Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pomoc za moje listice...  (Posjeta: 2432 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bianca89

Pomoc za moje listice...
« : 04-05-2013, 18:49:18 »
Pozdrav svima...
Nova sam na forumu i nadam se da sam na pravom mjestu  :smile:
Naime, prije par mjeseci sam dobila na poklon jedan lijepi bonsai i bio je divan i zdrav sve do nedavno... sada mu zute listici (narocito donji) i povremeno po neki i otpadne. Jedan dio stabla je suh i ogoljen. Nekoliko listova izgleda suho i prasnjavo (ne znam kako to da opisem pa saljem slike u prilogu). Imam mnogo biljaka i sve mi napreduju, ali jedino sa ovim drvcetom ne znam sta grijesim... Zalijevam ga jednom do dva puta sedmicno ili ga jednom istusiram, od 3.mjeseca ga prihranjujem, a prskam ga bar jednom dnevno. Da li je to uopste pravilno? Ili nema pravila?  :question: Malo sam zbunjena i ne znam sta da radim da bi mi napredovao kao prije... Da li je moguce da se ovo desava jer sam ga preselila iz hladnijeg mjesta u toplije?
ps Nisam sigurna koja je ovo vrsta...

Bila bih vam vrlooo zahvalna kada biste mi pomogli jer mi je ovo drvce bas drago  :love:


 :hvalaaa:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Pomoc za moje listice...
« Odgovori #1 : 04-05-2013, 21:35:21 »
Radi se o ficusu.On se zna šokirati kad mu se mjenja mjesto.Može biti da si ga izložila niskoj temperaturi,makar i na kratko.I to mu je dosta.Ona grana je najvjerojatnije otišla zauvijek.A po listovima sa fotke u krupnom planu bih rekao da ti ga je napao crveni pauk i to žestoko.Treba ga poprskati sa sredstvom koje ubija crvenog pauka.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline bianca89

Odg: Pomoc za moje listice...
« Odgovori #2 : 05-05-2013, 00:11:44 »
Hvala na brzom odgovoru. Sumnjala sam u crvenog pauka ali nisam htjela da priznam  :umm:
Samo jos ako biste mi mogli reci koliko cesto bih ga trebala prskati tim sredstvom i da li samo listove ili kompletnu biljku? I da li je u redu da je sada zalijevam svaki dan po malo i orosavam vise puta, obzirom da mi stoji u stanu s centralnim grijanjem pa je vazduh prilicno suh...?
Pozdrav

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Pomoc za moje listice...
« Odgovori #3 : 06-05-2013, 13:41:50 »
Moraš zaljevati kontrolirano,a to ne mora značiti svaki dan.Kontroliraj zemlju dali je vlažna.Takvi oštečeni listovi ne mogu niti obavljati svoju funkciju fotosinteze,pa nije potrebno niti često prskanje.Suhi zrak u stanu pogoduje razvoju crvenog pauka.Prskati jednom ili dva puta.Kad prstom povučeš po donjoj strani lista ostane ti crvenilo na prstu,to su ti tragovi crvenog pauka.Ficus ti izgleda jako loše i pitanje je dali će preživjeti.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!