Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Prunus spinosa - zimsko prskanje  (Posjeta: 5799 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Seven of Nine

Prunus spinosa - zimsko prskanje
« : 19-11-2010, 15:49:49 »
Haj svima, molim vas za savjet. Pred tjedan dana sam iz prirode uzela 2 male Prunus spinose i posadila u posude. Zanima me trebam li na njima prakticirati jesensko i zimsko prskanje budući se radi o voćkama i ako da čime i koliko često? U agrarii su mi uvalili crveno ulje i rekli da se njime prska do pojave lišća, a kad se lišće pojavi, onda sa organskim fungicidom. Please help - količina ulja prema uputi ili u manjoj dozi budući se radi o biljci u posudi i trebam li malo sačekati da se drvce uhvati ili mogu odmah prskati? Hvala unaprijed.

Offline DonQuijote

Odg: Prunus spinosa - zimsko prskanje
« Odgovori #1 : 19-11-2010, 16:00:09 »
Ja nikada ništa nisam prskao zimi. Eventualno ljeti protiv pepelnice. Zašto misliš da treba prskati? Da li je bilo naznaka bolesti ili nametnika  na drvima? Crveno ulje se koristi  protiv ušiju, crvenog pauka, kovrčavosti breskve i slično, ako nisi zamjetila tako nešto onda ne bi trebala prskati jer nije potrebno :dunno:

Offline Marija

Odg: Prunus spinosa - zimsko prskanje
« Odgovori #2 : 19-11-2010, 16:45:40 »
Prunus spinosa nije voćka, nego mali grmić.

Evo pogledaj u herbariju http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=634.0
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline jurica

Odg: Prunus spinosa - zimsko prskanje
« Odgovori #3 : 19-11-2010, 17:30:33 »
Do sada nisam nikad ništa sa ničim zimi špricao , mada čitam da bi borove trebalo špricat sa bakrenim pripravcima (modrom galicom) zbog jedne gljivice koja hara Europom , i ubila je dosta borova.

Offline Seven of Nine

Odg: Prunus spinosa - zimsko prskanje
« Odgovori #4 : 19-11-2010, 17:34:31 »
Hm, drvca izgledaju solidno za sad. Neke grančice izgledaju suhljasto i ponegdje ima nečega što mi liči na nekakav sivi lišaj (pri vrhu grana uglavnom) i sitnih crnih točkica pored toga i primijetila sam nešto malo žute mahovine prilikom vađenja na kori, više ju ne vidim, nestala je. Čula sam da se prska preventivno zimi, barem jednom, dva put u sezoni. A i brinu me te crne točkice pored tih sivih lišaja, bojim se da nisu kakva jajašca, nametnici su sigurno. Znam da je grmić, vidjela sam herbarij, al ga proglasih voćkom zbog naziva divlja šljiva i plodova koje daje, sry :)

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Prunus spinosa - zimsko prskanje
« Odgovori #5 : 19-11-2010, 18:07:36 »
Bok 7of9, postaj fotke jer i mene je do nedavno mučilo nešto slično na lišču, al kako se stvorilo tako je sa defolijacijom nestalo. riječ je o cerasiferi.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline jurica

Odg: Prunus spinosa - zimsko prskanje
« Odgovori #6 : 19-11-2010, 19:15:48 »
Ma po meni nije za sada bitna stvar dali treba špricat ili ne sa bilo čime. Mislim da si malo previše uranila sa vađenjem i bilo bi puno puno bolje da si počekala do polovice prvog mjeseca (moje iskustvo mi tako govori ,mada se nemoraju svi sa time složit).

Offline Seven of Nine

Odg: Prunus spinosa - zimsko prskanje
« Odgovori #7 : 20-11-2010, 15:24:44 »
A ne znam, moguće da sam uranila... Vidjet ćemo hoće li se uloviti. Ali, nekako mislim, u posudi će joj biti puno bolje nego tamo gdje je rasla i ako se treba uloviti, hoće, sad ili u 1. mj. svejedno.  ;)

Evo slika:
1. drvca
2. "sivi lišaj" - ne djeluje mi preopasno
3. žuta mahovina - također
4. crne točkice - zabrinjavajuće! šta je to i čime da špricam/tretiram?!

Offline jurica

Odg: Prunus spinosa - zimsko prskanje
« Odgovori #8 : 20-11-2010, 16:39:18 »
Ali, nekako mislim, u posudi će joj biti puno bolje nego tamo gdje je rasla i ako se treba uloviti, hoće, sad ili u 1. mj. svejedno.  ;)

Nebi se baš ja  u potpunosti složio sa tim tvojim konstatacijama , a što se tiče vađenja je najbolje prije samog kretanja vegetacije a to se kod tebe u Puli zna dogodit već i u 2. mj. (govorim iz vlastitog iskustva a ne valjam neku pustu teoriju).
A sve opt ovisi i od vrste drva koju vadiš , jer nije svejedno kad a i kako.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Prunus spinosa - zimsko prskanje
« Odgovori #9 : 20-11-2010, 17:17:23 »
Lišajevi i mahovina nisu nikakva prijetnja za drvce,mogu drvcu jedino smetati estetski.Ove crne točkice bi mogle biti jajašca.Probaj ih sa nekim tvrdim polomiti.Ako ne, može biti i početak truljenja ako se radi o suhoj grančici.Ako želiš od Crnih trnova napraviti bonsai,moraš ih na proljeće prikratiti,jer ovako su previsoki.Traži deblje i starije primjerke.Prskanje zimi nije potrebno.Ja jedino prskam grabove,hrastove i johe i to prije pupanja sa sredstvom protiv pepelnice,peronospore i čađave krastavosti jer su iste vrste tim bolestima podložne.Ostala prskanja prema potrebi,što se uočava svakodnevnim praćenjem. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Seven of Nine

Odg: Prunus spinosa - zimsko prskanje
« Odgovori #10 : 21-11-2010, 17:15:12 »
bocko - jel ima sličnosti s tvojim problemom?
Što se vađenja tiče, ne znam, možda sam uranila, vidjet ćemo u proljeće  ;)
Ovo je najbolje što sam pronašla, a ukoliko se ulovi, bit će materijal za vježbu. Ništa deblje i starije nisam našla. Što ne znači da neću  ;) Planiram ih skratiti u proljeće, ukoliko se ulove, definitivno su previsoki. A što se ovih točkica tiče, mislim da ću ih pošpricati pa kud puklo, jer ima toga i po deblu, ne samo po suhljastim grančicama.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Prunus spinosa - zimsko prskanje
« Odgovori #11 : 22-11-2010, 06:45:18 »
na jednom od drva ima a na onome šta sam spomenuo nema. na jap dunji su bile male crne točkice al su s promjenom subtrata nakon nekog vremena nestale.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!