Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Mjesečev sjetveni kalendar i biološko-dinamička poljoprivreda  (Posjeta: 79731 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

kreten  :mdr: , a moras upoznati jezik da bi ga volio

književni izraz je: cjepljenje
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

kreten  :mdr: , a moras upoznati jezik da bi ga volio

književni izraz je: cjepljenje

U novom broju casopisa Maslina pise:
Cijepljenje vise odgovara odredjenom nacinu navrtanja u kojemu se plemka umece u rascijep podloge. Kalemljenje nije izvorno hrvatska rijec i treba je se kloniti.

Dakle ostaje "navrtanje" kao mozda najbolji izraz.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Istefano me pitao usmeno (ljen je pisati) a odgovorit ću tu  :smile:

Protiv crvenog pauka:
50g. suhe kamilice (cvijeta)
10 L vode
1 jušna žlica ravna pripravka od hrastove kore (nabaviti kod nekoga ko se bavi pripremom BD pripravaka)
umješati snažno u "čaj" od kamilice (10 L )
Prskati tri dana za redom u isto vrijeme, ako se ne suzbije, ponoviti nakon 1 tj.

Protiv crvenih uši
1/2 kg pelina sviježeg
10 L vode
Namočiti 24 h
Prskati obilno po volji.

Univerzalni insekticid
1 kg vratića
Namočiti 24 h u 10 L vode
Prskati pobiljci i tlu
OVO JE OTROVNO !!! Nisu potrebne zaštitne mjere za ljude, osim pranja ruku i ne udisanja. Kučne ljubimce držite podalje!!!

Offline Marija

Ajme Mario super!

Puno hvala na receptima  :smile:  :ludilo:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Ajme Mario super!
Puno hvala na receptima  :smile:  :ludilo:

Ne treba zahvaljivati na lijekovima, samo nek budu od koristi.
Imam još toga zapisano što sam primjenjivao pa ću postati koj dan, možda nekom pomogne  :great:

Osvrnuo bi se na tvoja razmišljanja o primjeni BD na bonsaie. BD je velikim dijelom lječenje zemlje, zemlje kao tla na Zemlji. Čim to tlo izdvojiš u posudu više nije 100% podložno ritmovima Zemljinih udisaja i izdisaja te zimske kristalizacije i ljetne hlapljivosti. Zemlja ima neke svoje ponavljajuće ritmove, dan-noć, godišnja doba. Mikroorganizmi koji se putem BD komposta žele proširiti po tlu na taj način bivaju izdvojeni i van kontakta sa Zemljom, a to je bitno. "Čajevi" koje sam primjenjivao na imanju su počeli pokazivati rezultate tek nakon treče godine. Tek onda se počeo primječivati sklad i pojavilo se više korisnih kukaca, npr. buba mara koje jedu uši. Inače su svi kukci korisni samo što neki nisu poželjni jer bi mi nešto ovako po svom, a Priroda ima sasvim druga pravila. Eto tek malo na glas razmišljam  :smile:

Offline Andrija Zokić

Ali ovo odredjivanje na temelju sokova koji se podizu i spustaju u biljci kako mjesec se dize i spusta, mi se cini primjenjivo kod bonsaija. Npr. vadjenje iz prirode, presadjivanje iz posude, orezivanje, defoliacija, navrtanje i skoro sve ostale radnje vezane za bonsai.
Uglavnom, ako sam dobro skuzio, kada se mjesec spusta sokovi manje kolaju i na biljci se rade odredjene radnje a kada se mjesec podize, sokovi jace prokolaju i tada radis npr. navrtanje.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Ali ovo odredjivanje na temelju sokova koji se podizu i spustaju u biljci kako mjesec se dize i spusta, mi se cini primjenjivo kod bonsaija. Npr. vadjenje iz prirode, presadjivanje iz posude, orezivanje, defoliacija, navrtanje i skoro sve ostale radnje vezane za bonsai.
Uglavnom, ako sam dobro skuzio, kada se mjesec spusta sokovi manje kolaju i na biljci se rade odredjene radnje a kada se mjesec podize, sokovi jace prokolaju i tada radis npr. navrtanje.

Sve ovo što si napisao, je i te kako primjenjivo na drva koja nas zanimaju i oko kojih radimo bilo što, no to nije BD, već pristup prema MSK. MSK je samo dio BD.
Spomenuo bi samo da ako već neko odluči raditi prema MSk neka drvo doživi kao uzdignuti dio zemlje, a listove na grani kao salatu putericu ili kristalku ili radić, kaj je kome već bliskije  :smile: Dakle prema drvu se odnosiš kao prema zemlji (npr. nečeš orati 5x godišnje, no salatu možeš brati svaki dan), a tek list gledati kao nadzemni dio biljke.
Dobivam dojam da si se previše bazirao na mjesec. On je naravno bitan ali je tek dio utjecaja na biljku. Nije ista snaga mjeseca u svakoj konstalaciji. Natuknica tek... (jer za točnu informaciju treba poznavati utjecaj zodijaka), mjesec različito utječe u lavu a opet različito u biku.
U svakom slučaju, po meni je primjena MSK u bonsaiu opravdana i vrlo korisna!
BD je nešto što ipak zahtjeva cjelovit pristup.

Offline Marija

BD je nešto što ipak zahtjeva cjelovit pristup.
Na početku smo CJELOVITOG pristupa, pa možda zato naoko djelujemo necjeloviti  :gigle:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
BD je nešto što ipak zahtjeva cjelovit pristup.
Na početku smo CJELOVITOG pristupa, pa možda zato naoko djelujemo necjeloviti  :gigle:

 :great:
Sve što znam stavljam na raspolaganje i pomoći ću vam od srca.   :yes:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Protiv crnih ušiju:
1 L gnojnice od koprive
40 L vode
prskati 3x dnevno 3 dana
(opa. ja sam se crnih ušiju riješavao tako da sam po cijelom vrtu na svakih 5m2 odprilike, posadio jedan bob)

Za bujnost biljke
1kg gaveza
10 L vode
Namočiti gavez u vodu, zatvoriti skoro pa hermetički, ostaviti 7 dana na suncu, prilikom otvaranja ne udisati (smrdi do bola)
Procijediti i razrijediti 1:10
Primjenjivati folijarno jednom tjedno predvečer

Protiv gusjenica
100g bibera u zrnu
istuči i kuhati 1h u 10 L vode
Ostaviti 48h da odstoji
Prskati po potrebi i naravno po gusjenicama  :smile:

Protiv grinja, buhača i lisnih ušiju
2 šake lupina crvenog luka
preliti 1L vode
kuhati do vrenja
ohladiti i dodati 4L vode

Protiv krtica, voluharica i rovki
3/4 posude napuniti bazgom (zeljastim dijelom)
posudu napuniti vodom
ostaviti na suncu par dana da zakipi
procijediti i razrijediti 1:5
prskati po cijelom imanju (dvorištu, vrtu...)

Offline gal

Protiv krtica, voluharica i rovki
3/4 posude napuniti bazgom (zeljastim dijelom)
posudu napuniti vodom
ostaviti na suncu par dana da zakipi
procijediti i razrijediti 1:5
prskati po cijelom imanju (dvorištu, vrtu...)

...ak upali spasio si me! Imamo voluharice ispod plastenika (fino im je toplo, rahlo i suho), gadovi pojeli mi korijenje peršina, paprike, jagoda, salate....ko u crtiću biljke nestaju preko noći, mislili neko krade, a opet glupo je. Sve dok se nije zemlja počela urušavati u rupe od ispod. Postavio sam otrov za miševe jednu sam našao crknudu ali su valjda došle druge. Stavljao sam i one mirisne kuglice ali ništa, potapljao ih šlaufom... srećom pa ne mogu nigdje nabaviti eksploziv.. bilo bi...  :666: .

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Ove godine imam tek par drvaca (4) pa se nisam odlučio raditi prirodne stimulatore rasta, no za iduču godinu planiram raditi slijedeče gnojnice:
Od gaveza, od bazge, od koprive, od vrbe... i još pokoje brzobujne biljke.
U povrćarstvu, gavez i kopriva su univerzalni i snažni folijarni stimulatori. Testirao sam i bazgu koja se pokazala još boljom no pve dvije sam upotrebljavao dugi niz godina dok sam bazgu samo dvije godine pa djelovanje nije potvrdila praksa kroz godine.
Zašto bazga?
Zato jer sama po sebi ima puno hormona i raste ko luda, u bilo koje doba godine odreži bilo koji dio bazge, zapikni ga u zemlju i ona će prolistati. Ja sam u zemlju zakapao granje i listove bazge na dubinu od 50-70 cm da otjeram krtice od BD pripravaka koje sam spravljao i ona je kroz godinu, potjerala mladice iz zemlje sa te dubine. Po svemu oprobanom to je hormon rasta sam po sebi, pa zašto ga ne iskoristiti. Slična njoj je i vrba, al nju sam najmanje testirao. Sigurno ima još takvih biljaka ali ih se nisam sjetio, pa ako neko zna, nek napiše.
Kad mi je u biljkama trebalo dušika, koristio sam razne leguminoze (djeteline) i grahorice. Kad mi je trebalo fosfora, biljke sam prskao sokom od valerijane ((odoljen) (to je BD pripravak i zahtjeva točnu proceduru)
Zemlju sam BD kompostom gnojio jednom godišnje u jesen, a cijelu sezonu rasta, pa i tri berbe s jedne površine odradio sam folijarnim gnojenjem gavezom i koprivom, dok sam rajčicu gnojio isključivo gnojnicom od rajčice i sa jedne biljke dnevno brao 1kg rajčica u razdoblju od 15.6. do 15.9. (plastenička proizvodnja)
Znam da smo tu zbog bonsaia, no ja sam iz ovoga što sam napisao izvukao što mogu upotrijebiti i na bonsaiu, ako u nečem nisam bio jasan ili neko ima nešto da mu nije jasno, pitajte i otvorite diskusiju  :smile:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
...ak upali spasio si me! Imamo voluharice ispod plastenika (fino im je toplo, rahlo i suho), gadovi pojeli mi korijenje peršina, paprike, jagoda, salate....ko u crtiću biljke nestaju preko noći, mislili neko krade, a opet glupo je. Sve dok se nije zemlja počela urušavati u rupe od ispod. Postavio sam otrov za miševe jednu sam našao crknudu ali su valjda došle druge. Stavljao sam i one mirisne kuglice ali ništa, potapljao ih šlaufom... srećom pa ne mogu nigdje nabaviti eksploziv.. bilo bi...  :666: .

Krtice dolaze tamo gdje zemlja nije rahla. Dakle dolaze na tlo koje je nabijeno i one su prirodni prorahljivači zemlje. Nisu zlonamjerne i ne žele nam nauditi, samo rade svoj posao, a bazga ih ne ubija več tjera jer im smrdi ko kak se veli "vragu tamljan"  :smile:

Offline Marija


Znam da smo tu zbog bonsaia, no ja sam iz ovoga što sam napisao izvukao što mogu upotrijebiti i na bonsaiu, ako u nečem nisam bio jasan ili neko ima nešto da mu nije jasno, pitajte i otvorite diskusiju  :smile:

Ako bude interesa, lako je otvoriti podforum  :smile:
Ako imamo FOTO HERBARIJ, zašto ne bi imali i BD podforum :great:

Znam i tko će bit urednik :gigle:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Krtice dolaze tamo gdje zemlja nije rahla. Dakle dolaze na tlo koje je nabijeno i one su prirodni prorahljivači zemlje. Nisu zlonamjerne i ne žele nam nauditi, samo rade svoj posao, a bazga ih ne ubija več tjera jer im smrdi ko kak se veli "vragu tamljan"  :smile:

..nisam ni mislio na krtice već na smeđe mišolike spodobe sa tamnim crtama po leđima koje se hrane korijenjem mojih nasada (krtice jedu gliste)...!!!!!