Hobi bonsai forum

HBF - javna zona => ESTETIKA => Autor teme: Mario - 08-07-2008, 14:42:16

Naslov: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Mario - 08-07-2008, 14:42:16
Vidjet ću s vremenom, tek sad je (prije 10-15 dana) počela bacati povratno, pa će mi novi izboji dati i nove ideje i poglede.

Da da i kod nas je tako. Obično napravimo virtual kao nekakvu trenutnu viziju krošnje, a kako kako rastu novi izbojci i stabalce mijenja izgled tako se obično i promijeni konačna vizija, pa onaj virtual s početka priče postane primjer kako NE oblikovati stablo ....

Mislim da je to dobro. Ne treba stablo kalupiti u neke svoje vizije, već obratno.... osluhnuti što stablo "kaže" pa samo malo doraditi....

Iako ova rečenica, izglada usput rečena... vrlo je teška i iz nje bi se mogao napisati opširan odnos čovjeka prema Prirodi, a pogotovo drvima koja su nam i bit interesa.  :chinaman:

A to što kažeš je zanimljiva tema (meni) i ko zna možda jednom i otvorimo posebnu temu o tome.


Malo povoda, trebalo mi je za novu temu!

"…Ne treba stablo kalupiti u … neke svoje vizije… već obratno.... osluhnuti što stablo "kaže" pa samo malo doraditi.... "

Ako se ne varam, bonsai umjetnost, počela je tako što je čovjek želio u svoje okruženje dovesti dobrotu Bogova koji se prema vjerovanjima, kreću u krošnjama drveća. Religiozni pristup, davao je vrlo malo prostora za neke osobne vizije kojima bi se drvo stilski oblikovalo. Preuzeti su oblici koje je čovjek prema vjerovanjima, nasljeđivao generacijama. Bor je bio stanište najvišeg Boga, i njegovi oblici su bili toliko sveti da ih se nije smjelo dirati, osim, drvo prenijeti u posudu. Kasnije modernije religije, počele su borove formirati stepenasto, prikazujući time stepenice koje vode u Raj/Nirvanu/Svetost/Blaženstvo….

Dakle, u početku bonsai umjetnosti, stablo se osluškivalo, dok se danas kalupi u:
vlastite vizije,
duševnu nadahnutost,
sebičnu samodopadnost,
želju za savršenstvom,
oponašanje Prirodnog,
apstraktni izričaj,
suvremeni okoliš,
grotesknost stvarnosti…..
Osobno bi želio, osluškivati što mi to drvo želi reći i što mi to govori… Koliko ću uspjeti u tome, zavisi od raznih izazova, s kojima ću se suočiti. Naravno kao i svatko od nas!

Od samog početka mojih bonsai zanimanja i entuzijazma, nisam previše značaja pridavao pravilima koja su nametnuta iz Japana (ispravite me ako griješim). Prvo sam, poučen iskustvom, znao da prijevod s nekog drugog jezika, ne može kvalitetno prevesti što nam pisac govori, a pogotovo ne može prenijeti duh naroda koji nam to govori uživo… recimo neki japanski majstor na radionici, demu, kritici…

Nisam fanatik i ne usmjeravam se prema počecima bonsai umjetnosti kako bi u drvu vidio Božanstvo i štovao ga ideopokloništvom. Nisam umjetnički navudren da napravim remek djelo kao neka drva koja se uspoređuju s radovima Picassa i Dalia…
Ono što primjećujem je to, da mi jedno te isto drvo, "svaki dan" govori nešto drugo, nešto novo, no svaki put sve "bolje". Ovo bolje je pod navodnicima, jer može biti samo subjektivnosebično!
Sretan sam što je to tako, uživam u tome, prepuštam se kontaktu s drvetom, koje vremenom prerasta u bliski odnos (…vi perverzni, ne budite maštu!).
Odnos koji me na neki teškoopisiv način, čini sretnim!!!
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: DonQuijote - 08-07-2008, 16:12:34

Ako se ne varam, bonsai umjetnost, počela je tako što je čovjek želio u svoje okruženje dovesti dobrotu Bogova koji se prema vjerovanjima, kreću u krošnjama drveća.


Sada mi je puno jasnije zašto Krešo Tubikanec u krošnji jednog svog pinusa ima figuricu Tarzana.
Koliko simbolike u tome :lol:
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Mario - 09-07-2008, 08:27:36
Počeo sam sam sebe loviti da na pamet znam, na kojem drvetu je kakav raspored grana... nisam siguran da je to zdravo, jer znati svaki pup na 70 drveta  :tup: .... tanke su granice!
Imate li vi osjećaj da vam drva govore što žele? Ajde ne sramite se priznati!

Marija je napisala da osluškuje što drvo "kaže", dakle očitovala se  :great:

E, sad ono ...kalupiti u svoje vizije...
Nikom ne mogu zamjeriti što to radi i radi na svoj način, sve dok su vizije njegove vlastite. Bum interneta, uzrokovao je i bum bonsai entuzijasta, a kad nešto postane masovno, onda se stvore temelji za sličnost vizija i možebitno kopiranje. Dakle opet, ako smo realni, nemamo pravo nekog prozivati što drvo lići na neko već viđeno.
Napraviti od drveta nešto ružno, da bi kasnije bilo lijepo... ne liči li to malo na K1 ili Pride? .... iskreno, meni i neka gotova vrhunska drva izgledaju kao masakrirani gladijatori  :dunno:
No to sam ja, a nekom drugom je to božanstveno djelo.
Želim reći da se današnjim ubrzanim načinom života kad se informacije šire u milisekundama, i bonsai umjetnost širi i postaje razgranata na velik broj stilova, neusporediv sa nekim tradicionalnim počecima u kojima je određeno nekih desetak. To je dobro, jer Priroda je neponovljiva, originalna i tvorac jedinstvenih kreacija.

Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Kiki - 09-07-2008, 12:50:13
Još jedna zanimljiva tema obožavam take  koje potiču raspravu  :chinaman:


Ja sam jedan od onih koji vjeruje u svašta, pa tako i u nadnaravna biča( Elfove, Zmajeve ... )

Pošto do sad čovjek nije ukrotio prirodu i naravno da nikad neče, moje je mišljenje da se drvo oblikuje samo i da baš kao što se tu spominje ono nam govori kako želi izgledati  :love:

Možda malo ludo zvuči, al je tako. Ja imam jednu biljčicu još je mlada i mislio sam ju oblikovati u neku vrsu pognutog stila, malo spiganu ... ,a onda je preko noči iskrsnula grančica na najmanje očekivanom mjestu potpuno izvan te vizije. Sad više nemam viziju pognutog drvca koje je nemilosrdno izloženo vjetru i svim ostalim neprilikama, več drvo bujne krošnje i idiličnog izgleda.

Drvo treba slušati i s njim ostvariti odnos ( naravno platonski  :lol: ). Neki narodi su vjerovali da su drveča sposobna ako nisu zadovoljna s mjestom di obitavaju "premjestti svoje korjene" na daleke udanjenosti tj. ko u filmu LOTR: Dvije kule hodati kao Ent-ovi . Zamislite da se probudite u 4 ujutro i vidite bonsaji kako kida  :lol: daje petama vjeta  :lol:. Al dobro šalu na stranu.

Mislim da pristup oblikovanja bonsajiu ovisi o osobi kakva je, kakav je imala život, dogodovštine i sve ostalo što nas oblikuje kao osobe jel ako smo vedri takva če nam bit i drvca, a ako smo tmurni i drvca če biti jel ipak smo mi " Umjetnici " koji ima dajemo taj individualizam, al nam u tome i sama priroda  :svetac: daje neke ideje koje nikada nemožemo pogoditi 100%
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Mario - 10-07-2008, 10:54:04
Svaki početnik, pa i ja... gleda "brdo" fotografija bonsaia po netu i časopisima i želi što prije napraviti takvo drvo. Vjerujem da su ta drva takva, samo za potrebe izložbi i fotkanje. Vlasnici ih sigurno nakon šminkanja, ostavljaju da slobodno rastu i budu pomalo neuredni, jer grijeh bi bilo maltretirati jedno vrhunsko drvo da uvjek izgleda savršeno.
Opustite se, ako danas nemate savršeno drvo... s vremenom će vam ono samo reći da to želi biti, a vi ćete to znati prepoznati.
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Mario - 04-11-2008, 08:30:14
Mnogi od nas zapravo nisu u stanju otkriti zašto im se nešto sviđa i što bi željeli postići i napraviti od drveta. Većinom se oslanjaju na to što će kritičari reći. Komentirati neko drvo, usuđuju se jedino ako dolazi iz Japana, jer to se podrazumijeva da je dobro. Njihova nesigurnost proizlazi iz straha od kritike. Gomila pročitanih knjiga sa pravilima koja su sam Japan stavila u okove i onemogućile razvoj umjetnosti bonsaia. Bonsai je najlakše plasirati na tržište, ako dolazi iz azijskih zemalja, ako je rađen prema pravilima bonsaia i jedino je to bonsai, sve ostalo to nije jer odudara od pravila. Upravo ta pravila, stvaraju gomilu jednoličnih drva koja preplavljuju trgovačke centre Evrope i oduzimaju duševni doživljaj gledatelja, koji je jednom vidio jedno drvo, vidio ih je sve. Ta komercijalna nota za neke od nas je neprepoznata u riječi pravila, iza kojih se skriva.
Zapadni umjetnici općenito, od samih početaka teže naglasiti što više detalja i treću dimenziju u svojoj umjetnosti, dok istočni umjetnici izbjegavaju detalje i u svemu naglašavaju minimalizam i dvodimenzionalnost. Opće prihvaćeno je da preporučeni omjer kod bonsaia iznosi 1:6. Zar sve drugo nije bonsai? Naša kultura, kao normalno kroz generacije, navikla je na detalje i bogatstvo prikaza umjetnosti. Tradicionalni bonsai je nešto što u ovim trenucima doživljava revoluciju. Istok okovan tradicijom, naspram slobodnog zapada koji svakim danom rađa nove umjetnike bonsai kulture. U bonsai svijetu, dugo je trebalo da se prihvati literarni stil oblikovanja bonsaia. Sve više viđamo drva u omjeru 1:2, a bonsai će biti kad se netko odluči napraviti omjer 1:0,5. Bonsai je umjetnost koja traži slobodu svakog koji se bavi bonsaiem. Raznolikost pristupa je nešto što svatko od nas treba gledati bez predrasuda i dozvoliti da postoji i drugačije viđenje od njegovog, kako ga sami ti vole zvati tradicijonalnog.
Osim nekoliko japanskih majstora, kompletna japanska scena usmjerena je na komercijalnu stranu bonsai umjetnosti. Koliko god je bonsai iz Kine prenesen kao duhovni odnos čovjeka prema Prirodi, toliko je sada potonuo do dna i u velikom postotku bonsai u Japanu gleda se kroz materijalnu stranu biznisa.
Zapadna kultura razvija jedan potpuno novi smjer bonsai umjetnosti, iako će neki reći da kopiraju japanski stil i da su jedino ta drva bonsai. To je isto kao da netko kaže da Kimura kopira japanski stil. Kimura je po meni avangarda bonsaia i jedinstven je.
No vratimo se na zapadne majstore i entuzijaste. Bogate evropske šume i Prirodna prostranstva sve više zaokupljaju bonsai zanesenjake. One koji bez obzira na sve stilove, razvijaju neke svoje vizije i prenose ih u oblikovanje bonsaia za 21 stoljeće.
Namjerno ne spominjem imena (osim Kimure) jer ovo je moje viđenje i sigurno se razlikuje od ostalih viđenja, a svatko tko uopće pročita ovaj tekst, razumjet će o kome i čemu se govori.
Neizmjerno me raduje što se HR bonsai scena pomaknula u svim smjerovima. Sve je više kontroverzi i to je dobro. Oni koji su spavali, imaju šansu probuditi se ili pak ostati okorjeli borci za očuvanje magle koja ih obavija. Oni koji su se probudili, udišu zrak punim plućima i slobodoumno pridonose revoluciji bonsaia. Neki novi klinci, spremno hvataju korak u svim smjerovima. Sve je to odlično i poželjno, neka vjetrovi iz svih smjerova pušu u jedra HR bonsai scene.

Uživajte u svemu što radite…

Hvala svima koji su čitajući došli do ovog retka.  :chinaman:
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Andrija Zokić - 04-11-2008, 08:37:52
Ja to vidim ovako. Ako na bonsai gledaš kao zanatlija onda postoje pravila po kojima se krotiš i kojih se držiš, a ako na bonsai gledaš kao umjetnost onda je kreativnost i traženje nečega novoga temelj tvoga razmišljanja. Grci su davno uspostavili neka pravila u kiparstvu koja su do danas srušena milion puta.
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Mario - 04-11-2008, 08:51:54
Ja to vidim ovako. Ako na bonsai gledaš kao zanatlija onda postoje pravila po kojima se krotiš i kojih se držiš, a ako na bonsai gledaš kao umjetnost onda je kreativnost i traženje nečega novoga temelj tvoga razmišljanja. Grci su davno uspostavili neka pravila u kiparstvu koja su do danas srušena milion puta.

Odličan primjer sa kiparstvom.  :chinaman:
Ukročeni zanatlije i kreativni umjetnici  :great:
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Mario - 05-11-2008, 13:55:54
> i pobjednik je... (http://www.artofbonsai.org/forum/viewtopic.php?f=22&t=2641&st=0&sk=t&sd=a&sid=7a3704de40afe955db2bf3fe35e30844)

Dobro jeli sad ovo tradicionalno, prirodnjačko, moderno, avangardno ili nešto sasvim drugo?
Ako se ne varam, literati stil ne spada u tradicionalni bonsai, kao stil prihvaćen je u modernoj povijesti bonsaia, a drvo je pobjedu odnijelo u kategoriji klasičnog stila.

Jooooj kako volim biti živ i živjeti u doba ove revolucije bonsai umjetnosti!!!


A od svega, najviše mi se dopao post >Hans van Meera (http://www.artofbonsai.org/forum/viewtopic.php?f=22&t=2641&st=0&sk=t&sd=a&start=15)

Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: DonQuijote - 05-11-2008, 23:23:03
Nemam sad vremena sve to čitati i prevoditi, ali moram priznati da mi je ovo drvo totalno bezveze, ali ono totalno.
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Aleksa - 06-11-2008, 13:38:32
Nemam sad vremena sve to čitati i prevoditi, ali moram priznati da mi je ovo drvo totalno bezveze, ali ono totalno.


I meni... Skroz glupavo...  :mad3:
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Mario - 06-11-2008, 13:51:21
Postoji jedna fino upakirana crtica u poimanju bonsaia. Neki skoro sve iz japana trpaju u klasičan/tradicionalan stil bonsaia, a u ogromnom broju slučajeva radi se o možda novom terminu... KNJIŽNI BONSAI.
To bi bilo nešto slično onome što je Andrija rekao... zanatlije rade prema uputama... čitaju knjige... knjige šturo iznose pravila.
Po tim pravilima najlakše je objasniti izradu stolice:
1. mora imati 4 noge
2. mora imati plohu za guzu
3. mora imatinaslon.....ako to želimo

I sve će stolice izgledati copy/paste

Nadam se da sam za večinu bio jasan  :chinaman:

Dakle knjižni bonsai smo definirali.... a onaj tradicionalni.... što više gledam japanska drva, ljudi moji pa tam nema veze oblikovanje i ono kaj pišu knjige.
Neki su baš fino ostali podojeni i zatupljeni  :molitva:

"Blago onima koji progledaše"  :worthy:
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Marija - 06-11-2008, 14:13:24
Dakle knjižni bonsai smo definirali.... a onaj tradicionalni.... što više gledam japanska drva, ljudi moji pa tam nema veze oblikovanje i ono kaj pišu knjige.
Neki su baš fino ostali podojeni i zatupljeni  :molitva:

"Blago onima koji progledaše"  :worthy:

Da, da ... i Pall ne to fino rekao negdje na 5. stranici na forumu.

Jedno je sterilni knjiški stil kojega se drže oni taletnirani u početnim fazama bavljenja bonsaima i netalentirani - cijeli život, a na drugoj strani je tradicionalni i naturalistički stil koji imaju brojne dodirne točke..... gle čuda  :girl:

Sukob i agresija oko toga su izmišljeni od strane ovih netalentiranih, koji ne poznaju sve okolnosti bonsai kulture, posebno ne japanske, ali prave se da sve znaju ... i nametnuli su se samo agresijom i ničim drugim.

Ja to ništa ne kontam (ali imam namjeru skontat, pročitat i shvatit razvoj bonsaija u Japanu   :sretan:), ali radim stabla po filingu i baš mi je dobro  :hippy:
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: helleborus - 06-11-2008, 14:20:28
Malo sam čitala... meni je dolična rečenica (više ne znam koga) da je bonsai drvo u posudi, a kakvo će ono biti nema puno veze s japanom, prije bi se mogla povući veza s Kinom s obzirom da bonsai od tamo vuče korijene. Drugo je to kaj se japanci izmislili pravila, kojih se očito malo ko strogo drži, ali svi su jako pametni. Mislim na one koji komentiraju japance i pravila kao alfu i omegu bonsaija.
Drugo je ovo kaj ti Mario veliš, knjiški bonsai. To je jako zanimljivo. Vjerojatno kad u životu nisi ništa vidio, ili vrlo malo, kad ti je sve sevirano jednostrano onda počneš razmišljati na način koji ti je dostupan, a to su knjige, bar prije bile. danas je zbog neta stvar malo drugačija, ali očito se naučeno teško mijenja, a drugačije još teže prihvaća.

Da drvo nije bog zna kaj, no valjda je fotka koma a u prirodi valjda očarava. Bar tak pišu neki vidioci,... pa iz našeg iskustva mogu reći da ne znam... možda je stvarno očaravajuće.
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Mario - 06-11-2008, 14:27:35
Da, da ... i Pall ne to fino rekao negdje na 5. stranici na forumu.

Jedno je sterilni knjiški stil kojega se drže oni taletnirani u početnim fazama bavljenja bonsaima i netalentirani - cijeli život, a na drugoj strani je tradicionalni i naturalistički stil koji imaju brojne dodirne točke..... gle čuda  :girl:

Upravo to, dodirne točke su nešto najnormalnije.
Ali ne, za one netalentirane, najumjesnija izjava je "... Pallova najbolja drva su japanski stil...." štoje i točno, ali nikako nisu knjižni stil koji je kod netalentiranih jednak klasičnom....  :tup:

Sukob i agresija oko toga su izmišljeni od strane ovih netalentiranih, koji ne poznaju sve okolnosti bonsai kulture, posebno ne japanske, ali prave se da sve znaju ... i nametnuli su se samo agresijom i ničim drugim.

Točno, izmišlja se nešto neizmislivo... rijetki su zapadnjaci koji mogu razumjeti kultutru i tradiciju istoka (ne samo u bonsaiu), jer i sami istočnjaci sve više naginju zapadu i zapadnim poimanjima socijalnih odnosa.
Agresija netalentiranih je razumljiva, jer neznanje nije opravdanje, ali je povod za agresiju iz dubine ega.

Ja to ništa ne kontam (ali imam namjeru skontat, pročitat i shvatit razvoj bonsaija u Japanu   :sretan:), ali radim stabla po filingu i baš mi je dobro  :hippy:

Dobro je informirati se, no tvoj i svačij filing iz osobnosti i vlastitog stava je ono najbitnije  :chinaman:
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Mario - 06-11-2008, 14:29:46
... ali očito se naučeno teško mijenja, a drugačije još teže prihvaća.

Mislim da za to postoji termin...
MEDIOKRITET
...ako se ne varam!
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Andrija Zokić - 06-11-2008, 15:20:13
> i pobjednik je... (http://www.artofbonsai.org/forum/viewtopic.php?f=22&t=2641&st=0&sk=t&sd=a&sid=7a3704de40afe955db2bf3fe35e30844)

Dobro jeli sad ovo tradicionalno, prirodnjačko, moderno, avangardno ili nešto sasvim drugo?
Ako se ne varam, literati stil ne spada u tradicionalni bonsai, kao stil prihvaćen je u modernoj povijesti bonsaia, a drvo je pobjedu odnijelo u kategoriji klasičnog stila.

Što je klasika? Ono što je danas avangarda sutra je klasika. Picasso u slikarstvu ili Sex Pistolsi u glazbi su do jučer bili totalna avangarda a danas su već teška klasika. U umjetnosti je uvijek jako malo izrazitih kreativaca (ljudi koji donose nešto zaista novo) nego se uglavnom sve svodi na blago nadograđivanje i prerađivanje prošlosti. Ovaj bor je također fuzija mnogo toga. Kada donosiš na svijet umjetnosti nešto novo imaš veliki problem jer se suočavaš sa gledateljima koji nisu navikli na tvoje djelo. Pitanje je koliko umjetnik ima karizme i snage i koliko sam zna da je to što je dobro zaista dobro da okolina prepozna njegov rad kao ljepotu (kakva priča stoji iza toga?). Zašto nam se često novi modeli auta ne sviđaju ili neka moda nam je odbojna pa se opet počne polako uvlačiti pod kožu? Zašto neki drugi proizvođači to počnu imitirati i zašto je to sutra već klasika? Joseph Beuys je znao kazati da je zadatak umjetnika kao i zadatak šamana ... ja sam to shvatio kao širenje unutarnjih vidika.

Walter Pall - Artistic aspects (http://www.youtube.com/watch?v=X2SbQVKXjZA&feature=related#normal)
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Mario - 06-11-2008, 15:29:14
... ja sam to shvatio kao širenje unutarnjih vidika.

To i ja velim...."Pusti selo neka priča..."!

Iako....
... najteže je pogledati u sebe... svakakvog smeča se tu nađe, a ako nikad ne pogledaš u sebe.... sve to ostane tamo duboko skriveno.... i nezausavljivo djeluje, a toga je teško biti svjestan.

Samo hrabri imaju snage pogledati sami sebi u lice i reči si ja sam to i takav  :chinaman:
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Andrija Zokić - 06-11-2008, 15:56:03
Ali ne, za one netalentirane, najumjesnija izjava je "... Pallova najbolja drva su japanski stil...." štoje i točno, ali nikako nisu knjižni stil koji je kod netalentiranih jednak klasičnom....  :tup:

Pallova najbolja drva su uglavnom evropske i američke vrste drveća i izgledaju vrlo prirodno i ne kužim kakve kakva točno imaju veze sa Japanom. Po toj logici bi se svako drvo u posudi trebalo nazivati "japanski bonsai" ... međutim postoje razlike između tih Walterovih drva i bonsaija iz japana, i radi se o finesama i te finese treba znati vidjeti. Jedna od njegovih glavnih odlika je da listopadna drva oblikuješ kao listopadna a ne kao borove te da se ne pretjeruje sa ožicavanjem kako bi se sačuvao osjećaj prirodnosti, a upravo mi se to čini kao odlika kod bonsaista sa zapada koji rade na stablima jako visoke kvalitete. Previše se kao startni način razmišljanja uzimaju drugi bonsai umjesto stabala iz prirode koji i jesu bit ovoga hobija. ... ili što bi rekao John Naka: "Nemoj od svog stabla načinjati bonsai nego od svoga bonsaija načini stablo".
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Mario - 07-11-2008, 08:29:46
Ali ne, za one netalentirane, najumjesnija izjava je "... Pallova najbolja drva su japanski stil...." štoje i točno, ali nikako nisu knjižni stil koji je kod netalentiranih jednak klasičnom....  :tup:

Pallova najbolja drva su uglavnom evropske i američke vrste drveća i izgledaju vrlo prirodno i ne kužim kakve kakva točno imaju veze sa Japanom. Po toj logici bi se svako drvo u posudi trebalo nazivati "japanski bonsai" ... međutim postoje razlike između tih Walterovih drva i bonsaija iz japana, i radi se o finesama i te finese treba znati vidjeti. Jedna od njegovih glavnih odlika je da listopadna drva oblikuješ kao listopadna a ne kao borove te da se ne pretjeruje sa ožicavanjem kako bi se sačuvao osjećaj prirodnosti, a upravo mi se to čini kao odlika kod bonsaista sa zapada koji rade na stablima jako visoke kvalitete. Previše se kao startni način razmišljanja uzimaju drugi bonsai umjesto stabala iz prirode koji i jesu bit ovoga hobija. ... ili što bi rekao John Naka: "Nemoj od svog stabla načinjati bonsai nego od svoga bonsaija načini stablo".

Naravno da nemaju nikakve veze s japanom. Jednako kao što ni drva ostalih zapadnjačkih bonsaista nemaju veze s japanom. No taština malih mrava, koji nešto moraju komentirati, spremni su sve što im se sviđa, proglasiti japanskim stilom. Meni se digne kosa na glavi (zato je brijem) od nekih izjava, za recimo HvM da mu je drvo u japanskom stilu ili da je WP bor (moj) u japanskom stilu ili da je ovogodišnje pobjedničko drvo >ovdje (http://walter-pall-travelogues.blogspot.com/2008/10/bonsai-autumn-2008-in-olten-ch-1_06.html) Sergea Clemencea u japanskom stilu.
Želim reči da su to neprožvakane idiotarije gusaka u magli.
Suzuki je japanac, u nasljeđu ima drva koja se u bonsai kulturi uzgajaju preko 1000g. Vidio sam neka na videu, i čovjek uzme škare i stilizira ga po svome.... skoro su ga kamenovali u počecima, a sad je uvažen. Radi li on japanski bonsai.... po meni ne.
Sve te podjele su večinom neutemeljene, no razlike postoje.
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Mario - 07-11-2008, 08:56:30
Osim te "svetinje" koja u nebesa diže nešto sa epitetom japanski, jednako tako je titula majstor, nešto što zapadnjački laici uzimaju kao uzvišeno i nedodirljivo. Ono što japancima znači majstor, jedan prosječan zapadnjak ne može ni dokučiti, ali eto, preuzete su i te "zanatske" titule. Neki, od ljudi prozvani majstori zapada, to usputno odbijaju, a neki pak cvatu na spomen te riječi. Po meni je svakako ispravnije, nekog ko radi WOW kreacije, zvati umjetnikom u bonsai kulturi. A kad uđemo u sferu umjetnosti, dolazimo do kontroverzi, jer umjetnost nije univerzalna i to je normalno.
Ono najidealnije je da svako bude svjestan gdje je i na kojem stupnju razvoja ( u bilo čemu) da se ne zanosi malodušjem i u oklopu egoizma dijeli epitete, kako bi nečemu podigao značaj.
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: helleborus - 07-11-2008, 09:11:38
Ali ne, za one netalentirane, najumjesnija izjava je "... Pallova najbolja drva su japanski stil...." štoje i točno, ali nikako nisu knjižni stil koji je kod netalentiranih jednak klasičnom....  :tup:

Pallova najbolja drva su uglavnom evropske i američke vrste drveća i izgledaju vrlo prirodno i ne kužim kakve kakva točno imaju veze sa Japanom. Po toj logici bi se svako drvo u posudi trebalo nazivati "japanski bonsai" ... međutim postoje razlike između tih Walterovih drva i bonsaija iz japana, i radi se o finesama i te finese treba znati vidjeti. Jedna od njegovih glavnih odlika je da listopadna drva oblikuješ kao listopadna a ne kao borove te da se ne pretjeruje sa ožicavanjem kako bi se sačuvao osjećaj prirodnosti, a upravo mi se to čini kao odlika kod bonsaista sa zapada koji rade na stablima jako visoke kvalitete. Previše se kao startni način razmišljanja uzimaju drugi bonsai umjesto stabala iz prirode koji i jesu bit ovoga hobija. ... ili što bi rekao John Naka: "Nemoj od svog stabla načinjati bonsai nego od svoga bonsaija načini stablo".

Naravno da nemaju nikakve veze s japanom. Jednako kao što ni drva ostalih zapadnjačkih bonsaista nemaju veze s japanom. No taština malih mrava, koji nešto moraju komentirati, spremni su sve što im se sviđa, proglasiti japanskim stilom. Meni se digne kosa na glavi (zato je brijem) od nekih izjava, za recimo HvM da mu je drvo u japanskom stilu ili da je WP bor (moj) u japanskom stilu ili da je ovogodišnje pobjedničko drvo Sergea Clemencea u japanskom stilu.
Želim reči da su to neprožvakane idiotarije gusaka u magli.
Suzuki je japanac, u nasljeđu ima drva koja se u bonsai kulturi uzgajaju preko 1000g. Vidio sam neka na videu, i čovjek uzme škare i stilizira ga po svome.... skoro su ga kamenovali u počecima, a sad je uvažen. Radi li on japanski bonsai.... po meni ne.
Sve te podjele su večinom neutemeljene, no razlike postoje.


Baš smo jučer gledali taj Suzukijev video. Tip je odličan. Zanimljivo mi je kako je 10 godina oblikovao jedno drvo koje je bilo, prema njegovim riječima, u nekom novom stilu, ne klasično, tradicionalno. Prijatelj mu je rekao da ukoliko želi pobjediti na natjecanju ne uzima to drvo, ali on ga je ipak uzeo. To drvo je bila njegova ekspresija prekrasnih tisućljetnih cedrova. Ušao je u uski krug od 3 najljepša stabla, ali nije pobijedio. To je bilo 2000 godine. Danas bi situacija bila možda drugačija. Mislim da svi evoluiraju, neki polakše, ali svi. Tako ni japanci nisu više samo klasika. Čak su i ti suci, koji su stari ko piramide, stvarstali to 'moderno oblikovano' suzukijevo drvo među prva tri, što znači da i oni, bez obzira što su stara tradicionalna škola, vide ljepotu izričaja u takvom 'neobičnom' drvu.
Još mi je nešto bilo zanimljivo... koliko se Suzuki 'bori u sebi' da donese to drvo na izložbu. Nije njemu svejedno što će tradicionalci reći o nečemu što nije tradicionalno oblikovano. On potvrdu svoje kreacije traži u prirodi (koja mu, kad je vidi, tjera suze na oči). I on je prošao neku staru školu i vidi da osim toga postoji i nešto drugo, oslobađajuće.
Nakina rečenica je upravo to - oslobađajuća. Doduše i obvezujuća i vrlo vrlo teška. Pod teška mislim da je često lakše se držati pravila nego bit onaj koji će znati prepoznati, primjeniti i usjeti u 'preslikavanju' prirode u bonsai. Posebno za one sa slabijim kreativnim sposobnostima. Jer treba znati odvagnuti koliko i kako koristiti pravila, a koliko svoju slobodu. Ako ti netko kaže npr. prepiši ovaj tekst, puno je lakše to napraviti, nego ako ti kaže prepiši najvažnije rečenice, a ostalo sastavi po svome. Posebno je to teško za one koji nemaju znanja i nisu kreativni, za ove druge to je oslobađajuće, poželjno, ispunjavajuće.
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Mario - 07-11-2008, 09:16:36
... Previše se kao startni način razmišljanja uzimaju drugi bonsai umjesto stabala iz prirode koji i jesu bit ovoga hobija. ...

Sigurno se pretjeruje i u tome. I zašto je došlo do toga? Upravo iz toga što su neki japanski umjetnici shvačeni kao bogovi i oni malodušni su krenuli u kopiranje, ne bi li bili što više nalik na nekog zvučnog i omiljeno prisutnog maga. A kako su ti japanski umjetnici došli do vizija z aoblikovanje, tako što su se osjećali dijelom Prirode i u svoje najbliže okruženje, doveli dašak Prirode u svojim kreacijama. Dakle razvili su odnos sa Prirodom.
A danas sve više maha uzima upravo odmak od Prirode i pusta naklapanja i prepucavanja ko je kome, kada i zašto.... jeli li ili nije po ovom ili onom kriteriju, zove li se ovako ili onako i kad je rekao nešto "krivo" .... i idemo... drvlje i kamenje na njega....
Koliko god se spominje ( a tako je) da je u zadnja dva desetljeća, bonsai na zapadu doživio enormni uspon, toliki uspon je doživjela i kontradikcija entuzijasta, koji sa nerazumjevanjem sljede i brane neka totalno nejasna stajališta i kulturu istoka i onih koji su sve doživjeli i osjetili kao izričaj onoga što se u njima krije i na neki način stvaraju umjetnost iz sebe...
Moj put je biti svoj i sljediti unutarnje titraje na odnos s Prirodom.....  svako nek izabere svoj !
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Mario - 11-11-2008, 10:41:10
Internetska eksplozija informacija je sigurno doprinijela razvoju bonsai kulture u društvu. Na svakoga od nas djelovala je različito i sa više ili manje uvjerljivosti.
Nakon gomile prelistanog, pročitanog i upijenog materijala, istina u kratkom vremenu, moglo bi se reći, no svi smo različiti. Osjećam da sam prezasićen informacijama i da je Internet na mene počeo djelovati ograničavajuće. Nakon prikupljanja nekih osnova, uvidio sam da se sve počelo vrtjeti u krug i da gubim vlastiti identitet. Utjecaj okoline u nekoj mjeri, sputava moju slobodu i samo izričaj. U zadnje vrijeme počeo sam uviđati da sam od sebe imam nešto za reći, no osjetan je i utjecaj okoline koja to na neki način čini obaveznim i neslobodnim. Iskoristit ću ovo zimsko vrijeme za razgovore sa samim sobom, za druženja uživo, te za beskrajne šetnje Prirodom. Hoće li se to protegnuti i na proljetni uzdah Prirode kad krenem u sezonu prikupljanja yamadoria, ostaje upitno do kada.
Kako god bilo, ovim postom, vas sve pozdravljam i ostavljam u plodnim diskusijama.
Povlačim se u pustinjački dio mog bonsai entuzijazma.

Do viđenja,
Vaš Mario
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Andrija Zokić - 11-11-2008, 11:44:52
To je tzv. sindrom "previše učitelja u istom trenutku na samo jedan mozak".  :smile: Malo oladi pa se vrati. :bravoPrika:
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Marija - 11-11-2008, 13:27:45
Uživaj :hvalaaa:

Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: gal - 11-11-2008, 13:46:12
...kriza srednjih godina.  :molitva:
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Marija - 13-11-2008, 18:05:17
Kako god bilo, ovim postom, vas sve pozdravljam i ostavljam u plodnim diskusijama.
Povlačim se u pustinjački dio mog bonsai entuzijazma.

Do viđenja,
Vaš Mario

Kako vidim tvoje pustinjaštvo je samo površinsko - "ostavio" si nas samo na javnom dijelu foruma, u "podzemlju" i dalje uživamo u druženju s tobom :lol:  :love:
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Andrija Zokić - 25-12-2008, 16:54:23
Koji je stil ova zelenika? Nije literati, nije nepravilni uspravni ... a mislim da nije ni loša zbog toga jer ne pripada niti jednoj grupi.
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Mario - 29-12-2008, 08:25:18
Koji je stil ova zelenika? Nije literati, nije nepravilni uspravni ... a mislim da nije ni loša zbog toga jer ne pripada niti jednoj grupi.

Ako mogu na temelju fotke, vidjeti budućnost ovog dreva.... vidim ga sa plosnatim kišobranom koji malo vuče na jednu stranu. Slično boru od Piusa Nottera, no on ima dvije kišobranice.
Koga briga za definiranje stila.... no nazovimo ga SAM !
StilAndrijoMarije
 :chinaman:
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Mario - 01-04-2009, 13:56:33
Bonsai nema granica, to je dobro  :chinaman:

Novi načini izlaganja su ograničeni količinom mašte kod uzgajivača bonsaia.... kaj vi mislite?
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Goran Cajko - 01-04-2009, 14:46:11
Bonsai nema granica, to je dobro  :chinaman:

Novi načini izlaganja su ograničeni količinom mašte kod uzgajivača bonsaia.... kaj vi mislite?

sviđa mi se mahovina, posuda i mač..... :hihihi: naravno zasebno....

kompozicija mi je totalno konfuzna.. :buaaa:
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Aleksa - 01-04-2009, 18:54:56
Bonsai nema granica, to je dobro  :chinaman:

Novi načini izlaganja su ograničeni količinom mašte kod uzgajivača bonsaia.... kaj vi mislite?

Zmaj je previše mali u odnosu na mač.  :idiot:
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: alan - 01-04-2009, 18:58:21
A gdje je M.P.Thompson? :histerical:
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Andrija Zokić - 01-04-2009, 22:45:45
Bonsai nema granica, to je dobro  :chinaman:

Novi načini izlaganja su ograničeni količinom mašte kod uzgajivača bonsaia.... kaj vi mislite?

Mislim da treba paziti da originalno izlaganje ne bude kič ... kao što obično biva kada netko želi biti jako poseban. :hihihi:
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Mario - 02-04-2009, 08:12:56
Meni je super što netko ima ikakav odmak od nečeg ustaljenog, to ljude potiće i ohrabruje. Možda je ova prezentirana tokonoma malo sirova po mom viđenju, iako su svi detalji zasebno, odrađeni odlično (mislm na drvo posebno, stjene s mahovinom posebno...) Vjerojatno nikome od nas nije palo na pamet, odraditi tokonomu sa nekim lokalnim motivom (OK nemamo gotovih drva), no nakon ovoga i ovakvih prezentacija, mašta će nas kolko tolko pokrenuti.

Evo što Pall kaže na ovu kompoziciju...
For my taste it is great. Yes, it is pathetic and wants to impress which is a definition of kitsch. But it does it in a tasteful way. Which means it is not kitsch. Or is it? Well it certainly is a very thoughtful and successful effort to break away from the old-fashioned way of exhibiting bonsai. I love it.
BTW: the majority of bonsai are kitsch by all definitions.
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Andrija Zokić - 02-04-2009, 08:40:46
Meni je super što netko ima ikakav odmak od nečeg ustaljenog, to ljude potiće i ohrabruje. Možda je ova prezentirana tokonoma malo sirova po mom viđenju, iako su svi detalji zasebno, odrađeni odlično (mislm na drvo posebno, stjene s mahovinom posebno...) Vjerojatno nikome od nas nije palo na pamet, odraditi tokonomu sa nekim lokalnim motivom (OK nemamo gotovih drva), no nakon ovoga i ovakvih prezentacija, mašta će nas kolko tolko pokrenuti.

Evo što Pall kaže na ovu kompoziciju...
For my taste it is great. Yes, it is pathetic and wants to impress which is a definition of kitsch. But it does it in a tasteful way. Which means it is not kitsch. Or is it? Well it certainly is a very thoughtful and successful effort to break away from the old-fashioned way of exhibiting bonsai. I love it.
BTW: the majority of bonsai are kitsch by all definitions.


Meni nije ideja kičasta koliko je izvedba. Ovi zidići i mahovina kako je složena izgleda mi kao da je dijete izradilo. Tokonama sa lokalnim motivima mi je oduvijek bila želja za napraviti ali sa više ukusa.

Vjerujem u Pallovu procjenu, ne komentira se svačiji rad na jednak način.
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Andrija Zokić - 12-10-2009, 23:43:24
Da li vam se sviđa kako je Kunio Kobayashi oblikovao ova dva drva? Kobayashi je vjerojatno po nagradama koje je osvojio (između ostalog 15 puta pobijedio na Kokufutenu) najveći majstor na istoku.
> Bonsai in Argentina # 12 (http://walter-pall-travelogues.blogspot.com/2008/11/bonsai-in-argentina-12.html)
> Bonsai in Argentina # 14 (http://walter-pall-travelogues.blogspot.com/2008/11/bonsai-in-argentina-14.html)
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Radovan - 13-10-2009, 08:19:14
Slazem se sa svime.Evropa je imala stare sume dok je jos Japan bio vulkan.Imamo svoje predivne vrste koje japanci i kinezi nemaju.Pokupimo od njih ono sto je najbolje i najljepse i krenimo punim jedrima dalje.Dajmo drvcima svoj slobodan stil,kako kazete,naka nam ona sama kazu kako zele izgledati.Nije li sam pokojni Naka rekao ,revolucija je pocela na zapadu.Mislim da nam to sve govori.Dajmo drvcima ljubav i paznju i ona ce nam uzvratiti.
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Goran Cajko - 13-10-2009, 13:19:48
Da li vam se sviđa kako je Kunio Kobayashi oblikovao ova dva drva? Kobayashi je vjerojatno po nagradama koje je osvojio (između ostalog 15 puta pobijedio na Kokufutenu) najveći majstor na istoku.
> Bonsai in Argentina # 12 (http://walter-pall-travelogues.blogspot.com/2008/11/bonsai-in-argentina-12.html)
> Bonsai in Argentina # 14 (http://walter-pall-travelogues.blogspot.com/2008/11/bonsai-in-argentina-14.html)
Mislim da je dobro odradio... Prvi mi se više sviđa, dok kod drugog bi ja osobno ostavio nešto grana sa lijeve strane.
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Andrija Zokić - 13-10-2009, 18:57:40
Ni meni nije loše. Nije napravio ružne šablonske bonsaije. Možda bih i ja nešto drugačije napravio, ali iz ovoga se da puno naučiti.
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: DonQuijote - 13-10-2009, 19:11:18
Pokupimo od njih ono sto je najbolje i najljepse i krenimo punim jedrima dalje.Dajmo drvcima svoj slobodan stil,kako kazete,naka nam ona sama kazu kako zele izgledati.Nije li sam pokojni Naka rekao ,revolucija je pocela na zapadu.Mislim da nam to sve govori.Dajmo drvcima ljubav i paznju i ona ce nam uzvratiti.

Ovo bih potpisao u cjelosti :great:
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Kiki - 14-10-2009, 11:35:50
Nadam se da ova dva drva nebuju tak ukočeno izledala. Meni se osobno ne sviđa ovo kaj je ti napravil, nek on ima nagrada kolko oče hehe, al ih je zahebo.


Sviđa mi se onaj naziv za umjetnike -> kreativci

Al fali nekaj :P

Individualisti, revoucionari, vizionari, tragači...

evo još par pojmova za te umjetničke duše hehe. Malo mi smeta kad se u umjetnosti priča o nekim pravilima, pravila smao postoje u znanosti ( sad kolko im je za vjerovat otom potom  :lol: ) ne u umjetnosti.



Obožavam ovu temu  :love:
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: gal - 14-10-2009, 13:34:34
Malo mi smeta kad se u umjetnosti priča o nekim pravilima, pravila smao postoje u znanosti ( sad kolko im je za vjerovat otom potom  :lol: ) ne u umjetnosti.

...ne slažem se! U umjetnosti ima itekako pravila u smislu proporcija, kompozicija, perspektiva... dalje nek nastavi neko kome je umjetnost struka...
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Andrija Zokić - 14-10-2009, 13:51:32
Malo mi smeta kad se u umjetnosti priča o nekim pravilima, pravila smao postoje u znanosti ( sad kolko im je za vjerovat otom potom  :lol: ) ne u umjetnosti.

...ne slažem se! U umjetnosti ima itekako pravila u smislu proporcija, kompozicija, perspektiva... dalje nek nastavi neko kome je umjetnost struka...

Da, ima puno pravila u umjetnosti. Završio sam 4 godine srednje umjetničke i 4 likovne akademije ali mi nitko nikada nije trubio ta pusta pravila. Nije da se pravila nisu morala poznavati, ali da je prof. trčao za tobom da ti pojasni pravilo zlatnog reza dok ti radiš svoj rad, to se nije događalo. To su samo neki bonsaisti opsjednuti oko toga (što ja znam). Pravila je dobro poznavati, a ako te učitelj umjetnosti u nečemu gura onda je to da budeš SVOJ! Napravi makar "ružno" ali ne šablonu.
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Ivan - 14-10-2009, 17:12:01
Sa nama se od skora druži jedan bonsaista koji je bonsai veštine učio od izvesnih italijanskih majstora. Od njega sam čuo da literati stil mora da ima tačno 13 krivina. Ovaj podatak nisam našao u literaturi (ili sam ga prevideo), a on insistira na tome. Gledali smo neke fotografije sa neta, meni se čini da se on 'učitava' u prikaz i nalazi krivine i tamo gde ih nema.
Znate li vi za ovo pravilo i da li se ono striktno poštuje?
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Andrija Zokić - 14-10-2009, 17:23:41
Sa nama se od skora druži jedan bonsaista koji je bonsai veštine učio od izvesnih italijanskih majstora. Od njega sam čuo da literati stil mora da ima tačno 13 krivina. Ovaj podatak nisam našao u literaturi (ili sam ga prevideo), a on insistira na tome. Gledali smo neke fotografije sa neta, meni se čini da se on 'učitava' u prikaz i nalazi krivine i tamo gde ih nema.
Znate li vi za ovo pravilo i da li se ono striktno poštuje?

Meni je to suludo, ali svatko ima svoj pristup. Ja na bonsai pokušavam gledati kao na umjetnost, a netko na bonsai gleda kao da je matematika. Znači li to da literati koji nema 13 krivina nije dobar literati ili da je oni koji ima 13 bolji od svakog koji nema 13 krivina?
Ne vjerujem da Kobayashi ili Kimura broje krivine na svojim drvima, mada mi ni to ništa ne znači.
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Sandev - 14-10-2009, 17:49:27
Svašta Ivane! Stvarno svašta.  :loco:
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Marija - 14-10-2009, 18:14:57
Svašta Ivane! Stvarno svašta.  :loco:

ajde nemoj tako ... možda je to neko tajno znanje  :gigle:
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: jurica - 14-10-2009, 18:19:25
literati stil mora da ima tačno 13 krivina.
Što ako se u daljnjem rastu drva pojavi 14 krivina , drvo više ne valja ?
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: DonQuijote - 14-10-2009, 18:32:59
Sa nama se od skora druži jedan bonsaista koji je bonsai veštine učio od izvesnih italijanskih majstora. Od njega sam čuo da literati stil mora da ima tačno 13 krivina. Ovaj podatak nisam našao u literaturi (ili sam ga prevideo), a on insistira na tome. Gledali smo neke fotografije sa neta, meni se čini da se on 'učitava' u prikaz i nalazi krivine i tamo gde ih nema.
Znate li vi za ovo pravilo i da li se ono striktno poštuje?

Ja sam čuo sedam za početnike :hihihi:
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Sandev - 14-10-2009, 19:08:54
Sa nama se od skora druži jedan bonsaista koji je bonsai veštine učio od izvesnih italijanskih majstora. Od njega sam čuo da literati stil mora da ima tačno 13 krivina. Ovaj podatak nisam našao u literaturi (ili sam ga prevideo), a on insistira na tome. Gledali smo neke fotografije sa neta, meni se čini da se on 'učitava' u prikaz i nalazi krivine i tamo gde ih nema.
Znate li vi za ovo pravilo i da li se ono striktno poštuje?

Ja sam čuo sedam za početnike :hihihi:
Ali samo za punog mjeseca. Ako nije pun, onda moraš sve isponova...  :idiot:
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Tijek - 14-10-2009, 20:26:40
Negdje sam davno pročitao kako su nastala pravila. Yuji Yoshimura (japanac) je napisao knjigo za zapadno tržište i u knjigi napisao je priporuke kak izgleda drvo, a ljudi so onda počeli shvačat to ko pravila. U Japanu bile so to samo priporuke, koje nikad nisu bile zapisane. Ako to nije točno neka me neko koji zna to bolje popravi. Evo da filozofiram dalje.... Ako pogledamo japansku kulturo, početniki so učili od majstora, a majstor im nije dao 0,5m literature i poslao jih kuči da učijo, nego su gledali i se učili... . Svak majstor je imao svoje finte koje je dobro skrivao pred drugimi majstori... naravno, da je hteo, da bude najbolji, i da je njegov vladar ponosan na njega. Isto je bilo kod majstora koji so radili katane i lokove i drugo japansko tradicionalno obrt... Sada imajo velike probleme jel samo jako malo starih ljudi zna kako se to radi... . Ako stavim za primer majstore za katane. Naravno, da treba bit katana takva da dobro reže, isto ko bonsai treba bit sličan drvu u prirodi. A zanjimivo, o katanah majstori govore ko o umjetnini... kažejo da je svaka drugačija, u končnom radu može se videti kakva so bila osjećaji majstora kad jo je radio i tako dalje... . Na kraju, ja mislim da bonsai treba bit čim više sličan drvu u prirodi jer to je njegov bit, isto ko katana treba rezati, jer je to njen bit. A bonsaj je estetski predmet za meditacijo ili dekorativo koji te treba podsjećati na drvo u prirodi a ne na neki bonsai od drugog majstora. Treba bit tvoja vizija drva u prirodi, treba kazati stvari koje tebe jako privuče, neznam, ili je to krošnja ili je to mrtvo drvo... . Japanske priporuke so nastale sa dobrim opazovanjem prirode... kak izrastaju grane sa debla, kak se gibaju, kak je nebari, kakva je silueta drva... . Isto trebamo mi gledati stabla ovdje, učiti sa njih. Možda bude ko kazao da je bonsai japanska umjetnost, i da onda treba izgledati tako ko su ga japanci oblikovali... onda ja slobodno kažem, da ne radim bonsai, ovaki ko su ga japanci radili, nego radim nešto slično, nisam još izmislio riječ, zamislim neko impresivno stablo u prirodi i onda radim minijaturo od njega...
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: DonQuijote - 14-10-2009, 20:47:22
Tako i nastaju sva pravila. Zahvaljujući nerazumijevanju učenika. Moja kći je imala grdnih problema s time dok nije uspjela skužiti da su pravila samo okvir. Učiteljica je rekla tako i to je tako, to mora biti tako i nikako drugačije ne može biti. Pokušavao sam je uvjeriti da ne mora uvijek biti baš tako, da je možda prebukvalno shvatila, da se učiteljica možda zabunila, da je možda pojednostavnila da im bude lakše, da je dala samo smjernice da lakše razumiju... nikada je nisam uspio uvjeriti u to. Učiteljica je bila preveliki autoritet. Sve dok joj jednom sama učiteljica nije rekla da ne mora  raditi baš točno onako kako joj je sama preporučila nego da je njoj možda bolji drugačiji pristup. Od tada školu i učenje doživljava kao zabavu, željna je znanja, sluša sve što joj govore, poštuje tuđe mišljenje ali traži svoj put i način. Sretan sam zbog nje.
 Neki, na žalost nikada nisu došli do te spoznaje.

Učiteljica je rekla da literati mora imati 13 zavoja i bok. 12- ne valja, 14 , previše. Točno 13 jer je učiteljica rekla 13.
To je tako. Neki provedu život učeći pravila i nikada ne shvate da su pravila samo okvir, samo savjet i navođenje na dobar put. Nekima su pravila svetinja jer su potrošili život učeći ih i ne žele niti ne mogu priznati da to nema previše smisla.
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: gal - 14-10-2009, 21:18:58
Nekima su pravila svetinja jer su potrošili život učeći ih i ne žele niti ne mogu priznati da to nema previše smisla.
...tako je! ...meni su trubili kako svak mora znati tablicu množenja, ja se nisam dao! Ima sam viziju da će svaki mobitel imati jednog dana kalkulator!  :ludilo:
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Ivan - 14-10-2009, 22:09:51
Ok, sad je i meni smešno, ali tad sam bio zbunjen i inisam imao šta pametno da kažem ;)
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Andrija Zokić - 14-10-2009, 22:19:47
Spojio sam ovu temu sa jednom starom vrlo sličnom temom, pa malo se podsjetite starijih postova sa početka.
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Ivan - 14-10-2009, 22:27:43
... Možda bude ko kazao da je bonsai japanska umjetnost, i da onda treba izgledati tako ko su ga japanci oblikovali... onda ja slobodno kažem, da ne radim bonsai, ovaki ko su ga japanci radili, nego radim nešto slično, nisam još izmislio riječ, zamislim neko impresivno stablo u prirodi i onda radim minijaturo od njega...
Lepo si rekao ono što mi je bilo na umu :)
Naslov: Odg: Pristup oblikovanju bonsaia
Autor: Kiki - 15-10-2009, 07:10:19
Vidim i katane su se počele spominjat,

Nažalost nijihova funkcija nije samo da režu, njihova funkcija je spiritualna( duhovna ) jel svaki ratnik živi do kraj života s tim mačem, on predstavlja njegov način borbe, njegove ambicije, taj mač je drevnim samuraj-ima značio apsolutno sve,a ponajviče čast.

Tako bi i bonsai trebao biti nešto više ne samo puki predmet u kuči, to je živo biče, raste, komunicira, voli  :jezik: Ovo možda zvuči ko znanstvena fantastika ali nje. Drvo je živo biče i svakim danom se razvija, njegovo puštanje pupova na određenim mjestima više na nekima manje se može protumačit kao ljubav, a činjenica je da ako čovjek razgovara s biljkom ona bolje uspjeva.

Don je ovo ljepo napisao da su pravila smjernice  :bravoPrika: Svaka čast.
Ja osobno nisam nikad naučil tablicu množenja  :lol: baš iz razloga jel su me terali da ju znam i jesu rekli da je neophodna, a ja sam vido da se to da sve svest na +/- pa zbrajaj miki 30 puta  :histerical:

Kao i u svakoj umjetnosti treba pustit djelo da priča vama i vi trebate kroz njegovu priču stvorit svoju. Harmonija na neki način.

Evo za sad to ipak je 7 ujutro  :lol: još se nis ni praf zbudil  :histerical: