Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Larix sp. - Iskustva sa ARIŠIMA  (Posjeta: 11904 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Angel

Larix sp. - Iskustva sa ARIŠIMA
« : 23-09-2009, 10:24:22 »
Evo da otvorimo i jednu temu o vrsti koja mozda nije (ili JOS nije) toliko prisutna u HR.

Meni osobno aris spada u naljepse vrste drveca koje sam ikada vidio. Odusevljava me predivan kontrast izbrazdane kore (vec kod relativno mladih primjeraka) i njeznih iglica koje najesen poprime predivnu zlatnu boju prije nego otpadnu i pokazu filigransu ramifikaciju krosnje...  :worthy:
Zavolio sam ih tokom mojih alpinistickih tura i ta ljubav ce ostati zauvijek.  :love:

Aris je i kao bonsai vrlo impresivan - upravo iz gore navedenih razloga. Ali drvo je izgleda problematicno do boli!  :zabezeknut:
Moja iskustva su na zalost jako losa a nedavno sam cuo da i kolege iz Slovenije imaju ista takva. Vecina ljudi izgleda kad-tad potpuno odustane od vadenja yamadori-arisa.

Ispada da je svejedno da li se vadi u proljece prije otvaranja pupova ili najesen kad ude u fazu mirovanja. Sa malo korijena ili sa kompletnom korijenovom balom - nebitno.   :mad2:
Uvijek se ponavlja ista stvar - krene u proljece, otvori pupove i produzi iglice do nekih 5-6 mm. Nakon toga stane i umre u roku od tjedan-dva.   :molitva:

Naravno da ima izuzetaka, ali rata uspjesnosti je vise nego porazavajuca.
Zanima me kakva su vasa iskustva tj. misljenja na tu temu.   :hvalaaa:

Offline gal

Odg: Larix sp. - Iskustva sa ARISIMA
« Odgovori #1 : 23-09-2009, 10:43:48 »
...mislim da u HR nema niti će biti ariša kao bonsaia, barem ne u dogledno vrijeme. Razlog je što nije rasprostranjen kao autohtona vrsta, već je više unešen pošumljivanjem i kao takav je neupotrebljiv izvor materijala. Ja na dvorištu imam dvije sadnice koje sam pokupio sa livada pored parcela koje je šumarija zasadila, rastu brzo ali ih napadaju vunaste uši i lisni mineri pa ih treba prskati... Moram priznati da le ariš jedna od najljepših vrsta crnogoričnog drveća, pogotovo na jesen kad zažute iglice. Evo prilažem sliku jednog zagorskog ariša koji raste u dvorištu Belečke crkve.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Larix sp. - Iskustva sa ARIŠIMA
« Odgovori #2 : 23-09-2009, 11:04:32 »
...Ispada da je svejedno da li se vadi u proljece prije otvaranja pupova ili najesen kad ude u fazu mirovanja. Sa malo korijena ili sa kompletnom korijenovom balom - nebitno.....  

Nije li tako sa svim vrstama drveća?!?!? U mojoj glavi nikad nisu postojali "pravi termini" za vađenje, samo individualan pristup. Svi se baziramo na korijen i pupove i to nam je neki vodić, no briga drvo za to... ono će odreagirati kak zna, umije i može!
Nisam imao sreću naići na yamadori ariš, no ako je poseban, kak se priča... onda ga treba posebno i tretirati, ne velim da to znam... no i pokretanje ove teme je korak prema spoznaji  :great:
Jedini koga vidim da bi nekaj o ovome mogao napisati i na ovom forumu je, je Matija... pa eto čekamo  :turpija:


Offline Marija

Odg: Larix sp. - Iskustva sa ARIŠIMA
« Odgovori #3 : 23-09-2009, 11:10:31 »
Jedini koga vidim da bi nekaj o ovome mogao napisati i na ovom forumu je, je Matija... pa eto čekamo  :turpija:

Kad smo bili kod njega zadnji put je rekao da više ariše ne vadi  :molitva:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Larix sp. - Iskustva sa ARIŠIMA
« Odgovori #4 : 23-09-2009, 11:18:48 »
Jedini koga vidim da bi nekaj o ovome mogao napisati i na ovom forumu je, je Matija... pa eto čekamo  :turpija:

Kad smo bili kod njega zadnji put je rekao da više ariše ne vadi  :molitva:

Super, kad odem do njega, nek me odvede da ja izvadim kojeg... tek da vidim imam li zelene prste  :turpija:

Offline Angel

Odg: Larix sp. - Iskustva sa ARIŠIMA
« Odgovori #5 : 23-09-2009, 11:46:19 »
Eto na fotki se upravo vidi ono o cemu sam pisao - izbrazdana kora, njezne iglice... Divota! Hvala Gal!  :hvalaaa:

Matija je i meni rekao da je (za sada) definitivno odustao od arisa. Ima iste/slicne probleme kao ja i svi ostali, ukljucujuci Waltera. Eto mogli bismo osnovati klub ljubitelja "mrtvih arisa".   :idiot:

Mozda je zaista potreban poseban tretman, ali i dalje ostaje pitanje - KOJI je to tretman. Ipak se kod drugih vrsta koliko-toliko mozemo drzati nekih smjernica sto se tice najboljeg vremena za vadenje, njege itd. Aris je za sada poprilicna zagonetka.
Kuzim da vjerojatno nece uspijevati u juznijim krajevima, ali da gotovo redovito umiru u Sloveniji, Grazu, cak i kod Waltera...  :question:
Inace aris i u prirodi ima jednu vrlo karakteristicnu osobinu - zna odbaciti kompletnu staru granu bez ikakvog nama vidljivog razloga. A valjda drvo ima neki svoj razlog za to.  :umm:
Male grancice - jedno i dvogodisnji prirast, odbacuje gotovo redovito, tlo ispod arisa je obicno pokriveno sa njima.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Larix sp. - Iskustva sa ARIŠIMA
« Odgovori #6 : 23-09-2009, 12:05:54 »
Inace aris i u prirodi ima jednu vrlo karakteristicnu osobinu - zna odbaciti kompletnu staru granu bez ikakvog nama vidljivog razloga.

...jel ovo samo meni odzvanja slično juniperusu ili... ?!?!?

Offline Marija

Odg: Larix sp. - Iskustva sa ARIŠIMA
« Odgovori #7 : 23-09-2009, 12:18:52 »
Inace aris i u prirodi ima jednu vrlo karakteristicnu osobinu - zna odbaciti kompletnu staru granu bez ikakvog nama vidljivog razloga.

...jel ovo samo meni odzvanja slično juniperusu ili... ?!?!?

da samo J. oxicedrus i J. communis odbace sebe u potpunosti  :umm:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Larix sp. - Iskustva sa ARIŠIMA
« Odgovori #8 : 23-09-2009, 12:23:54 »
Inace aris i u prirodi ima jednu vrlo karakteristicnu osobinu - zna odbaciti kompletnu staru granu bez ikakvog nama vidljivog razloga.

...jel ovo samo meni odzvanja slično juniperusu ili... ?!?!?

da samo J. oxicedrus i J. communis odbace sebe u potpunosti  :umm:

Izgleda da pričam uzbeghistanski..   :idiot:
Juniperusi imaju sharie, zato jer odbace djelove zelene mase i potjeraju na drugom mjestu... jel to samo meni jasno ili je greška negdje drugdje !?!?!?  :idiot:
Pričam o onome kaj se vidi u Prirodi.

Offline Marija

Odg: Larix sp. - Iskustva sa ARIŠIMA
« Odgovori #9 : 23-09-2009, 12:30:16 »
Juniperusi imaju sharie, zato jer odbace djelove zelene mase i potjeraju na drugom mjestu... jel to samo meni jasno ili je greška negdje drugdje !?!?!?  :idiot:
Pričam o onome kaj se vidi u Prirodi.
Sad si pojasnio .... i razumljivo je ... a ono ranije je bilo i gore od uzbeghistanskog .... valjda neki brđanski dijalekt  :idiot: :zamisljen:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Larix sp. - Iskustva sa ARIŠIMA
« Odgovori #10 : 23-09-2009, 12:32:16 »
... valjda neki brđanski dijalekt  :idiot: :zamisljen:

...tak je to kad se vikendom diše razrjeđeni Alpski zrak  :quiet:

Offline Marija

Odg: Larix sp. - Iskustva sa ARIŠIMA
« Odgovori #11 : 23-09-2009, 12:38:15 »
... valjda neki brđanski dijalekt  :idiot: :zamisljen:

...tak je to kad se vikendom diše razrjeđeni Alpski zrak  :quiet:

Moj rođak Mirko (carinik) kaže da ste ga oduševili. Ajde baš mi je drago da ste se skompali  :svetac:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Larix sp. - Iskustva sa ARIŠIMA
« Odgovori #12 : 23-09-2009, 12:46:57 »
... valjda neki brđanski dijalekt  :idiot: :zamisljen:

...tak je to kad se vikendom diše razrjeđeni Alpski zrak  :quiet:

Moj rođak Mirko (carinik) kaže da ste ga oduševili. Ajde baš mi je drago da ste se skompali  :svetac:

A ja bedak do sad čekal da nas Jadranka uvede u EU... a kad tam Mirko je to već napravil  :jupije:

Offline Tijek

Odg: Larix sp. - Iskustva sa ARIŠIMA
« Odgovori #13 : 23-09-2009, 15:34:43 »
Da, da! Baš tako ko ste kazali!!! Za ariš je prevruče ovdje dole... Kad ide kroz 30 onda je gotovo... vjerovatno bi išlo ako bi se prije rehabilitirao negdje i onda došao dole, a što sam do sada vidio sve je bilo jako žalostno... Ako izvadiš nek star, ima jako malo šans, a sa nekimi mladicami nije problema. Mario uvjek si dobrodošao kod mene imam nekoliko kandidata koje bi ti mogao pokazivati. evo jedan kojega ja imam...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Larix sp. - Iskustva sa ARIŠIMA
« Odgovori #14 : 23-09-2009, 15:43:55 »
... Mario uvjek si dobrodošao kod mene imam nekoliko kandidata koje bi ti mogao pokazivati.

Hvala na ponovljenom pozivu.... evo ja se nadam da ću to moći ostvariti negdje između 3.-11. 10mj. Idem na jedan kraći godišnji !
Ako ti paše koji dan... piši na PP   ;)

evo jedan kojega ja imam...


Jel to onaj sa II konvencije?
Dobro ga slažeš  :great: