Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bonsai koji baš i nije bonsai  (Posjeta: 3704 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Karlovsky120

Bonsai koji baš i nije bonsai
« : 13-04-2014, 22:45:25 »
Dakle, imam plan za poklon, koji uključuje biljku koja bi trebala biti mala i podsjećati na stablo. Dakle bonsai. Međutim, ne bih htio osobi nametnuti brigu o tako nečemu, tako da tražim ideje za neku biljku koja je sama po sebi mala i podsjeća na stablo. Ako taka postoji. I ako je dobavljiva na području Zagreba po mogućnosti...

Evo primjera nečega na što otprilike ciljam:


Bolje bi bilo da je sličnije stablu, ali s obzirom da znam što tražim, neću biti previše izbirljiv... =)

Offline DonQuijote

Odg: Bonsai koji baš i nije bonsai
« Odgovori #1 : 13-04-2014, 23:11:20 »
Bauhaus, imaš sranja po stotinjak kuna. Ionako će krepati ako je daješ kao poklon nekome tko ne zna brinuti u njima pa odi i kupi jeftino

Offline Karlovsky120

Odg: Bonsai koji baš i nije bonsai
« Odgovori #2 : 14-04-2014, 01:18:10 »
Tražim nešto što ne zahtjeva toliko brige, to je i poanta... Zato ne bih pravi bonsai nego neku biljku koja je prirodno takva (ako takve postoje).
U krajnjem slučaju ako ne nađem ništa podobno ću uzeti kaktus. Ali mi se više sviđa ideja drva...

Offline alexhor

Odg: Bonsai koji baš i nije bonsai
« Odgovori #3 : 14-04-2014, 12:41:46 »
Hm, gle, definitivno kaktus je u tom slučaju bolji, njega možeš i zaboraviti na neko vrijeme, čak i kad ga ne zaliješ, podnosi sunce itd. Bonsai nije za poklon ako onaj tko ga prima nema znanja, niti vremena i volje baviti se njime. Bonsai možeš usporediti s kućnim ljubimcem. Moraš voditi brigu da svaki dan ima sve što mu treba. Nema bonsaija za kojeg treba malo brige, jer on treba vodu, hranu, zrak, treba ga štititi od kukaca, gljivica, nametnika, vrućine, vlage itd. a da ne govorim o oblikovanju kako bi drvce bilo i ostalo dekorativno.
Stoga, super ti je ideja s poklonom, ali pokušavaš ići prečicom. Kad bi postojao takav bonsai kakvog ti tražiš svi bismo ih imali, rađe nego muškatle i maćuhice. Ako sumnjaš da osoba kojoj poklanjaš ne može brinuti o bonsaiju onda odmah odustani od drveta i pronađi neku drugu biljku, koja nije drvo. Ovako će sve biti samo kratko zadovoljstvo od mjesec dana. :nono:

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: Bonsai koji baš i nije bonsai
« Odgovori #4 : 14-04-2014, 21:06:28 »
Dakle, imam plan za poklon, koji uključuje biljku koja bi trebala biti mala i podsjećati na stablo. Dakle bonsai. Međutim, ne bih htio osobi nametnuti brigu o tako nečemu, tako da tražim ideje za neku biljku koja je sama po sebi mala i podsjeća na stablo. Ako taka postoji. I ako je dobavljiva na području Zagreba po mogućnosti...

Evo primjera nečega na što otprilike ciljam:


Bolje bi bilo da je sličnije stablu, ali s obzirom da znam što tražim, neću biti previše izbirljiv... =)
[/quote

Adenium je odličan za bonsai tj to je spoj onog što bi ti želio pokloniti nekome za koga ne znaš kako će se brinuti za poklon !!  Jako dobro podnosi orezivanje, lijepo se grana, ne traži previše pažnje i njege, divno procvijeta a i pronađe se dobrih primjeraka  za malo kuna  !!    .....bilo bi lijepo da oni koji prime poklon biljku...prouče ono najosnovnije o poklonu !!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Bonsai koji baš i nije bonsai
« Odgovori #5 : 17-04-2014, 09:15:26 »
Draženka ti dobro govori.Adenium-Pustinjska ruža bio bi dobar izbor.Neće umrjeti niti ako ga vlasnica par dana ne zalije,jer akomulira dio vode u nabreklom stablu.Kada mu se recne vrh,kao ovome na slici,počinje se granati i pretvarati u malo stablo sa lijepim debelim deblom.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!