Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Oblikovanje jednog pinus nigre  (Posjeta: 34464 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #45 : 09-01-2009, 08:42:22 »
Drvo je pretjerano rano oblikovano...

Mislim da nas neko za**** sa Mariovog accounta  :lol:



Sumnjivo je tu nekaj  :idiot:

Offline gal

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #46 : 09-01-2009, 08:58:15 »
Teško je ovako na temelju slike ....

ali ne znam da li je spuštanje u uvijenje grana bilo najbolja solucija ... meni isto tu nešto ne štima ... za moj ukus ako je to moguće - zadržala bih tu njegovu usmjerenost grana prema gore i još je poboljšala  - nekako mi se to bolje uklapa s karakterom debla nego ova okrenutost prema dole .... jasno mi je da si želio smanjiti visinu stabla, ali kao da je time izgubio elegenciju koju je imao na slici prije oblikovanja...

Ja bih s nekim općim filingom stabla išla tako da je bor moj ....
...hvala ti na iskrenosti! Ni ja nisam zadovoljan trenutnim rezultatom, lomio sam se sa tim oblikovanjem skoro cjeli jedan tjedan. No kako rekoh gore, grane su prilično kablaste sa zelenilom na krajevima. Spustio sam to zelenilo prema dolje kako bih pustio sunce u unutrašnjost krošnje u cilju poticanja remifikacije, ako uspije (zajedno sa drugim zahvatima) ovo trenutno zelenilo bude jednog dana odrezano i novi izrast bude krenuo u prvotni oblik krošnje ali sa puno manjom i kompaktnijom krošnjom. Ne uspijem li još uvjek mogu vratiti grane natrag, vrlo su savitljive (mlade) primjerice ni jedna nije "krcnula" kod oblikovanja.

Offline Marija

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #47 : 09-01-2009, 09:03:59 »
...hvala ti na iskrenosti! Ni ja nisam zadovoljan trenutnim rezultatom, lomio sam se sa tim oblikovanjem skoro cjeli jedan tjedan. No kako rekoh gore, grane su prilično kablaste sa zelenilom na krajevima. Spustio sam to zelenilo prema dolje kako bih pustio sunce u unutrašnjost krošnje u cilju poticanja remifikacije, ako uspije (zajedno sa drugim zahvatima) ovo trenutno zelenilo bude jednog dana odrezano i novi izrast bude krenuo u prvotni oblik krošnje ali sa puno manjom i kompaktnijom krošnjom. Ne uspijem li još uvjek mogu vratiti grane natrag, vrlo su savitljive (mlade) primjerice ni jedna nije "krcnula" kod oblikovanja.

Stablo na slici prije oblikovanja izgleda zaista fantastično. Primjetila sam ga i prije u drugoj temi kada si pokazivao borove. Izgleda kako fotke znaju pogoršat stablo da ga znaju i poboljšat - shvaćam da su grane preduge i da je ovo što si napravio bila jedina opcija.

Nekada trebaju godine i godine za izvući iz stabla ono najbolje .... ali na to smo već davno pristali!  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #48 : 09-01-2009, 09:09:52 »
sad sam išel ponovo gledat i sad ćete mi reći da sam ja lud!  :idiot:  :question: Pa sve su fotke stavljene pod "jučer 8. siječnja 2009" i još tip piše kak mu je bilo dosadno pa se bacio u posao!!!???   :halt:
Inače, pinus mi je super.  :great:
...sad je niš ne kužim!  :dunno:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #49 : 09-01-2009, 09:37:56 »
sad sam išel ponovo gledat i sad ćete mi reći da sam ja lud!  :idiot:  :question: Pa sve su fotke stavljene pod "jučer 8. siječnja 2009" i još tip piše kak mu je bilo dosadno pa se bacio u posao!!!???   :halt:
Inače, pinus mi je super.  :great:
...sad je niš ne kužim!  :dunno:
Ni ja  :dunno:

Offline Andrija Zokić

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #50 : 09-01-2009, 09:51:33 »
Meni bor izgleda ok za prvo oblikovanje. Nedostaje mu zelene mase na vrhu i ima velike iglice pa zbog toga izgleda jako neuredno, ali to je skroz normalno u ovoj fazi uzgoja. Nemam gotovo nikakvog iskustva sa borovima ali mi se čini da je to gotovo maksimum koji si mogao izvući iz njega.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline DonQuijote

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #51 : 09-01-2009, 18:42:29 »
Drvo je pretjerano rano oblikovano,

Tko si ti i što si uradio Mariu?

Offline jurica

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #52 : 09-01-2009, 20:18:33 »
Drvo je pretjerano rano oblikovano,

Tko si ti i što si uradio Mariu?
??????????????

Offline Andrija Zokić

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #53 : 09-01-2009, 23:30:16 »
Drvo je pretjerano rano oblikovano,

Tko si ti i što si uradio Mariu?
??????????????

Očito je da je nečastivi zavladao Mariovim tijelom i sada se sprda sa nama! :molitva:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #54 : 10-01-2009, 10:19:13 »
Da malo pojasnim.... I dalje ću raditi po vlastitom nahođenju i težiti puštanju da se svaki yamadori odmori 3-5g nakon vađenja , ako mu to treba, tvrdim da to nije univerzalni pristup, svako drvo je posebno i trebamo znati prepoznati možemo li i kad na njemu nešto raditi. Dakle vađenje, povratno rezanje i žicanje u istoj sezoni je sasvim u redu, ako drvo za to ima snage. Velika je razlika u biljci staroj 10-30g i onoj preko 150g.
Konkretno, ovaj Galov bor, trebao je prije stajlinga, razviti veči broj čuperaka/svjećica, a samim tim bi i oblikovanje bilo lakše.
.... Ž ekipa je neki dan radila nastavak stajlinga jednog bora. Krošnja već sad pokazuje stil drveta, no prerijetka je i tek za dvije sezone će se popuniti. Napravljeno je nekoliko grešaka vezanih za pinciranje, a razlog tome su knjige koje ljude na nešto navode, a ne objašnjavaju u kojoj fazi drveta se to radi. Da je drvo bilo moje, napravio bi to da ostavim starije iglice koje dočekaju sezonu rasta, a uklonio bi ovogodišnje izboje, tako bi drvo jače reagiralo povratno, no kako je vlasnik napravio sasvim suprotno ovome, odgođena je jedna sezona.
Velim vam, borovi su predivni i zahvalni ako u svakom trenutku znaš kaj mu radiš.  :dipl:
Da vas više ne davim.... jer sa borovima treba živjeti i osječati ih, a ne laprdati na nivou opčenitosti....  :chinaman:

Offline Marija

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #55 : 10-01-2009, 10:28:58 »
Da je drvo bilo moje, napravio bi to da ostavim starije iglice koje dočekaju sezonu rasta, a uklonio bi ovogodišnje izboje, tako bi drvo jače reagiralo povratno,

Zanimljiv sistem, jesi li to isprobao?
Svakako napravi fotodokumentaciju kada budeš to radio  :great:

P.S. Odakle ti tu subotom, pošteni hrvati surfaju s radnog mjesta  :idiot:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #56 : 10-01-2009, 10:41:22 »
Da je drvo bilo moje, napravio bi to da ostavim starije iglice koje dočekaju sezonu rasta, a uklonio bi ovogodišnje izboje, tako bi drvo jače reagiralo povratno,

Zanimljiv sistem, jesi li to isprobao?
Svakako napravi fotodokumentaciju kada budeš to radio  :great:

P.S. Odakle ti tu subotom, pošteni hrvati surfaju s radnog mjesta  :idiot:

Radio sam na tek izvađenim borovima prošle godine. Svi su reagirali odlično. Na dva sam i u 7mj napravio još jedno micanje novih izboja i do 10mj su se osuli novim pupovima. Kad krene sezona, vidjet ću kaj će od toga otvoriti i preživjeti. Nadam se najboljem. U prosjeku na jednoj grani ima oko 7 novih pupova, najmanje je 3 pupa, a rekorderi imaju i 9 pupova.

PS
isključili su plin firmama i došlo nas je nekoliko da pokrenemo strujno grijanje da se ne smrznu cijevi, pa navratih na forum  :idiot:

Offline gal

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #57 : 18-05-2009, 12:42:34 »
...postPall update - vrh (antenu) nisam odrezel (prema naputku) već izdrilal srž, zarotiral za 600 i savinul u smjeru prve grane. Sada mjesec dana poslije mogu reći da je vrh preživio torturu i neće biti odrezan - više mi se sviđa ovako! A špageta se bum postepeno riješaval...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #58 : 18-05-2009, 12:47:55 »
...Sada mjesec dana poslije ...

I sad da me netko pita, da objasnim kaj mi se na ovom boru dopada, vjerojatno bi rekao deblo i dodir sa tlom.... no ukupno, drvo mi je baš onak dobro   :great:

Offline gal

Odg: Oblikovanje jednog pinus nigre
« Odgovori #59 : 03-06-2009, 09:41:55 »
...dodan kamen, odrezane neke grane...