Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pomoc pocetniku!  (Posjeta: 10326 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline cmarija

Pomoc pocetniku!
« : 13-03-2008, 19:58:56 »
Zdravo svima!
Dobila sam skoro bonsai, pise da je Ligustrum. Trazila sam na netu nesto o njemu, al sam pronalazila razlicite stvari i malo se zbunila. Videla sam da u imenu obicno stoje dve reci, jos jedna pored Ligustrum, a kod mene je samo jedna. Da li bi neko mogao da prepozna koja je vrsta moj bonsai?
Pocelo je i da mu opada lisce,al i raste novo. Ne znam dal se jos prilagodjava sredini, dal ga zalivam mnogo ili malo. Isto sam procitala razlice stvari za zalivanje, al to zavisi i od vrsta, jel da?
Visok je 15cm, saksija mu je 10cmx8cm. Da li je to dovoljno?
Puno hvala![/img]

Offline Leon56

Odg: Pomoc pocetniku!
« Odgovori #1 : 14-03-2008, 13:32:23 »
Dali ste sasvim sigurni, da je to Ligustrum sinensis? Meni liči više na ficus retusa.

A razlika između njih je jako velika. Prvi je bonsaj za vani (outdoor bonsai) a drugi za unutra (indoor bonsai).

Offline cmarija

Odg: Pomoc pocetniku!
« Odgovori #2 : 14-03-2008, 16:18:47 »
Jao, pa ja stvarno ne znam. Imam samo papiric koji je isao uz njega i tu pise Ligustrum. Kako da saznam? Ovaj moj bonsai ima duguljaste listice, a neki su poceli da mu zute.  :frown:

Offline cmarija

Odg: Pomoc pocetniku!
« Odgovori #3 : 14-03-2008, 16:26:04 »
Evo jos jedne slicice...

Offline Marija

Odg: Pomoc pocetniku!
« Odgovori #4 : 14-03-2008, 18:07:16 »
stavljaj veće slike, ništa se ne vidi  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline cile

Odg: Pomoc pocetniku!
« Odgovori #5 : 14-03-2008, 19:02:56 »
zove se LIGUSTRUM SINENSE ,kineska kalina .nezaljevaj previše ,ima i bjele cvjetiće kad dojde vrjeme i kad se oporavi

Offline cmarija

Odg: Pomoc pocetniku!
« Odgovori #6 : 14-03-2008, 21:10:04 »
Puno hvala!
Probacu da pronadjem jos nesto o toj vrsti. Jedva cekam cvetice  :smile: , samo se nadam da ce da ih dozivi ;)
Kada treba da ga presadim? Koren je poceo da izlazi kroz rupicu na saksiji, a procitala sam negde da to znaci da treba da se presadi. Jel treba da mu skratim koren?
Da li je ovo outdoor?
Hvala jos jednom!

Offline cile

Odg: Pomoc pocetniku!
« Odgovori #7 : 15-03-2008, 12:34:21 »
preporučujem ti da ga presadis ali da ne diras korjenivu balu ,mozes u neku veću teglu jer mu je potreban razvoj  a brze ce se razvijati u njoj, zemlja ;organska 60%, pjesak 40 ili ak najdeš zemlju za kaktuse, moze biti  vani ali u zimi mu otpadne lisće a ak ga drzis u kući na toplom onda ne :great:

Offline cmarija

Odg: Pomoc pocetniku!
« Odgovori #8 : 23-03-2008, 14:48:14 »
Kupila sam zemlju za kaktuse i treba da ga presadim, nego ako ga presadim u teglu, koliko treba da prodje vremena do narednog presadjivanja? Kad treba da ga prihranjujem i cime?
Inace, moj bonsai se je oporavio malo i poceo da raste :yes:
Pozdrav!

Offline tino

Odg: Pomoc pocetniku!
« Odgovori #9 : 27-03-2008, 00:19:14 »
bok ja sam Valentino i nov sam na forumu.
Možete li mi odgovoriti na pitanje?
Sada prije neki dan sam iz prirode uzeo drvce koje ću urediti u bonsai drvo.
Zanima me dali se oblikuje sada ili kada dobije listove?
 :smile: :smile: :smile:

Offline Leon56

Odg: Pomoc pocetniku!
« Odgovori #10 : 27-03-2008, 07:40:25 »
bok ja sam Valentino i nov sam na forumu.
Možete li mi odgovoriti na pitanje?
Sada prije neki dan sam iz prirode uzeo drvce koje ću urediti u bonsai drvo.
Zanima me dali se oblikuje sada ili kada dobije listove?
 :smile: :smile: :smile:

Nadam se, da nisi naneo previše štete prirodi. Kad se vadi drvo iz prirode (jamadori) potrebno je određeno znanje, da se to pravilno uradi. U početku potrebno je drvo ostaviti kao predbonsaj, da se usporavi. Prema tome dobro je, da je stavljen u istu zemlju, kao je prije bilo.
U glavnom, o oblikovanju zaboravi za 1-2 godine, da drvo počne "novo" rast.

Offline DonQuijote

Odg: Pomoc pocetniku!
« Odgovori #11 : 27-03-2008, 20:14:50 »
bok ja sam Valentino i nov sam na forumu.
Možete li mi odgovoriti na pitanje?
Sada prije neki dan sam iz prirode uzeo drvce koje ću urediti u bonsai drvo.
Zanima me dali se oblikuje sada ili kada dobije listove?
 :smile: :smile: :smile:

Nadam se, da nisi naneo previše štete prirodi. Kad se vadi drvo iz prirode (jamadori) potrebno je određeno znanje, da se to pravilno uradi. U početku potrebno je drvo ostaviti kao predbonsaj, da se usporavi. Prema tome dobro je, da je stavljen u istu zemlju, kao je prije bilo.


 Mislim da je to najbrži način da ga ubiješ. To apsolutno ne smiješ uraditi. Mješavina u koju ga stavljaš, mora biti puno, puno prozračnija od obične zemlje. Jedino ako si drvo izvadio iz pijeska u što čisto sumljam.

Offline Aleksa

Odg: Pomoc pocetniku!
« Odgovori #12 : 27-03-2008, 20:52:32 »
bok ja sam Valentino i nov sam na forumu.
Možete li mi odgovoriti na pitanje?
Sada prije neki dan sam iz prirode uzeo drvce koje ću urediti u bonsai drvo.
Zanima me dali se oblikuje sada ili kada dobije listove?
 :smile: :smile: :smile:

Nadam se, da nisi naneo previše štete prirodi. Kad se vadi drvo iz prirode (jamadori) potrebno je određeno znanje, da se to pravilno uradi. U početku potrebno je drvo ostaviti kao predbonsaj, da se usporavi. Prema tome dobro je, da je stavljen u istu zemlju, kao je prije bilo.


 Mislim da je to najbrži način da ga ubiješ. To apsolutno ne smiješ uraditi. Mješavina u koju ga stavljaš, mora biti puno, puno prozračnija od obične zemlje. Jedino ako si drvo izvadio iz pijeska u što čisto sumljam.

Da, slažem se. Zemlja u kojoj je drvo raslo je loša (da je dobra drvo ne bi zakržljalo).

Offline stipa0123456789

  • Član
  • ***
  • Postova: 172
  • Lokacija: Sapci kod Sl. broda
  • Total likes: 0
  • Lud ko siba
Odg: Pomoc pocetniku!
« Odgovori #13 : 30-03-2008, 19:23:54 »
Cak i ja koji nisam iskusan znam da ovo nevalja.  :smile: :smile:
Kad bi ljudi na svijetu govorili samo pametno
nastala bi tišina.

Offline Leon56

Odg: Pomoc pocetniku!
« Odgovori #14 : 01-04-2008, 12:15:17 »
Htio sam samo reči, da drvo, koje se je tek sada donelo iz prirode, nije baš priporučeno, da odmah sa korenina baš svu zemlju potpuno isperemo.