Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: pomoč!!!! postepeno propadaju listovi od rašeljke.  (Posjeta: 8989 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Imam problem a znam da nije pepelnica, naime nema mi žene doma da procjeni koja bolest uništava moje drvo. Drvo je prvu sezonu raslo super, preživilo zagrebačku zimu i na kraju super prolistalo i zamírišalo naspram breze koja smrdi. Prije par dana sam skužio dva ,tri lista da počinju sivit po rubouima al ne od vrha nego sastrane,danas ih je troduplo više. Nije ko u jesen pa da se lišče suši i izgleda jesenje ,več je stvarno od sveg na balkonskom vrtu naj razvijenije al i jedino bolesno. Kaj se tiče zaljevanja , svaku drugu večer jer još nije vrelo vani. Subtrat je 60-40% liapor i treset tako da ne sumnjam na trulež korjena jer  od kad je izvađena super je rasla uz više vode u običnoj zemlji prošlog 8mj pa do jeseni. Večina vas prijatelja ima rašeljke pa molim pomoč da riješim problem. Slike sljede .
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Marija

Odg: pomoč!!!! postepeno propadaju listovi od rašeljke.
« Odgovori #1 : 10-05-2011, 19:29:12 »
Imam problem a znam da nije pepelnica, naime nema mi žene doma da procjeni koja bolest uništava moje drvo. Drvo je prvu sezonu raslo super, preživilo zagrebačku zimu i na kraju super prolistalo i zamírišalo naspram breze koja smrdi. Prije par dana sam skužio dva ,tri lista da počinju sivit po rubouima al ne od vrha nego sastrane,danas ih je troduplo više. Nije ko u jesen pa da se lišče suši i izgleda jesenje ,več je stvarno od sveg na balkonskom vrtu naj razvijenije al i jedino bolesno. Kaj se tiče zaljevanja , svaku drugu večer jer još nije vrelo vani. Subtrat je 60-40% liapor i treset tako da ne sumnjam na trulež korjena jer  od kad je izvađena super je rasla uz više vode u običnoj zemlji prošlog 8mj pa do jeseni. Večina vas prijatelja ima rašeljke pa molim pomoč da riješim problem. Slike sljede .

stavi sliku
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: pomoč!!!! postepeno propadaju listovi od rašeljke.
« Odgovori #2 : 10-05-2011, 19:32:13 »
evo sa nokie nadam se da se vidi uzorak
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: pomoč!!!! postepeno propadaju listovi od rašeljke.
« Odgovori #3 : 10-05-2011, 19:37:05 »
evo u cijelini od neki dan
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: pomoč!!!! postepeno propadaju listovi od rašeljke.
« Odgovori #4 : 10-05-2011, 19:50:22 »
slika u cijeli gdje je drvo zdravo.a ovo su listovi od sad
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: pomoč!!!! postepeno propadaju listovi od rašeljke.
« Odgovori #5 : 10-05-2011, 20:53:32 »
To sam i ja imal. Trgao sam takve listove, rasli su novi i ništ lošeg se nije dogodilo. Neznam kaj to je.

Offline pannonian

Odg: pomoč!!!! postepeno propadaju listovi od rašeljke.
« Odgovori #6 : 10-05-2011, 23:35:44 »
kod mene je bilo nekog mraza prije par dana i par grmova je ostalo spaljenog lista djelomicno,rajcice su kod nekih skroz skrsene,mozda je zbog toga,iako ja uopce nisam skuzio da je toliko hladno bilo...

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: pomoč!!!! postepeno propadaju listovi od rašeljke.
« Odgovori #7 : 11-05-2011, 09:42:13 »
To sam i ja imal. Trgao sam takve listove, rasli su novi i ništ lošeg se nije dogodilo. Neznam kaj to je.
Poskidao sam boolesne listove.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: pomoč!!!! postepeno propadaju listovi od rašeljke.
« Odgovori #8 : 11-05-2011, 13:49:08 »
Ne treba smetnuti s uma da je to porodica Prunus /šljive,trešnje/od koje korjene vuku mnoge kultivirane sorte.A njih rado napadaju razne vrste bolesti i treba ih često prskati.Osobno mislim da se radi o bolesti.Takve flekice na listu mogu raditi i mineri.Ja sve vočne vrste divlje i pitome prskam zimi i u proljeće preventivno,kao i vočke samo ne toliko puta.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: pomoč!!!! postepeno propadaju listovi od rašeljke.
« Odgovori #9 : 11-05-2011, 18:58:22 »
Ne treba smetnuti s uma da je to porodica Prunus /šljive,trešnje/od koje korjene vuku mnoge kultivirane sorte.A njih rado napadaju razne vrste bolesti i treba ih često prskati.Osobno mislim da se radi o bolesti.Takve flekice na listu mogu raditi i mineri.Ja sve vočne vrste divlje i pitome prskam zimi i u proljeće preventivno,kao i vočke samo ne toliko puta.
Poskidao sam za početak bolesne listove, reci mi dali smijem fungicid koristit sad u jeku rasta naravno ako dođe do toga da se nastavi havarija sa listovima.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: pomoč!!!! postepeno propadaju listovi od rašeljke.
« Odgovori #10 : 11-05-2011, 21:08:06 »
Ne treba smetnuti s uma da je to porodica Prunus /šljive,trešnje/od koje korjene vuku mnoge kultivirane sorte.A njih rado napadaju razne vrste bolesti i treba ih često prskati.Osobno mislim da se radi o bolesti.Takve flekice na listu mogu raditi i mineri.Ja sve vočne vrste divlje i pitome prskam zimi i u proljeće preventivno,kao i vočke samo ne toliko puta.
Poskidao sam za početak bolesne listove, reci mi dali smijem fungicid koristit sad u jeku rasta naravno ako dođe do toga da se nastavi havarija sa listovima.


Naravno da smiješ!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: pomoč!!!! postepeno propadaju listovi od rašeljke.
« Odgovori #11 : 26-05-2011, 14:54:38 »
Jučer smo ja i moja novopečena asistentica determinirali uzrok propadanja malene rašeljke.
 :bomb: :bomb: :grrrrrr: :bomb: :grrrrrr: :bomb: :grrrrrr: :bomb: :bomb: :zabezeknut: :zabezeknut:
KLOROZA--od čega? Nije na suncu kao i sve drugo. Bojim se da nije od treseta u kojem nema željeza, ili od soli a pošto je to prošlogodišnji yamadori najnapredniji je. Poslje napada suhih terorista svo lišće sam uklonio i stavio malo čikinšita, za 7 dana masa novih listova punoo večih al i ponovno napadnutih nedostatkom nečeg!?
Jučer smo ju opet ošišali kao da ju koza brstila i sad ču vidjet kako dalje ako ništa drugo ide u vrt i to je to! ali samo da nije :molitva:
U čikinšitu ima soli zar ne? a sumnjam da je gnoj krivac jer ga na onim fotkam nije bilo u posudi.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Andrija Zokić

Odg: pomoč!!!! postepeno propadaju listovi od rašeljke.
« Odgovori #12 : 26-05-2011, 16:09:32 »
Meni ovo ne izgleda kao kloroza, barem ne ona sa kojom ja imam problema i koju riješim željezom. Meni je pretpostavljam od vode iz bunara sa kojom zalijevam.
Stavi rašeljku u hladovinu i mislim da bi bilo pametnije smanjiti gnojivo osim ako ne znaš kojeg elementa nedostaje. Treset je prilično kiseo pa ako si ga stavio 40% i to može biti problem.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: pomoč!!!! postepeno propadaju listovi od rašeljke.
« Odgovori #13 : 26-05-2011, 16:40:14 »
Meni ovo ne izgleda kao kloroza, barem ne ona sa kojom ja imam problema i koju riješim željezom. Meni je pretpostavljam od vode iz bunara sa kojom zalijevam.
Stavi rašeljku u hladovinu i mislim da bi bilo pametnije smanjiti gnojivo osim ako ne znaš kojeg elementa nedostaje. Treset je prilično kiseo pa ako si ga stavio 40% i to može biti problem.
HM šteta sad nemogu fotkat lišće, ako se pojavi opet u takvoj količini odnosno agresiji na lišču onda ču postat.Moguče da je omjer 60/40% pre spužvast, al to je tako učinjeno iz razloga što je posuda od litre i drvo u njoj manje, odnosno da se radilo o večem drvetu omjer bi mi bio manji ako me kužiš šta sam htio reči.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Marija

Odg: pomoč!!!! postepeno propadaju listovi od rašeljke.
« Odgovori #14 : 26-05-2011, 21:58:44 »
DIJAGNOZA: problem je u vlasniku, a ne u drvu!

OBJAŠNJENJE: vlasnik ima tek nekoliko drvaca i ima vremena proučavati svaki list posebno, sa lica i naličja i tražiti nesavršenosti ....

PREPORUKA ZA IZLJEČENJE VLASNIKA (ne drva): pri idućoj posjeti Mariji & Andriji pokušaj prekontrolirati detaljno svo lišće na na svih njihovih 90-ak stabala  :ass: :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai