Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Moj prvi yamadori  (Posjeta: 6703 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zrine

Moj prvi yamadori
« : 11-02-2008, 11:00:59 »
Pozdrav svima.
Ovaj vikend sam izvadila prvo stabalce-hrast. Ne znam koji točno. Izvađen je u subotu i presađen u mješavinu liapora i zemlje (50:50). Lako se izvadio, a korijenova bala je bila dosta plitko i smještena u promjeru ok 40ak cm od debla.

Sva mišljenja, kritike i priedlozi su vrlo dobrodošli, neophodni rekla bih!

Hvala!

Pozdrav,
Zrinka

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Moj prvi yamadori
« Odgovori #1 : 11-02-2008, 11:43:18 »
Nisam siguran da je ovo hrast, no možda samo nisam vidio takav  :dunno:
Donji dio debla izgleda primamljivo, no visina drva je prevelika za (po meni) išta iskoristivo u oblikovanju bonsaia. Da je moj, odlučio bi se za samo jednu od grana koje izviru iz "panja" i od nje oblikovao neki shohin ili mame bonsai.

Offline Marija

Odg: Moj prvi yamadori
« Odgovori #2 : 11-02-2008, 14:32:12 »
nije to hrast  :no:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Moj prvi yamadori
« Odgovori #3 : 11-02-2008, 14:46:37 »
Vjerojatno je ovo bukva i sve sam sigurniji da bi joj ja ostavio samo granu u pozadini na prvoj fotki i od nje napravio krošnju.
Ako je bukva, ni u kom slučaju joj ne mići pupove!

Offline zrine

Odg: Moj prvi yamadori
« Odgovori #4 : 11-02-2008, 15:40:54 »
Ma ne mislim ja nista vise dirati dogodine, ali bi volila imati barem nešto što ima izglede da postane nekakav bonsai (u neko dogledno vrijeme).

Je li upotrebljiv materijal?
Je li moguće kratiti te velike grane i formirati krošnju niže (puno niže)?

Offline Marija

Odg: Moj prvi yamadori
« Odgovori #5 : 11-02-2008, 15:42:47 »
Ma ne mislim ja nista vise dirati dogodine, ali bi volila imati barem nešto što ima izglede da postane nekakav bonsai (u neko dogledno vrijeme).

Je li upotrebljiv materijal?
Je li moguće kratiti te velike grane i formirati krošnju niže (puno niže)?

Ne da je moguće nego to trebaš napraviti - da stablo bude proporcijalnije. Inače kad tražiš stabla u prirodi pokušaj naći primjerke kojima se naniže račvaju grane  i po močućnosti da je gušće - radi uštede vremena!

P.S Očekujemo uskoro i 2. yamadori  :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Moj prvi yamadori
« Odgovori #6 : 11-02-2008, 15:46:12 »
Ma ne mislim ja nista vise dirati dogodine, ali bi volila imati barem nešto što ima izglede da postane nekakav bonsai (u neko dogledno vrijeme).

Je li upotrebljiv materijal?
Je li moguće kratiti te velike grane i formirati krošnju niže (puno niže)?

Ako je bukva, ne smiješ je rezati tako da ostane bez pupova. Kak je Marija rekla sad drvo nije proporcionalno. Ja bi fakat ostavio samo onu granu koju sam već rekao  :yes:

Offline zrine

Odg: Moj prvi yamadori
« Odgovori #7 : 11-02-2008, 15:53:06 »
Imam još par pitanja!

Kada ću znati je li stablo preživilo ili ne?
Kada ću moći kratiti te grane i da li onda smijem sve tri odjednom ili svake sezone po jednu s obzirom da je sva zelena masa gore?
I još jednom pitanje:je li to iskoristivi materijal (u kojoj mjeri: loš-dobar za vježbanje ili osrednji koji s vremenom ima neke šanse)?

Hvala na savjetu Mario vjerojatno ću ići na tu opciju kad za to bude vrijeme!

Hvala na svim komentarima!
Pozdrav,
Zrinka

Offline gal

Odg: Moj prvi yamadori
« Odgovori #8 : 12-02-2008, 07:54:19 »
Imam još par pitanja!

Kada ću znati je li stablo preživilo ili ne?
Kada ću moći kratiti te grane i da li onda smijem sve tri odjednom ili svake sezone po jednu s obzirom da je sva zelena masa gore?
I još jednom pitanje:je li to iskoristivi materijal (u kojoj mjeri: loš-dobar za vježbanje ili osrednji koji s vremenom ima neke šanse)?

Hvala na savjetu Mario vjerojatno ću ići na tu opciju kad za to bude vrijeme!

Hvala na svim komentarima!
Pozdrav,
Zrinka

1. Kad prolista, a lišće bude zeleno sve do jeseni.
2. Grane možeš kratiti sve do najdonjeg aktivnog pupa, onda ćekaš do slijedeće sezone sigurno će niknuti još koji niže pa opet do njega (grubo govoreći)
3. Dobar materijal za upoznavanje sa vrstom, iz kojeg može nastati zgodno višestableno drvo - nikako samo jedno, jer nemreš izvući lijepu liniju stabla ni iz jedne grane
4. Traži dalje - trebat će ti puno yamadorija da bi imala na svakom za pomalo raditi, kako ne bi yamadorije ubijala sa pretjeranim zahvatima zbog čiste dosade i želje da čim prije stvoriš svoj "prvi bonsai"

PS/...traženje yamadorija ujedno je i najljepši dio ove priće! (barem meni)

Offline zrine

Odg: Moj prvi yamadori
« Odgovori #9 : 12-02-2008, 08:49:03 »
[ 1. Kad prolista, a lišće bude zeleno sve do jeseni.
2. Grane možeš kratiti sve do najdonjeg aktivnog pupa, onda ćekaš do slijedeće sezone sigurno će niknuti još koji niže pa opet do njega (grubo govoreći)
3. Dobar materijal za upoznavanje sa vrstom, iz kojeg može nastati zgodno višestableno drvo - nikako samo jedno, jer nemreš izvući lijepu liniju stabla ni iz jedne grane
4. Traži dalje - trebat će ti puno yamadorija da bi imala na svakom za pomalo raditi, kako ne bi yamadorije ubijala sa pretjeranim zahvatima zbog čiste dosade i želje da čim prije stvoriš svoj "prvi bonsai"

PS/...traženje yamadorija ujedno je i najljepši dio ove priće! (barem meni)
[/quote]

Slažem se, iako moram priznati da mi nestrpljenje nije problem, puno bi mi teže palo da ih ubijem. Osim toga, trenutno ih ne mogu imati više inače ću morati dijeliti krevet s njima.
Traženje je definitivno najzanimljiviji dio iako mi nije baš zabavno tegliti drvce oko kilometar i pitati se šta je meni to trebalo u životu i hoće li me neki prolaznici prijaviti nekoj instituciji...