Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: pOZDRAV ! Molim pomoć, što bi ovo bilo, dobih danas iznenada ?  (Posjeta: 59266 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
E radovan mi je dao sjajnu ideju!!!Imam stotinjak sjemenki betulusa i ako sazriju za godinu dana ču ih svezat ko mac šparoga pa nek slobodno rastu.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline donna

Marija, kod mene je sad snjeg do guzice, pa kad sva ta snježna i blagdanska frka prođe, ogoh ja po šumama i gorama naše zemlje ponosne.....Valjda će se naći nešto zgodno. A ovaj rogač nek mi se nađe za vježbu !

A niko mi ništa ne reče za vrbe ? One kovrčave ?

Offline Luc de Fuc

 Maa jasno Maare...ja podrzavam svakako savjete da ako se ima za birati uzmi bolji materijal, ali za to treba ichi traziti, treba imati alata i zanata a i malo nekog iskustva za znati nachi...a mnogi to nemaju ili nemogu, pa rade bonsaće od onog što imaju pri ruci. Šablonski bonsaiji su fuj bljak, recimo kao ovaj u tvojoj usporedbi. To je šoping centar smeće tj ravni štap sa kuglom lišća... Hoću samo reći da se bonsai može napraviti iz svega drvenastog, a ako se kreće iz reznice treba krenuti na vrijeme i biti nekonvencionalan u tehnikama. Evo par primjera, tj slika. Ovi crnogorica spiganci su pinus sylvestrisi od Giacoma Poppolanda ili tak nekak, a ona kvrgava kora na onim velikim rogačima me odmah podsjetila na ove spigane boriće. Uvjeren sam da se ta tehnika da napraviti i sa nekom bjelogoricom, mozda probat s rogačem
Ova polukaskadica je rad Maria Komste. Od reznice do drvca u nekih 8, 9 godina...
A ovo zadnje je Harryjev javor u 10god od grane promjera 1,5 cm do drffca...
Nije baš za bacit. I može se, samo kažem, ak nema boljih izvora materijala može se i od reznica i sadnica napraviti svašta. Treba samo biti strpljiv i nekonvencionalan...
Pusić
L

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Ovo zvuči zanimljivo, al ja sam to dobila od frendice, nemam pojma odakle njioj !
Pa kad si već spomenuo spajanje nekoliko mladica zajedno, može li se tako nešto raditi od vrbe ? Krive ili obične ?
Nadalje, gledala sam kako lik odreže deblju granu kovrčave vrbe i od nje radi bonsai. Znam da vama seniorima to zvuči smiješno, ali meni kao početniku je zanimljivo.
Vrbe se inaće lako zakorjenjuju i reznicama ali brzo i agresivno rastu.To je možda dobro jer misliš da će brzo odebljati.No ima kvaka.Ne vole mali prostor-posude,imaju vrlo mekano drvo,a pogotovo kad se šišaju znaju bez veze odbaciti grane.Još su i podložne bolestima.U prirodi su one velike,pa ako je i pola nje bolesno ili trulo nikome ništa,ima drugu veliku polovicu.Kod bonsaija to nemože tako funkcionirati.Mi trebamo skoro sve djelove drvca.Da,još i vole trunuti. :halt: Grab,naš domaći Javor,Bukva,Glog to je za tebe..
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
E radovan mi je dao sjajnu ideju!!!Imam stotinjak sjemenki betulusa i ako sazriju za godinu dana ču ih svezat ko mac šparoga pa nek slobodno rastu.
Ne trebaš sijati.Samo potraži u šumi mjesto gdje je prije par godina porušen stari grab.Ima ti u okolici na hiljade malih stabalaca tanjih od olovke.Mogu se lako vaditi i svijati.A imaš po njima i lijepe grančice,pa kad par njih saviješ zajedno imaš odmah i grane na sve strane.Kod mene ima tih malih grabića po pojedinim lokacijama na tisuće.Dobri su ti i za šumicu.Naravno da ti trebaju i godine i godine rada na njoj.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Čini mi se da su oni borići koje je pokazao Luc također smotani iz tri djela,ako malo bolje pogledate.Ali moram priznati dobro izgleda.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Luc de Fuc

Čini mi se da su oni borići koje je pokazao Luc također smotani iz tri djela,ako malo bolje pogledate.Ali moram priznati dobro izgleda.
Neki su iz jedne sadnice/sjemenjaka, a neki su iz više njih...glavna fora je u tome da se nakon godinu dvije ožičavaju i pigaju u željeni zafrtuljak, a onda se šopaju da zadebljaju, ali na način da se žica ne uklanja nego ostavlja na drfcu. Kako drfce deblja tako se novo tkivo piga oko žice dok ju skrooz ne zarobi/zatvori, i tako nastanu ove kvrge/zavrtuljci. žica zauvjek ostaje zarobljena u drvcu. fora tehnika, moooram ju i buudem ju probao jednom definitivno!  :verycool:

Offline DonQuijote

Viđao sam takve s uraslom žicom  i moram priznati da mi je to strašno odbojno  :nails:

No zato javor napravljen od dvadesetak šiba omotanih oko ispiganog drvenog stošca za koje desetljeće  postaje fascinantno drvo jer se sve te mladice stope u jednu cjelinu. Ne znam gdje sam to vidio prije nekoliko godina ali me oduševilo.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Mislim da bi dobre kvrgice nastale i kad bi se samo više mladica ispreplelo i spojilo u jedno deblo.Žica se i meni ne sviđa.Probaću na proljeće sa mladicama graba i silvestrisa,pa ćete vidjeti kako to otprilike izgleda.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Harryev acer je super i pomno mi je objasnijo kako je acer rasao i kroz godine djelovanja kakav je rezultat. Borovi su mi živi očaj i nije mi to ljepo niti malo. By the way kaj je sa b4me na fejsu? Jel nesto ,nema ga uopče!
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline jurica

No zato javor napravljen od dvadesetak šiba omotanih oko ispiganog drvenog stošca za koje desetljeće  postaje fascinantno drvo jer se sve te mladice stope u jednu cjelinu. Ne znam gdje sam to vidio prije nekoliko godina ali me oduševilo.
Već je na ovom forumu govoreno o tom načinu uzgoja.  ;)
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=3003.msg42375#msg42375

Offline Luc de Fuc

By the way kaj je sa b4me na fejsu? Jel nesto ,nema ga uopče!
Nema ga da, ali vratiti će se uskoro...  :verycool:

Offline donna

Ajde mi recite što vam znači : spigano, ispigano i slični izrazi ? Pokušavam skužiti, mislim da sam blizu, ali ipak ..... ?

Offline Luc de Fuc

Ajde mi recite što vam znači : spigano, ispigano i slični izrazi ? Pokušavam skužiti, mislim da sam blizu, ali ipak ..... ?
spigati=savinuti  :hihihi:

Offline Luc de Fuc

Ajde mi recite što vam znači : spigano, ispigano i slični izrazi ? Pokušavam skužiti, mislim da sam blizu, ali ipak ..... ?
spigati=savinuti  :hihihi:

spiganac nije čovjek iz gane, a ispigano nema veze sa svinjama... :happy2:
smijem se jer mogu si misliti kako ti zvuče ove riječi ako ih inače ne koristiš..  :hihihi: