Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: kako da mi supstrat ne curi kroz drenaže?  (Posjeta: 8383 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dijxtra

kako da mi supstrat ne curi kroz drenaže?
« : 07-05-2010, 18:21:16 »
Oboružan novonaučenim spoznajama o supstratu krećem u presađivanje. Pred par tjedana sam nešto čitao o tome da se stavlja nešto preko drenažnih otvora na posudama da supstrat ne curi van, ali se ne mogu sjetit šta je to bilo. Planiram stavljat tenisit + zemlju za cvijeće u omjeru 70%:30% u klasične veće posude za cvijeće. Jel trebam šta stavljat preko drenaža ili neće tenisit curit van? Nabavio sam onaj 4mm tenisit kod u Ferosanitariji kod Ive :-D

Offline sivac68

Odg: kako da mi supstrat ne curi kroz drenaže?
« Odgovori #1 : 07-05-2010, 19:19:40 »
plastična mrežica, najbolje ova građevinska


http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=948.0
ZDRAVI BILI !!!

Offline Andrija Zokić

Odg: kako da mi supstrat ne curi kroz drenaže?
« Odgovori #2 : 07-05-2010, 20:07:27 »
Stavi radije bijeli treset nego zemlju za cvijeće koje će ti se prebrzo isušivati u tom omjeru.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline DonQuijote

Odg: kako da mi supstrat ne curi kroz drenaže?
« Odgovori #3 : 07-05-2010, 20:16:56 »
Bijeli treset je svakako bolji ali ako ti je baš problem nabaviti ga i ako moraš koristiti zemlju za cvijeće onda smanji omjer.  20% je više nego dovoljno. Sve preko toga će biti prenepropusno. Iako na prvi pogled, dok mješaš smjesi izgleda da je premalo, ipak je 20% sasvim dovoljno jer nakon godine dana sve se jako slegne i... no vidjeti ćeš već. Moj savjet je max 20%, nećeš pogriješiti ni ako staviš samo 10%
 A građevinska mrežica je svakako najkomotniji i najjeftiniji izbor, pogotovo ako moraš pokriti veču površinu, recimo razmaknute daske. Ako je riječ o posudama onda za njih postoji plastična mrežica koja je čvršća i bolja prodaje se u MBM-u a učvršćuje žicom u obliku pereca

Offline dijxtra

Odg: kako da mi supstrat ne curi kroz drenaže?
« Odgovori #4 : 07-05-2010, 20:50:37 »
Bijeli treset je svakako bolji ali ako ti je baš problem nabaviti ga
Da, skužio sam da je bijeli treset najboli u kombinaciji sa tenisitom, ali imam samo dva drvca a (koliko sam skužio iz the topica o supstratu) bijeli treset se prodaje u mastodonstkim pakovanjima koja ja nemam gdje držat obzirom da imam mali balkončić. Ima li negdje kupit 5-10 litara bijelog treseta? Ako ima, s veseljem ću poklonit zemlju za cvijeće starcima :-D
i ako moraš koristiti zemlju za cvijeće onda smanji omjer.  20% je više nego dovoljno. Sve preko toga će biti prenepropusno.
Da, čitam sam da ljudi stavljaju 20% ali mi je to zvučalo puno premalo pa sam se pravio pametan :-D
Iako na prvi pogled, dok mješaš smjesi izgleda da je premalo, ipak je 20% sasvim dovoljno jer nakon godine dana sve se jako slegne i... no vidjeti ćeš već. Moj savjet je max 20%, nećeš pogriješiti ni ako staviš samo 10%
Je, izgleda premalo. Znači izgled vara. OK, stavljam 15-20%!
A građevinska mrežica je svakako najkomotniji i najjeftiniji izbor, pogotovo ako moraš pokriti veču površinu, recimo razmaknute daske. Ako je riječ o posudama onda za njih postoji plastična mrežica koja je čvršća i bolja prodaje se u MBM-u a učvršćuje žicom u obliku pereca
Imam posude. Kaj tražim? "Plastičnu mrežicu za pokrit rupe na posudama za cvijeće", bu to OK? Da ne bi bilo ko prošli put kad se nisam dobro razumio s prodavačicama. :-D Premda se u međuvremenu kupilo auto tako da sad više nije bed skočit do MBMa i triput ak treba :-)

Offline Marija

Odg: kako da mi supstrat ne curi kroz drenaže?
« Odgovori #5 : 07-05-2010, 20:51:05 »
Sada usred vegetacije se ne presađuje. Presađivanje se radi kada biljke miruju!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline dijxtra

Odg: kako da mi supstrat ne curi kroz drenaže?
« Odgovori #6 : 07-05-2010, 20:56:09 »
Sada usred vegetacije se ne presađuje. Presađivanje se radi kada biljke miruju!
Ma, biljke su mi u 100% zemlji. Javor mi je u tegli sa zemljom u kojoj je bio kad sam ga kupio u MBMu, a jabuka je izvađena iz drito iz zemlje i nije joj čišćen korijen ni ništa, dakle još uvijek je u zemlji vulgaris domestica. Na jabuci imam prekrasne izboje koji su se zadnjih par dana počeli gužvat i malčice smeđit po rubovima tako da sumnjam da mi korijen trune.

Tako da je presađivanje u biti akcija spašavanja. Što preporučaš? Presadit u pošten supstrat ili ostavit u ovom blatu i jednostavno zaljevat puno manje?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: kako da mi supstrat ne curi kroz drenaže?
« Odgovori #7 : 07-05-2010, 21:19:20 »
... Ima li negdje kupit 5-10 litara bijelog treseta?

Ima, kod mene! ...kao i mreže za drenažne rupe i štošta još  ;)

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: kako da mi supstrat ne curi kroz drenaže?
« Odgovori #8 : 07-05-2010, 21:20:40 »
Sada usred vegetacije se ne presađuje. Presađivanje se radi kada biljke miruju!
Ma, biljke su mi u 100% zemlji. Javor mi je u tegli sa zemljom u kojoj je bio kad sam ga kupio u MBMu, a jabuka je izvađena iz drito iz zemlje i nije joj čišćen korijen ni ništa, dakle još uvijek je u zemlji vulgaris domestica. Na jabuci imam prekrasne izboje koji su se zadnjih par dana počeli gužvat i malčice smeđit po rubovima tako da sumnjam da mi korijen trune.

Tako da je presađivanje u biti akcija spašavanja. Što preporučaš? Presadit u pošten supstrat ili ostavit u ovom blatu i jednostavno zaljevat puno manje?

listovi jabuke se frkaju iz drugih razloga, a sve je bolje nego ostaviti drvo u vulgaris tlu

Offline Marija

Odg: kako da mi supstrat ne curi kroz drenaže?
« Odgovori #9 : 07-05-2010, 21:40:24 »
presađivanje u vegetaciji je velik rizik i to ti ne preporučam ...
Možeš ih presaditi i na zimu ili možda ubiti nepravilnim presađivanjem sada... tvoje biljke ti biraš  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: kako da mi supstrat ne curi kroz drenaže?
« Odgovori #10 : 07-05-2010, 22:05:21 »
presađivanje u vegetaciji je velik rizik i to ti ne preporučam ...
Možeš ih presaditi i na zimu ili možda ubiti nepravilnim presađivanjem sada... tvoje biljke ti biraš  :hihihi:

Slažem se da netko ko tek počinje učiti život biljaka, ne treba riskirati, ali recimo ja jesam, o tome ću kasnije...

Zašto ti i opčenito, ne preporučate presađivanje, premještanje ili vađenje biljaka kad krene vegetacija? Da li si to isprobala na više primjeraka ili jednom do dva ili je samo to tako uvriježeno?

Vadio sam drva u svim mjesecima godine, u svim fazama rasta, jednako tako ih presađivao i premještao u posudama, Nikad se nije dogodilo ništa loše. Drvo jednostavno ili ima ili nema snage preživjeti šok vađenja. Pravila u tome nema definitivno. Drva vađena u idealno vrijeme, sa kompletnom balom korijena koja je rasla u nekoj škrapi i samo odljepljena, jednako preživi kao što neka i umre, opet jednako kao i drvo izvađeno sa mizerijom od korjena, može preživjeti ili umrjeti. Nema ničeg univerzalnog i pravocrtnog. Ako sam nejasan, želim reći da mi je jedna biljka preseljena iz prirode sa kompletnom balom, riknula, dok je druga sa dvije korijenove dlake preživjela. Možemo jedan dio neuspjeha pripisati i nestručnosti, no veliki dio ili sve, je u samom drvetu.
S druge strane, drva izvađena u 7mj na temperaturama višim od 35 stupnjeva, rastu i bujaju na sve strane, bile izvađene sa brdom korijena ili tek mizerijom.
Moja iskustva su sasvim drugačija i koliko god ovaj forum izgleda zasičen brdom korisnih informacija, toliko vidim da bi mogao pisati o brdu iskustva koje svakodnevno stjećem sa gomilom drva o kojima se brinem. Nikako se (i dalje) ne mogu složiti da za nešto nije vrijeme, uvijek je vrijeme za sve, bitno je samo da je neko vrijeme po nećemu malo bolje za nešto, no ne presudno.

Bez loših namjera, samo iznosim moje sve bogatije iskustvo  ;)

Offline Andrija Zokić

Odg: kako da mi supstrat ne curi kroz drenaže?
« Odgovori #11 : 07-05-2010, 22:47:48 »
Na jabuci imam prekrasne izboje koji su se zadnjih par dana počeli gužvat i malčice smeđit po rubovima tako da sumnjam da mi korijen trune.

Tako da je presađivanje u biti akcija spašavanja. Što preporučaš? Presadit u pošten supstrat ili ostavit u ovom blatu i jednostavno zaljevat puno manje?

Ako je tako, ja bih presadio sada.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Ivan

Odg: kako da mi supstrat ne curi kroz drenaže?
« Odgovori #12 : 07-05-2010, 23:42:29 »
presađivanje u vegetaciji je velik rizik i to ti ne preporučam ...
Možeš ih presaditi i na zimu ili možda ubiti nepravilnim presađivanjem sada... tvoje biljke ti biraš  :hihihi:

Slažem se da netko ko tek počinje učiti život biljaka, ne treba riskirati, ali recimo ja jesam, o tome ću kasnije...

Zašto ti i opčenito, ne preporučate presađivanje, premještanje ili vađenje biljaka kad krene vegetacija? Da li si to isprobala na više primjeraka ili jednom do dva ili je samo to tako uvriježeno?

Vadio sam drva u svim mjesecima godine, u svim fazama rasta, jednako tako ih presađivao i premještao u posudama, Nikad se nije dogodilo ništa loše. Drvo jednostavno ili ima ili nema snage preživjeti šok vađenja. Pravila u tome nema definitivno. Drva vađena u idealno vrijeme, sa kompletnom balom korijena koja je rasla u nekoj škrapi i samo odljepljena, jednako preživi kao što neka i umre, opet jednako kao i drvo izvađeno sa mizerijom od korjena, može preživjeti ili umrjeti. Nema ničeg univerzalnog i pravocrtnog. Ako sam nejasan, želim reći da mi je jedna biljka preseljena iz prirode sa kompletnom balom, riknula, dok je druga sa dvije korijenove dlake preživjela. Možemo jedan dio neuspjeha pripisati i nestručnosti, no veliki dio ili sve, je u samom drvetu.
S druge strane, drva izvađena u 7mj na temperaturama višim od 35 stupnjeva, rastu i bujaju na sve strane, bile izvađene sa brdom korijena ili tek mizerijom.
Moja iskustva su sasvim drugačija i koliko god ovaj forum izgleda zasičen brdom korisnih informacija, toliko vidim da bi mogao pisati o brdu iskustva koje svakodnevno stjećem sa gomilom drva o kojima se brinem. Nikako se (i dalje) ne mogu složiti da za nešto nije vrijeme, uvijek je vrijeme za sve, bitno je samo da je neko vrijeme po nećemu malo bolje za nešto, no ne presudno.

Bez loših namjera, samo iznosim moje sve bogatije iskustvo  ;)
Zaista se postavlja pitanje na osnovu kojih parametara i čijih iskustava se donose neki sudovi. Da li su u pitanju samo predrasude?
Vrlo zanimljivo razmišljanje.
Dragan G. je jedne godine vadio smrče u junu mesecu, kada su izboji mladi, i one su se primile. Smrče su bile male i vađene sa gotovo potpuno očuvanim korenom.
Ja sam vadio smrče, nešto veće ali ne i baš velike, sredinom avgusta, po velikoj žezi, bile su tri dana potopljene u jezero, koren im je bio potpuno ogoljen od zemlje, a još su izdržale 2h vožnje u otvorenoj prikolici bez zaštite korena... Obe su preživele sve to, jedna je i dalje živa, a jednu sam izgleda proletos prilikom presađivanja ubio  :dunno:
S druge strane, izvadili smo Aca i ja pre mesec dana jedan Ostrya carpinifolia, dosta star, sa korenovom balom, ali tek počeo da lista. Dobro se držao do pre pet dana kada je dunuo topao i  suv vetar. Mislim da se neće oporaviti, listovi su skoro sasvim suvi.
Podstičeš me da isprobam i sam neke alternativne mogućnosti.

Offline dijxtra

Odg: kako da mi supstrat ne curi kroz drenaže?
« Odgovori #13 : 10-05-2010, 16:23:51 »
... Ima li negdje kupit 5-10 litara bijelog treseta?

Ima, kod mene! ...kao i mreže za drenažne rupe i štošta još  ;)
Izvrsno! :-D Ovaj put sam morao hitno presadit drvo jer me preko vikenda nije bilo doma, tako da sam ipak kupio mrežu za komarce u bauhausu i stavio 15-20% konzum zemlje. Sljedeći tjedan opet pičim na more al onaj tamo sam u ZG pa bi se totalno mogo zaletit do tebe da mi prodaš dvije šake bijelog treseta :-)

BTW, ovaj tenisit iz Ferosanitarije sigurno nije trebalo isprat prvo? Normalno je da mi prvih par zaljevanja curi crvena voda, ne?

Offline Marija

Odg: kako da mi supstrat ne curi kroz drenaže?
« Odgovori #14 : 10-05-2010, 18:26:18 »
Izvrsno! :-D Ovaj put sam morao hitno presadit drvo jer me preko vikenda nije bilo doma, tako da sam ipak kupio mrežu za komarce u bauhausu i stavio 15-20% konzum zemlje.

Inače je bolje da je mrežica malo šireg oka, da se ne uljepi treset oko nje na drenažnoj  rupi i blokira izlazak vode. Bijela građevinska mrežica je odlična, imaš je u Baumaxa i svakoj trgovini gdje ima građevinskog materijala ...

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai