mi se da ima manje zelene mase na vrhu, od one kad je izvađen  :dunno:
Jel si to rezao povratno? Kad ti je bacio spavajuče pupove, ako je? Zakaj se nije zgusnul?

Offline Andrija Zokić

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #4 : 22-10-2008, 18:06:39 »
Bor postaje sve elegantniji! :great: Smanjivanje krošnje dobro opisuje uzrečica: "Manje je više" tj. bonsai izgleda veći kada je sa manjom krošnjom, u tvom slučaju i proporcionalniji.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Aleksa

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #5 : 22-10-2008, 19:12:44 »
Meni se sviđa ono što si napravio sa ona dva jina na suprotnim stranama... Daje mu plešući izgled!  :smile:

Offline gal

Odg: Oblikovanje tri pinus nigre
« Odgovori #6 : 22-10-2008, 20:27:43 »
Dakle u 4g. ovaj bor nije zgusnuo krošnju! Možda nekaj krivo zaključujem, no čin mi se da ima manje zelene mase na vrhu, od one kad je izvađen  :dunno:
Jel si to rezao povratno? Kad ti je bacio spavajuče pupove, ako je? Zakaj se nije zgusnul?
...tehniku zgušnjavanja iliti povratni rez savladao sam tek prošle godine, ove godine ponovio, valjda ću je slijedeće malo usavršiti. Tako nije bilo prilike za zgušnjavanje, rastao je "prirodno", a i to je ovim oblikovanjem večim djelom odrezano...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #7 : 23-10-2008, 07:57:24 »
...tehniku zgušnjavanja iliti povratni rez savladao sam tek prošle godine,


Ofkorz  :chinaman:
Sad se sve poklapa  :great:

Offline gal

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #8 : 24-10-2008, 14:08:44 »
Oblikovanje jednog drugog pinus nigre također izvađenog 2004 g. Ovo ljeto (presadnja u 8 mj.)  je dobio konačno posudu po mjeri. Zbog korjena ga nisam uspio posaditi kako sam želio (više desno), ali je već i uspjeh da je stao u tako malu posudu... nastojima ga zadržati u oblikovanju nekako kako ga je WP opisao u Kaštelima - kao usamljeni stari bor sa vrha planine koji prkosi vremenu i nevremenu...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #9 : 24-10-2008, 14:15:56 »
Simpatičan razvoj!

Sad kad si se spraksal... i kriteriji su porasli... kreni sa komercijalizacijom ili donacijom ovih usamljenih starih borova koji prkose vremenu i primi se posla na ozbiljnim drvima dok je vrijeme  :verycool:

Ak se ne varam... u zadnjem lovu si vikao "pih" i na bolja drva ... :bravoPrika:

Offline gal

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #10 : 24-10-2008, 14:25:38 »
Simpatičan razvoj!

Sad kad si se spraksal... i kriteriji su porasli... kreni sa komercijalizacijom ili donacijom ovih usamljenih starih borova koji prkose vremenu i primi se posla na ozbiljnim drvima dok je vrijeme  :verycool:

Ak se ne varam... u zadnjem lovu si vikao "pih" i na bolja drva ... :bravoPrika:
...sve u svoje vrijeme!  :chinaman:

Offline Marija

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #11 : 24-10-2008, 14:31:24 »
...sve u svoje vrijeme!  :chinaman:

Pa nećeš valjda i ti u osvajanje teritorija prema Sloveniji?  :tlab:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #12 : 24-10-2008, 14:39:31 »
Pa nećeš valjda i ti u osvajanje teritorija prema Sloveniji?  :tlab:
...nemam ja kaj osvajati, jedino moram paziti kad šetam dvorištem da ne povrijedim granicu..  :hihihi:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #13 : 24-10-2008, 14:57:42 »
Pa nećeš valjda i ti u osvajanje teritorija prema Sloveniji?  :tlab:
...nemam ja kaj osvajati, jedino moram paziti kad šetam dvorištem da ne povrijedim granicu..  :hihihi:

U neku ruku smo i ti i ja več jednom nogom u EU. No sad od nedavno, i nemam baš volju za ulaskom HR u EU, jer mi se čini da strenđeri jedva čekaju doći u lov na yamadorie kod nas. Slovence ne računam u to... njih nema puno  :mdr:

Offline Protagonist

  • Član
  • ***
  • Postova: 65
  • Lokacija: Našice
  • Total likes: 0
  • U divljaka luk i strijela
Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #14 : 28-10-2008, 13:10:52 »
A sta je s tim iglicama, koja je praksa, rezu li se te iglice da bi bile manje ili ti pak to borovi bas ne vole?