Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Carpinus betulus - obični grab  (Posjeta: 95532 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Goran Cajko

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #90 : 20-06-2008, 15:56:18 »
Ma daj makni ovu čistu sliku.

Na ovoj se mutnoj manje vidi neproporcionalno smanjivanje promjera debla!!!  :mdr: :mdr:  :na:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #91 : 20-06-2008, 15:57:49 »
Ma daj makni ovu čistu sliku.

Na ovoj se mutnoj manje vidi neproporcionalno smanjivanje promjera debla!!!  :mdr: :mdr:  :na:

...prođe ljubomora s godinama  :mdr:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #92 : 24-06-2008, 08:26:52 »
Da ne otvaram novu temu u hortikulturi...

Ustaljeno je mišljenje da se grabovi prilikom vađenja mogu orezati tako da im ni jedna grana ne ostane na deblu. Naravno, moje iskustvo je prekratko da bi rekao za koliko godina se dobije nove grane, proporcionalne deblu i remificirane. Vjerujem da sve to uredno prolazi i da grabovi sve to podnose.... no ...
Moj veliki grab, izvađen je sa malo sitnog korijena, no ostavljena mu je gomila pupova na vrhovima grana, posađen je u čistu pumicu pa to računam kao velik doprinos. Rezultat sam vidio neki dan, kad sam uočio da na spojevima drvene posude, izlazi novo korijenje u ogromnoj količini, sigurno 50-tak korijenova debljine oko 3mm. Kombinacija sa ostavljanjem puno pupova i prozračnoprovodna zemlja, mogla bi biti BINGO za uspješno zakorjenjavanje yamadoria!

S druge strane, ove godine sam srezao podosta grabova u šumi kako bi pribavio kolce za rajčicu (grabovi su na privatnom posjedu i prerasli su u šikaru koju treba prorijediti). Svi "panjevi" dobili su sad dovoljno svijetla i korijeni su im nedirnuti. Količina zelene mase je tako mizerna da ni na jednom panju nema izbojka duljeg od 10 cm i to najviše 3 komada po "panju". Dakle reakcija i nije nešto burna. Nedaleko od tih grabova, nalazi se još jedan panj koji sam orezao prošle sezone, on ima tek pokoju grančicu više od ovogodišnje orezanih.... sve u svemu jako kilavo.

OK
Znam da imate iskustva sa grabom na čelavo, no dobivamo li time više ili gubimo, uzmemo li u obzir broj sezona oporavka?

Offline DonQuijote

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #93 : 24-06-2008, 08:50:06 »
Ja imam dva, jedan od prošle godine koji je apsolutno morao ići na čelavo jer su visoke grane bile puno deblje od niskih. Posađen je u zemlju. Prošle je godine potjerao kao lud a ove godine puštam da se grane zadebljavaju gdje treba. Iduće ide u sanduk. Ako nastavi ovim tempom, a ne vidim zašto ne bi, krošnja će biti zadovoljavajuća za samo četri godine. To mi se čini više nego prihvatljivo za prilično veliko drvo.
 Što se tiće dobrog zakorjenjivanja, mislim da grabovima ne treba puno i šteta je gubiti čitavu sezonu samo zato da se bolje zakorjene, ako si to mislio pitati.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #94 : 24-06-2008, 11:38:03 »
... To mi se čini više nego prihvatljivo za prilično veliko drvo.

Da, i meni izgleda OK.

Što se tiće dobrog zakorjenjivanja, mislim da grabovima ne treba puno i šteta je gubiti čitavu sezonu samo zato da se bolje zakorjene, ako si to mislio pitati.

Sad na kaj sam ja mislio....
Nisam baš mislio na gubljenje sezone, ili jesam.... ma možda je ovak sa ostavljanjem pupova, oporavak puno brži. Ne mora to rezultirati gubitkom sezone, bar tak mislim. Sve kaj sam napisao je tek neiskusno zapažanje i poticaj onima koji imaju višesezonsko iskustvo da se jave sa zapažanjima. Ove sezone sam izvadio dosta grabova u raznim fazama i stupnjevima šokiranosti, već na godinu ću imati vidljive rezultate. Za sada mogu reči da puno bolje, ma kaj puno, neizmjerno bolje napreduju grabovi kojima sam ostavio pupove na prošlogodišnjim grančicama.

Offline Marija

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #95 : 24-06-2008, 13:03:17 »
Da ne otvaram novu temu u hortikulturi...

Ustaljeno je mišljenje da se grabovi prilikom vađenja mogu orezati tako da im ni jedna grana ne ostane na deblu. Naravno, moje iskustvo je prekratko da bi rekao za koliko godina se dobije nove grane, proporcionalne deblu i remificirane. Vjerujem da sve to uredno prolazi i da grabovi sve to podnose.... no ...

Naša iskustva su isključivo s orientalisom. Srežemo ih ne zato jer jer to neko pravilo, nego zato što krošnju obično treba "vratiti unazad" bliže deblu. Izuzetak su jedino primjerci koji su bršteni, pa se veći dio grana može iskoristiti za strukturu buduće krošnje.  Ovim načinom imamo pozitivna iskustva - obilne izboje kako po granama tako i po deblu.

Iako, posebno u svjetlu nekih stvari koje je Pall rekao na zadnjoj konvenciji, kada se god može treba igrati na sigurniju kartu, ostavljati dio krošnje (krošnja hrani korijenje) te na taj način povećati sigurnost prteživljavanja. Osobama koje se istinski bave bonsaima godina više ili manje ne predstavlja ništa, jer se pravo zadovoljstvo krije u živom i zdravom stablu i njegovom uspješnom uzgoju. Rokovi su nebitni. Mrtvo stablo je najgore što se može dogoditi, posebno kada si svjestan da si mogao nešto napraviti da to izbjegneš. Nekada je brže ustvari sporije.  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #96 : 24-06-2008, 13:20:48 »
...kada se god može treba igrati na sigurniju kartu, ostavljati dio krošnje (krošnja hrani korijenje) te na taj način povećati sigurnost prteživljavanja.... Nekada je brže ustvari sporije. ...

Znaći dobro sam usmjerio moja razmišljanja u korist preživljavanja  :yupi:

Offline DonQuijote

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #97 : 24-06-2008, 13:49:36 »
Hm da je riječ o bilo kojoj drugoj vrsti složio bi se s time ali ipak je riječ o grabu. preživio bi i primio se i bez ostavljenih grana

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #98 : 24-06-2008, 13:53:45 »
Hm da je riječ o bilo kojoj drugoj vrsti složio bi se s time ali ipak je riječ o grabu. preživio bi i primio se i bez ostavljenih grana

Vjerojatno bi preživio, no kak je Marija rekla/citirala, ako se može, dobro je ostaviti. Ja sam mogao, a od viška, glava ne boli  :mdr:
Ma mislim, ja sad pričam o ostavljanju, na temelju dva graba koji su odlično i proporcionalno razgranati. One manje i lošije razgranate sam više sjekao, no kak bi ono rekli... kilave, buraz.... iako su zdravi i u formi !!! :yes:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #99 : 07-07-2008, 08:25:41 »
Malo sam trimao i čini mi se da je ispalo super. Nisam se još odlučio na žicanje, no grane su mu fenomenalno savitljive, očito je ovo trenutak godine kad je najmekši. Jel bi se to moglo žicati sad? Kaj mislite?
....a evo i fotki korijenja koji oće van iz posude, ma kaj oće... vani je  :tup:  :verycool:

Offline Goran Cajko

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #100 : 07-07-2008, 10:19:04 »
Malo sam trimao i čini mi se da je ispalo super. Nisam se još odlučio na žicanje, no grane su mu fenomenalno savitljive, očito je ovo trenutak godine kad je najmekši. Jel bi se to moglo žicati sad? Kaj mislite?
....a evo i fotki korijenja koji oće van iz posude, ma kaj oće... vani je  :tup:  :verycool:

Kaj god ti mi rekli ti buš ovak i onak požical!!! Kaj uopće pitaš!!!

Prvo kao pita, pa onda ožica i na kraju nam prodaje novu teoriju o žicanju ovogodišnjih yamadorija jer se dobiva na vremenu... :mdr: ;)

Offline Goran Cajko

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #101 : 07-07-2008, 10:20:48 »
Mene više brinu ove MUTNE slike. Bum ti ja došo doma poslikat sa svojom baterijom!!!

Majstore!!!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #102 : 07-07-2008, 10:26:40 »
Kaj god ti mi rekli ti buš ovak i onak požical!!! Kaj uopće pitaš!!!

... radi reda  :svetac:

Prvo kao pita, pa onda ožica i na kraju nam prodaje novu teoriju o žicanju ovogodišnjih yamadorija jer se dobiva na vremenu... :mdr: ;)

... malo smo ljubomorni...a !?!?
Ljepo sam te pital .... jel očeš ti vaditi... nisi htel.... kaj sam ja sad kriv kaj se drvo ponaša fenomenalno  :dunno:

... a ako sam ja vama naporan sa tzv. teorijom koja prerasta u praksu... mogu ja i šutiti, samo me nemoj poslje pitati... kak ti je uspjelo ovo, a kak ono i na kraju zaključivati da to nikom ne bi uspjelo osim meni.... znaš onaj junip... zmajćek  :hi:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #103 : 07-07-2008, 10:27:27 »
Mene više brinu ove MUTNE slike. Bum ti ja došo doma poslikat sa svojom baterijom!!!

Majstore!!!

Tresle su mi se ruke od uzbuđenja kak sve to fino raste  :histerical:

Offline Marija

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #104 : 07-07-2008, 11:29:00 »
Prvo kao pita, pa onda ožica i na kraju nam prodaje novu teoriju o žicanju ovogodišnjih yamadorija jer se dobiva na vremenu... :mdr: ;)

to i mi radimo sa zdravim biljkama  :svetac:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai